PDA

Prikaži potpunu verziju : ReactOS

nighthawk
25.10.2006, 22:59
Ova distribucija linuxa navodno treba da omoguci koriscenje windows programa i kompatibilan je sa windows driverima. Postoji install i live verzija (obe su oko 15 MB), samo problem je sto je jos uvek u ranoj fazi razvoja tako da ima mnogo bagova. Ideja je svakako dobra.

link (http://www.reactos.org/)

Garson
25.10.2006, 23:07
Ova distribucija linuxa navodno treba da omoguci koriscenje windows programa i kompatibilan je sa windows driverima. Postoji install i live verzija (obe su oko 15 MB), samo problem je sto je jos uvek u ranoj fazi razvoja tako da ima mnogo bagova. Ideja je svakako dobra.

link (http://www.reactos.org/)
Pa tako neshto je bilo ranije, Lindows.Mada ga je MS unishtio, iz poznatih razloga.

niceness
26.10.2006, 0:42
ReactOS nije Linux.

paterfamilias
26.10.2006, 3:24
React Os je poseban operativni sistem u razvoju koji nema veze sa Linuxom,i koji bi trebao da bude besplatan klon windowsa nt 4.0.Ima određenu kompatibilnost sa nekim windows aplikacijama ali je još gotovo neupotrebljiv,i zbog bagova i zbog male veličine.

Miloš
26.10.2006, 14:00
Pa tako neshto je bilo ranije, Lindows.Mada ga je MS unishtio, iz poznatih razloga.
Сада се зове Linspire.
Једино што не схватам је шта ће нам клонови Windowsa.

paterfamilias
27.10.2006, 18:50
Сада се зове Linspire.
Једино што не схватам је шта ће нам клонови Windowsa.
Lindows(Linspire) su ipak samo Linux i ništa više.Nisu to nikakvi klonovi windowsa,već su imali neke sitnije kozmetičke detalje(My computer,i My document ikone na desktopu na primer) i mnoge predpodešene stvari odmah posle instalacije da bi što više ličio na windows-okruženje.
React os je dosta zanimljiva ideja ali je skoro neupotrebljiv i teško da će ikada biti potpuno završen i biti ozbiljan sistem.
Jedini relativno uspešan klon windowsa je možda OS/2 koji je sada više relikt prošlosti nego ozbiljan sistem,mada ima i noviju verziju od pre 3-4 godine,ali ga retko ko koristi.

Miloš
27.10.2006, 20:06
Lindows(Linspire) su ipak samo Linux i ništa više.Nisu to nikakvi klonovi windowsa,već su imali neke sitnije kozmetičke detalje(My computer,i My document ikone na desktopu na primer) i mnoge predpodešene stvari odmah posle instalacije da bi što više ličio na windows-okruženje.
React os je dosta zanimljiva ideja ali je skoro neupotrebljiv i teško da će ikada biti potpuno završen i biti ozbiljan sistem.
Jedini relativno uspešan klon windowsa je možda OS/2 koji je sada više relikt prošlosti nego ozbiljan sistem,mada ima i noviju verziju od pre 3-4 godine,ali ga retko ko koristi.
Знам шта је Linspire, ја сам мислио на ReactOS.:)

doctor
15.1.2010, 14:24
Vredi dignuti temu iz mrtvih - aktuelna je Alpha 0.3.11 verzija ;)

EDIT: Nakon malo testiranja zaključci:
-Instalira se bez problema, instalacija skoro identična instalaciji Windowsa XP. Brzo se instalira s' obzirom da ISO teži tek nepunih 40 MB.
-Prilikom instalacije se bira da li mašina ima jednojezgarni ili višejezgarni CPU.
-Butovanje protiče bez problema, dolazim do dijaloga za podešavanje jezika, dodajem Srpski, GUI zakucava. Miš se pomera i to je sve. Sledi restart. Nakon više restarta ReactOS ne reaguje na pritiske tastera na tastaturi, do desktopa nisam došao s obzirom na to da ne mogu da unesem željeni username.

Sve vreme je korišćen VirtualBox. Na VirtualPC neće ni da butuje.

Skidam unapred podešeni package za VirtualBox i sistem se podiže bez problema.
-Manji problemi sa GUI-jem: dugmići ne reaguju, pozadinski elementi se "probijaju" preko aktivnih.
-Integrisane aplikacije rade fino, fajl menadžment takodje.

Nisam stigao da proverim sve, niti da instaliram neki Windows program. Čim odradim, javiću vam utiske. :)

Bryan Fury
15.1.2010, 16:54
Hm... iskreno, nikad mi nije bilo jasno čemu služi taj OS. Kome treba Windows, koristiće MS Windows, kome ne treba koristiće neki .nix ili slično. :)

doctor
15.1.2010, 16:57
A cemu sluzi Wine? :)
Steta sto se vise ljudi ne trudi oko ovog OS-a, ima potencijala :)
Prednosti-zamisli open source Windows i sve ce ti biti jasno :)
Sto se tice *nix sistema, lakse je igrati se na Windowsu nego na *nixu. ;)

DaySleeper
15.1.2010, 17:01
Koliko sam razumio oni hoce da imaju maksimalno kompatibilan kernel sa windows NT kernelom i manje vise bice klon windowsa samo sto je besplatan. S obzirom na to imace i dosta windowsovih mana, mozda ce programi biti kompatibilniji nego u wine-u ali isto tako ce i svi virusi raditi na njemu a vjerovatno ce tu bit i registry. Znaci nista novo samo besplatno i mozda ponesto zakrpljeno, fajlsistem ce mozda biti bolji ali ne vidim tu nesto specijalno dobro. Iako ga dovedu do nekog upotrebljivog nivoa ipak ne vidim tu OS za svakodnevnu upotrebu. Dok oni pokusavaju da simuliraju win i naprave kompatibilan sistem IT zajednica se razvija u mnogo drugih pravaca.

na12
15.1.2010, 17:15
Pre ce windows da postane besplatan nego sto ovaj postane upotrebljiv za svakodnevan rad. :D

doctor
15.1.2010, 18:17
Delim isto mišljenje, ali nada umire poslednja ;)

blast beat
15.1.2010, 18:17
Pre ce windows da postane besplatan nego sto ovaj postane upotrebljiv za svakodnevan rad. :D

:rofl:
Ako istraju i nastave ovim tempom, mozda za 15, 20 godina nesto i naprave. :D

Punky
16.1.2010, 1:26
Ni ja ne vidim cilj ovako neceg...Valjda oni znaju zasto to rade, zasto ga razvijaju, ali ako necu da koristim Windows, zasto bi koristio nesto sto hoce da bude Windows?

doctor
16.1.2010, 2:35
Zato sto ce to biti open-source Windows... Ne vidite svi vi prednosti open-sourcea :)

Punky
16.1.2010, 2:44
Ja vidim prednosti open source-a:

[punky@laptop ~]$ uname -a
Linux laptop 2.6.32-ARCH #1 SMP PREEMPT Thu Jan 7 22:19:56 UTC 2010 i686 Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T5670 @ 1.80GHz GenuineIntel GNU/Linux
[punky@laptop ~]$

...ali ne vidim prednost bilo kakvog windowsa? ;)

Mr.Eco
16.1.2010, 3:13
Wine radi odlično još malo pa će biti bolji i od Windowsa :alealeee: :p

Mickie
16.1.2010, 14:15
Hm... iskreno, nikad mi nije bilo jasno čemu služi taj OS. Kome treba Windows, koristiće MS Windows, kome ne treba koristiće neki .nix ili slično. :)
Verovatno za one koji ne vole Windows ali su primorani da ga koriste. Otprilike pola Windows korisnika spada u tu kategoriju. Druga polovina i ne zna ste je to sto koriste, a kad bi znali bili bi deo ove prve polovine.

Mada je opet Linux + Wine bolja opcija i za svakog Windows dzankija. Jedino kada bi IBM otvorio OS/2 i kada bi HP otvorio OpenVMS (iako se zove open, nije open source), to bi moglo da ubrza razvoj ReactOS-a (a i Wine-a). Ali nijedno od ta dva nije realisticno ocekivati...

Bryan Fury
17.1.2010, 19:05

U ovome je cela poenta. :)

koojot
22.1.2010, 13:10
Sta znam moje misljenje je sto davati pare za OS ako imas isti takav za DZ. A i sem toga open source izmedju ostalog zanci da ce moci ljudi koji imaju znanje da poprave nesto na tom os a ne da cekaju kao na windowsu MS to uradi.

Bryan Fury
28.1.2010, 22:10
U teoriji, da. U stvarnosti, nema ni 1% mogućnosti Windows-a, niti će ikad imati.

doctor
31.1.2010, 23:01
Nada umire poslednja, ja se nadam da ce se ovo razviti.
Pogledajte Wine, ko bi rekao da ce raditi dobro? Mislim da ako se ulozi dovoljno truda ovo moze biti nesto krupno i funkcionalno :)

Mr.Eco
2.2.2010, 16:14
za reactOS će trebat mnogo vremena i truda da to odrade... a wine je projekat star skoro 20 godina zato su tako i daleko stigli a kako mi se čini svakom verzijom sve više i bolje stvari odrade

doctor
3.2.2010, 17:56
I ReactOS je, ako se dobro secam podatka, 10 i vise godina star... ;)

Pa jbg, veliki je posao napisati open source Windows alternativu :)

Ipak Wine ne mora da radi upis i citanje sa diska, a ovi ovamo se muce sa pisanjem NTFS drajvera i slicnog... :)

ALExXx95
4.2.2010, 19:36
Interesantno, skinuću ga pa ćemo ga isprobati ;)!
Interesuje me da li mogu da stavim na isti disc i Installation i Live CD a da mi nista ne remeti?

doctor
5.2.2010, 1:11
Ne moze :) Ili live ili install :D

NIx Car
13.3.2010, 23:25
Vredi dignuti temu iz mrtvih - aktuelna je Alpha 0.3.11 verzija ;)

EDIT: Nakon malo testiranja zaključci:
-Instalira se bez problema, instalacija skoro identična instalaciji Windowsa XP. Brzo se instalira s' obzirom da ISO teži tek nepunih 40 MB.
-Prilikom instalacije se bira da li mašina ima jednojezgarni ili višejezgarni CPU.
-Butovanje protiče bez problema, dolazim do dijaloga za podešavanje jezika, dodajem Srpski, GUI zakucava. Miš se pomera i to je sve. Sledi restart. Nakon više restarta ReactOS ne reaguje na pritiske tastera na tastaturi, do desktopa nisam došao s obzirom na to da ne mogu da unesem željeni username.

Sve vreme je korišćen VirtualBox. Na VirtualPC neće ni da butuje.

Skidam unapred podešeni package za VirtualBox i sistem se podiže bez problema.
-Manji problemi sa GUI-jem: dugmići ne reaguju, pozadinski elementi se "probijaju" preko aktivnih.
-Integrisane aplikacije rade fino, fajl menadžment takodje.

Nisam stigao da proverim sve, niti da instaliram neki Windows program. Čim odradim, javiću vam utiske. :)
verovatno zato sto imas usb tastaturu a ovi traze ps/2 tastaturu ;)
inace sad sam probao da ga instaliram dodje mi do dela gde ocu da ubacim jezike i ja stavim srpski cirilicu i latinicu i zabagovalo se. oma sam odustao :D

doctor
27.8.2015, 3:58
Šta se dešava sa ovim, zna li neko? Na sajtu ima malo informacija i par vesti, posle onog (polu-uspelog) crowdfundinga su se utišali opasno. Radi li se na ROS-u i dalje?

Боле
4.9.2015, 0:09
Вино у Линуксу је постао прилично употребљив програм и вероватно због тога више није имало разлога настављати развој РеактОс-а. Поред Линукса и Вина РеактОС губи смисао. (:

blast beat
5.9.2015, 20:50
ReactOS nije Linux nego slobodan softver, tako da mu sam Linuks i nije konkurencija. Nego je jednostavno razvoj kod njih spor kao i što je bio prethodnih godina, ništa čudno i novo.

Боле
6.9.2015, 14:58
Знам да није Линукс и да је слободан софтвер. Али РеактОС је далеко од програма Вино који ради на Линуксу. И далеко по квалитету, стабилности и безбедности од Линукса. Зато рекох да не видим смисао у даљем развоју РеактОС-а. Могуће да су се програмери који су радили на том систему и укључили у развој Вина.