Prikaz jedne poruke
Stara 19.9.2018, 13:19   #16
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Iphone 6s vs Xiaomi A2 Lite vs ostali + par pitanja

Citat:
tref kaže: Pregled poruke
Mislim iskreno da Iphone ono sto nudi i daje se po meni ne isplati, jednostavno je preskupo, evo sad i novi modeli "ujedaju" koliko su skupi.U vreme Iphone 5 kada je izasao kostao je oko 600e, S3 oko 400e, Lumia 920 400e. Sledeca generacija 5s 650e, S4 500e, Lg G2 450e, Sony Xperia Z 450e, HTC ONE 500e... A sada cene flaghsipova, Iphone X 1000e, S9+ 800e, HTC U 12+ 800e... Nova generacija Note 9 i ostali idu preko 1000e, to je suludo, razlika izmedju telefona od 1000e i telefona od 300e je danas minimalna, sto u perfomansama, sto u kvalitetu izrade, displeja, baterije, kamere po danu merljive, jedino sto pravi razliku su nocne fotografije tu telefoni do 300e nema sta da traze sa ovim od 700e+ ostalo je merljivo. Iphone prednjaci po skupoci, drskoscu i bezobrazluku, Samsung ih sledi, Huawei nekada "slj" brend u rangu ZTE, danas flaghsipovi kostaju po 800e, dok Xiaomi Mi 8 450e, Oneplus 6 550e, ali je tesko dostupan, i Xiaomi dize cene, ali su ipak najvise i dalje nude cena-kvalitet. Sony, HTC, LG brendovi koji su odredili smart telefoniju i podigli je na danasnji nivo uz Nokiu, nema ih nigde, kod operatera kad odes, samo Huawei, Honor, Samsung, Apple... A bili su pioniri mobilne telefonije i Android revolucije, po meni i dalje kvalitetniji i od Samsunga, Apple, Huawei, Xiaomi... Ali marketing, i Azijsko trziste koje je ludo za Apple proizvode i proizvode slicne njemu, sto Sony, Lg, HTC sigurno nisu vec furaju svoju pricu vise ne prolaze.

Po meni je za naše plate sve preskupo. Industrija je takva - svi gledaju da zarade što više. Zbog toga, niko nije blesav da prodaje robu jeftinije nego što mora. Čim se napravi brend, stekne neka dobra reputacija i poverenje, ide se na podizanje cena (inače stvaranje brenda ne bi imalo nikakvog smisla, pa se ne bi ni cimali oko toga).


Napravili su tako da te telefon košta barem 100 e godišnje, bilo da češće menjaš jeftiniji, ili da nešto ređe menjaš skuplji. Ako se zezneš kupovinom lošeg, onda ispadne i skuplje.



Kad sam kupovao pametni telefon tražio sam najjeftiniji, a da pravi dobre fotke & snimke (bez puno podešavanja jer nisam stručan) i da ne zakucava ako stavim aplikacije za društvene mreže na njega. Bilo je veoma poželjno da ne bude velikog formata, kako bi lako stajao u prednji džep farki.


To je po meni i suština - da ne kupiš (ne platiš) ono što ne koristiš - tako se može donekle "uštedet". Jer dobro, a jeftino svi traže, pa takvim proizvodima brzo skače cena.



Kad budem kupovao naredni, gledaću verovatno nešto slično tome i uzeti ono što mi pametniji/stručniji preporuče. Tj. ako bude sreće, neće mi ni trebati pametni telefon, niti mobilni.




Ono što sam primetio: hardverske specifikacije (RAM, procesor i sl.) su jedna stvar, ali kad kreneš koristiti telefon - koliko brzo otvara aplikacije, prebacuje se između otvorenih, šta kad se otvori puno aplikacija, koliko stabilno to sve radi - kod SE i 6s meni deluje da je sve trenutno, bez štucanja.



Da li bih danas preporučio kupovinu 3 godine starog modela? Nisam baš siguran. Da li ima neki noviji, a da je dobar, u cenovnom rangu do 300 evra? Još manje sam siguran.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke