Prikaz jedne poruke
Stara 2.8.2019, 13:07   #297
senje
Član
 
Član od: 1.8.2016.
Poruke: 77
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Predlozi za buduće testove? Ako može...

Ја уопште не стижем да читам СК. Од послова и других обавеза једва стижем нешто увече да читам генерално, а кад ће се потрефити да читам СК - не знам. Зато је с моје стране можда и глупо да нешто предлажем, јер заправо и не знам да ли сте о томе већ писали, а чак је могуће не да сте писали, него да сте баш скорије писали.

Елем, за сваки случај, предлажем вам да упоређујете браузере. Мени је рецимо невероватно колико људи не зна за Јандексов браузер. Добро, ви гикови се не рачунате, али причам генерално о корисницима компјутера, да не кажем "просечним" корисницима, јер то увек звучи мало увредљиво.

Пре неколико година, мој стриц је имао исти проблем као и ја. Гугл му се стално крешовао, а исто се дешавало и, чини ми се, са Моцилом. Нећу да лупим, али била је у питању или Моцила или Опера, а можда и једно и друго. Све нам се крешовало. Он ми је кукао преко телефона, ја сам му предложио Јандекс. Јандексова инсталација је била упадљиво већа у односу на све остале, али то је једини браузер који се ни мени ни њему никада није крешовао. Значи, најстабилнији је био.

Напоменуо бих још неке карактеристике које су згодне. Рецимо, ја сам скорије реинсталирао Виндоус 10 и дешавало ми се да све ради екстремно споро. Нисам могао да се сетим како се зове то нешто што треба да се дода браузеру да би радило брже у тренутку. Гуглање свега тога је било, опет, екстремно споро. То је све било на Мајкрософт Еџу.

Једино чега сам се сетио било је да даунлоудујем Јандекс. Чим сам то даунлоудовао и отворио, Јандекс ми је одмах самостално предложио да инсталирам Адоуби Флеш Плејер. Чим сам то инсталирао било ми је лакше да радим било шта по интернету. Значи, није мени, као кориснику, остављено да гуглам и мозгам шта треба да радим, већ ми је буквално одмах понуђено решење.

Постоје и неке друге симпатичне ствари код Јандексовог браузера које нисам нигде приметио, тј. ни код једног другог браузера. Наиме, кад год се отвори почетна страница (ако нисте подесили да вам почетна страница буде неки претраживач) излазе неке анимације преко целог екрана. Сваког дана је нешто другачије. То су јако квалитетне анимације. Рецимо, данас запљускује вода у неком плићаку, у неком мору. Јуче је био излазак Сунца у неким шумама.

Сад, добро, ово што сам навео је једна "шарена лажа", нешто што је симпатично, али се не тиче саме функционалности. Међутим, сад не могу да се сетим, али негде 2017. године сам испробавао браузере и верујте да сам имао проблема и са тим естетским стварима. Заправо, један браузер, а сад ме убијте како се зове, имао је, налик логоу Јутјуба, неки као црвени лого у левом горњем углу. Црвена боја кад се дуго гледа, или кад је дуго у видном пољу, може заиста да произведе главобоље. Значи, није то баш ни естетика, већ се тиче уопште могућности да корисник то редовно користи. Верујте да нисам дуго могао да заспим од болова у глави. Као да ми је негде у дубини лобање с леве стране нешто пулсирало. Дубок и оштар бол. Све због нечије непромишљености. Као, нека буде црвени лого, нек` се види то, да упамти човек наш лого. Значи, стварно ме је болела глава.

Не знам по којим све критеријумима могу да се упоређују браузери, али ја сам сад гледао пар неких "топ 10" листа на Гуглу и нигде нисам видео да је уврштен Јандекс. Да ли га игноришу јер је руски производ? Искрено, не би ме изненадило.

Ето, углавном, мој предлог је, ако већ нисте, да некако упоредите заиста браузере који постоје, јер мислим да су први резултати на Гуглу мршави.

1. toptenreviews (наводе 9 браузера)
2. techradar.com (7)
3. lifewire.com (8)
4. slimjet.com (10)
(прескачем androidauthority)
5. digitaltrends.com (4 + 2)
6. pcworld.com (4)
7. techadvisor.co.uk - једини који спомињу Јандекс под "other" ()
8. technumero.com (10)
9. whitedust.net (10)

Опростите стварно што нисам ставио линкове за све ове резултате, али све ће вам ово изаћи ако укуцате "top 10 browsers". Нисам хтео да угушим.

Издвојио бих једну реченицу са techadvisor.co.uk везано за ову тему:

Just because more people use a certain browser, that doesn't make it the ‘best'. It's just one measure, and there are others of course.

"Чињеница да више људи користи одређени браузер не значи да је то самим тим најбољи браузер. То је само једно мерило, а постоје и друга."

То би било то у слободном преводу.

Још једну реченицу морам да издвојим са whitedust.com за крај:

"Web browsers are arguably the most frequently used pieces of software ever to exist on a device."

"Веб браузери су сигурно најчешће коришћени тип софтвера који је икада постојао."

Значи, мислим да бисте баш уболи са неким те(к)стом о браузерима ако бисте направили неко истраживање не о томе колико су који браузери популарни, него о томе какви су који браузери. Можда би чак било најбоље да се направи те(к)ст на фору "Најпотцењенији браузери".
senje je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku senje na korisnoj poruci:
zeljo (18.11.2019)