Prikaz jedne poruke
Stara 27.1.2020, 10:58   #31
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Koji televizor sa VA panelom za gaming?

Teško je navesti jednu veliku razliku jer je nema. Više je to skup raznih malih hardversko/softverskih nedovršenosti koje te sa vremenom iznerviraju na tim jeftinijim TV-ima. A potiče iz toga što FOX, VOX i sl. prave kineske firme sa: 1. jeftinijom elektronikom 2. mnogo manje iskustva u pravljenju TV-a od ovih većih brendova. To se često prenese na bagovit rad i hardvera i softvera, ali i na manjak nekih opcija o kojima ne razmišlljaš a ispostave se bitne.

Primer. Ćale je kupio dva TV-a od 20ak hiljada: FOX i TESLA. Prvi detalj je da je FOX-u crklo napajanje pozadinskog osvetljenja posle godinu dana. Bio je u garanciji pa je kao OK, ali... Bratu od tetke je isto crklo napajanje na Vivaxu tik pred istek garancije. Zašto im baš napajanja crkavaju - zato što su u njima kao u jeftinim PC napajanjima najjeftiniji mogući kondenzatori, brzinski projektovano sve to, vrlo kratko testirano... Znači nije garantovano da će se svima desiti, ali su procentualno šanse mnogo veće nego kod kvalitetnijih brendova (kojima uglavom posle nekoliko godina stradaju led diode ali to je potrošna roba i od toga nema bežanja). Dakle stvarno je isto kao kad kupiš napajanje za komp od 1500 din. Možda traje više godina ali u proseku će ti napraviti problem mnogo pre recimo Seasonic-a.

A evo nabrojaću par stvari koje im funkcionalno fale u odnosu na moj Samsung H6400 koji je bio ~duplo skuplji:

- Zaboravio sam koji je koji, jedan od njih ima štelovanje pozadinskog osvetljenja (mislim da Tesla ima). Drugi nema, menjaš brightness softverski ali LED ostaje da sija uvek isto... em probija više u mračnim scenama em će pre da stradaju diode jer svetle uvek na max.

- Drugo, za TV kanale me ubija što ne mogu sami da prepoznaju da li treba da puste sliku u 16:9 ili 4:3. Slika se razvlači kako stigne... debeli ljudi su redovna pojava. Ima čak i situacije gde su crne linije i levo i desno i gore i dole a slika samo u malom centru (kada se emituje film sa crnim barovima na 4:3 formatu). Samsung zna na Smart fit opciji da takvu sliku treba samo da uzumira dok ne nestanu crni barovi gore i dole ili dok ne udari u ivicu levo i desno... šta god prvo da dođe do ivice. FOX i TESLA ne znaju. Da to menjaš ručno stalno je pritom vrlo iritantno jer je opcija za fit slike duboko u meniju... Samsung ostavim na Smart Fit i 99% sadržaja slaže na ekran super. A i ako nešto omaši, do te opcije se ručno stiže iz quick menija za 2s.

- Opcije kalibracije slike su vrlo osnovne na tim TV-ima. Mom ćaletu oba imaju vrlo dobre boje pa ne smeta. Mom bratu od tetke je zapao Vivax kom nijansa kože vuče na blago ljubičasto i to ne može da se ispravi ni na koji način. Samsung možeš da kalibrišeš u 2 ili 10 tačaka i doteraš boje da budu savršene. Pritom to može za svaki ulaz posebno, pa ono što sam podesio za PC, za TV kanale i za NETFLIX ima sve svoju nezavisnu memoriju.

- Opšta pouzdanost u radu - Dok im FOX radi OK, TESLA već hoće da se zaglupi i da ne reaguje na komandu npr. pa je ćale ugasi i opet upali. Slično iskustvo je imao poznanik sa Hisense nekim (čak i nije bio toliko jeftin), kaže resetuje ga na svakih par dana jer nešto zaglupi, zamrzne se i sl. Meni se Samsung nije zaglupeo nijednom u 4 god, ostavljam ga po 10 dana ponekad da snima nešto na flešku. Pritom odaberem da TV radi ali da ekran bude ugašen jer ne želim da radi 10 dana bez prekida dok nisam tu - još jedna opcija koju većina jeftinih TV-a nema.

- Algoritmi za obradu slike na FOX, TESLA, VOX... gotovo nikada ne mogu da se porede sa Samsung, Sony, LG... Skoro uvek vidim prejaki noise reduction i loš upscale koji zamuti i zaravna sliku više nego što treba. Nekada to može da se isključi, nekada ne... zavisi od modela. Na native rezoluciji i za gaming obično to nije ni bitno jer se ne koriste... Za TV kanale, YT i bilo koji sličan sadržaj niže rezolucije itekako utiče na kvalitet slike.

Znam da si tražio glavne razlike i da ovo možda sve deluju kao sitnice... ali 5 loše rešenih sitnica mogu da ti zagorčaju korisničko iskustvo prilično, sve i da ne dođe do kvarova na napajanju, osvetljenju i sl.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
DeCoy (27.1.2020), Lex987 (27.1.2020), M.C. (8.7.2020), malo blesav (27.1.2020), Partybreaker (27.1.2020), Picard (3.2.2020), polarnimeda (27.1.2020), todos (27.1.2020)