Prikaz jedne poruke
Stara 26.7.2015, 18:42   #10
OwerLord
Član
 
Član od: 11.4.2010.
Lokacija: Indjija
Poruke: 140
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku OwerLord
Određen forumom Re: Nadogradnja postojeceg ili kupovina novog kompjutera

Nakon kraceg razmisljanja, mislim da je najbolja opcija da ipak kupim skroz nov komp, a ovaj trenutni da prodam.

Dakle trebace mi pomoc za svaku komponentu pojedinacno:

Graficka karta

Nisam bas planiramo da toliko para dam koliko iznosi gtx970, pre sam zamisljao moj budzet za graficku kao recimo gtx960. Medjutim, s obzirom na to da mi je cilj igranje na max, a graficka je najbitnija komponenta kada su igre u pitanju, onda nemam drugi izbor nego da dam vise od planiranog, naravno ako vredi za te pare, a ja sam vas razumeo da je u tom cenovnom rangu best buy.

Imam jos neke sitne nedoumice oko gtx970 koje hocu da razresim:

1. koji je model najbolje uzeti i po cemu se oni konkretno razlikuju medjusobno, ja sam nasao 3 modela, makar kada je gigabyte u pitanju, razumeo sam da je on najbolji izbor (neka me neko ispravi ako gresim):
- GV-N970IXOC-4GD
- GV-N970WF3OC-4GD
- GV-N970G1 GAMING-4GD

2. zasto je gtx970 bolji (tako sam bar ja razumeo da vecina kaze) od npr R9 290 ili 290x? primetih da 290/290x imaju duplo veci memory interface, ali onda pretpostavljam da je gtx970 mnogo bolji u nekoj drugoj stavci?

Procesor

Ja sam uglavnom uzimao AMD, medjutim ubedili ste me da je Intel i5 4xxx najbolji izbor, makar kada su igre u pitanju. E sad, koji je best buy i5 4-te generacije, 4460 (i ako jeste, zasto) ili mozda ipak neki drugi? Evo npr da li vredi dodati 25-30e za 4690 u odnosu na 4460?

Razumeh da procesor bas i nije toliko bitan za igre jer i da imam najbolji i5 4-te generacije, opet cu biti limitiran na neki nacin, odnosno necu ga moci u potpunosti iskoristiti jer jednostavno tako funkcionisu danasnje igre (iz emmi-ja kazu da malo igrica zavisi od snage procesora, mozda 10% ukupno od svih igara), znaci prvo graficka i RAM pa sve ostalo. Zasto onda recimo za Witcher 3 preporucuju i7, da to nije onda malo preterano?

RAM memorija

Sta je tu bitno gledati, na koje sve karakteristike treba obratiti paznju (marka, model....)? S obzirom da planiram 8GB da uzmem, ne znam da li je bolje 1x8 ili 2x4, da li to zavisi od ploce ili mozda od neceg drugog?

HDD i SSD

Koliko sam ja razumeo, trenutno je najbolje kombinovati ove dve stvari, ja sam zamislio da na SSD stavim sistem i sve programe, dok bih na HDD skladistio sve ostalo. Sto se tice kapaciteta, mislio sam 120GB za SSD (Samsung - zbog 5 god garancije), a 1TB za HDD (ne znam konkretno koji, pomagajte), mislite li da je to ok?

Monitor

Na sta da obratim paznju kada je monitor u pitanju: kontrast,osvetljenje, vreme odziva, povezivanje....?


Sto se tice maticne ploce, tu zaista ne znam nista, predlozite neki best buy. Isto tako i za kuciste (obratite paznju da moze i graficka da mi stane, recim ona sa 3 ventilatora - GV-N970WF3OC-4GD) napajanje, kuler.... valjda je to sve od komponenata?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Za koliko realno mogu da prodam moj trenutni komp, mozete li mi makar dati neku okvirnu cifru, posto ja zaista nemam pojma od koje brojke da krenem:

Graficka kartica: GIGABYTE GeForce GTX 460 768MB GDDR5 GV-N460OC-768I
Procesor: AMD Phenom II X4 955 Black Edition 3.2GHz
Memorija: KINGSTON 4GB (2x2GB) 1600MHz DDR3 HyperX
Maticna ploca: ASUS M4A87TD EVO
Kuciste: CHIEFTEC CG-01B-B-OP
Napajanje: LC POWER Super Silent LC6600 600W v2.2
Hard disk: WESTERN DIGITAL Caviar 500GB
Monitor: Samsung P2250N

Takodje me zanima da li se negde na ovom forumu mogu ostavljati oglasi, konkretno u mom slucaju prodaja cele konfiguracije sa/bez monitora? Ako moze, postoje li neka posebna pravila?

Hvala unapred na odgovorima, i izvinjavam se sto sam oduzio, i kod nekih stvari isao previse u detalje.
OwerLord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke