Prikaz jedne poruke
Stara 11.3.2011, 20:03   #475
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
j.radovan kaže: Pregled poruke
A sta sam pomijesao? Ako je rijec linku, ti si spomenuo nekoga koji "muzu i muce" autore (znam, sami su potpisali ugovor). Sto se tice ugovora, poznato je da rijetko koji film u Hollywoodu je profitabilan tj. vecina je u minusu zbog toga sto bi izdavaci morali da plate porez i ono sto su ugovorom potpisali. Bilo je i tuzbi.
Ovde zastani i razmisli kako si napisao svoje postove - razgovarao si sa par autora... Poznato je da je vecina u minusu... Kada bi nestali izdavaci, tada bi muziku skidao potpuno legalno... Verujem da sami autori vecinom nemaju problema sa time sto neko koristi njihovo djelo besplatno...

Tebi je to dovoljno da shvatiš KOMPLETAN sistem izrade nekog autorskog dela i da na osnovu toga izvučeš zaključak od koga zapravo "kradeš"?

Citat:
j.radovan kaže: Pregled poruke
Ovde govorim o filesharingu. Autor sa svojim djelom moze da radi sta hoce. Niko to ne dovodi u pitanje. Pitanje je sta ja smem, a sta ne. Smem li ja da koristim pirateriju u licne svrhe . Ako ne, zasto?
Filesharing nije apriori piraterija (deljenje fajlova zaštićenih kopirajtom). To nije sinonim. Ti govoriš o korišćenju tehnike filesharinga u svrhe nelegalne distribucije zakonom zaštićenog autorskog dela. Dakle, kada razumeš koja je razlika između onog što si ti reko i onog što sam ja rekao oko filesharinga, shvatićeš zašto smeš a zašto ne.

Citat:
j.radovan kaže: Pregled poruke
Veoma lijepo si opisao predaju autorskih prava. Malo lici na utjerivanje dugova, zar ne?
Ne. Da se razumemo - sistem koji definiše autorsko pravo jeste veoma širok da bi se sveo na "liči na uterivanje dugova". Ne kažem da je idealan, ali taj sistem je po važećem zakonu. Dok neko ne smisli bolji sistem i "ozakoni" ga, moraćeš da prihvatiš da stvari tako funkcionišu.

Citat:
j.radovan kaže: Pregled poruke
A sta je sa mrtvim autorima? Od koga kradem tada?
Ako ti neko ukrade "dedovinu" jel ukrao od tvog dede ili od tebe?
Ajd molim te, ako te baš to pitanje muči, zakon o autorskim pravima sve to definiše. Pročitaj ga.

Citat:
j.radovan kaže: Pregled poruke
Mislim da vecina radi iz ljubavi prema svome poslu, a novac im nije proritet. U vecini slucajeva mozes prepoznati je li nesto radjeno iz ljubavi ili zelje za novcem. Kada se snimi/napise/napravi nepotebni nastavak/remake/sequel/prequel onda, vjerovatno ljubav nije glavni motiv. Kada je nesto uradjeno da bi se svidelo sto vecem broju potencionalnih kupaca, opet, ljubav nije motiv.
Da li je Windows 7 urađen iz ljubavi ili zbog novca? Šta vidiš u njemu da je rađen iz ljubavi, ili ako nije kako vidiš da je zbog novca?
Dukes je offline