Prikaz jedne poruke
Stara 27.6.2011, 0:44   #95
mikronac
Novi član
 
Član od: 25.6.2011.
Poruke: 10
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
Alien Swarm? Dota 2? Dogfights: The Game? Half-life 2?
Sta te igre imaju zajedničko (osim što koriste source)? U principu ništa.
Jedno je top-down shooter, drugo je RTS, half life je FPS i dogfights je "Combat Flight Simulator".
Pa jako je slicno, ne znam kako to ne uvidjas, da li je kamera zakacena na glavu ili lebdi iznad, za endzin malo opstije namene nije nikakav problem.
Kao i druge slicne stvari. Danas se i tezi napraviti endzin koji je sto opstiji
i ponovo upotrebiv. Sta mislis da oni svaki endzin pisu od nule?

Citat:
Kad su ljudi kucali jedinice i nule? Možda za pravljenje praistorijskih igara, ali u 21. veku smo sad btw.
To sam upravo i napisao. Zato se i prave programi koji olaksavaju sve to.

Citat:
Pa da li se kardiolog razlikuje od stomatologa? Ako je odgovor ne, znači idemo kod kardiologa da nam vadi zube i završimo ovako
Programiranje je opširno, neko ko recimo ume da napravi neki sajt ne mora da znači da ume da napravi neku 3D igru.
Pa pitaj nekog ko studira stomatologiju, pa ces da vidis koliko ih je namucila anatomija, patologija, histologija. Doktor je doktor.
A i doktori nisu dobro poredjenje za programere.

Ne znam sta podrazumevas pod pravljenjem sajta?

Citat:
Ne koristi svaka igra neki engine od 100.000$. Nećeš da kreneš da praviš ekstra-veliki-super-engine-sa-milion-stvari-od-kojih-nećeš-da-koristiš-10% da bi napravio pacman-a
Pa pacman, danas prave samo amateri, pocetnici i entuzijasti. A ne neko ko radi u ozbiljnoj firmi.

Citat:
Ne znam što spominješ elektrotehniku, jer to nema nikakve veze sa programiranjem
Osim sto je grana programiranja proistekla iz ove prve?
Stvarno ne znam zasto ja na Elektrotehnickom fakultetu ucim programiranje
kad nema vezu jedno sa drugim? Danas se te dve grane razdvajaju, ali nekada su bile usko povezane. Ne citas pazljivo moj post. Programiranje ima i sire znacenje! Ne samo znanje nekog jezika i biblioteke. Sta mislis,
da li su nekadasnje ves masine bile programirane, ili disk sa zubcima ne smatras programom?
Uostalom, to sam napisao kao istoriju. Danas svakako nije potrebno.

Citat:
Fizika ti u principu ne treba, zato što možeš da iskoristiš neki od physics engine-a, kojih ima gomilu (Physx, Newton, Bullet etc..).
Kako ti ne treba matematika za pravljenje igara? Moraš da znaš šta su vektori, šta su matrice, kako se vrše transformacije, šta su dot i cross i mnogo drugih stvari. Recimo, dobiješ 2 pozicije nekih likova u igri, i moraš da pronađeš ugao za koji prvi lik mora da se okrene da bi gledao prema drugom liku. GJ bez matematike.
Opet ne citas pazljivo moj post. Onaj ko radi skripte ne mora da zna fiziku,
kao ni onaj sto pravi animacije, teksture, komponuje muziku.
Onaj ko pravi PhysX, mora dobro da zna fiziku. Taj ko razvija PhysX on ne pravi igrice!!! Sta si jos rekao. A da. Ako smatras da neko ko zna sta je matrica i elementarne transformacije, sta su vektori i njihov skalarni i vektorski proizvod ZNA matematiku, ne znam sta da ti kazem?

Sa tvojim zakljuckom se slazem. Ali to pije vodu za one koji hoce
time da se bave iz hobija.


@Geomaster
Citat:
Elektrotehnika nikada nije ni bila potrebna, osim osnova (kako funkcioniše komp i ostalo), ali to je daleko od elektrotehnike. Fiziku, iako nije obavezno, trebalo bi znati, bar osnovne formule - ravnomerno kretanje, akceleracija, gravitacija i ostale proste stvari koje se rade u osnovnoj i drugom-trećem srednje max. Ako neko planira da piše recimo shadere, dobro će mu doći znanje iz optike (opet - fizika) za refrakciju&refleksiju. Dalje, bez matematike se jednostavno ne može. Čak i neko ko blage veze nema sa programiranjem i uzme neki ready-made tool tipa UDK ili Unityja mora da zna matematiku, bar osnove o vektorima, quaternionima, matricama, analitička geometrija u suštini, osnovno o funkcijama, kompleksne brojeve itd. Bez toga nema nikakve šanse da nešto napravi (pod uslovom da ne koristi snippete i tutorijale koje ne razume, što je nažalost ipak veoma verovatno). Tako da, argument da matematika i fizika nisu potrebne je totalno pogrešan.

Što se tiče stava o engine-ima, uglavnom je većina onih dostupna javnosti veoma generička i mogu se koristiti za gomilu raznih stvari. Usko specijalizovani engine-i se koriste u većim timovima i obično se razvijaju baš za neku specifičnu igru.
Citat:
http://en.wikipedia.org/wiki/History of video games
Covece. Pa, koliko ti je potreban neki softver, toliko je i hardver. Pa neces valjda na papiru da citas kod, nesto treba da ga "pokrece". Ako mislis da programer pravi igrice, sto to ne kazes i za ljude koji razvijaju Xbox?
Zar to nije elektrotehnika?
Opet. Fiziku bi trebalo znati bar osnovne formule? I to je tebi znanje fizike?
Matematiku mora da zna bar osnove? Ja to ne smatram znanjem matematike.

Ocigledno je da niste razumeli moje postove. Treba razdvojiti pravljenje igara iz hobija i programiranje, znanje matematike, fizike...

Treba razdvojiti osmisljavanje price, gameplay-a, nivoa, muzike
i programiranja.


Dakle, cesto ljudi koji vole da igraju igrice pozele da naprave svoju.
Zato sam rekao da postave sebi gore navedena pitanja.
Sta zele i sta ocekuju. Cesto ti ljudi ne znaju mnogo matematiku,
niti programiranje pa dodju i postave ovde nebulozna pitanja.
Za njih je odgovor da batale to, ili da uzmu neke game maker ili slicno.
Dobra vest za njih je da ce jednog dana, (elektro)tehnika toliko napredovati, da ce moci mislima da prave igre i u mislima igrate iste.

Onaj ko je pak na ovu temu dosao zato sto je entuzijasta, zeli da uradi sam nesto svoje, da se divi svom delu, njemu ce biti dovoljno i da u asembleru napravi pong.

Onaj ko ne znam ni ja hoce da pravi igre, malo da okusi programiranje
, modelovanje i drugo, za njega je dobar izbor C# i XNA, ali ne i jedini.
Sva sreca pa nece morati da pravi svoju platformu, za koju gle cuda
mora da zna elektrotehniku(citaj elektroniku).

Lepo je kada neko zeli da napravi igricu, pa pocne da uci neki jezik,pa kasnije zavoli programiranje. Zato ne treba uciti c++ da bi napravili nesto
za sta ce brzo videti rezultate. Jel mogu doziveti razocarenje.
C++ treba uciti zbog ljubavi prema programiranju a ne zbog pravljenja igara. Opet kazem, lepo je kad neko zavoli programiranje tako sto je poceo da pravi igrice, bolje nego da se drogira ili gleda farmu.
mikronac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke