Prikaz jedne poruke
Stara 10.6.2006, 2:35   #33
Dacko
Član
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 71
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Pošto sam završila 'komplikovani' fakultet na kome se izučava srpski jezik, moram da ukažem na greške koje je Aerochivija napravio. Strašno mi je kad neko pokušava da nauči druge a da sam nije savladao materiju koju poučava. Dakle, infinitiv je u srpskom jeziku potpuno ravnopravan s oblikom da + prezent i sasvim uobičajen posle glagola moći, smeti, morati, dati, imati, nemati, trebati. Pojedini lingvisti čak smatraju da prednost treba dati infinitivu jer je više u duhu slovenske sintakse. Oblici drukčije i drugačije sasvim su ravnopravni, kao i da li i je li. Titule se ne pišu velikim slovima, dakle: kralj, papa, car, pa samim tim i predsednik Tadić.
Ne može se na osnovu ličnog ukusa nešto tek tako proglasiti za nepravilno, posebno nije lepo to učiniti na forumu punom školaraca koji će radije poverovati forumskom drugu nego školskom profesoru. Taman posla da pročitaju Pravopis srpskog jezika i jednom za svagda shvate kako kad nešto nedostaje može samo da fali, ne i da hvali.
@magneto: Davno se odustalo od pokušaja da se reč zadnji u značenju poslednji proglasi nepravilnom. Danas se u svakom pogledu smatra potpuno ravnopravnom i ispravnom, a oni koji još zameraju drugima na njenom korišćenju samo pokazuju da nisu čitali literaturu o srpskom jeziku napisanu u poslednjih dvadeset godina, već su zapamtili šta im je nekad davno govorio učitelj i brže-bolje koriste priliku da to svima stave do znanja, ne misleći na to da se i jezik menja i da neka pravila ne važe zauvek. Da se i ja držim onoga što su me u osnovnoj učili, mislila bih da je nepismen svako ko napiše Drugi svetski rat velikim slovom ili nažalost sastavljeno, jer se po starom pravopisu nije tako pisalo. Ali, eto, proučila sam i novi i neće mi se desiti da se obrukam i ispravljam nekog ko pravilno piše.
Dacko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dacko na korisnoj poruci:
zoran845 (30.6.2007)