tema: Napajanja
Prikaz jedne poruke
Stara 23.7.2010, 22:25   #1399
sportista
Starosedelac

Član od: 24.11.2009.
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 614 puta na 465 poruka
Određen forumom Re: Napajanja

Posto sam primetio da na forumu vlada neko 'elementarno' ne znanje o CM GX seriji kod nekih (nedovoljno upucenih?) ljudi, pa sam odlucio da napisem nesto vise o istoj i da resimo dilemu zasto GX srija nije za preporuciti i zasto ima boljih izbora...

GX serija ima 3 pretstavnika/modela od 550W/650W/750W, OEM je Seventeam. Izgleda da je napajanje od 750W najlosije uradjeno od ova tri modela, iako za model od 650W nemam previse informacija i nema nekih valjanih review-a pa cu njega ostaviti po strani.

CoolerMaster GX 750W je vrlo lose napajanje za cenu koje kosta. Zasto? Naponi na 12V, 5V i 3.3V su jako nestabilni i zna da dodje i do vecih talasanja napona. Pogotvo na 3.3V railu. Na iole vecim opterecenjima napajanje ne moze da postigne 80+ certifikat, efikasnost bude ~76-77%. U vrucem testu napajanje se na vecem opterecenju (~56A) ugasilo, tacnije nije moglo da prodje test, kao ni CL1 ni CL2. Cak i za kondezatore koji su koristeni (Su'scon) kazu da nisu Bog zna kakvog kvaliteta. Ovo napajanje bi bilo koliko toliko dobro ali da je deklarisano na 600W. Jedino sto je dobro sto ima dovoljno kablova/konektora za napajanje od 750W. Seventeam ima mnoge stvari da popravi na ovom napajanu/seriji GX, da bi ona bila konkurentna po sadasnjoj ceni... Ovako za pare koliko kosta GX 750 (~100e) ima boljih izbora i napajanje nikako nije za preporuciti.

CoolerMaster GX 550W je kako se meni cini malo bolje uradjeno napajanje. Kada sam citao review u kojem je kao test masina koristena E2160 @ 3.5Ghz i 8800GTX, na opterecenju od ~328W napajanje se i nije tako lose pokazalo. Najvecu slabost je pokazalo na 12V railu, i tamo je bilo i naizrazenije talasanje napaona. Dok su na 3.3V i 5V railu naponi bili prihvatljivi. Sto se buke tice kazu da je ventilator koji je koristen 120mm vrlo dobro resenje i da ostaje tiho i pri malo vecim opterecenjima, mada je tisina relativan pojam (). Sve u svemu napajanje ne izgleda kao lose, i izgleda kao bolje uradjeno od modela 750W ali ako u igru ukljucimo cenu koja je ~70e dolazimo do zakljucka da i od ovog napajanja ima bolje za iste pare ili cak manje pare, tako da nije za preporuciti.

Sto se modela od 650W tice njega necu 'opisivati' jer nemam previse podataka o njemu ali nevidim razlog zbog cega bi on bio bolji od ostala dva brata i cini mi se da je i model od 650W precenjen (~80e) i da za te pare ima boljih izbora.

U pricnipu, napajanja iz GX serije nisu bas za baciti ali pretstvljaju los izbor za cenu koja treba da se izdvoji za njih, i ima dosta stvari koje treba da se isprave na ovoj seriji. Nadam se da je sad jasno zasto GX seriju ne treba preporucivati.

PS
Ako neko ima nesto da doda ili da me ispravi slobodno neka uradi to...

Poslednja ispravka: sportista (24.7.2010 u 9:22)
sportista je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku sportista na korisnoj poruci:
G@ndalf (26.7.2010), shrafko (24.7.2010)