Prikaz jedne poruke
Stara 9.11.2006, 17:23   #144
Meho Krljic
Član

Član od: 2.12.2005.
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Citat:
ako igre nisu umetnost, onda svakako treba naci novu metafizicku kategoriju u koje bismo ih svrstali, jer umetnici se jednostavno boje interaktivnog, kao sto ranije rekoh. Skloni su namteanju svog misljenja.
Hmmm, netačno... Mislim taj deo da se umetnici boje interaktivnosti. Negde tamo na petoj strani ovog topika (ili na četvrtoj?) sam dao primere interaktivnog u umetnosti, ali čak i da te mrzi da ideš unazad, valjda je jasno da ni jedan rokenrol bend ne bi pozvao publiku da sa njima peva kada bi se plašili interakcije. Čitavi podžanrovi u muzici su zasnovani na kolektivnoj improvizaciji (dakle interakciji između umetnika), a moji primeri sa te neke prošle strane ovog topika govore o umetnicima koji zapravo publici daju mandat da učestvuje u stvaranju umetničkog dela.

Citat:
Primera radi, sta mozete uraditi u galeriji ispred slike, sem diviti joj se ili mrzeti je. To isto mozete uciniti i sa igrom, ali tek nakondubljeg upoznavanja s njom.
Da, ali dok se slici, pretpostavka je, diviš ili je mrziš po estetskoj osnovi, igri se najčešće niti diviš niti je mrziš prvenstveno sa estetske strane, već sa strane same mehanike igre. Da bi onda dokazao da je igra umetnost, trebalo bi da dokažeš da je sama mehanika igre (Pacman beži od duhova kroz lavirint, Prince of Persia skače sa stuba na stub i trči po zidu) u sebi i po sebi estetska, ne prezentirana koristeći estetske tehnike.
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke