Prikaz jedne poruke
Stara 9.2.2006, 12:43   #79
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Dalje:

Citat: "umetnost u globalu ima veoma jednostavnu definiciju. Umetnost je način da čovek kreativno izrazi svoja osećanja, ideje, maštu...tako što će iste pretvoriti u nešto vidljivo i opipljivo što se naziva umetničko delo. "

Mislim da je ovo promasaj teme. Primer: novinarski tekst je sve sto je gore nabrojano: kreativan nacin izrazavanja osecanja,maste i ideja. A ipak novinarski tekstovi se ne ubrajaju u umetnost u svakodnevnom smislu. Vrlo je bitno shvatiti da ljudskih ruku delo nije nuzno i umetnicko bez obzira sto su u njega ulozene ideje, emocije i kreativnost i sto sam rezultat moze da proizvodi emocije, ideje (pa mozda i kreativnost). Ja mozda malo dosadno papagajski ponavljam istu pricu ali umetnicko delo se prepoznaje po pre svega i posle svega estetskoj nameri kao svojoj glavnoj karakteristici. Flasa Next soka je nesumnjivo estetski uoblicen predmet ali njegova prevashodna namena nije da titra nase 'estetsko culo' vec da ucini transport i prodaju soka laksim i brzim. Medjutim, uzmite tu istu flasu i izlozite je u muzeju/ galeriji u okviru umetnicke instalacije koja se bavi readymade pristupom i dobili smo umetnost. Nije ta flasa postala umetnicko delo (jer je i dalje to industrijski proizveden predmet) ali cin izlaganja je umetnicki jer pretenduje na estetsku komunikaciju bla bla bla (Procitati knjigu 'Umetnost u XX veku' Hajnriha Kloca za pametnija objasnjenja na slicne teme).

Citat: "ako smatramo da su muzika, film, slikarstvo, književnost...vrste umetnosti, onda moramo i video igru, jer ista obično sadrži većinu pomenutih stvari u sebi"

I muzej ih sadrzi pa sam muzej nije umetnicko delo (tj., zgrada muzeja mozda i jeste ali muzej kao ideja nije). Knjiga koja sadrzi odstampane reprodukcije umetnickih slika nije umetnicko delo - njena namena i svrha je informacija, konzervacija pa mozda i 'prikazivanje' estetike ali ne i 'proizvodnja' estetike (kako to samo nezgrapno zvuci).

Ne znam da li uspevam da jasno obrazlozim stvari koje su priznajem dosta suve, akademske i suptilno razlicite i zakoje vecinu igracke populacije boli **** a bitno joj je da igra u njima proizvodi osecanje prijatnosti...

E, kad sam sve to iztrabunjao, da se bacim i na RHYov post, ali u sledecem postu.
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke