Prikaz jedne poruke
Stara 7.11.2006, 19:39   #141
nebojsa986
Veteran

Član od: 12.5.2006.
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 204 puta na 163 poruka
Određen forumom Re: "Qzmizam" - Da li su igre umetnost?

Svrha mog posta nije bila da se ja nametnem diskusiji sa nekim mojim 'najpametnijim' misljenjem,jednostavno sam hteo da iskazem koliko je opsirna i subjektivna ova tema ,a rasprava mi deluje veoma skucena i ogranicena sa gomilom banalizovanih primera sta jeste a sta nije umetnost,koji u stvari nista ne pojasnjavaju.Ti jesi u pravu kad kazes da ja ne mogu da diskutujem sa ovakvim stavom gde ja gotovo samostalno odredjujem sta je umetnost,ali ni ovi filozofi i estetici koje pominjes,uprkos svom njihovom saznanju,svoj sud o tome sta je umetnost donose na osnovu njihove licne procene,sto je vrlo subjektivno i ne vidim zasto bi njihova procena imala veci znacaj od nase sopstvene, jer ovde se vodi rasprava po tudjim kriterijumim a jedini kriterijum koji prihvatam je moj licni. I opet si u pravu kad kazes da je onda to stvar ukusa (a o ukusima je nemoguce raspravljati),te je poenta da je nas ukus odredjuje sta je umetnost ma koliko to smesno zvucalo,mada ovo ne treba svoditi na karikiran primer hrane i boja koji si naveo,a ne suvoparna definicija,i moja je greska sto sam se ukljucio u diskusiju koja se vodi po kategorijama i definicijama koje ja ne uvazavam.
Sto se tice Psyhonauta i Dooma bio sam suvise umoran za dalje pisanje,mada ti si odlicno obrazlozio umetnicke komponente u obe igre (cini mi se da ipak smatras igre vecom umetnoscu nego sto hoces da priznas ),u prvom primeru Psyhonauti su jednostavno pogodili zicu koju su trebali svojom porukom i znacenjem, dok se Doom oslanja na izazivanje emocija(straha,paranoje..) kod igraca sto se kod mene jednostavno nije desilo,a opet to je subjektivna stvar,nasa precepija svake od ovih igara.
Najbolje bi bilo da vise ne postujem jer samo iznosim stavove kroz moju licnu prizmu,a ipak je ovo tema u kojoj pokusavate utvrditi dali su igre umetnost po nekim opsteprihvasenim i generalizovanim pravilima,koja iskreno meni nista ne znace.
Pozdrav.
nebojsa986 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke