tema: Knjige
Prikaz jedne poruke
Stara 21.1.2019, 9:55   #2304
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.267
Zahvalnice: 1.054
Zahvaljeno 1.668 puta na 1.060 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: Knjige

Prođe pola godine u slušanju Dune serijala. I po mom skromnom mišljenju sin je nadmašio oca, bar se meni njegov stil i način pisanja sviđa daleko više. Poslednje knjige oca su već bile daleko bolje za čitanje-slušanje, smislenije i sama ideja i priča bolje razvijena.

Hronološki:
-The Butlerian Jihad, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-The Machine Crusade, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-The Battle of Corrin, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
Odlična SF limunada za mlađe generacije, lagan uvod, sličan drugim SF romanima, pravi način ulaska u novi lore.

-Sisterhood of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-Mentats of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-Navigators of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
Daleko više Dune lora, već se prilično gazi u Dune univerzum, a opet nije toliko duboko da se prosečan čitalac neće snaći.

-House Atreides, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-House Harkonnen, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-House Corrino,Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
Kada ste već pripremljeni za ulazak u Dune univerzum, zašto se ne bi prepustili? Po meni najbolji likovi, lične priče sa ogledalom na zbivanja na velikom, međuzvezdanom planu.

-Dune, Frank Herbert,
Za današnjeg čitaoca, koji je upravo pročitao prethodne 3 triologije, totalna suprotnost u stilu, priči, likovima, pa svemu. Da nije isti univerzum u pitanju nikada ne bih poverovao da čitam nastavak priče, a opet ustvari početak.
-Paul of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson
Težak i sumoran, suv kao pustinja.
-Dune Messiah, Frank Herbert,
takav i nastavak,
-The Winds of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
Malo dodatne priče, sa druge strane, olakšava razumevanje drugih knjiga, ali nije neophodno štivo.
-Children of Dune, Frank Herbert,
Frenk ponovo u elementu, da pripremi zbunjenog i napaćenog čitaoca za sledeći šok.

-God Emperor of Dune, Frank Herbert
Za mene definitivno najgora priča. Prosto toliko bespotrebno odlaženje u krajnosti da bi se samo napravio krug i sve ponovo obrisalo i resetovalo. Sreća da je sin uspeo da iskoristi priču za kasnije naslove i malo joj da smisla i konteksta inače bi slobodno mogla potpuno da se preskoči.

-Heretics of Dune, Frank Herbert,
-Chapterhouse Dune, Frank Herbert,
-Hunters of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson
-Sandworms of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson
Sve zajedno sjajna kulminacija, novi likovi su malo čudni i nedovoljno razrađeni, stari pa previše iskorišćeni i zakomplikovani ali dovoljno dobar serijal da stavi tačku na čitav Dune univerzum.

Moj zaključak je da prve tri triologije treba pročitati u cugu i uživati u njima. Zatim se naoružati strpljenjem i proći kroz Dune-Dune Messiah. Zatim slobodno preskočiti The Winds of Dune, Children of Dune i God Emperor of Dune dok se ne pročitaju Heretics of Dune-Sandworms of Dune, a onda može da se vrati na preskočeno i stekne cela slika. Ovo pišem naravno za nove čitaoce ovog univerzuma kao što sam bio ja. Za one koji su već čitali, prvenstveno Dune, ovo ne važi.
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke