Prikaz jedne poruke
Stara 24.5.2017, 0:06   #40
HMrules
Član
 
Član od: 14.7.2012.
Lokacija: Somewhere in time
Poruke: 264
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Kraj jedne ere: MP3 je mrtav

Citat:
Strider kaže: Pregled poruke
Da ubacim misljenje sto se tice "audiofilije"...

Kao sto sam spomenuo, nisam audiofil, ali imam osetljivije uho od proseka, i znam da cenim dobar zvuk malo vise nego vecina. Da kazemo da sam negde na pola, ni ovamo ni onamo

Sto se mene tice, jaz izmedju audiofilske zajednice i obicnih, pa i malo naprednijih slusalaca je nepremostiv. Audiofilski savet cenim u smislu da to sto mi audiofil kaze u principu jeste nesto dobro, ali kad vidis stvari poput "zasto kupujete ta go*na* na pitanje o kupovini 2.1 zvucnika, dobijem dijareju. Dakle, audiofilija nije nista lose, naprotiv, ali je to vise hobi koji povremeno predje u *******va*e, kao sto je neko napomenuo da se kupuju kablovi od 1k $ za metar, ne uzimajuci u obzir da ostatak instalacije mozda nije na nivou toga.

Necu ni da zalazim u kompleks "superiornosti" koji vecina audiofila neguje (cast izuzecima, naravno). Do te mere da ljude pojedu, sazvacu, i pljunu kad pomenu neki mid-range sistem koji je realno dobar. Moje iskustvo, ako nemas sistem koji je kostao 10, 15k evra, kad se sretnes sa audiofilom, bezi u suprotnom smeru, sto brze. Ovo je u manjoj meri evidentno na ovom forumu, ali po inostranstvu i nekim drugim mestima, oh, boy...

Apsolutno se podrazumeva da zvuk nece da bude isti na 2.1 sistemu od 50 e i na kvalitetnim trosistemcima od 1000. To niko ispravan ne spori, niti ima ikakvog smisla, i itekako se slazem da ploca ima zvuk koji kompjuter nema - neka bude da je placebo, moguce, ali ja cujem tzv. timbre, odnosno neku finiju boju zvuka koju kompjuteri, precizni kakvi jesu, ne mogu da reprodukuju. Cela stvar koja meni ide na zivce jeste kada audiofil nategne da ti za dobar zvuk treba pojacalo, kutije od 300+ eura, i gramofon. Ne treba. Na 2.1 sistemu, pravilno podesenom, u akusticno katastrofalnoj sobi, mogu da izvucem vrlo prijatan zvuk, priblizno slican onom koji dobijam na dobrim slusalicama.

Jos jednom, protiv audiofila nemam nista, niti imam zelju da bilo koga ovim uvredim, samo mislim da je red da neko kaze sta je problem i u cemu. Audiofilija je poput sakupljanja automobila - to sto prosecan covek nece da razume, ne znaci da nema car i merak, ali nikako nije u redu kad audiofil ne moze da razume da jednostavni sistemi mogu da daju prilicno prijatan i OK zvuk.
Može da se dobije ok zvuk, ja sam ranije slušao muziku sa kompa preko kućnog bioskopa na 5.1 sistemu, mada slušao sam kao 2.1, uglavnom zvuk mi je bio sasvim dobar, međutim kasnije kada sam ušao ozbiljnije u Hi Fi video sam koliko zvuk može biti bolji sa kvalitetnijom opremom.
HMrules je offline   Odgovor sa citatom ove poruke