PDA

Prikaži potpunu verziju : razlika izmedju RGB i CMYK

flame
31.10.2006, 17:21
Kakva je razlika izmedju RGB i CMYK?
Kakva je razlika ako je slika u RGB ili u CMYK modu? Photoshop > Image > Mode > ... ?

VojaM
31.10.2006, 18:41
Najprostije:

RGB je slika za ekran.
CMYK je slika pripremljena za štampariju.

Ti formati (iliti kolorni prostor, odnosno "color space") daju različit izgled slike kad ih gledaš na monitora. U stvari, neke boje koje je moguće dobiti u RGB formatu nemoguće je odštampati, tako da se prilikom pretvaranja iz jednog u drugo neke boje automatski zamene najsličnijom kombinacijom.

M.Silenus
1.11.2006, 16:14
Čekinder malo, zar nisu u pitanju matematički modeli za opis boje, pri čemu su navedene najčešće upotrebe dva najčešće korišćena modela? Makar sam ja to shvatio.

Evo spiska nekih modela, skinuto sa nekog sajta, ne mogu sada da se setim kog:
* RGB - Red, Green, Blue; The additive primary colors. Used for monitor screens and most image file formats. There are actually a number of RGB color spaces-- sRBG, Adobe RGB 1998, Bruce RGB, Chrome 2000, etc.-- differing from each other in the purity of their primary colors, which affects their gamut-- they range of colors they represent.
* CMY(K) - Cyan, Magenta, Yellow; The subtractive primary colors: the compliments of the additive primaries (Cyan is -red; magenta is -green; yellow is -blue.) Widely used in inks for printing with black (K) added because C, Y, and M pigments and inks rarely give deep, rich black tones by themselves (they tend to make a muddy brown). CMYK is important to the prepress industry, but most photographers don't need to be concerned with it. Most high quality photographic printers have additional inks (light M, light C and gray may be added to the basic four), so they aren't really CMYK; the printer driver software converts RGB files into ink densities.
* HSV - Hue, Saturation, Value. Hue is what we perceive as color. S is saturation: 100% is a pure color. 0% is a shade of gray. Value is related to brightness. HSV and HSL (below) are obtained by mathematically transforming RGB. HSV is the identical to HSB.
* HSL - Hue, Saturation, Lightness. H is the same as in HSV but L and V are defined differently. S is similar for dark colors but quite different for light colors. Also called HLS.

Mario Pavićević
1.11.2006, 16:35
Teoretski da.Fazon je kao sto Voja rece mesanje boja znaci CMYK(koji koriste stampaci i stamparske masine) nema iste nijanse boje kao i RGB(koji koristimo na racunaru).Jednostavno kombinacijom Cyan Magenta i Yellow ne mozes dobiri iste nijanse kao i a kombinacijom Red Green Blue.Sad zasto je ovo razlicito...RGB se primenjuje u TV tehnici od njenog nastanka(tj. nastanka Color tv-a) i cela TV tehnologija(a kasnije i tehnologija izrade monitora koji se narvano zasnivaju na istoj osnovi) dok je u tehnici stampanja razvoj kreiranja nijansi krenuo drugacijim putem pa je standard CMYK.Zbog toga svaki ozbiljniji program za grafiku(poput Photoshop-a ili Corel-a) poseduje palete boja oba standarda kao i mogucnost konverzije iz jednog u drugi.Sad detaljnije ce neko drugi morati da ti objasni meni je struka rtv elektrotehnicar pa ti pricam o onome sto znam oko koriscenja color slike na tv-u a sto se tice stampe kod mene u firmi popravljaju fotokopir aparate i stampace pa oko njih znam koliko sam nacuo:opanachke

VojaM
1.11.2006, 17:03
Čekinder malo, zar nisu u pitanju matematički modeli za opis boje, pri čemu su navedene najčešće upotrebe dva najčešće korišćena modela? Makar sam ja to shvatio. Naravno, ali CMYK pretpostavlja tzv supstraktivno mešanje boja, gde nije u pitanju direktno gledanje u svetlosni izvor (kao kod monitora) već gledanje u svetlost odbijenu od neke obojene površine (kao kod nekog časopisa ili fotografije na papiru).

Ti CMYK ne bi ni mogao da vidiš kako treba na ekranu, ili bi video komplementarne boje (žuta umesto plave, crvena umesto zelene i slično). Međutim, zbog pripreme za štampu moraš i na ekranu da vidiš kako će to da izgleda, dakle, ono što vidiš na ekranu kada gledaš sliku napravljenu po CMYK modelu je SIMULACIJA onoga kako će izgledati na papiru.

Naravno, pri štampi je neke boje nemoguće dobiti (recimo, previše svetla boja u štampi se ne vidi zbog tehnološkog procesa pri štampanju), tako da dobar program i to uračunava kad ti na kompjuterskom monitoru prikazuje CMYK sliku. Neki čak uračunavaju i vrstu papira - recimo, na "premaznom" papiru sve izgleda sjajnije i kontrastnije, na novinskom papiru "tuplje" i manje zasićeno...

holodoc
2.11.2006, 12:39
Baci pogled slobodno i ovde http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=9380 gde sam nešto pisao o CMYK-u i RGB-u ;)