PDA

Prikaži potpunu verziju : Ponovo u skolu :D

Belfegor
19.8.2013, 21:04
Kao prvo, na forumu me nije bilo sto godina....posao, dobio dete...batalio pc, i posvetio se poslu, na zalost posao je :facepalm pa sam resio da se vratim. I treba mi pomoc, resio sam da skoknem do IT Akademije u Zemunu, popricao sa njima, sve to lepo zvuci....provlem, hocu da upisem programiranje...mislio sam PHP. Pitanje????
Isplati li se, i ima li neko iskustva sa njima, ili zna nekoga ko zna nekoga a da je neko njegov isao upravo na njihove kurseve :to_care:?
Unapred hvala....

sale94
19.8.2013, 21:08
Ja nemam pojma nista o njima iako sam prolazio pored njih svaki bozji dan, kad sam isao u skolu (ets zemun).:D

Ali mislim da je ovo dobro da postavim cisto da neko primeti temu.:kreza:

http://i1.ytimg.com/vi/q4QJiWL4tQ0/hqdefault.jpg

PeTkO
19.8.2013, 21:09
Bivsi poslodavac je imao jednog programera koji je zavrsio tu IT akademiju smer za Web Programiranje...Ukratko naucili su ih kako da se konektuju sa bazom, da rade sa bazom, proste obrade teksta, petlje, uslove i nesto malo OOP-a. Nista sto ne mozes nauciti sam za par nedelja. Tako da ti je moj savet da ne bacas pare.

water wizard
19.8.2013, 21:24
ne znam koliko si iskustan sa programiranjem, ali tu treba dosta da se uči...
A vidim da si merchandiser po profesiji, pa bih ti predložio da se baviš internet prodajom

Belfegor
19.8.2013, 21:39
Nisam updateovao profil...sad sam komercijalista :D a sa programiranjem nisam nikad veze imao, i nemam nikakve osnove, sto je najgore nemam nikoga u okolini da mi pokaze, osnovno, pa cu posle lako. Zato sam i mislio da upisem, pa cu posle da se samoskolujem :D

Shonkas
19.8.2013, 23:20
ne znam koliko si iskustan sa programiranjem, ali tu treba dosta da se uči...
A vidim da si merchandiser po profesiji, pa bih ti predložio da se baviš internet prodajom

Obeshrabrujes nekoga ko nije jos probao?! Mislim da si ti programer i da se plasis da ti neki novi programeri ne oduzmu 'leba :cool:

Neky
19.8.2013, 23:27
Kod njih sam završio administraciju WinServer 2008, kurs na daljinu i osećao se prevarenim nakon toga. Nisam naučio onoliko koliko sam platio, ali to neka bude moja, a ne njihova greška.

water wizard
19.8.2013, 23:32
Obeshrabrujes nekoga ko nije jos probao?! Mislim da si ti programer i da se plasis da ti neki novi programeri ne oduzmu 'leba :cool:
jesam programer ali zadnjih godinu dana se bavim internet marketingom, tj prodajom...

Teva
19.8.2013, 23:53
A čemu svađa kad danas programira ko oće?
Msm imate pristup internetu, ko hoće može da nađe materijale i da sedne da uči.
Plus ljudi koji se bave ITem većina njih je spremna u svakom trenutku da pomogne i da objasni.

Što se tiče same škole, drugar je završio taj kurs, košta 1000 i kusur jura traje 6 meseci valjda. I naučili su ga nešto. Uzimajući u obzir da je njegovo znanje pre toga bilo ravno znanju moje sestre, znači naj naj najosnovnije baratanje računarom i to je to. Sad je u stanju da iskodira pristojan sajt. Tako da je sa te strane u redu. Dok za nešto ozbiljnije ti treba neka ozbiljnija škola. Msm sve što su oni odradili, ja sam imao u okviru jednog predmeta na faxu (stim što su oni nešto radili malo šire, nešto mi al u suštini isto).

E sad ide veliko finale :D
Ako hoćeš da naučiš da programiraš, nema tu škole, škola je neki šareni papir koji te dotera do intervjua, stim da je i to diskutabilno. A posle ti pomaže sopstveno znanje. Ono što hoću da kažem, ako hoćeš da naučiš ne treba ti škola, samo volja. Takođe bih napomenuo Courseru, Udacity itd itd itd :)

Markonije
20.8.2013, 1:06
Bivsi poslodavac je imao jednog programera koji je zavrsio tu IT akademiju smer za Web Programiranje...Ukratko naucili su ih kako da se konektuju sa bazom, da rade sa bazom, proste obrade teksta, petlje, uslove i nesto malo OOP-a. Nista sto ne mozes nauciti sam za par nedelja. Tako da ti je moj savet da ne bacas pare.

A domaci sajtovi sve HTML5 do HTML5-ce... :p (gde ce prve novce/posao naci nego tu)

Naucis to malo juce za dve tri nedelje,mozda na pamet,a to vredi 0 u praksi.

Pravi temelj iz bilo koje oblasti programiranja,vredi vise od 1000 evra (na primer to mu dodje kao 2 -3 godine IT faksa,a to je vise od 1000 evra).

Da ne ispadnem ko drveni advokat ali nipodostavanje ozbiljnog kursa u krajnje IT nerazvijenoj zemlji(sto se web-a domaceg tice,krajnje je smesan), nije na mestu .

Nasa internet zajednica ne postoji,moram citam 'postove' na .hr za 90% stvari.

Osnove web/aplikacionog programiranja za dalju laku nadgradnju vrede vise od 1000 evra.

Uzmi bilo koju knjigu tipa 'Osnove OOP' i moras da cekas 4-tu godinu faksa da bi naucio vise od toga.

3 godine ili 1 godina

pitanje je sad....

doctor
20.8.2013, 1:23
Sedi i kreni redom (dovoljno je da naučiš samo osnove): HTML (boza), CSS (limunada), JS (vanilla shake), PHP (koktel), MySQL (voćkica za koktel). Za 6 meseci ćeš sigurno znati mnogo više nego što će te bilo koja škola naučiti.
Osim ako ti IQ nije ispod prosečnog i nisi lenjivac :D

nicpid
20.8.2013, 2:32
Preporuka za codecademy sajt.

Imas html,css, jq, js, php... Taj sajt ce ti dati neki minimum minimuma znanja o web programiranju i steci ces neki utisak o tome da li ti ide ili ne.

Problem je po meni, to sto u ovoj raspaloj zemlji sa bilo cim se tesko dolazi do posla, i onda svi pominju programiranje, i stice se utisak da svi u zemlji treba da postanu koderi da bi izasli iz blata...a realnost je ta da se sa razlogom malo ljudi bavi time, nije to za svakoga, sto opet ne znaci da ne treba da pokusas. Najproduktivniji programer u Valveu je dosao iz fast-food restorana sa nikakvim formalnim obrazovanjem...

SlobaNBG
20.8.2013, 8:48
PeTkO Neky
+^
Jednostavno su preskupi.

Todors
20.8.2013, 20:53
Ja ću ti samo reći da ih zaobiđeš. 1000+ evra nisu male pare za bacanje.
Imaš na netu gomilu literature (pa čak i na srpskom), iz kojih ćeš naučiti sigurno mnogo bolje, a i mnogo jeftinije.

Teva
20.8.2013, 21:33
A i kao programer ceo život si u školi tako da je pitanje samo kad ćeš da počneš da učiš xD :D

Game fever
20.8.2013, 23:48

Naucis to malo juce za dve tri nedelje,mozda na pamet,a to vredi 0 u praksi.

Ze nedelju dana moze svako da nauci osnove PHP, za mesec dana moze da dodaje/menja/brise sadrzaj u bazi. To znam, ja sam ucio drugara da to uradi, posle 2 nedelje je skapirao te osnovne stvari zato sto je pitao mene kada je zapeo negde. Mesec dana treba nekom ko nema koga da pita.

Ivan452
21.8.2013, 1:37
Najbolje je da nadjes osobu koja je licno zavrsila neki programerski kurs na IT akademiji a prethodno da nije imala nista iskustva.
Problem je u tome sto ovde ljudi manje-vise imaju neko iskustvo o programiranju i sada ti oni kazu "sedni i uci sam", ali razlika je velika izmedju nekog ko se vec bavio nekim programskim jezikom i nekog ko to nije video u zivotu.

Ako IT akademija pruza dobru osnovu, ma koliko ona mala bila, moj savet ti je to da upises. Kada imas neku osnovu, lako ces se nadogradjivati na to. I nadogradjivanje je mnogo lakse nego kada trebas sam da steknes te osnove. Idealno bi bilo ako bi mogao da ides na predavanja i onda tamo da pitas, pitas i pitas i izvuces maksimum za pare koje si dao.

Alternativa1 ti je da nadjes programera koji se time bavi i ko bi ti dao smernice, objasnjavao stvari, davao zadatke i nadgledao tvoj rad. Ovde je vrlo bitno da nadjes osobu koja zna da objasni, jer vecina programera uglavnom zna za sebe i ne znaju znanje da prenesu. Ako nadjes odgovarajucu osobu ovo moze da ti ispadne i bolja varijanta od IT akademije.

Alternativa2 je da odes na VISER-a. Oni imaju kurseve Internet programiranje 1 i 2. Koliko se secam jedan je u zimskom a drugi u letnjem semestru. Popricas sa asistentom koji drzi vezbe, objasnis mu situaciju i siguran sam da ti nece praviti problem da prisustvujes vezbama. Na predavanja vec mozes bez problema da ides, niko te nece proveravati.

Na koji god nacin se odlucio da steknes znanje, moras za zapnes i da se potrudis. Ali, na 'kraju' ce ti se to isplatiti.
I da, nemoj da odustajes na pocetku nikako. U pocetku ce ti sve biti spanska sela, nista nece imati smisla i trebace ti jedan period vremena da se prebacis u programerski nacin razmisljanja.

doctor
21.8.2013, 1:43
Pitanje je da li osnova vredi 1000+ eura, kapiram da od osnove sve polazi, ali to su ogromne pare... Možda je bolje potrošiti ih na privatnog mentora, kvalitetnu literaturu i kasnije originalni softver (možda) nego na neki ovakav kurs...

Zavisi kako šta kome leži.

SirDuck
21.8.2013, 3:31
Ne veruj školama koje se reklamiraju na Fejsbuku.

Tolko imam da kažem o IT akademiji.

A ovako, ako nemaš baš nikoga ko zna nešto, najbolje ti je da uzmeš i čitaš tutorijale po netu, učiš iz knjiga koje umeju biti skupe, ali daleko jeftinije od te "akademije", i u krajnjem slučaju uzmeš nekoga ko drži časove studentima da te malo uvede u priču, pa ćeš posle moi sam (kad uđeš u terminologiju i osnovnu ideju)

Ne mogu da verujem da ću ovo napisati, al evo, nega ga: Možeš i magetrend da upišeš, prva godina besplatna, imaju IT smer za koji za prijemni iznenađujuće mnogo pitanja ima o štampačima :D

Teva
21.8.2013, 12:20
Najbolje je da nadjes osobu koja je licno zavrsila neki programerski kurs na IT akademiji a prethodno da nije imala nista iskustva.
Problem je u tome sto ovde ljudi manje-vise imaju neko iskustvo o programiranju i sada ti oni kazu "sedni i uci sam", ali razlika je velika izmedju nekog ko se vec bavio nekim programskim jezikom i nekog ko to nije video u zivotu.

Ako IT akademija pruza dobru osnovu, ma koliko ona mala bila, moj savet ti je to da upises. Kada imas neku osnovu, lako ces se nadogradjivati na to. I nadogradjivanje je mnogo lakse nego kada trebas sam da steknes te osnove. Idealno bi bilo ako bi mogao da ides na predavanja i onda tamo da pitas, pitas i pitas i izvuces maksimum za pare koje si dao.

Alternativa1 ti je da nadjes programera koji se time bavi i ko bi ti dao smernice, objasnjavao stvari, davao zadatke i nadgledao tvoj rad. Ovde je vrlo bitno da nadjes osobu koja zna da objasni, jer vecina programera uglavnom zna za sebe i ne znaju znanje da prenesu. Ako nadjes odgovarajucu osobu ovo moze da ti ispadne i bolja varijanta od IT akademije.

Alternativa2 je da odes na VISER-a. Oni imaju kurseve Internet programiranje 1 i 2. Koliko se secam jedan je u zimskom a drugi u letnjem semestru. Popricas sa asistentom koji drzi vezbe, objasnis mu situaciju i siguran sam da ti nece praviti problem da prisustvujes vezbama. Na predavanja vec mozes bez problema da ides, niko te nece proveravati.

Na koji god nacin se odlucio da steknes znanje, moras za zapnes i da se potrudis. Ali, na 'kraju' ce ti se to isplatiti.
I da, nemoj da odustajes na pocetku nikako. U pocetku ce ti sve biti spanska sela, nista nece imati smisla i trebace ti jedan period vremena da se prebacis u programerski nacin razmisljanja.

Sedni i uči mu ne gine, jer imao programera koji će da mu pomogne il išao u neku školu il učio sam, neminovno je da sedne i da uči. Ono što ja hoću da kažem, kao i većina ljudi je da je svejedno gde će i kako će da uči. Na netu može da se nađe gomila materijala (uključujući i materijale sa fakultetskih kurseva) koji su javno dostupni i dobri. A i nema ničeg boljeg od toga kad sam naučiš, tj. malo lupaš glavu pa izvališ, ostane urezano u malom mozgu xD

Ono što hoću da kažem je da ima forum. Ja bi mu odgovorio na svaku nedoumicu na koju mogu naravno, a verujem da bi pored mene bar još 5 ljudi ovde uradilo istu stvar ako ne i svi :) Bolje da uči sam i pita nas na forumu i umesto da da 1000e IT akademiji kupi nama po dva piva xD :D
Doduše nemaš nikakav šareni papirić posle, al opet ne znam ni kolko znači taj papirić od IT akademije :)

Todors
21.8.2013, 18:11
Taj lepo oblikovan i spakovan papirić vredi koliko i poslednja cifra u ceni kursa. Mada možda i manje, pošto nekad treba platiti i struju koja nije uračunata u tu cenu. :kreza:

water wizard
21.8.2013, 18:40
Taj lepo oblikovan i spakovan papirić vredi koliko i poslednja cifra u ceni kursa. Mada možda i manje, pošto nekad treba platiti i struju koja nije uračunata u tu cenu. :kreza:
počinju da se javljaju i oni koji se ne razumeju :kreza:
bez diplome si u kategoriji malog perice iz ulice koji radi sajtove za 50 evra, dok sa diplomom možeš da tražiš posao i da skreneš poslodavcu pažnju da imaš neko stečeno obrazovanje. Mada se po našim oglasima uglavnom traže programeri sa doktoratom PMFa sa iskustvom od nekoliko godina:kreza:
Naravno da diploma ne znači u IT, i da su se mnogi obogatili i bez diplome.. ali poslodavci traže konkretno i neki papir, mada možeš da radiš i bez diplome, u svakom slučaju trebaš da imaš i nešto urađeno iza sebe što će da pokaže zainteresovanima da znaš poso...
PS, i dalje je moj savet da se posveti prodaji a programiranje ako mu je interesantno neka počne kao hobi pa nek vidi kako ide..:rolleyes:

Todors
21.8.2013, 19:33
Ako ti treba papir to možeš i sa 80 evra, koliko košta jedan MS kurs i koji se mnogo više ceni nego ITA papir od 1000+e.

Mada na ITA na kraju kursa i dobiješ pravo da jednom pokušaš da polažeš za MS sertifikat. Tako da tu šansu svakako treba iskoristiti.

water wizard
21.8.2013, 19:48
misliš polaganje ispita košta 80e?
U suštini se slažem, za tih 1k evra plaćaš kurs, ali ne daju oni ITA diplomu nego MS i ostale diplome.. imaju lepo na sajtu koje diplome se izdaju ako položite koji ispit .. i ja sam polagao za MCSD još pre 10 godina u nekoj sličnoj firmi ... plaćao sam samo ispite skupo mi je bilo da plaćam kurseve .... :)
konkretno za MCSD je trebalo položiti 4 ispita i diplomu izdaje Microsoft i stiže poštom...:)

Todors
21.8.2013, 20:45
Da, jedno polaganje ispita. Mada sada kod ovih novih MS kurseva dobiješ sertifikat posle svakog položenog ispita na adresu. Kada se skupi određeni broj ispita onda šalju još jedan dodatni.

Što se ITA tiče, dobiješ i od njih sertifikat da si odslušao ceo kurs. To nisu nigde napisali, ali znam da se dobija. ;)

Teva
21.8.2013, 21:06
Ako već ide u web dizajnere il developere il šta god da su ljudi koji kucaju php :P xD Bolje da sastavlja portfolio nego da juri papiriće da je pohađao neki kurs xD

SlobaNBG
22.8.2013, 9:20
80e je za polaganje ispita(MS) a postom salju diplomu ako im zatrazis, naravno to je sve full ali se dodatno placa tako da ipak bolje ici na pdf verziju diplome. Recimo comptia+ kod njih je 400e, odprilike. Za java php i sl. nisam gledao kako ide(bakcem se za sada samo sa sys.adm. :D )

Belfegor
22.8.2013, 22:58
Problem je u tome sto se nikad, ali napominjem NIKAD nisam bavio programiranjem, obozavam hardver i svasta radim sa pomenutim. Uvek sam voleo servisiranje i sredjivanje problema od kojih glava boli :facepalm, a najvise od svega sam voleo glupe komentare ljudi koji mi donose pc....ali od toga vise nema leba, a posao koji radim trenutno mi je mrzak, radim sto moram, imam racune, zenu ,cerku.... i misim se nesto, bolje da naucim nesto korisno, a brzo ucim, nego da ove godine idem na more :icon_scra, i vratim se na svoj nekada omiljeni forum, (trenutno sam slab sa vremenom i ne bakcem se vise forumima, igrama, filmovima i svime sto sam nekada voleo). Problem je sto ako skinem skripte, uzmem knjige, tesko cu sebe naterati da sednem i ucim, uvek cu naci nesto prece. A ovako kad izdvojim pare, krvavo zaradjene, moracu!!!!!

Hvala svima na pomoci, idem tamo da naucim osnove, a posle cu vas da davim za javu (to mi je sledece na redu).

doctor
23.8.2013, 0:54
...i upravo tako te ovakve "akademije" nateraju da ih pohađaš :D (uplašio si me kad si spomenuo kako nemaš vremena za filmove, igre i forum, neću da se ženim)
Srećno, i ne odustaj ni u toku kurseva ni nakon toga, samo guraj napred :)

Teva
23.8.2013, 1:46
Problem je u tome sto se nikad, ali napominjem NIKAD nisam bavio programiranjem, obozavam hardver i svasta radim sa pomenutim. Uvek sam voleo servisiranje i sredjivanje problema od kojih glava boli :facepalm, a najvise od svega sam voleo glupe komentare ljudi koji mi donose pc....ali od toga vise nema leba, a posao koji radim trenutno mi je mrzak, radim sto moram, imam racune, zenu ,cerku.... i misim se nesto, bolje da naucim nesto korisno, a brzo ucim, nego da ove godine idem na more :icon_scra, i vratim se na svoj nekada omiljeni forum, (trenutno sam slab sa vremenom i ne bakcem se vise forumima, igrama, filmovima i svime sto sam nekada voleo). Problem je sto ako skinem skripte, uzmem knjige, tesko cu sebe naterati da sednem i ucim, uvek cu naci nesto prece. A ovako kad izdvojim pare, krvavo zaradjene, moracu!!!!!

Hvala svima na pomoci, idem tamo da naucim osnove, a posle cu vas da davim za javu (to mi je sledece na redu).

A da odeš na kurs system administratora i zaposliš se kao neki it manager (il pomenuti sys admin), pošto programiranje nema neke veze sa hardverom xD

PeTkO
23.8.2013, 17:44
@Belfegor

Posto ti toliki merak da das pare, evo ja ti nudim da te naucim web programiranje za 400 evra (taman mi toliko treba za laptop). Naucices vise nego sto ces da naucis na "akademiji koja se reklamira na FB", diploma ce biti lepsa nego sa MIT-ja, i vredece isto kao i sa gorenavedene "akademije", a imaces duplo vise znanja :)

Sad ozbiljno...Za bilo koje web programiranje (cak i ono honorarno), niko te ne pita sta si zavrsio i da li imas ovu ili onu diplomu. Svi ti traze da vide sta si ti napravio i/ili koliko znas i na osnovu toga oni odlucuju da li ce da te zaposle ili ne. Ove "akademske" diplome niko nece da uzme za ozbiljno!

P.S. Ako ti cena ne odgovara, moz' se dogovorimo :)

Belfegor
23.8.2013, 20:07
Idi bre petko, sto se pre ne javi...nije meni do dipolome, meni je da naucim, kao sto rece....a sto se tice sys admina, tu nemam sta da ucim :D, ako znas gde ima posla...samo javi :opanachke

Teva
24.8.2013, 0:11
Jel da nisi ti slučajno sa Vračara i radiš za firmu koja je stacionirana dole u Karađorđevoj/Zagrebačkoj? xD :D

Belfegor
24.8.2013, 9:55
Jok ja radim za firmu koja prodaje sladoled u zelenim friziderima....inace mirijevo :alealeee: