tema: AMD Ryzen
Prikaz jedne poruke
Stara 28.4.2017, 13:00   #1257
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: AMD Ryzen

Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
Meni evo vec treci put zapucao kompjuter sam od sebe. Ostavim preko noci i ujutru kada se probudim ekran ugasen i nista ne reaguje. Sad moram videti do cega je problem, Linuxa, pregrevanja ili neceg treceg. Za pocetak sam venilatore vratio na fabricka podesavanja.

Sve ovo se pocelo desavati od kako sam stavio CM 212 Evo mesto fabrickog kulera, mada ne verujem da sam nesto zeznuo jer su temperature u BIOS-u sasvim normalne. Drugi problem bi mogao biti u modulima koje sam ubacivao za pracenje temperature na Linuxu, ali nijedan nije radio pa ga mozda nesto tu zeza.
Ako imaš mogućnost, ja bih instalirao na nekom hard disku windows i probao sa njim kako ide, ujedno imaš dosta stres test programa (pretpostavljam da ima i na linuxu, ali sa windowsom sam radio sa linuxom nisam).

Takođe, vidim da si napisao da temp u BIOSu je oko 40 c, opet ne znam kako Ryzen radi u BIOSu, ali na mom i5 u biosu je temperatura za 4-5 stepena veća nego u IDLE (sad gledam na indikator na ploči dok kucam ovo, 27 c) dok na maksimalnom opterećenju zna da skoči do 55c (linx, IBT i slični programi, na prime95 je oko 7-10 c niža temperatura) . Ne znam koliko si koristio stock cooler pre 212, ali ne bi trebalo da si nešto zeznuo prilikom instalacije.

I na kraju, opet to što si ti opisao meni se dešavalo kada memorijski moduli nisu hteli da se igraju zajedno. Imao sam 4x4gb sticka hyperx fury na 1866 mhz (identičan model) i imao sam random gašenja. Bilo koja dva od 4 da ubacim, računar je radio normalno. Onda sam uzeo 2x8gb isto hyperx fury, računar radio normalno ali čim dodam jop 2x4 gb gasio se i bacao BSOD. Mislio sam da je problem u ploči dok nisam stavio stari hyperx blu 2x2 gb sa ovom novom i opet je računar radio normalno (jeste da sam downclockovao na 1600 mhz, pošto je hyperx blu 1600mhz na 1.65v, ali kod 4x4 konfiguracije sa fury modelima ni downclock nije pomagao). Ovo je možda off topic, ali hteo sam da kažem kako ram problem može da izleti prilično random a čitam da Rzyen još uvek muku muči sa memorijama.

I na kraju, što se update BIOSa tiče, osim ako nisi već planirao da kupiš UPS u svakom slučaju i/ili ako živiš negde gde je baš nestabilno snabdevanje struje, mislim da je rizik jako mali da nestane baš dok radiš update, naročito sada kada je završena grejna sezona pa mreža nije toliko opterećena.

EDIT: nisam pročitao da li si probao downclock RAMa? Na Phenomu x4, Patriot Viper 3 memorija nije ni u ludilu htela da mi radi na fabričkih 1600MHz, dok je na 1333 radila 4 godine bez i jednog problema a sada kod devojke na fx4300 radi na 1600 Mhz (verovatno zbog memorijskog kontrolera na phenomu).

Poslednja ispravka: makiem (28.4.2017 u 13:07) Razlog: downclock RAM?
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
MasterChief2 (29.4.2017)