Prikaz jedne poruke
Stara 10.10.2016, 4:34   #1
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom NAS i par pitanja o mreži generalno

Pozdrav drugari forumaši!

Već duže vreme razmišljam o NAS sistemu, krenuo sam da se malo informišem, i želim da u skorijoj budućnosti kupim/napravim svoj prvi NAS i omogućim pristup fajlovima koji su mi bitni gde god se nalazio. Pošto sebe ne smatram IT stručnjakom, sem što pratim aktuelna dešavanja i volim hardware, krenuću sa pitanjima koja će nekome možda biti glupa, ali pametan pita

Prvo nekih par pitanja o NAS sistemima:

1. Koliko ja kapiram, NAS je faktički privatan Cloud sistem, kome mogu pristupiti preko mreže ili interneta sa bilo kog računara, laptopa, tableta ili mobilnog uređaja?

2. Da li NAS mora imati svoju zasebnu tastaturu, miša i monitor, ili mu se može pristupati sa npr. desktop računara preko nekog od brauzera radi podešavanja i ostalih stvari?

3. NAS bi mi pre svega služio kao mesto za backup radnih fajlova i neka vrsta arhive, uz naravno malo multimedije. Ako bih pazario gotov NAS uređaj, sa na primer 4 mesta za hard diskove, i stavio po dva hard diska u RAID 1 (valjda je RAID 1 za mirroring), u slučaju otkazivanja jednog hard diska, fajlovi ostaju bekapovani na drugom, i kada taj crknuti hard disk zamenim novim, da li taj hard disk mora biti identičan kao onaj koji je crkao, i da li se RAID ponovo automatski uspostavlja?

4. Ako ikada u životu budem rešio da bacim taj NAS sistem i da hard diskove koristim u desktop računaru, da li će bekapovanim stvarima moći da se pristupi bez problema i bez gubljenja podataka, tj da li će struktura foldera i ostalog moći da se otvori na windows platformi?

5. Ako na primer na tom NAS sistemu imam neki radni fajl od ranije na kome trebam da napravim neke izmene, na primer neki poster u Illustrator-u i slično, i da ga prosledim nekom svom klijentu, a nisam pri svom desktop računaru već za laptopom u Mađarskoj, da li taj fajl moram da iskopiram preko interneta na svoj laptop, ili mogu direktno da radim na fajlu koji se nalazi na NAS-u i taj fajl će biti doživotno sačuvan i apdejtovan, iako na njemu nemam instalirane programe koji otvaraju tu vrstu fajlova? (znam da ne može da se instalira Adobe paket na NAS jer je u pitanju Linux platforma).

6. Pošto me najviše od svega interesuje scheduled backup i 24/7 pristup radnim fajlovima, interesuje me način bekapovanja fajlova sa mog primarnog radnog računara na NAS. Probaću da ovo pitam najjednostavnije moguće. Znači, na svom hard disku namenjenom za rad imam neka 4 foldera u root-u koja su mi jako bitna. Da li NAS na svojim hard diskovima pravi identičnu kopiju i strukturu tog hard diska, ili pravi neki svoj image sa nekom svojom ekstenzijom? I da li uopšte postoji ovakva vrsta automatskog bekapa, gde bi se bukvalno kopirala sva struktura foldera sa svim fajlovima, radi lakog pristupa, ili bi za tu varijantu to morao da radim ručno?

Sada dolazi deo vezan za mrežu, za koju sam totalni duduk.

7. Koliko je brzina mreže bitna za rad sa NAS-om?

8. Koliko je bitna brzina internet paketa za online pristup NAS-u? Kapiram da je upload jako bitan za ovo?

9. Šta sve diktira i ograničava brzinu mreže?

10. Da li je mrežni ruter isto što i internet modem koji se dobija uz pakete koje svi koristimo? Da li u slučaju da želim bržu mrežu taj internet modem moram da bacim i kupim neki bolji, ili mi je potreban i internet modem i mrežni ruter da bih imao bržu mrežu?

Ovo je nešto od stvari koje već duže vreme držim u glavi, možda ću se setiti još nečeg.

Hvala svima unapred na odgovorima!
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke