Prikaz jedne poruke
Stara 13.6.2013, 14:59   #14
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Dz.R.R.Martin - Pesma leda i vatre - tema o knjizi [SPOILER ALERT!!!]

Citat:
Eni kaže: Pregled poruke
U brojnim temama sam izneo da je Martinov plan zapravo da pokrade šta može i zaradi što više kinte. Ne bih da povaljam odakle je šta uzeo (ne kao inspiraciju, već bukvalno promenio imena pa prilagodio svojim likovima i okruženju).

Ono što bih rekao jeste da je jednom prilikom pomenuo da je njegova prvobitna zamisao da na kraju sve bude ledom i snegom prekrivena pustoš u kojoj se nalaze samo grobovi. To i jeste jedino rešenje koje američki čitaoci ne očekuju - svi se nadaju da će kad-tad sitne zavade da se ostave po strani, da će neko da "trgne svet" i organizuje odbranu od Othersa, ali šta ako lik ide k tome da se to ne dogodi, da se budale pobiju međusobno, da ne bude otpora ili da on dođe prekasno... I onda gledamo uzaludne bitke gde ginu jedni po jedni, dok se na kraju ne povuku svi u Dornu ili preko mora i prepuste ovaj kontinent Othersima, koji su ga možda i držali pre dolaska prvih ljudi i kasnije Andala.

Nigde se ne kaže da nisu, a velike zime dolaze do King's Landinga, iako ne idu dalje na jug (Highgarden, Dorne).

Usput...
Problem sa takvim serialom je sto su svi krajevi vec ispucani po raznim diskusijama i jednostavno ne moze da zavrsi serijal da to bude neocekivano. Ovo za zaledjeni svet je mozda najcesca i najlogicnija mogucnost od pominjanih, ali sumnjam da ce Martin tek tako pobiti svoje likove jer sta god pricali o njemu ipak je previse konzervativan po tom pitanju, ne secam se kad je zadnji put ubio jednog POV lika (Jon se ne racuna on se dize 100%), naravno da kad imas milion likova mozes ucestalije da smices one bitnije ali nije on toliko radikalan (da i dalje sam razocarna sto Bran nije poginuo u kecu pri padu, jer je momenat njegovog pada bio najuzbudljiviji i najneocekivaniji dogadjaj u serijalu, i propustanje da ga eliminise for good je Martinu veliki minus), tako da mozda i dodje do neke zime ali ce tipa Arya, Deneris i ekipa protagonista nekako doakati velikom zlu. Sa druge strane koliku prepreku Tudjini i Utvare mogu predstavljati zmajevima, zaista apokalipsa je krajnje nerealan ishod.

Sa druge strane ako preokrene pricu i napravi neki hepi end uz dosta zrtva (ala Hari Poter) licno po meni bi opet bilo glupo i nelogicno ali ne vece razocarenje od nekog drugog kraja, jer realno ne verujem da trenutno postoji nacin da on ovo zavrsi i da to bude dobro, sokantno ili inovativno.

Licno meni bi neki blagi Skubi Du kraj najbolje legao, na severu je neki Valirijanski nekromanser koji rezerektuje i pravi haos (ala Kiburn) da su svi mitovi i legende ustvari samo to i da po pacifikaciji Witch Kinga Vesteros pobednici paraleleno sa borbom protiv zla (ili posle, po uzoru na Tolkinovu bitku za Okrug) razdele Vesteros nekim krvavim ratom, slabom koalicijom i labavim dogovorom koji obecava dogadjaja bar za jos jednu trilogiju, obiman extended universe ili toliko fanfiksna da internet prestane da radi.

Jer ako je Martin ista naucio iz onolike istorije iz koje je prepisivao to je da apokalipse nikad nije bilo ma koliko je ocekivali, zlo nikad nije pobedjeno i da su odnosi vlastodrzaca uvek daleko od borbe dobra i zla tako da se sledeca generacija uopste ne pridrzava saveznistava proslih i da rat nikad ne prestaje.

Inace jos mi tu nismo sveta videli ko zna koliko, u sestoj knjizi mu se jos moze oprostiti ako bude uvodio bitne likove i prica ne samo da bi smela nego bi bilo veoma inovativno da skrene sa celog tog Others aspekta (skrajne ga, zanemari ili ocas posla privede kraju) i uputi se u sasvim novom pravcu gde ragnaroka nema i drugi problemi izbijaju u prvi plan.

Poslednja ispravka: Equilibrium (13.6.2013 u 15:18)
Equilibrium je offline