Prikaz jedne poruke
Stara 20.10.2010, 0:48   #5
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Sta je to postdiplomac a sta diplomac?

Citat:
Master_Touch kaže: Pregled poruke
"Sa aspekta vrednosti diplome, Master je definitivno vise zvanje od Specijaliste, ali prava sa obe diplome nisu slicna – osoba sa zvanjem Specijaliste moze da predaje po visokim strucnim skolama. Specijalisti eventualno mogu da upisu jos jednu godinu i dobiju MBA diplomu (uskoro ce se pokrenuti inicijativa za izmenu aktuelnog Zakona da se formalno prizna MBA kao strukovni Master – dvogodisnje Specijalisticke studije), dok Master moze da upise Doktorske studije (sto je i smisao Master diplome, jer prave studije tek pocinju nakon Master-a).
Ovo sam nasao na jednom sajtu, pitanje je koliko je to tacno."
Ovo je tačno. Generalna zamisao master studija je da ih upisuju studenti kojima je prevashodna namera da kasnije upišu postdiplomske studije i tako steknu zvanje doktora nauka.

Citat:
Master_Touch kaže: Pregled poruke
Na mom faksu postoje specijalisticke, master i doktorske studije. Specijalalisticke upisuju oni koji nisu po bolonji a master oni koji su po bolonji - a i jedni i drugi imaju 4 godine faklteta, ISTOG FAKULTETA I ISTOG PROGRAMA NASTAVE!!! E sad ova razlika je dosta zbunjujuca...
Ne sekiraj se nije tvoj fakultet jedini koji ima taj problem. U pitanju je problem sa nastavnim kadrovima i profesorima koji ili odbijaju da svoje predmete prilagode novim nastavnim programima ili jednostavno nisu dovoljno stručni da ih predaju pa se zato drže svojih arhaičnih nastavnih programa.
Citat:
Master_Touch kaže: Pregled poruke
Ne verujem da master traje 5,6 godina. Kod mene traje jedu godinu. A doktorske 4 godine.
Trajanje master studija nije baš fiksno određeno za sve struke i profesije tako da može da se dogodi da naiđeš na master studije koje traju četiri godine dok ima i onih koje traju i više godina. Generalno pravilo je ipak da master studije ne traju kraće od četiri godine.

Citat:
Master_Touch kaže: Pregled poruke
Sta konkretno znaci postdiplomac a sta diplomac. Doktor znam, onaj ko ima doktorat. Ali postdiplomac i diplomac zbunjuje kada se uporedjuje sa stranim zemljama. Ja prosto ne znam koji rang imam za 4 godine fakulteta po bolonji. Stari sistem je verovatno onaj koji nije bolonjski?
Nemoj da se opterećuješ terminima kao što su "diplomac" i "postdiplomac" pošto nemaju ama baš nikakvo značenje van obične svakodnevne komunikacije.

Ono što je tebi bitno je da znaš tačan naziv svog zvanja i da je za sve studente koji završe školovanje po Bolonjskom programu dovoljno je da svom budućem poslodavcu navedu pun naziv svog zvanja npr. "Master of Engineering", "Master in computer science" itd. Ti kao Master sada možeš da razmišljaš o upisivanju postdiplomskih studija što, kao što sam već rekao, znači da imaš nameru da stekneš zvanje doktora nauka iz oblasti koju imaš nameru da nastaviš da "studiraš".
holodoc je offline