Prikaz jedne poruke
Stara 13.10.2016, 9:45   #76
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom 10/2016 "Ratnik društvene nepravde"

Citat:
Rockstar kaže: Pregled poruke
SFRJ je imala svojih dobrih strana, neke od njih si ti nabrojao (skolstvo, zdravstvo), medjutim neke stvari su danas gotovo mitoloskog karaktera, posebno putovanje u inostranstvo, sto je bila nemoguca misija za veliku vecinu naroda, bas se tad na ekskurzije i na mora islo u inostranstva, i tada i sada smo bili prilicna beda za Zapad. Taj finansijski momenat povremeno prelazi u legendu, pa mladji narastaji misle da smo bili neka vrsta Svajcarske, sto je daleko od istine da ne moze biti dalje.

Ma kakav mitološki karakter? Za ljude sa boljim poslovima, od jedne plate mogao se priuštiti ili kreditirati u 3 rate čak i put oko svijeta. Nikakav mit, guglaj ako ne vjeruješ. Kredite su uzimali i bolje stojeći ljudi, i radnička klasa (srednji stalež). Radio je AVIS i gomila drugih rent a car agencija, JAT je letio svuda po svijetu, iznajmiš auto koje god hoćeš ili kupiš aviokarte, i od jedne prosječne radničke plate na kredit putuješ bilo gdje, a rate ti raspodijele na 12/24 mjeseca koje i ne osjetiš kad odbijaju od plate (rate su znale biti u visini tadašnje naknade za poplave/zemljotres itd.) - iz svega što sam naveo, vidi se da su cijene bile realne. E sad, individualna je stvar jesi li ti imao afinitete prema svijetu ili si od mora vidio samo Budvu, a od planina samo Kopaonik. Nismo mi nikad bili bijeda za Zapad, taj isti Zapad je dolazio kod nas po naoružanje, odjeću, obuću, vojnu tehnologiju, gume, raketne sklopove, traktore, kombajne...čitaj, informiši se, pa sam prosudi da li je mit ili istina.
Možda je Zapad kao bijedu percipirao samo švercere s našeg područja koji su išli u Istanbul po jakne i zlato, u Mađarsku po mesne prerađevine ili u Trst po farmerke, kao što kaže Zabranjeno pušenje Sve te fabrike o kojima govorim, uništili su neočetnici, neoustaše, neoliberalni ekonomisti, proevropejci i ostala gamad.

Glavna stvar koja nije mit: SVI su imali krov nad glavom, pun frižider, posao, mogućnost dobijanja kredita, putovanja bilo gdje, liječenja i školovanja bilo gdje.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke