Prikaz jedne poruke
Stara 11.3.2011, 14:31   #470
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
Naravno, slažemo se da je to zabluda, a ja sam probao da je izvrnem kako bih pokazao da je to jeftini izgovor: neka nestanu producenti, taj lik, iz sažaljenja prema autoru, ne bi skidao muziku? Ma nemoj...
Ma slažemo se mi oko toga. Ja i nisam pokušavao da te ispravim, nego da nadopunim malo celu priču. A izgovor je inače glup da ne može biti gluplji. To bi bilo kao kada bi redovno bežao iz frizerskog salona posle šišanja neplaćajući uslugu uz izgovor da ćeš početi da je plaćaš onog trenutka kada frizer bude šišao isključivo makazama, a ovako dok koristi mašinicu ne pada ti napamet, jer ti želiš da platiš frizeru šišanje, a ne da sponzorišeš proizvođače mašinica.
Citat:
Klasično spinovanje. NATO se finansira od poreza tamošnjih firmi i građana. Što veća zarada Electronic Artsa, veći porez plaćaju, veće pare idu američkoj odbrani.
Možda, ali idući tom logikom, mnogi su odgovorni za štošta. Eto, recimo, ko god je kupio neki strani proizvod u Srbiji (a u Srbiji su gotovo svi proizvodi stranog porekla), zapravo je sponzorisao NATO bombardovanje. Znači, slobodno možemo reći da smo sami naručili i platili to bombardovanje kao uslugu
Citat:
To sto ljudi nemaju (dovoljno) para je razlog kao i svaki drugi razlog. Ne "opravdanje" nego stanje stvari kako jeste. Interesantno bi bilo videti stopu piraterije u zemljama sa istim nivoom zivotnog standarda kao kod nas, pre nego sto pocnemo poredjenje sa zapadom.
Ovo se zove mešanje uzroka i posledice. Nemanje para nije razlog što se koristi piraterija, već je korišćenje piraterije razlog što se nema para, a korišćenje piraterije se može zameniti bilo kojim "sitnim kriminalom" koji ljude čine, a uzimaju ga zdravo za gotovo. Recimo, kad god nekom instaliraš Windows i uzmeš neku kintu za to, dužan si platiti porez na tu zaradu. Da li znaš nekoga ko to radi ? Pa onda, svaki put kada konobar uzme bakšiš, a ne izda fiskalni račun za to, napravio je prekršaj. Pa još ako na taj bakšiš ne plati porez, eto još jednog. Takođe, svaki put kada ti pandur piše za pojas, a ti si recimo prošao kroz crveno, obojica ste prekršili zakon. Ili kad odeš kod lekara pa mu odneseš kafu i bombonjeru. A sve su to stvari koje se svakodnevno dešavaju i svaka na svoj način čini štetu društvu, bilo tako što direktno izbijaju pare iz budžeta ili tako što odbijaju strane investitore (i time priliv svežeg novca, otvaranje novih radnih mesta, itd.) ili tako što nekome smanjuju zaradu, a sve to ne može da ne utiče i na tebe, jer kad se drugima smanjuje zarada, njihova kupovna moć je manja, pa ćeš i ti imati manji priliv novca.
Marko_L je offline