tema: Avioni
Prikaz jedne poruke
Stara 4.6.2012, 21:54   #2789
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Opet ajmo malo teoretisanja ŠbbKbb:

Postoji mogućnost pravljenje sistema koji bi bio integrisan sistem kratkog i srednjeg dometa i koji bi mogao da se lepo integriše sa sistemom raketa za avione. Jedan takav sistem u svetu je napravljen u Izraelu po imenom Spyder.

http://www.rafael.co.il/Marketing/34...Marketing.aspx

Najbolje otići na onaj njihov PDF jer on govori o celoj familiji. A ona je bazirana na raketama razvijenim za avijaciju, tačnije na jednoj raketi, njihovoj Pyton 5 raketi kratko-srednjeg dometa. Na bazi nje je napravljena raketa Derby koja je dobila produženo telo i aktivno radarsko navođenje. Pyton je raketa dometa preko 20km sa IC navođenjem, dok je Derby dometa preko 50km. Izraelci su te dve rakete opremili malim busterima koji imaju namenu da obezbede početnu brzinu od 1+M, gde dolazi do odvajanja bustera i startuje se sve kako ide na klasičnoj raketi, bez izmena u odnosu na avio varijantu. Dakle, namena da da početnu brzinu kao na avionu.

Dakle, suštinski pravite jednu raketu u dve dužine sa dva tipa glava za samonavođenje i unificiranim busterom, i time time mnogo manje logističke probleme. Glavni problem je cena jer su ove rakete relativno skupe, ne toliko za sistem srednjeg dometa koliko za sistem kratkog dometa.

A što se tiče napuštanja našeg prostora, prve večeri je naš Mig 29 oboren iznad Bosne. Ostalo, nije potvrđeno.

Dopuna:

Da se ne zavlačimo nešto previše, lično nemama potvrde da je bilo preletanja. Lično, imam vrlo slabo mišljenje o načinu upotrebe avijacije. Mislim da smo bezveze izgubili 29ke, taktika suludog pokazivanaj da nas ima na početku rata, kada je trebalo da se odradi posao na način na koji se vodi rat kada imaš malo aviona i sredstvava. Ne ideš sa jednim poluispravnim Mig 29 avionom na njih 20ak. To je suludo. Vršiš sklanjanje aviona van aerodroma, povezuješ ih u mrežu, preživiš prve udare. I čekaš šansu da napadneš neke izdvojene grupe u kasnijem delu rata sa svojim snagama, i opet bež dole i sklanjaj se. Time im praviš velike probleme i imaš mnogo više šansi da postigneš neki uspeh. Bar bi po mnogo skupljoj ceni izgubili toliko 29ki koliko smo izgubili prvog dana. Da ne govorim o Orlovima koji su mnogo lakše mogli da se baziraju van aerodroma, a ne da čekaju u kamponirima da ih unište. Itd, itd, itd. I iskreno rečeno, mislim da je suluda priča da se sa onim što smo mi imali planira neka akcija van granica. Gde je moglo da se odradi nešto? Na moru. Tu je bilo blizu lepih meta koje su lako mogle da se odrade i sa G4 koji nosi Maverick rakete, ili Orao sa tim raketama, kad već nisu iskoristili SS-N-2 kojih je bilo više nego dovoljno. A to bi bilo nešto, uništeno skupo sredstvo.

I ako me pitatte da li je moguće ratovati sa NATO i pobediti, jeste. Pitanje je samo šta je naš cilj. I pitanje izlazne strategije. Uz potrebno oružje.

Poslednja ispravka: vasiljevic (4.6.2012 u 22:13)
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke