Prikaz jedne poruke
Stara 17.5.2016, 20:37   #90
vetar.
Starosedelac
 
Član od: 23.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.644
Zahvalnice: 246
Zahvaljeno 225 puta na 185 poruka
Određen forumom Re: Nintendo NX

Citat:
Stranger2 kaže: Pregled poruke
Moguće. Mada nadam se da ne misliš na kupovinu iz kine jer su sve do jedne lažne koje su zapravo od najgorih mogućih proizvođača sa 8GB. Jedan prijatelj se nakupovao da ih preprodaje ali kad je video o čemu se radi sve ih je prodao kao poluispravne na limundu po cenama od 200-300 din.
Ne naravno, ne govorim o no name karticama.
http://www.base.com/buy/product/king...0g2_32gbsp.htm


Citat:
Stranger2 kaže: Pregled poruke
Nintendo i Sony naplaćuju proviziju od 3rd party izdavača (licence fee) 5-10 dolara po igri a xbox 10 dolara. Dakle kad od te cifre odbiješ 2-3 dolara to je za nintendo duplo manja zarada. Ako tih 2-3 dolara prebace na 3rd izdavača onda su manje povoljni od konkurencija. I onda dobijamo opet stari problem da je nintendo manje privlačan za 3rd party od sony-a. Da ne spominjem da nintendo već generacijama muku muči sa 3rd party izdavačima i da im je to najslabija tačka gde ništa više ne bi smeli da otežavaju.

I opet ostaje problem da će igre na popustu biti za taj iznos skuplje od konkurentskih igara na popustu.

A treba gledati i sledeći potez u bliskoj budućnosti. Novi Blu-ray Disc ima kapacitet od 120GB. Šta kada konkurencija za 2-3 godine izbaci nove konzole sa igrama od 120GB. Koliko će koštati kertridži od 120GB ?
Tih $2 bi naravno Nintendo preuzeo kao i za svoje igre, sigurno to ne bi prebacili na leđa 3rd party-ja koji ionako slabo izbacuje igre za Nintendo.

Ne kapiraš, ništa neće biti skuplje za tih $2, jednostavno Nintendo će se pomiriti da ima $2 manje zarade po igri dok cena igara ostaje ista.

120GB igra može biti samo ako je 4K, NX neće puštati 4K igre, već tek evenutalno naredna Nintendo konzola, a za oko 5 godina će cene flash memorije biti neuporedivo manje nego sada. Diskovi pratkično imaju istu cenu, cene flash memorije konstatno padaju.


Citat:
Stranger2 kaže: Pregled poruke
Ostajem pri svojem ekonomskom gledištu.
A argument za cross platform nije neophodan jer kad dodješ kući da uzmeš kertridž da ga prebaciš na portable konzolu isto možeš igru da prebaciš i wirelessom.
Evo ti jednostavno ekonomsko gledište, proizvod sa konkuretnom i privlačnom cenom će se osetno prodati bolje nego isti proizvod sa bar $50 višom cenom, u slučaju konzole to znači više prodatih konzola i samim tim i više prodatih igara, znači veći profit.

Zašto bi prebacivao igru virlesom ako imam fizičku igru, kupio sam fizičku igru ne digitalnu, znači ubacim i igram ništa ne prebacujem.


Citat:
Stranger2 kaže: Pregled poruke
Kažem samo da argument da kod kertridža nema čekanja kod multiplayer igara otpada jer će kod multiplayer igara čekanje biti isto. Da ne idem sad u to koiko su multiplayer igre popularne i da mnogi igrači ne igraju singleplayer uopšte.
Bez obzira na online multi igre, ketridži mnogo brže učitavaju nego diskovi i to je činjenica.


Citat:
Stranger2 kaže: Pregled poruke
Realan prosek je 8 prodatih igara po konzoli. Neka su 7 od tih 3rd party igre. Nintendo i Sony na tih 7 3rd party igara imaju prihod (od licence fee) negde izmedju 35 i 70 dolara. Koliko od toga dolara ostaje kad se nadoknadi gubitak na hardveru? Govorim o tome da je kod 3rd party igara svaki dolar mnogo značajniji nego što ljudi misle. Tih pišljivih 2-3 dolara manje zarade po igri u praksi može da znači 10-60% manje zarade po 3rd party igri.
A kad dođe Blu-ray od 120GB i kertridži od 120GB to može da znači i 0% zarade po igri.
7/8 igara na Nintendo konzoli su 3rd party igre!?
Verovatno nisi baš upoznat sa prodajom igara na Nintendo na platformama, u ogromnoj većini slučajeva 18/20 najprodavanijih igara na skoro svakoj Nintendo platformi su Nintendo igre (to je u stvari i jedan od razloga zašto je 3rd party slab na Nintendo platformama), pogledaj samo listu najprodavanijih Wii/WiiU igara, među prvih 20 ima po jednu 3rd party igru, kod PS/Xbox situacija je prilično drugačija.
Neće biti gubitka na hardveru, Wii U je pratkično bila prva Nintendo konzola koja se na launchu prodavala sa gubitkom, sad su rekli da gledaju da imaju profit sa NX od prvog dana.
Za 120GB sam ti već napisao.


Citat:
Stranger2 kaže: Pregled poruke
Rekao sam da nintendo već ima slot za SD karticu što znači da ne moraju da prodaju igre na kertridžima da bi izbacili hard disk jer to mogu i sada. Znači umesto na hard disk i sada mogu da naprave da downloaduješ igru na SD karticu da hoće.

Nisam rekao da je problem imati dva slota za SD kartice. Svejedno je jedan ili dva slota. Poenta toga što sam pomenuo drugi slot je u tome da kertridž ne donosi ništa novo, već u praksi isto kao još jedan slot za SD karticu. Šta novo donosi drugi slot kad sve to već imaš na prvom koji već postoji.
Ukratko, prodaja igara na kertridžima da bi mogao da snimaš na nju i eliminisao hard disk je besmislena kad i sada SD kartica može da zameni hard disk ako žele.
Ja govorim o novoj platformi i konzoli a ne postojoćoj koja je pravljena tako da radi sa disk igrama.

Broj SD slotova je ne bitan u celoj priči, poenta je da flash igre umesto diskova znači da konzola neće imati optiku i potrebe za velikim HDD-om, to odmah povlači slabije napajanje, manje hlađenje i manje ventilatore, mnogo manje upotrebljenog materijala za konzolu (konzola bez HDD-a i optike može biti oko 50% manja, recimo optika kod Wii U zauzima oko trećinu konzole).
Znači flash igre donose mnogo manju konzolu, koja je energetski efikasnija i što je najbitnije mnogo jeftinija.
Poenta je da će flash igra izbaciti mnogo nepotrebnih stvari iz konzole, a sam flash kartica kao medij je u svakom pogledu bolji nego disk medij koji na kraju ima jedinu prednost što je oko $2 jeftiniji.


Citat:
Stranger2 kaže: Pregled poruke
Ali taj "rešeni" problem već ponovo kuca na vrata sa novim kapacitetom od 120GB. Zar bi stvarno voleo da nintendo ponovo bude u starom problemu (slab kapacitet i skuplje igre u odnosu na konkurenciju) čim izadje nova generacija za koju godinu, samo zbog prednosti da se neke igre (koje nisu digitalne) kraće učitavaju i zbog "uštede" od nekih 25dolara po hard dsiku?
Naprotiv, već imaš SD kartice od 256GB a cene flash memorije nastavlju da padaju kao kamen, dok stignu 120GB igre i dok Nintendo ne izbaci narednu konzolu nakon NX-a, flash memorije će biti neuporedivo jeftinije.
Sećam se kad sam kupovao SD 8GB kartice za 15e pre par godina, a pre par meseci sam kupio SD od 64GB za iste pare.

Poslednja ispravka: vetar. (17.5.2016 u 20:45)
vetar. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku vetar. na korisnoj poruci:
dragomix (17.5.2016)