Prikaz jedne poruke
Stara 2.5.2008, 1:12   #7
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Post Re: Racunar sporo podize winxp

Citat:
Chemist kaže: Pregled poruke
Od skora sam zamenio stari ata hard disk od 80gb za novi sata 2 wd 250gb.Medjutim, sa novim hardom desava se cesto da se Windows xp sporo podize.Jednostavno otvori se Desktop (ili cak ne otvori) i mora da se saceka bar minut- dva, da bi se pojavile ikone dok hard za to vreme miruje (vidim da ne svetli crvena sijalica na kucistu).Hard je gotovo prazan, instaliran je svez xp sa sa najosnovnijim programima.Ranije nisam imao takvih problema sa starim ata hard diskom iako je bio prepun. Nov hard sam testirao programom mhdd, ali deluje sve ok.Inace imam plocu Gigabyte Nforce560, athlon 1620le, frontier400w, dve optike, flopi, x1600pro, tv i zvucna kartica.Ima li neko ideju u cemu bi bio problem?
1.Format C: i instaliraj windows u ahci modu koriscenjem flopy diskete sa sata ide drajverima iz nforce drajvera i pritisnes F6 u toku instalacije bukvalno na samom pocetku kada ti ponudi da ih ucita sa diskete. Ovaj postupak je malo rizican i ukoliko se opredelis za njega pazi sta radis.
2. Ostani na starom. Potrazi na netu nforce unified 11.16 remix drajver. Ako ga nadjes moras da ga instaliras na silu (standard dual channel pci ide controller - update driver - opcija Advanced - Don`t search... - Have disk - nadji ga - Ok - odaberi odredjeni - Next - Yes). U device manageru pod ide ata/atapi controllers pronadji koji standard dual channel pci ide controller je nadlezan za sata hdd, a pravilo je da ako ti je prvi primary ili secondary ide controller na listi za sata hdd a drugi za pata hdd ili optiku upravo onaj drugi na listi standard dual channel pci ide controller bi trebao da bude taj, isto vazi i obrnuto. Ne mozes da ga instaliras cistim pokretanjem setupa tog drajvera. Kada ga instaliras na silu instaliraj ga kao nforce 590/570/550 serial ata controller (nforce unified 11.16 remix\IDE\WinXP\sata_ide). Imas i nforce 590/570/550 parallel ata controller koji isto fino radi na pata controlleru. Ovaj postupak na ovaj nacin ne bi trebalo da izazove plavi ekran smrti kao sto bi se to desilo ako bi pokusao sa regularnim nforce drajverom. U properties nforce 590/570/550 s-ata controllera prijavljuje ata133 ali to nije tacno jer radi brzinom ahci moda, takodje iskljuci let bios select transfer mode. Kod mene je ovaj postupak pod 2 osetno ubrzao moj hard seagate baracuda 160gb s-ata II na nforce520 ploci. Nisam imao taj period cekanja pre nego sto sam ovo probao ali mozda ce ovo resiti sve.
3. Ako se u device manageru pod ide ata/atapi controllers kod tebe ne vide primary, secondary, standard dual channel pci ide controller vec nforce serial ata controller to znaci da je tvoj kompjuter vec u ahci modu i postupak pod 2 je neupotrebljiv. U tom slucaju taj WD nesto nije u redu ili mu treba defragmentacija.
4. Pre postupka pod 2 trebalo bi da instaliras zadnje oficijelne nforce drajvere za tvoju plocu ako to nisi vec uradio. Ako windows nije instaliran u ahci modu oficijelni nforce drajveri ce istalirati sve drajvere osim storage drivers (sata drivers, pata nema).
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke