PDA

Prikaži potpunu verziju : IPAD AIR... ili neki Android mozda?

XACAH
21.2.2014, 19:22
Zdravo svima,

Vec nekoliko meseci se premisljam oko kupovine tableta, u stvari hteo sam prvo stari NEXUS 10 da uzmem, ali kad sam ga uzeo u ruke, prosla me je zelja, predebeo, dizajn mi se ne svidja, a ni reviewi nisu zlatni, mada je tad bio 300 eur, a sad u MediaMarktu su bile akcije za smesnih 220 EUR. Onda sam cekao novi NEXUS 10 i cekao i cekao....i nema ga jos uvek, a kad ce ne zna se.

Onda sam probao IPAD AIR, i odusevio se na prvi dodir, probao sam takodje u Uscu NOTE 10.1 2014 (on steka big time!!!) ali njega bas ne bih uzeo, mada mi je stylus interesantna stavka. Jedno vreme sam se premisljao da uzmem Mini, ali ipak je AIR bolja varijanta zbog ekrana, a prenosivost mi nije bitna stavka, jer bih ga koristio kuci uglavnom.

Posto koristim S4 (nakon xperia u kao da sam poleteo) i Android i nemam pojma o APPLEu interesuju me prednosti tj mane kupvine APPLEa u Srbiji. Registracija accounta ide na laznu adresu u Hrvatskoj ili EU (kao na PSu) zar ne? Mogu aplikacije da se kupuju? Ne bih ga jailbreakovao jer koristim D3go aktivno.

Sto se tice primena...
1) citanje casopisa i knjiga (broj 1 primena, strani magazini pre svega)
2) surfing
3) edukacija dece predskolskog uzrasta
4) d3go, zabava za decu u automobilima, filmovi u spavacoj (imam CRT SONY koji mi zao da menjam pa nema streaminga)

Nisam protiv Androida, ali od novog NEXUSa 10 nista, Z1 ima slabu bateriju, a i skup je, NOTE 2014 me zapanjio koliko steka (ili je sa onim primerkom u Uscu nesto bezveze jer NOTE 3 kod brata radi odlicno).

Znam da su poredjenja IPAD Android nezahvalna, ali ako mogu argumentovani predlozi pro et contra?

Neutrino
21.2.2014, 21:38
Neću se previše osvrtati na detalje o Android uređajima jer imam utisak da ti je bitnije da više saznaš o uređajima koji se manje koriste na našim prostorima (Apple). Tu i tamo napraviću poređenje čisto da bolje stekneš predstavu o razlikama.

1) Kod registracije Apple uređaja za sada moraš da navedeš neku susednu državu jer Srbija (još uvek) nema zvaničan Apple Store (Hrvatska je najbolji izbor). Nakon registracije naloga možeš odmah bez problema da počneš sa preuzimanjem free aplikacija i kupovinom onih koje se plaćaju.

Ono što je po meni veliki plus za iTunes je što za razliku od Google Play-a iz Srbije mogu bez problema da se kupuju aplikacije. Takođe, visokoprofilne aplikacije imaju veće šanse da se prvo pojave na iTunes-u dok se može desiti da recimo neke jednostavno nikada ni ne stignu na Google Play. Dakle, dostupnost i raznovrsnost aplikacija je po meni definitivno na iTunes strani.

2) Posedujem GNEX10, Asus Memo FHD10 i iPad 3 i moj lični utisak je da je iPad ubedljivo najprijatniji za čitanje knjiga, dokumentacije itd. Težina, trajanje baterije, kvalitet prikaza ekrana i automatska adaptacija ekrana na promenu spoljašnjeg osvetljenja po meni su sve elementi koji su na strani iPad-a.

Ono što u početku može da bude problem je što prenos knjiga na uređaj (iPad) prefereira iTunes pa dok se ne uđe u štos cela procedura dodavanja u biblioteku (na recimo dekstop računaru) i naknadne sinhronizacije sa uređajem može da izgleda čudno nekome ko nikada nije koristio Apple uređaje. Naravno, prenos može da se uradi i putem nekog cloud storage servisa tipa Dropbox, Google Drive itd.

Ovde bih za čitanje knjiga preporučio odlični iBooks (https://itunes.apple.com/en/app/ibooks/id364709193?mt=8). Besplatan je i ima podršku za PDF i epub. Ne obaziri se na nešto niže ocene, razlog za to je nešto lošiji redizajn prelaskom na iOS7. Što se funkcionalnosti tiče aplikacija je i dalje na nivou.

3) Kod surfovanja nema mnogo razlike između iOS/Android uređaja. Treba samo da obratiš pažnju na to da zbog određenih ograničenja u nivoima pristupa koje iOS daje aplikacijama (to uključuje alternativne browsere tipa Chrome) Safari je praktično najbrži browser na iPad-u. To ne znači da Chrome nije upotrebljiv već samo da se ponekad može osetiti razlika u odnosu na Safari.

4) iTunes ima popriličnu kolekciju softvera namenjenog deci. Jedini problem može da bude jezička barijera jer nažalost postoji veoma mali broj iOS edukativnih aplikacija sa podrškom za srpski jezik. Tu je Google Play verovatno u prednosti zbog lakoće sa kojom početnici u izradi Android aplikacija mogu da ih naprave. Naravno pedagoška vrednost takvih aplikacija nije zagarantovana.

5) iPad je odličan uređaj za gledanje filmova. Međutim, treba da obratiš pažnju na par detalja.

Bez dodatnih aplikacija iPad može da reprodukuje samo ograničen broj formata (.mov itd.) To u praksi nije problem jer iTunes nudi ogroman broj aplikacija koje mogu da reprodukuju druge formate. Među njima jedan od verovatno najboljih je AVPlayerHD (https://itunes.apple.com/en/app/avplayerhd/id407976815?mt=8) sa kojim za samo $2,99 dobijaš fantastičnu podršku za puštanje svega od .avi fajlova pa do .mkv.

Format ekrana kod iPad uređaja je 4:3. Dakle, iako je gledanje 16:9 materijala naravno moguće idealna je situacija kad se na uređajima gleda 4:3 materijal. AVPlayerHD ima opciju promene formata prikaza.

Ukoliko se odlučiš za model sa fantastičnim Retina displejom veoma lako ćeš početi da uočavaš nedostatke snimaka lošijeg kvaliteta (recimo ako na uređaj uploaduješ ripp-ove itd.) Ovo posebno postaje očigledno ako film gledaš sa potpuno ugašenim svetlom jer tek tada zbog kvaliteta displeja dolazi do izražaja pomenuti problem. Dakle ako želiš puno iskorišćenje Retine pobrini se da snimci budu kvalitetniji.

Još jedna stvar koju bih lično zaračunao kao prednost iPad-a (svih iOS uređaja generalno) u odnosu na Android je činjenica kako se uređaj snalazi kada treba da se odradi "on the fly" promena mreža. Npr. kada uređaj koristi WiFi mrežu i onda u jednom trenutku gateway tog WiFi hotspota izgubi konekciju. Uređaj bi ako se to desi trebalo da potroši što je moguće manje vremena da odradi automatski prelaz na mobilni net i obrnuto (kada WiFi spot ponovo proradi). iOS uređaji ovo odrađuju perfektno (u pitanju je tek par sekundi u najgorem slučaju) dok se na Android uređajima redovno dešava proces traje i po nekoliko desetina sekundi dok je ponekad gašenje WiFi-a adaptera jedino rešenje.

XACAH
23.2.2014, 9:22
hvala Neutrino! Ja realno vise volim filozofiju Androida i Apple postujem, ali ga smatram preskupim. Ipak IPAD je zaista za stepenicu iznad konkurencije i to se na zalost androida odmah vidi.. da su priblizni odabrao bih Android, ovako moj prvi Apple uredjaj. Jos nisam prelomio za velicinu, Air je racionalan izbor mada i Mini sa onom tezinom deluje neodoljivo. Mada cini mi se da Air IPAK ima bolji ekran, ne samo veci,...

zasto je Cro store bolji od recimo UK?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Neutrino
23.2.2014, 23:18
zasto je Cro store bolji od recimo UK?Iz prostog razloga što iTunes koristi regionalnu podelu svog servisa zbog koje će ti kartica biti odbijena ako probaš da na UK iTunes-u kupuješ sa karticom koja je registrovana u Srbiji.

S druge strane mnogi procesori kartica žmure na jedno oko kada dobiju zahtev iz neke od balkanskih zemalja jer veliki broj baza za geolokaciju još uvek nije raskrstio ni sa nazivom Yugoslavia a kamoli sa detaljnom specifikacijom Srbije, Hrvatske itd. Zbog toga još uvek nije problem plaćati karticom iz Srbije ako je nalog registrovan na iTunes iz Hrvatske.

Garavi
28.4.2014, 11:01
I sta si uzeo na kraju i koliko si zadovoljan?
Na oglasima se pojavio note 2014 lte tj jaca verzija za oko 440e. Jabuka nema prosirivu memoriju tako da ne bih isao ispod 32gb, jos ako je celular to u oglasima ispada 540e. Prednost je sto jabuka daje 1god garancije.
Svidja mi se izgled aira, ali odbija me ogranicenost prenosa fajlova. Dok sa kompa moze da se odradi, sa android telefona je nemoguce sem preko dropboxa.
Ekran 4:3 nije bas za filmove jer imas dosta crnog prostora pa ispada kao da imas dosta manji ekran.
Hvale ipad da je bolji za citanje, ali verujem da to vazi za ove naprednije formate koji se prilagodjavaju ekranu dok recimo pdf i uslikan A4 tekst nije zgodan za uspravno citanje na airu jer moras da skrolujes levo desno ako se uvelica na originalnu velicinu.

ed_hunter
30.5.2014, 14:19
Ako si uopste uzeo iPad u razmatranje, onda kupi iPad. Kraj price. Da zelis Android tablet ne bi uopste uzeo iPad u razmatranje. Ni najmanje. Ako si i jednom pomislio na to da bi mogao da koristis iPad, uzmi njega. Ja ovih dana kupujem tablet i ni jedne milisekunde nisam razmisljao o iPadu...