Prikaz jedne poruke
Stara 21.9.2006, 13:32   #17
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Kao sto sam obecao pricu o kompoziciji i kako to rade TV kuce nastavljam sa filmom odakle je mnogo sto sta preuzeto. Staticne fotografije ili kadrovi o tome najbolje govore. Pravilo je da je leva strana uvek zenska a desna muska. Recimo pogled kamere na vencanje gde je mladozenja sa desne strane a mlada sa leve.
Sledeci primer je kamera zumira zamak u noci obasjan punom mesecinom. Shodno navedenim principima, Mesec se nalazi u levom gornjem uglu sto samo treba da podstakne misticnost i osecaj hladnoce pomesan sa blagim osecajem straha od nepoznatog. Upravo ti efekti uticu koliko ce film na vas ostaviti utisak. Sto su oni iz scene u scenu u kontinuitetu to ce stvoriti utisak dobrog filma. Naravno da je bitna i prica ( scenario ) u svemu tome ali je bitno kako ce ona vizuelno biti ispracena. Detektiv koji pronalazi ubicu obicno je u kadru sa desne strane dok razmislja i palnira sledeci korak. Policijski automobil dolazi sa desne strane na mesto zlocina. Detektiv se saginje i trazi tragove ubistva a kadriran je takodje sa desne strane.
Kazem ovo je samo opste pravilo a mozete susresti i obrnute primere u zavisnosti od okolnosti i situacije u kojoj se cela radnja odvija.
Za primer uzeo sam fotku iz sobe o ljudima gde je uslikan “Misicavko” ali sa leve strane.
Fotku sa okrenuo u desnu stranu a zatim spojio sa levom i sad uporedite gde on teba da bude. Nekako mi je prirodnije da je na desnoj ( muskoj ) strani. Obratite paznju na ruku i tetovazu kao i na plavi sorc . Ne cini li se da je nekako prirodnije i manje napetije kad se “misicavi” nalazi na desnoj strani fotografije.
Zeleo bih da cujem i vase misljenje i komentare.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	MONTAZA.jpg
Viđeno:	236 puta
Veličina:	63,1 KB
ID:	3461  

Poslednja ispravka: AstraLogos (23.9.2006 u 10:01)
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke