Prikaz jedne poruke
Stara 3.10.2015, 20:59   #144
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Povezivanje kompjutera sa LCD/Plazma TV-om

Povezao sam svoj vremešni računar (E5200 @3,3GHz, 4GB DDR2, 8800GT, Win7 x64) sa televizorom LG 32LK450. Koristim gejmped od PS4 i bežično sam ga povezao sa računarom, pa onda i PC igre povremeno igram na TV-u i imam prilično "konzolarno iskustvo", čak i tačped na kontroleru radi na računaru i kontroliše kursor. Jeste mašina stara, ali ima još dosta igara koje bez probleme tera, a koje nisam odigrao. Npr, sada igram Spec Ops: The Line i izgleda sasvim dobro na TV-u, recimo ništa slabije nego da sam povezao PS3.

Za povezivanje PC-TV koristio sam DVI-HDMI kabl, a za zvuk sam koristio audio kabl sa običnog audio izlaza računara.
(Poseban kabl sam koristio za zvuk zato što moja grafička kartica ne podržava prenos zvuka, a ne iz razloga što je u pitanju DVI izlaz. Kad bi moja grafika podržavala i zvuk, sve bi išlo preko DVI-HDMI kabla. Nasuprot ukorenjenom verovanju da DVI ne može da prenese i zvuk - ipak može. Kod mog brata sa Radeon 3650 karticom bez problema preko jednog DVI-HDMI kabla imamo i sliku i zvuk na TV-u).

Elem, kod mene je slika odlična. Nisam morao ništa da podešavam, rezolucija je identična (full HD) i na monitoru i na TV-u, samo sam sliku stavio u clone mod i sve je OK.
Problem nastaje sa zvukom. Zvuka ima na TV-u, lepo je prepoznato da HDMI ne prenosi zvuk pa TV reprodukuje zvuk sa audio ulaza.
Problem je u tome što se stalno čuje neko zujanje ako je TV prebačen na input sa kompjutera, čak nije ni zujanje (buzz) nego više ono što na engleskom zovu hum, konstantan nizak ton. Dok gledam televiziju ili koristim PS4 koji je priključen na drugi HDMI priključak, tada nema nikakvih smetnji sa zvukom i na njega ne utiče da li je PC uključen i priključen na TV. Dosadni ton se javlja samo kad prebacim TV input na PC.

Zujanje reaguje na pojačavanje tona. Pojačava se pojačavanjem zvuka na TV-u. Nema zujanja na bilo kom drugom inputu osim sa PC-ja.
Napominjem da se zujanje sa PC-ja ne čuje na njegovim zvučnicima ili slušalicama nezavisno od televizora. Samo se čuje na TV-u.

Javlja se samo u situaciji kada su povezani TV i PC, a na TV je povezan i kabl za kablovsku televiziju.
Ako isključim kabl od kablovske, onda zujanje prestaje i na kanalu sa PC-ja je odličan zvuk!
Zujanje nestaje i ako audio kabl otkačim sa PC-ja a kablovska je ostala priključena.
Takođe, ako je kablovska priključena a audio input pustim sa nekog drugog uređaja, npr. telefona, onda nema zujanja. Čuje se jasno sa tog izvora zvuka.

Dakle, vidim da se problem dešava samo kada su preko TV-a nekako povezani kablovska i računar. Da li dolazi do neke razlike u uzemljenju? Kako mogu da rešim ovo?Probao sam da sve ove uređaje stavim u isti strujni produžni kabl, ali nije pomoglo.Jasno je da problema nema kada isključim kabl od kablovske pre nego što počnem da igram igre, ali mi to nije baš praktično rešenje.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke