Prikaz jedne poruke
Stara 11.10.2016, 4:24   #11
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

E čoveče, ti si NAS biblija "Classroom in a man"

Vidim da se generalno preporučuje RAID 5 za sisteme do 4 hard diska, a bolja opcija je RAID 6 za sisteme gde postoji mogućnost da se instaliraju 5 hard diskova.

Generalno, koliko sam pokapirao čitajući o RAID-u, što se tiče opcije RAID 5 i 6, situacija je sledeća, ispravi me ako grešim:

1. Primer - RAID 5 - 4 hard diska

U slučaju da imam 4 hard diska od po 4tb, ukupan prostor koji imam u RAID 5 režimu je 12tb, jedan hard disk ostaje rezervisan (od ukupno 16tb). U slučaju otkazivanja tog jednog hard diska, podaci ostaju sigurni, zamenim taj hard disk, i milina... Iskorišćenje od ukupnog prostora od 75%.

2. Primer - RAID 6 - 5 hard diskova

U slučaju da imam 5 hard diskova od po 4tb, ukupan prostor koji imam u RAID 6 režimu je 12tb, dva hard diska ostaju rezervisana (od 20tb). U slučaju da crknu 2 hard diska, podaci opet ostaju sigurni, i u ovom slučaju je iskorišćenje ukupnog prostora od 60%.

3. Primer - RAID 6 - 4 hard diska

U slučaju da imam 4 hard diska od po 4tb, ukupan prostor koji imam u RAID 6 režimu je 8tb, dva hard diska ostaju rezervisana (od 16tb). U slučaju da crknu 2 hard diska, podaci opet ostaju sigurni, ovde je iskorišćenje prostora 50%.

E sad, ovde se misli, da kažem na neko fizičko otkazivanje hard diskova. Ali treba povesti i računa o URE (Unrecoverable Read Error) kod hard diskova, za koji nisam siguran koliko je čest generalno, iako ga ljudi često pominju...

Pa bi onda u praksi imali sledeću situaciju:

1. Primer - RAID 5 - 4 hard diska

Jedan od 4 hard diska otkaže, i na jednom se javi URE - Svi fajlovi su izgubljeni, ali je najveće iskorišćenje prostora.

2. Primer - RAID 6 - 5 hard diskova

Jedan od 5 hard diskova otkaže, i na jednom se javi URE - svi fajlovi su sačuvani, uz malo manji procenat iskorišćenja prostora u odnosu na RAID 5, ali uz jedan hard disk više u NAS uređaju (dodatni trošak i za NAS sa 5 mesta za hard diskove, i za dodatni hard disk).

3. Primer - RAID 6 - 4 hard diska

Jedan od 4 hard diska otkaže, i na jednom se javi URE - Svi fajlovi su sačuvani, ali uz najmanje iskorišćenje prostora od samo 50% od ukupnog kapaciteta svih hard diskova.

Šta je najpametnije od ovoga, veliko je pitanje...

Nego da se vratim na QNAP vs Synology, otprilike sam i sam čitajući po internetu sagledao ono što si napisao. I generalno, vizuelno mi se više dopada Synology, čini mi se da može da se drži u dnevnoj sobi pored televizora i da će izgledati elegantno, dok po meni QNAP ima manje više neki serverski dizajn. Ovo pričam vezano za čistu estetiku.

Što se softvera tiče, video sam da se Synology hvali svojim DSM operativinim sistemom, dok se QNAP hvali svojim QTS Dual Linux sistemom.

Možda se na kraju i odlučim da pazarim preko granice ako cene budu drastično niže, ali tu je opet ogromno pitanje garancije, mada mislim da ni kod nas nije neka specijalna podrška...

A što se cene NAS sistema tiče, odmah sam u startu video da će ukupna cena hard diskova maltene biti veća od samog NAS-a.

Za ekstender jedinice nisam znao, to je generalno odlična stvar, nadam se da su makar malo jeftinije od samog NAS uređaja...

A što se samog prostora tiče koji mi je potreban, trenutno imam dva Seagate hard diska u kućištu pored SSD-a za sistem, i ukupno zauzeće od tih 8tb u ovom trenutku je 6.1tb. Od tih 6.1 ukupno bitnih i radnih fajlova ima oko 3.5tb koje bih odmah bekapovao. Ostatak je moja kolekcija multimedije koju ne bih bekapovao, jer se sve opet može skinuti...

I naravno FAQ sekcija

1. U slučaju da na primer, za početak uzmem neki NAS sa 4 mesta za hard diskove, i kupim 2 hard diska za početak, i ta dva hard diska stavim u RAID 5 (ne znam da li je uopšte moguće staviti dva hard diska u RAID 5), kada kroz neko vreme uzmem sledeći hard disk, RAID se automatski proširuje na sledeći hard disk u nizu koji ubacim u NAS?

2. U slučaju da kupim NAS sa 4 mesta za hard diskove, i trenutno ubacim 2 hard diska i ne stavim ih u bilo kakav RAID režim, na njih iskopiram neke fajlove i dokupim sledeći hard disk i sve to želim da prebacim u RAID, podaci koji su bili iskopirani na te had diskove se automatski brišu? Ili kraće, da li se prelaskom iz običnog režima rada u RAID gube svi podaci sa tih hard diskova?

3. Da li postoji opcija promene vrste RAID-a u hodu, tačnije, ako u nekom trenutku rešim da sa RAID 5 sistema sa 4 hard diska pređem u RAID 6 sa 5 hard diskova kada ubacim taj 5. hard disk, radi veće sigurnosti?

Hvala još jednom, ova tema se pretvorila u totalno ludilo, nadam se da će još neki ljudi naći neke korisne informacije. Ja sam svakako za kratko vreme postao dosta edukovaniji, što o mrežama, što o NAS sistemima.

Poslednja ispravka: muki85 (11.10.2016 u 4:44)
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke