tema: e-readeri
Prikaz jedne poruke
Stara 22.8.2016, 9:44   #1269
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Pomalo razmišljam da možda zamijenim svoj vremešni Sony PRS-505 (model iz 2007), imam ga godinama i dosta knjiga sam pročitao na njemu. Ovih dana čitam jednu u PDF formatu i nešto neće da mi poveća stranice, to inače sa čistim tekstualnim PDF-om radi ali sad nešto neće pa čitam tako da cijelu PDF stranicu prikaže na ekranu, pa je malo sitno, ali ipak čitam , pa mi nešto pade na pamet da vidim kako izgledaju i rade noviji čitači. Iznenadio sam se koje sve opcije imaju moderni čitači kad sam sinoć malo gledao na youtube, a i pozadinsko osvjetljneje mi djeluje kao dobra stvar.

Razmišljam o Kindle Paperwhite ili možda Voyage, a vidio sam da ima i neki Kobo Glo HD ali u nekom testu su rekli da sporije okreće stranice od Kindla a i da mu je highlight spor (mada ko zna da li bih to uopšte koristio) a vidio sam i neki user review na onom najvećem forumu o ovim uređajima pa je rekao da ima još nekih problema.

Na Njemačkom Amazonu Paperwhite je 120 €, Voyage 190 € a Kobo Glo HD je 130 €. Ovaj novi Oasis je stvarno preskup i ne znam čime opravdavaju tu cijenu, nisam ni gledao neki review za njega jer je preskup.

Po cijeni Kobo Glo HD je na nivou Paperwhite.

Kod Paperwhite mi se nešto ne sviđa to da se stranice okreću isključivo preko touchscreen. Možda se na to navikne ali nekako mi je čudno, i kao što kažu u nekom testu ruka se zato mora stalno pomjerati prema ekranu dok ako imam buttone na samom uređaju za okretanje stranica onda ruku držim tu i lakše je, a i ne prljam ekran. Šta znam, nekako mi djeluje privlačnije da ima dugmiće za okretanje stranica. Tu mi je Voyage u prednosti u odnosu na Paperwhite. On ima i automatsku regulaciju pozadinskog osvjetljenja, mada ne znam da li ona radi dobro.

Koliko sam vidio ima više Paperwhite generacija, najnoviji je valjda Paperwhite 3 iz 2015 (dok je Voyage iz 2014) ali je valjda naknadno i Voyage dobio noviji softver pa ima neke fontove koje je dobio najnoviji Paperwhite.

Pošto su svi ovi modeli skupi rado bih odabrao neki baš dobar i da me služi dobro godinama, pa ako neko ovde ima ili je koristio neke od ovih modela, ili drugih sličnih modela, volio bih da iznese utiske ili bilo kakve savjete.

Kako rade sa knjigama u PDF-u? Znači obične knjige, samo tekst, kad ih uvećava? Da li mogu da se snađu kad PDF nije čisti tekst nego su u pitanju skenirane stranice neke knjige? Da li su u stanju da nekako pametno "lome" dio po dio stranice i prikazuju dovoljno jasno da se može čitati?

Koliko im pozadinsko osvjetljenje skraćuje trajanje baterije? Da li ga inače držite uključeno i po danu, da li je i tada ljepše čitati kad je uključeno?

Kindle nažalost ne podržava ePub, većinu knjiga imam u tom formatu, znam da Calibre može praviti konverziju u mobi ali mobi nikad nisam koristio jer ga moj čitač ne podržava. Pretpostavljam da mobi radi fino, da ima TOC (table of content) kao i ePub? Da li Calibre uradi dobru konverziju iz ePub u mobi?

Ja inče nekad koristim Sigil da napravim ePub (recimo kad imam knjigu u HTML formatu kao sa onog Polaris CD-a), da li ima tako neki program za HTML -> mobi ili bih koristio Sigil za kreiranje ePub pa onda u Calibre pravio mobi?

Nekako mi najprivlačnije djeluje Voyage, mada nije jeftin, ali mislim da sam i svoj PRS-505 u to vrijeme platio 200 €. A šta god da uzmem trebaće mi i neki cover za njega, a vidim da na eBay ima jeftinijih od originala.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke