Prikaz jedne poruke
Stara 8.11.2006, 0:52   #15
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Genius wooden home theatre 5.1 3600w

Citat:
JovanK kaže:
O zvuku i ne znam puno.
Znao sam da ono što piše uopšte nije tačno, ali sam mislio da je neki orijentir kad se podijeli sa 100.
Ali mi nije jasna sitnica, zašto ne daju jačinu u dB!!!

Znam da se na profesionalnim muzičkim kutijama stavlja samo ovaj podatak, bar na jednim koje sam ja gledao.
Pazi Jovane ovo je jako kompleksna oblast da bi na tako jednostavno pitanje koje to bas i nije dobio isto tako jednostavan odgovor.
Bicu najkraci sto mogu da bi ti razresio dilemu u glavi.
Na pasivnim zvucnicima ( oni koji nemaju pojacalo u sebi ) ne moze da stoji potisna snaga zvuka izrazena u db jel otkuda zna proizvodjac na kom pojacalu ce raditi ti zvucnici.

Na profesionalnim zvucnicima moze postojati samo taj podatak koji si naveo u db jel ostale karakteristike se podrazumevaju za tu klasu zvucnika. Obicno je to klasa A ali ne ona koju pise recimo Tehnics A, AA, AB....
Treba da se zna i podatak da snaga zvuka od 120db pa navise ostecuje covekov sluh a pri vecem potisku stvara se mucnina i vrtoglavica. Iznad 150db ugozeno je covekovo zdravlje jer telo pod pritiskom zvucnog talasa pocne da osciluje kao membrana zvucnika sto ugrozava rad srca, pluca, dijafrgme....
Ako proizvodjac i navodi kao bitnu specifikaciju db onda ona moze biti samo u tom smislu gde takvi zvucnici trebaju biti postavljeni a da ne ugrozavaju zdravlje ljudi. Naravno potisak u db u zatvorenom prostoru je jedna prica i na otvorenom druga.
U svakom slucaju malo je korisnika ili nimalo na ovom forumu koji imaju takve systeme.
Ja sam postovao jedan takav koji je prodat i otisao za Svetsku sa cevastim pojacalom u A klasi i Infinity zvucnicima. Mozes to pronaci bas u ovoj sobi post od prosle godine cini mi se.
Pozdrav
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke