Prikaz jedne poruke
Stara 10.11.2006, 11:43   #157
Meho Krljic
Član

Član od: 2.12.2005.
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Bojim se da smo počeli da se mnogo ponavljamo, Džime. Ili ne čitamo pažljivo šta drugi pišu il' nas mrzi da se raspravljamo.

Citat:
Naravno da bi izbacivanje akcije unakazilo igru, ali to je samo zato sto je ona tako i zamisljena, kao akciona dakle. Da su je uradili kao "point and click" avanturu uz normalno odredjene izmene i prilagodjavanja, velike su sanse da bi mi se i takva dopala, sto da ne?
Što ponovo dokazuje ono što sam ja rekao: Max Payne je suštinski dobro iskustvo zato što je IGRA a ne film. Ne zato što ima dobre filmske elemente (a ima ih) nego zato što su mu ne-fimski, ne-estetski elementi, gejmplej, mehanika DOBRI. To ga ne čini umetničkim delom nego dobrom igrom.

Citat:
Citat:
Meho Krljic kaže:
A time upravo potvrđuješ moju poentu da igre ne bi video kao umetnička dela da nemaju 'sjajna scenarija, fenomenalnu muziku, spektakularnu grafiku'

Ovo niko ne spori, ali isto to mozes da kazes i za igrani film ako ga lisis njegovih sastavnih delova. Nema nikakve razlike, zar ne? Ipak, on se odavno (kao forma) tretira kao umetnost. Zasto bi video-igre (ne sve naravno) bile izuzetak? Tetris, pacman i sah sigurno nisu umetnost, ali Planescape:Torment, Indigo Prophesy i Max Payne 2 (da ne nabrajam vise) nesumnjivo jesu i to ona vrhunska, na granici genijalnosti.
Ali upravo ovo dokazuje da likovnost i naracija JESU osnovni sastojci filma kao medija, a NISU osnovni (već opcioni) sastojci igre. Dakle ti sve vreme pokušavaš da pokažeš kako igra sve više postaje umetnost time što sve manje postaje igra. Što je možda i tačno ali je u suprotnosti sa osnovom premisom rasprave a to je da (li) su igre umetnost. Dakle, upravo si svojim dokaznim postupkom potvrdio da igre nisu umetnost jer ih, u tvojim očima umetnošću čini nešto što u njima ne mora da postoji a da ti ono što ih po prirodi čini igrama nije dovoljno da ih vidiš kao umetost.
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke