Prikaz jedne poruke
Stara 21.10.2019, 19:04   #1
Milos Pro
Član
 
Član od: 11.2.2013.
Poruke: 34
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Problem sa reinstalcijom Windowsa, neće da se bootuje sa usb-a

Imam jedan problem,prije jedno 7-8 mjeseci sam instalirao Windows 10 na novom kompu i sada želim da ga reinstaliram tj. da uradim Clean install jer je dosta usporio a i zbog nekih drugih problema. Uzeo sam taj isti usb sa kojeg sam ga prije instalirao bez problema, ubacio ga i startovao komp, usao sam u bios da stavim boot priority i imao sledece opcije : ime hard diska i ime hard diska sa predznakom WINDOWS BOOT MANAGER što sam i očekivao , kao i 2 nacina da bootujem sa usb. Jedna je bila naziv mog usb a drugi isto ali sa predznakom "uefi" , i to me je uhvatilo malo nespremnog jer se ne sećam da su prvi put bile dvije opcije za jedan usb(ili možda jesu, pamćenje mi nije jača strana ) , ali to nije bilo ni bitno pošto obje nisu radile. Prvo sam pritisnuo na onu sa uefi predznakom i ništa se ne dešava, pojavi se onaj logo maticne Gigabyte na crnoj pozadini kao i obično i samo tako stoji zamrznuto i ništa se ne dešava te moram komp na dugme gasiti. Pokušao sam vise puta da ga pokrenem i da nešto prčkam po podesavanijma, ubacio flesku u druge usb portove, pokušao sam i onu opciju "Load optimized defaults" , ali opet isto, ili se zamrzne na logou matične na početku boota ili se pojavi plava pozadina loše rezolucije gdje u gornjem lijevom uglu piše bijelim slovima "recovery" nema ni kursora ni nicega samo tako stoji zamrznuto 1-2min i komp se sam izgasi nakon toga. Kad sam bootovao usb bez predznaka uefi pisalo je nešto tipa "bootimg is corrupt cannot boot" mada nisam ni očekivao da proradi jer koliko sam shvatio to je neka legacy opcija za starije računare. Negdje sam pročitao da treba da stavim csm u biosu na disabled i kad sam to uradio totalno mi se sje*ala grafika i boje, jedva sam išta vidio na ekranu, ja se uspaničih, nisam ni pokušao da bootujem sa usb nego brže bolje nekako ponovo stavih csm na enabled i sve se vrati u normalu i odlučih da više ne diram ono što ne znam.
Ništa nisam mijenjao u biosu/uefi od kad sam prvi put instalirao Windows niti sam išta radio sa onom fleškom, stojala je u fioci mjesecima, nije mogla sama od sebe da se pokvari jbt. Ako bi mi iko mogao pomoći bio bih mu zahvalan jer stvarno nemam predstavu do čega je problem.

Specifikacije : Intel core i3-8100
Radeon rx 570 8gb
8gb ram 2400mhz(2x4)
Gigabyte b360 m h(rev 1.0)
1TB HDD
600W PSU

Poslednja ispravka: Milos Pro (21.10.2019 u 19:08) Razlog: Greska
Milos Pro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke