Prikaz jedne poruke
Stara 2.1.2021, 17:53   #19
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.012
Zahvalnice: 1.799
Zahvaljeno 958 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Samsung 43 Q60T QLED TV

haha i meni je interpolacija na 5 stalno. ali mislim da tako i treba da bude.

filmovi nisu predvidjeni da seckaju onoliko koliko seckaju na televizorima (poredjenje sa bioskopom je dokaz), ali se zbog odlicnog pixel response time to ipak desava. mislim da je 5 prava mera jer u najgorim panning shotovima dosta ublazava seckanje, a nije preterano kada kamera miruje.

inace, kad pricamo o toj vrsti seckanja, ona je u stvari STUTTER.

a kada stutter resimo ukljucivanjem interpolacije, onda dobijamo mnogo prihvatljivji 24p JUDDER (koji je iskljucen samo kada motion settings stavis na custom, pa 0 za reduce blur i judder).

sve bude savrseno (u granicama hardware-a) jedino ako pored interpolacije stavimo hercazu na 24hz... sve osim sto je ukljucen dimming.

takodje, izvaljujem da zbog interpolacije, kada pustas film sa kompa, dolazi do blagog desync-a izmedju audia i videa, odnosno audio pocne da zuri. ali to se bar lako resim sa +10ms u player-u.

kakogod, i ja kada gledam filmove, podrazumeva se da sa PC moda prebacim na home theater (ili blueray, ili game console, svejedno). inace ne bih ni mogao da imam interpolaciju.
definitivno cini sliku cistijom, makar bilo i dimminga.

sumnjam da menjanje pomenute opcije u servis meniju moze lose da utice na tv, ali ako mu nesto drugo zafali, a ja menjao i ima loga... a nema para... .... verovatno cu pricekati malo da tv dodje blizu kraja garancije, sto smatram idealnim trenutkom za cackanja. pa ako zatreba u tih poslednjih mesec dva i servis uvazi garanciju, onda super. a ako ne uvazi, svejedno bih platio nekoj trecoj strani.

EDIT: morao sam na kraju da uradim.

nek i crkne TV ako hoce i nek mi ne uvaze garanciju, ali ovo je super promena. svetli objekti na crnoj pozadini su sad vrh!
nisam ni bio svestan koliko je agresivan dimming i koliko cesto se u stvari ukljucivao, cak i kada slika nije toliko tamna. bukvalno mislim da je sada crna i crnja, jer sada na njoj sve svetli jace i daje efekat ambi-lighta.

i sve je to u stvari bonus sto konacno mogu da imam interpolaciju bez placanja cene, dok pustam filmove sa kompa.
sad mi se tek cini da nisam mogao nista bolje da kupim, jer skuplji modeli imaju local dimming o kojem necu ni da razmisljam, dok oled ima burn-in rizik i kosta vise nego duplo.

inace sam stavio da PWM INI i PWM MOVIE INI da budu po 80 (ne primecujem nikakav dimming sa ovim podesavanjem), a PWM Min je na 40 (tacno sprecava da se oseti zamracenje kada je cela pozadina skroz crna).

nusefekat je da moram da postavim malo vece vrednosti backlight-a nego pre (sto je nebitno jer mi je maximum i dalje nepotrebno jak za mracnu sobu) i to sto je standardni mod postao neupotrebljiv (jer sada kada jacina backlighta predje 17, sve sledece promene do 50 su minorne, ne znam sto). ali njega nisam ni koristio.

tako da, hvala jos jednom za sve sto si postovao. ohrabrilo me i bas mi drago da jeste.

Poslednja ispravka: polarnimeda (3.1.2021 u 6:45)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke