Prikaz jedne poruke
Stara 24.1.2021, 17:58   #10
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Nema razlike jedino ako ćemo da se zahebavamo ili baš nemaš ništa protiv da izgubiš vid u dvajes i petoj.

Apsolutno sve od veličine piksela preko kalibracije boja do odziva ekrana je na strani monitora. Da ne pričam o tome koliko TV paneli daleko više zamaraju oči jer nisu predviđeni da se u njih čkilji sa par frtalja metra.

Kao sekundarni panel za gledanje filmova, eventualno neko blago igranje na konzolama (za ozbiljnije i kompetetivno igranje ne dolaze u obzir) u redu. Kao primarni ekran nikako. Ne igrajte se očima.
nisam rekao da uopste nema razlike, ali za ovo sto njemu treba mislim da je tv bolja varijanta. bar meni svakako jeste, a ja obozavam igre (dok ih on nije ni pomenuo).
ali ono, da se ogradim, ja nisam nikakav ekspert, tako da samo iznosim misljenje na osnovu svog iskustva.

kada predjes sa monitora na tv odmah to osetis sa jedne strane, ali sa druge dobijes velicinu koja je nezamenljiva za filmove i casual gaming. zbog toga za mene nema povratka monitorima, osim ako sto ti kazes ne napravim tako da imam i jedno i drugo, ali ne osecam potrebu.

ako ovde gde si pominjao mislis na gustinu piksela, ja sa 90cm od 4k tv-a od 55 inca ne vidim pojedinacne piksele, kamo li da sam dalje ili da je ekran manji.

sto se tice input laga on je oko 10 ms u pc modu. nije to u fazonu kao nekad, da npr. primecujes kako se kursor misa pomera pola sekunde posto ga ti pomeris. za primer, u jednoj od igara koje se potpuno oslanjaju na brze reakcije i nisanjenje (bloodline champions) sam osvajao 20 turnira koristeci tv umesto monitora. taj lag koji postoji na papiru mi je apsolutno neprimetan. plus panela ima i od 120hz (kao sto je moj), tako da i u tom smislu zaostajanje nije preveliko.

boje mogu da se kalibriraju i preko tv-a (ima finih white balance, 2 point i 20 point podesavanja, kao i po bojama) + preko graficke kartice. pa sve i da uprkos tome ne budu savrsene, velicina koju dobijas sa tv-om je izuzetna kompenzacija.

kapiram da monitor jeste prijatniji za oci, ali sam u isto vreme na monitoru ranije ckiljio jer je sve bilo manje, sto isto nije dobro.

mislim, kapiram ja sta ti hoces da kazes i idealno bi bilo imati i monitor i tv, ali ako biras izmedju ta dva ja bih uvek uzeo tv. eventualno ako radi neke projekte, tipa graficki dizajn ili nesto tako, pa ok.

ja sam na kompu inace po 12h dnevno, ali mi poslovno treba samo za kucanje teksta.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke