Prikaz jedne poruke
Stara 14.6.2020, 15:03   #251
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Nije problem veliki da ga punis sa 40 % i da stoji na 100 sat dva pa i vise (ako se za to vreme ne koristi), problem je ako se cesto prazni i puni do kraja (kompletan ciklus). Vise primera sam i sam video u svojoj okolini gde baterija nakon godinu dana izgube i 40 % kapaciteta, narocito na mobilnim telefonima (moja devojka pusti YT na fonu kad legne, nakaci na punjac... posle dve godine baterija je ili na izdisaju ili totalno mrtva, na par telefona joj se to desilo a i na laptopu, mada nakon nesto duzeg vremena, oko 3,5 godine).

Praznjenje i punjenje do kraja odnosno formatiranje je bilo potrebno za NiMH baterije, ne za litijumske, e sad sto vecina prodavaca telefona nema pojma o tome pa vas uvek posavetuju da "formatirate" bateriju (to i da se oprosti) je druga prica.

A i proizvodjaci koji bukvalno lazu da je koriscenje racunara sasvim ok dok se puni ili dok je ukljucen u struju jer ima "overcharge protection", ili ne znaju cemu ta zastita sluzi (manje verovatno... da je nema, umesto 100% pune baterije nakon noci na punjacu, zatekli bi 100 % zgariste na mestu laptopa, a mozda pride i sobe/kuce) ili svesno obmanjuju kupce (mnogo vise verovatno... baterija ce izdrzati godinu dve torture uz znacajan gubitak kapaciteta, vecina nece primetiti/nece se cimati sa reklamacijom, ili lupe garanciju na bateriju od 6 meseci i Rajko ti je teca).
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke