PDA

Prikaži potpunu verziju : 3d realizam (kako doci do njega?)

Strane : [1] 2

nesk3d
9.9.2006, 4:36
zakacite vase radove ovde!!!!!

..........

nesonjacc
9.9.2006, 9:10
Er -Pa kao pocetnicki. Recimo da ti osvetljenje i render nisu bash najbolji( a i preveliki bump) - to te deli od realizma ;)

Lucic Nemanja
9.9.2006, 13:39
Zanima me samo u kom si programu radio.Ja radim u 3D max-u vec 3 godine.Tvoji radovi su super:aplauz: .Mogo bi da me naucis nesto:dedica: .

Lucic Nemanja
9.9.2006, 13:43
Evo jednog smesnog stopala.Znam da nije nista posebno,ali radio sam je samo 20min.A za pravi rad treba raditi satima,danima,nedeljama...

Lucic Nemanja
9.9.2006, 13:44
Imam i dosta radova u AVI formatu koje naravno ne mogu da zakazim ovde.Mozete li mi reci sta bih trebao da uradim da bi ste ih videli:confused:

djolepiv
9.9.2006, 14:00
Imam i dosta radova u AVI formatu koje naravno ne mogu da zakazim ovde.Mozete li mi reci sta bih trebao da uradim da bi ste ih videli:confused:
da ih uploadujes negde :)
uzmi neki free hosting, recimo na excell.org imas 300mb za free, na pweb.info imas neograniceno mb (tako kazu).
p.s. na pweb.info je malo komplikovanija registracija

nesk3d
9.9.2006, 19:28
Zanima me samo u kom si programu radio.Ja radim u 3D max-u vec 3 godine.Tvoji radovi su super:aplauz: .Mogo bi da me naucis nesto:dedica: .
Radovi su radjeni u 3dsmaxu, pitaj sta te zanima??

Lucic Nemanja
9.9.2006, 19:32
Zanima me samo kako kad recimo napravim telo zmije i za nju 3 vezana bonesa.Kako da njih vezem za zmiju,pa kad pomeram koske,ili ih obrcem....ma znas sta hocu da kazem.Odgovor bolje posalji licnom porukom ako si voljan da odgovoris.I reci u kojoj verziji.

nesk3d
9.9.2006, 19:33
Er -Pa kao pocetnicki. Recimo da ti osvetljenje i render nisu bash najbolji( a i preveliki bump) - to te deli od realizma ;)

render je "obican" maxov, ako imas neki predlog za render reci...

Highlander
9.9.2006, 19:58
render je "obican" maxov, ako imas neki predlog za render reci...
Max-ov render je sve samo ne običan. Scanline može da izbaci impresivne slike, ako se pravilno podese materijali i osvetljenje, što tvojim slikama i fali.
Za sad batalite napredne rendere, već učite o gorepomenutom.

nesk3d
9.9.2006, 20:54
:dedica: ljudi radite!!!!:dedica:

Highlander
9.9.2006, 21:15
zakacite vase radove ovde!!!!!

..........
A vide li ti temu 3D Galerija?:a_whistli

nesk3d
9.9.2006, 21:21
nisam video...

nesk3d
9.9.2006, 21:25
pomozite ako neko zna kako da napravim da mi sijalica izgleda kao da sija?

Lucic Nemanja
9.9.2006, 21:27
jesi probao da stavis omni light u sijalicu.ako nisi obavezno probaj i eto ti resenja.

Highlander
9.9.2006, 21:47
jesi probao da stavis omni light u sijalicu.ako nisi obavezno probaj i eto ti resenja.
On hoće lens flare efekat, a ako samo stavi omni neće dobiti što hoće.
Treba ovako:
- stavi omni unutar lampe, ali pazi da se vidi iz ugla koji renderuješ;
- selektuj omni;
- otvori Atmospheres & Effects rollout;
- sa liste odaberi Lens effect;
- kada klikneš na OK trebalo bi da se pojavi na listi u rollout-u;
- klikni na Lens Effect, pa onda na Setup;
- dupli klik na Glow;
- klinki na dugme Pick Light, i odaberi onaj omni, ili jednostavno odaberi iz comboboxa pored;
- igraj se sa opcijama ispod dok ne dobiješ što hoćeš.

3dM@niak
9.9.2006, 21:58
ili ako oces bash da sijalica svetli na najlaksi (i najgori nacin :D) daj joj self illumination :)

nesk3d
9.9.2006, 22:30
hvala svima na savetima!!!
pozz

galebns
10.9.2006, 0:41
pomozite ako neko zna kako da napravim da mi sijalica izgleda kao da sija?

Materijalu od kojeg je sijalica povecaj self-illumination na 100 (u material editoru).

Lucic Nemanja
10.9.2006, 13:53
Evo jos malo

Lucic Nemanja
10.9.2006, 13:59
Ovo me je mama terala da joj dizajniram sporet i slavinu za kuhinju kad smo se selili.:opanachke

nesonjacc
10.9.2006, 14:03
Prijateljski savet - prestani da koristish teksture koje dolaze uz maxovu instalaciju
Trazi malo po netu.
Dalje podesavaj malo materijale -( nemoj samo da zalepish mapu u difuse, dodaj bump... odmeri.) Hoces realno - morash vraski da se potrudish
I bolje napravi 3d environment- ovo sa slikom ne pali( u ovom sluchaju)

Tako da back to school of 3ds MAX - Daleko si ti od realnog prikaza kao mi od Amerike.
Pre svega nauchi kako dapodesish materijaleeee

Lucic Nemanja
10.9.2006, 14:13
Momak tek sam pocetnik u 3D max-u.A imam samo 14 godina.Raspitivao sam se o skolama i traze minimum 18 god.Do tada cu morati da radim sam kao i do sada.Niko mi nista nije pokazao.Moras da priznas da je u mojim uslovima i ovo super.Bar meni jeste.Jos ja imam da ucim:icon_stud

nesonjacc
10.9.2006, 14:23
Nista ti ne brini - ni meni niko nije nista pokazao.
Ja sam u tvojim godinama poceo da ucim max.
Nisam ja rekao da si ti losh -samo sam rekao da si daleko od Realnog prikaza. I dao ti par saveta( bolje ih prihvati - meni nije imao ko da daje savete)

Cheers

Lucic Nemanja
10.9.2006, 14:27
Ma shvatam ja sta ti meni hoces da kazes.Nego ono za 3D evrinoment jesi mislio na kucu ili kuhinju?

nesonjacc
10.9.2006, 14:31
Naravno na kucu
( i makni ovu kubhinju -nije nesto cime bi mogao da se hvalish)
Kuca moze da se sredi
Lepo uzmi i napravi skydome( izvrnuta polusfera- i na nju nalepi teksturu neba. Dalje - ono nije drvo od koga se pravi kuca -vec lamperija ( i sl dirvnearije) - treba ti nesto grublje
Sto se zemlje tiche trebalo bi fa koristish blend materijal( isto i za kucu)

Lucic Nemanja
10.9.2006, 14:38
Dalje - ono nije drvo od koga se pravi kuca -vec lamperija ( i sl dirvnearije)
Ma sta ima veze meni se kuca cini dobrom.I na kona koje si grublje materijale mislio?Mogao bi da me naucis nesto?A?

nesonjacc
10.9.2006, 14:55
Pa to i pokushavam da uradim* ako nisi skontao
Kad -kazem da spoljni materijal ke kuce ne valja -mislim na cinjenicu da si oblozio spoljne zidove lamperijom - a to ne samo da nije cool nego bi se na spoljnim zidovima morali videti tragovi uticaja vremenskih uslova, starenja etc...
A ne treba da izgledaju kao da ih glancash svako jutro
Stavka broj 2 prozori -err zbog cega su plavi?????

Stavka br 3 -popravi kucu -ne treba da izgleda kao da je izlivena vec sagradjena
I preuska je - ovako neces moci ni da se okrenesh kad udjesh - a kamo li da se popnes na sprat stetenicama koje ne mogu da stanu unutra
A ovo je samo pocetak.:dedica:

Lucic Nemanja
10.9.2006, 15:02
Prozori su plavi jer kad sam to radio,a to je bilo pre nekoh godinu dana nisam znao da pravim staklo.Sto se tice uskoce kuce tu si upravu,nisam se ni setio toga.Ali sad je gotovo imam samo sliku.3D max file mi je obrisan posle popravke kompa,a slika mi je ostala jers sam je pre narezo drugu,pa je vratio posle popravke.J****a

Lucic Nemanja
10.9.2006, 16:34
MPPS (Medju Planetarno Prevozno Sredstvo) LJUDI POMAGAJTE:n_klanja: .Kako da napravim vatru,ili neku svetlost da izlazi iz mlaznjaka??????????:confused: :n_klanja:

bobi
10.9.2006, 16:58
Na mnogo nacina mozes da uradis thrustere.
Uzmi pogledaj malo u help-u kako se koristi video post i efekat Lens Effects flare.

I momci, shvatite... po stoti put... pre nego li ocekujete bilo kakve spektakularne rezultate, shvatite da je svetlo (svi ti omniji, direct lightovi i ostala bratija) od presudnog znacaja

Evo vam primer:
Verovali ili ne, ova scena je potpuno siva i nema nikakav materijal, vec samo odlicno upotrebljena svetla.

madhatterYU
10.9.2006, 19:02
apsolutno tacno, primera ja nikad nisam koristio svetla u maxu, tako da ovakav topic sa objasnjenjima svetla bi i meni koristio, mada postizanje realzma moze da se najbolje ostvari na jedan nacin,3d "kopirati" pre svega postojece slike, sve dok s mozak-oko ne izvezba i stekne rutinu koja se poboljsava kvantitetom radova, onda vise prestaje da bude vazno da li je referenca za modeliranje dobra, koje su boje u upotrebi, vrednosti za odredjene opcije, jer automatski prepoznajes detalje koji su vazni za izgled (sem ako ne dodje do zamora onda nista ne mozes da prepoznas:icon_scra).

nesk3d
10.9.2006, 21:55
pozzdrav

max-a
10.9.2006, 22:05
Dobar dan!!!
Detaljno smo gledali sve vase radove i mozemo slobodno reci
da medju vama ima potecijalnih profesionalaca, necemo da ih imenujemo
da nebi obeshrabrili ostale!
Obavestavamo vas da je otvoren konkurs za najbolji 3d model, bice otvoren do
31.12.2006. radove mozete slati u JPG formatu na e-mail:

tri_de_modeling@yahoo.com

1. nagrada biblija 3dmax7.0

M.Silenus
11.9.2006, 10:30
Hm... evo 3D Studio Max Biblija 8 (http://www.flazx.com/ebook5187.php).
A evo i 3DSMax Lighting (http://www.flazx.com/ebook4994.php). Ovo će se bobiju svideti ;)

Samo me malo legalnost cele te stvari brine , hm...
Pa modovi, brišite ako smatrate da treba...

Lucic Nemanja
12.9.2006, 18:40
E ljudi kako vam izgleda.Ostalo mi je jos samo da mapiram MPPS i malo da popravim vatru iz mlaznjaka,jer ne izgleda bas realno.Hvla Bobiju na predlogu za Lens Flare.Nikad ranoje ga nisam koristio,a sad mi izgleda ka je nezamoslivo raditi bez njega:) .

uros@3D
12.9.2006, 19:59
Mozda si malo preterao sa glow-om:eek: A ako hoćeš da vatra sija probaj da joj ubacis glow preko Video Posta meni to uvek pomogne, evo vidi:

Lucic Nemanja
12.9.2006, 22:37
Kao sto rekoh teksam pocetnik,pa mi ne bi skodilo kad bi mi rekao sta je Video Post:confused: .

Highlander
12.9.2006, 22:38
Kao sto rekoh teksam pocetnik,pa mi ne bi skodilo kad bi mi rekao sta je Video Post:confused: .
Khm, a da ti otvoriš tutorijale koji dolaze uz max pa da lepo tamo pogledaš?:dedica:

nesonjacc
12.9.2006, 23:06
Dobra ideja
A moj predlog je -(posto ne postoji sekcija TUTORIALS FOR ROOKIES )- da lepo predjete MAXove tutorijale-(jer su dostupni svima i izuzetno korisni)pa onda pitate dalje
I svi cemo biti zadovoljni :dedica:

Uroshe3d -Ala ti je glow. -ovo ne lichi ni na sijalicu a ne na engine glow
Smanji opacity objektima koji imaju glow( na recimo 0) -a pojachaj taj glow( i smanji mu Softness -na nesto vrlo blisko 0) -pa to bre treba da pokrece taj brod napred - A ne da svetli kao sijalica pred restrikciju
Dalje -osvetljenje ti je KATASTROFALNO

Lucic Nemanja
13.9.2006, 17:27
A kako ti se cini mije osvetljenje?Naravno nemoj da gledas mlaznjake!!

uros@3D
13.9.2006, 18:09
Osvetljenje mi nikad nije bilo jača strana ali nije baš ni toliko KATASTROFALNO! Ako misliš na osvetljenje broda to je zato što je u mračnijoj polovini Zemlje! Što se tice glow-a.... će se popravi!!! Mada nikad nisam stavljao opacity na 0.

Highlander
13.9.2006, 20:16
Auuu šta ovo bi? Dve poruke od jednom? Zamolio bih moderatora da obriše onu prvu poruku
A što je sam ne obrišeš?:dzavo:

Lucic Nemanja
13.9.2006, 21:47
A sta sad mislite?Jos amo da mapiram MPPS.Jel ima neko neki predlog?

nesonjacc
13.9.2006, 22:30
Hm pa da vidim

Ako je Uroshevo osvetljenje bilo katastrofalno ovo je onda jedno 10 puta gore.( prejako i izuzetno lose postavljeno)
Zatim --Zasto ti mars nema atmosferu? I zasto ga postavi za prvu planetu suncevog sistema(sunce ti je preveliko)
Dalje - a ovaj zasto su ti izduvni gasovi toliko pravilnog oblika?
I staje ono zuckasto sto letucka iznad?

Over all utisak - na skali od 1-10 je -5( i to progledao sm kroz prste za par stvari)

madhatterYU
13.9.2006, 22:46
vazno je da je ocena pozitivna:rofl:

bobi
14.9.2006, 0:31
Bicete mi neizmerno zahvalni na ovome. :)

Evo vam 2 odlicna plug-ina. (ky_trail i ky_Milkyway)

Jedan je za thruster (prosto je nezamenjiv)...
i drugi, manje bitan, za sitne zvezdice.
Ipak dobra stvar kod ovog drugog je sto mozete da napravite onaj efekat ubrzavanja do brzine svetlosti, kada se zvezde izduze.

Oba plug-ina su izuzetno laka za koriscenje.

(za one koji ne znaju)
Samo ih iskopirajte u folder plug-ins unutar max-a. Startujte max i idite na render->effects.

bobi
14.9.2006, 0:35
A evo i jednog brzinskog test rendera, koji sam uradio da vam pokazem kako izgleda.
(stavio sam samo superspray da emituje male kockice, i prikacio mu spherical gravity)

Kako kockice pocinju da se krecu tako mlaz postaje sve jaci i jaci.

bobi
14.9.2006, 0:41
A kad vec svi kacite svemir, da i ja okacim wallpaper koji sam radio za nas Srpski Freelancer klan:

Znam da sam preterao sa glow-om, ali sam hteo da istaknem boje nase drzave.

nesonjacc
14.9.2006, 0:50
Definitivno si preterao sa glowom. Ala cristmass tree brodovi.
HAPPY NEW SPACE YEAR

bobi
14.9.2006, 0:57
Neko pomenu sijalicu.

Ako vam ovo odgovara, evo attachujem vam scenu. Ovo je radjeno za SK Wallpaper konkurs 2.

Evo scene.
http://www.mysharefile.com/v/772964/sijalica_4.zip.html

P.S. Izvinjavam se za nekoliko postova, ali nema se bas puno vremena...

bobi
14.9.2006, 1:00
Definitivno si preterao sa glowom. Ala cristmass tree brodovi.
HAPPY NEW SPACE YEAR
Happy new space year you too :)

Sta da ti kazem, kicerica je zakon u nasoj drzavi :)

3dM@niak
14.9.2006, 10:05
e sad upadam ja da sasecem bobija, posto je bobi saseko vas....
a onda cekamo nekoga da sasece mene :D
elem, kada se rade sijalice, ili bilo kakva tela koja imaju refrakciju, moras obratiti paznju na broj granicnih povrsina kroz koje prolazi svetlost... elem, mrzi me sad da crtam kako ide zrak svetla kroz loptu, al poenta je sledeca :)
sijalica izgleda kao napunjena vodom :D To je zato sto je od "punog" stakla.

Da ne bi tako izgledalo, trebao si joj dati shell, pa bi umesto da bude "puna" staklena lopta (kao kliker), imala debljinu ivice, a refrakcija bi se vrsila samo u tom tanjem delu, tojest ivici, a ne kroz celu loptu :)

e al sam ga objasnio, ko pijana kokosh... sorry, tek sam ustao :D :D
ajd, srecna nova svemirska godina :D :D

P.S.
jel mi se cini, il su brodovi greeble?
posto su lepo ispali, a ja greeble ne volim, pa ako jesu, da promenim misljenje o greeblu dok nije kasno :D

Savet za ostale(uros3d i Nemanja):
ovi su radovi, realno gledano oko -5, sto neko vec rece :D
elem, to nije nista strashno, pocetnicima je svaka ocena preko -10 dobra stvar.. od 0 do 10 ima puuunnnooo posla :D godine i godine rada... ali od -10 do 0 i nije toliko veliki pomak.

Dakle, evo kako sam ja stigao do 0, pa mogu i vama da predlozim kao prilicno dobar put :D :D
Uvek, uvek i uvek kada pocinjete rad, osmislite ga kao da ce da ga modeluju u Pixaru. Ne postavljajte nikakva ogranicenja (sem velicine projekta, jer ako pocnete da modelujete ceo beograd u razmeri 1:1, dalekooooo cete dogurati :D :D)
E, a onda kada imate monstruozan projekat pred sobom - 50% ga osakatite, da bi ipak bio obican neizvodljiv projekat, a ne OVO-NECES-URADITI-NI-ZA-10-ZIVOTA projekat.
I onda se bacite na posao....
ostavite kosti za kompom...
listajte help dok se ne izguzva :D...
i odradite onaj deo projekta koji ga je cinio neizvodljivim.
tako ste naucili nesto novo. i to VELIKO novo.
ako projekat nije skoro gotov, ili nije mnogo vazan, nemojte ga zavrsavati...
odradjivanjem lakseg dela posla samo vezbate ono sto vec znate, a za to cete imati mnoooogooo vremena kada naucite barem osnove.

Drugo, podjednako vazno:
Uvek realno posmatrajte svoj rad.
Ne uzimajte u obzir cinjenicu da ste pocetnici. to ce u obzir uzeti drugi koji vas rad posmatraju.
Ako rad ne valja, budite nezadovoljni, i radite dok ne bude barem pristojan. za ne-pocetnika.
caka je sledeca:
to sto ste pocetnici vam dozvoljava da napravite los rad. ali vas ne OBAVEZUJE da napravite los rad. Ocena vasih prvih 4-5 radova ce verovatno pasti u negativnu skalu... ali to ne mora da bude pravilo.

Trudite se koliko god mozete, uvek prihvatite i sami procenite da vam rad ne valja, i nastavite dalje, dok ne budete zadovoljnji...
a kada predjete 0 sve postaje mnogo mnogo ...ne lakse... nego sigurnije :)

veliki pozdrav svim 3d-ashima koji se trude :)

bobi
14.9.2006, 10:51
A sta sad mislite?Jos amo da mapiram MPPS.Jel ima neko neki predlog?
Osvetljenje je stvarno lose.
Jel' znas sta ti ja predlazem da uradis?
Najlakse ti je da uradis 7 point light setup.
Ali pre nego sto krenes, smanji glow za 5 puta ovom suncu.
Zatim obrisi sva svetla (sem omnija koji koristis za video post, ali i njega ugasi u opcijama za sada).
Sad, uzmi i postavljaj omnije oko broda sa svih njegovih 6 strana. (gore, dole, levo, desno, napred, nazad).
T.J. napravi prvo jedan omni pa ga zatim iskloniraj sa instance 5 puta (kako bi se ono sto radis na prvom odrazavalo na ostalih 5).
Sada ces da dobijes previse osvetljenu scenu, zato sto je default intensity na omnijima 1. Uzmi, smanjuj ga na recimo 0.2 ili 0.3. U stvari smanjuj ga dokle god ne dobijes brod osvetljen podjednako sa svih strana, ali vrlo slabasno. Ukljuci sad onaj omni sunca i pojacavaj ga dokle god ne vidis da utice na ivicama, t.j obodima broda. (mozda na 1.2 ili 1.3).

Sad, ne znam koliko ti je udaljen omni (sunce) od planete, ali svejedno mislim da ces da imas samo tananu svetlosnu nit oko planete, tako da bi mogao da mu dodas jos jedan omni.

Na kraju dodas jos jedan omni kod asteroida, i ucinis da i on malo utice na brod (dodas mu naravno crvenkastu boju.

Evo ja sam nesto eksperimentisao, i dobio ovo.
Mozda nije najvrhunskije, ali dace ti osnovu kako da postavljas svetla.
Kao sto vidite, za potrebe primera, koristio sam max default materijale.
Reci mi ako hoces da okacim scenu.

P.S. Sad vidim da sam mozda malko preterao sa osvetljenjem planete, ali dosli zlikovci, pa ne mogu sada da ispravljam.

bobi
14.9.2006, 10:57
e sad upadam ja da sasecem bobija, posto je bobi saseko vas....
a onda cekamo nekoga da sasece mene :D
elem, kada se rade sijalice, ili bilo kakva tela koja imaju refrakciju, moras obratiti paznju na broj granicnih povrsina kroz koje prolazi svetlost...
Kakvo crno secenje, Manijace :)

Elem, svestan sam problema "pune" sijalice :) , ali ovo sam im okacio zbog svetla.
Inace, problem je u tome sto je index of refraction na defaultu (1.6) koliko se secam, pa samo njega treba smanjiti na 1.0 i sve ce biti u redu.

Lucic Nemanja
16.9.2006, 22:38
Prvo da se zahvalim 3DM@njku za dugo predavanje koje je dao meni i Urosu:) .
Evo nastavka.verovatno vas nerviram sa mojim ocajnim pocetnickim radovima,ali mi zaista treba vasa pomoc:n_klanja: .
Idalje ima da se radi,ali ako vam nesmeta postavljam ga radi vasih misljenja o radu da bih znao kako da ga zavrsim.
I jos nesto da pitam Bobija.Kako si uradio onu kometu:confused: ?

Lucic Nemanja
16.9.2006, 22:41
E da, za koju verziju su ti oni pluginovi?Ja koristom peticu i ne moze da ih otvori.Uopste kako bi ih koristio jer mogu da instaliram osmicu.Nisam hteo da je instaliram jer mi se petica cini nekako laksa,pa sam hteo prvo peticu da savladam,pa da posle predjem na osmicu.Ako da tad ne izadje jedanestica:D .

nesonjacc
16.9.2006, 22:57
U sedmici radi bez problema( znaci verovatno i u 6).

Ali u petici sigurno ne. :D

Lucic Nemanja
17.9.2006, 1:00
Znaci moracu da instaliram osmicu:boodala: .Je**ga:mad: .
Imam 768 MB RAM-a,Pentium 4 2.00 Mhz i ATi Radeon 9250 128 MB VRAM-a.
Znam da nije nesto,ali jel dovoljno za osmicu:confused: ?

nesonjacc
17.9.2006, 1:18
Dont worry be happpy

Neces imati nikakvih problema sa radom u osmici sa hardverom koji imash( i sa nivoom znanja koji imash :icon_stud )

3dM@niak
17.9.2006, 1:57
na 2 MHZ ce teshko max da proradi :D :p :)
elem, bobi, jesi siguran da je rec o IOR za sijalicu? ja i dalje mislim da shell reshava stvar kako valja....

bobi
17.9.2006, 10:42
na 2 MHZ ce teshko max da proradi :D :p :)
elem, bobi, jesi siguran da je rec o IOR za sijalicu? ja i dalje mislim da shell reshava stvar kako valja....
Kolk'o se secam IOR je resio problem. Mada davno to bese, kad sam ispravljao, mozda sam i stavio shell, mada ne vidim sto bih, kad je problem pre svega u jako podesenoj refrakciji.

3dM@niak
17.9.2006, 11:11
znas kako... ako oces realnu simulaciju, moras da stavis shell, jer zrak se ____ ( ne secam se kako se zove kad prolazi kroz telo vece gustine... lomi il sta vec) samo u delu u kome ima stakla...a sijalica nije puna kugla od stakla, vec samo tanki sloj stakla...
mozda moze da se fejkuje sa IOR(nisam probao :D), ali mislim da treba shell, kao kad pravis chashu, ili tako nesto...

Lucic Nemanja
24.9.2006, 16:55
Evo malo poboljsane kuce.Sta sad mislite

uros@3D
24.9.2006, 19:24
Čini mi se da ti je dvorište više osvetljeno nego okolina.

madhatterYU
24.9.2006, 19:38
nekako je.. neprirodno. Moras da pogledas neku sliku ili crtez ili tako to, pretpostavljam da postoje 2 izvora svetlosti na slici, mesec i unutrasnjost kuce (posto spolja nema ni jedan izvor), evo sad je mrak, izadji napolje i pogledaj malo uticaj svetlosti na okolinu, nije sve do toga da iskoristis nesto po defoltu (nema 3ds AI da bi mogao da zna sta hoces), mnogo stvari mora rucno da se odradi i izsimulira. Malo je bolje nego pre ove ali je i dalje cudno, cak mi izgleda malo kao da kuca levitira..

nesonjacc
24.9.2006, 20:02
A ono sto stvarno smeta je to sto me nisi poslushao i napravo Skydome - i time izbegao lebdenje planea na kome se nalazi kuca-ovaj cardak ni na nebu ni na zemlji.
A o osveljenju necu ni da govorim. - A tek o fluorescentno zelenim prozorima- je li jesu to vanzemaljci unutra?:boodala:

A i da -Kuca ne baca senku jer??

Mrmot
24.9.2006, 20:11
da nije ova slika trebalo da ode u '3d galeriju'? Mislim, ovde ipak pricamo o 3d realizmu, if you get my point, bez uvrede naravno :)

Lucic Nemanja
24.9.2006, 22:57
uros@3D-ovo nije zavrsna verzija.Nameravao sam da stavim neke lampe u dvoriste
MadhatterYU-Da to sam i ja primetio.Moracu da popravim.
nesonjacc-OK OK!!!Stavicu Skydoom.A i sad vidim da si upravu.Stvarno izgleda ka Cardak ni na nebu ni na zemlji:D .A sto se tice senki njih jos nisam naucio da pravim,ali moracu i to odmah:icon_stud .
Mrmot-Pa na pocetku teme pise "zakacite svoje radove ovde".If you get my point, bez uvrede naravno :D

nesonjacc
24.9.2006, 23:15
Hehe:rofl: pa nije Skydoom(kao doom 3) vec je Skydome-(kao kupola)
Sto se senki tiche za pocetak selektuj jedno od svetala( mesec) i u Modify panely - tamo gde kaze shadows -chekiraj opciju ON

Povecaj ovaj plane na kom ti je kucha( i to dooosta) - a zatim i jelte tile njegovoj teksturi -ne bi bilo loshe da za tu zemlju koristish mix ili blend materijal( pa nije to tepih zaboga) -treba tu i tamo da viri zemlja.

I da -Nemoj da dirash Mrmota - Sramota je da njegovi radovi stoje uz ovo ( bez uvrede) - covek zna sta radi , izuzetno je talentovan i u pravu je.- Od njega mozete mnogo da naucite

Dakle :icon_stud :icon_stud

Lucic Nemanja
24.9.2006, 23:26
Hvala na uputsvu.Dobio si jednu reputaciju od mene.Moracu da je dam i manjaku.Lik je stvarno cool.I uredu je za Mrmota samo sam se salio OK?

Mrmot
25.9.2006, 0:20
Hoi no problemo compadre :)

Lucic Nemanja
25.9.2006, 0:36
Evo pro kraju sam.Nego kako se radi taj skydome.I jel moze neko da mi pomogne da (da mi kaye kako) da napravim sijalicu:confused:

nesonjacc
25.9.2006, 0:54
VIdish kako napredujesh

Skydome se pravi tako sto : Uzmesh Sphere(komada1) -ili geosphere ,
Razvuchesh je preko Planea( koji si povecao mnooogo) - podesih Hemisphere na 0.5 - i primenish modifikator normal
Zatim je izuzmesh od osvetljenja( exclude) , dodelish joj materijal kome je - tekstura( zvezde) u diffuse slotu - i povecash mu self ilumination( jer si je izuzeo od svetla)
I sad mozes da se vrtish kamerom unutar polusfere koliko hoces

Za sada uradi to pa onda o sijalici.:icon_stud :icon_stud

P.S -- aman to je Mesec - a ne reflektor -dakle mnoooogo manji glow

Lucic Nemanja
25.9.2006, 1:01
Hvala za skydome.Znao sam da je nesto sa hemisphere.Vrteo sam se oko toga i stavljao ga na 0.5,ali nisam znao da trebam to normal.Do sutra ce biti gotov skydome,pa da onda predjemo na sijalicu.
Razmosljao sam da napravim temu 3D skola.Nekako mi bezveze da u ovoj temi govorimo jedni drugima sta i kako treba da uradimo.Samo se nadam da je nece zkljucati.

Lucic Nemanja
25.9.2006, 1:02
E da jel bolja trava sad?

bobi
25.9.2006, 10:04
E da jel bolja trava sad?
Nije bolja.
Prvo, preosvetljena je, kao da si stavio da omni koji ce da osvetljava samo travu...
Drugo, mani se te default max-ove teksture; pa za koga sam ja ostavljao onaj link ka teksturama? :)
Evo sad cu da ti okacim 2 teksture iz moje kolekcije, koje to predlazem da umiksas, bas nao sto ti je nessonjac predlozio, blend materijalom...

Trava (http://img168.imageshack.us/my.php?image=trava1fj5.jpg)
Zemlja (http://img243.imageshack.us/my.php?image=zemlja1vq5.jpg)

Trece... za koga sam ja kacio scenu sa sijalicom? Tu mozes da vidis kako da odradis efekat sijanja u video postu. Sto se tice samog omnija. Moras da mu ukljucis far attuenation, kako bi intenzitet zraka opadao sa razdaljinom. Stavi mu da taj omni koji ti je na banderi, skroz opadne ne nekoliko metara od bandere.

Cetvrto...hocu i ja poen za reputaciju (jos dva mi hvale da bih imao 2 kockice) :)

Peto... nema peto. :)

3dM@niak
25.9.2006, 10:31
trava se kao textura U PRINCIPU radi samo kad je pristojno udaljena :)
posto je ovde pola slike trava, i to jako blizu, trebalo bi koristiti fur, ali otom- potom :) sasvim ces lepo ziveti i bez toga :)

sto se osvetljenja tice, imash li skylight na slici? ako nemas javi, pa da se i to stavi...

unapred fala za reputaciju :D

nesonjacc
25.9.2006, 10:33
Eto taman sam Hteo da kazem - Vreme je da Bobi nastavi :D

Peto - I dalje su vanzemaljci unutra - sredi te prozore :kreza:
sesto - Za koga je bobI kacio onu sijalicu?( i to u istoj ovoj temi?)

Pa kad sve ovo implementiash javi se na raport i briefing :icon_stud

Pa cekajte vas dvojica - vi hocete lako do reputacije a - E pa nemoze-ja sam bio dezuran u skoli ovog weekenda( heee shalim se naravno)

bobi
25.9.2006, 10:50
trava se kao textura U PRINCIPU radi samo kad je pristojno udaljena :)
posto je ovde pola slike trava, i to jako blizu, trebalo bi koristiti fur, ali otom- potom :) sasvim ces lepo ziveti i bez toga :)

Pa da... moze i da stavi obican line (tacnije trougao, sa 2 sided materijalom), pa da ga sa scatterom rasporedi na povrsini.
Nego otom-potom sto kazes.

sto se osvetljenja tice, imash li skylight na slici? ako nemas javi, pa da se i to stavi...

Nema sigurno, inace bi mnogo bolje i lepse bilo osvetljeno. I ja sam se razmisljao da li da mu predlozim skylight, ali mislim da nije pogodan za mracne, atmosfericne noci, vec je vise za dnevno svetlo.
Moze sasvim dobro da se odradi scena sa obicnim omnijima (i to svega 3-4)
Mada, moze da proba i sa skylightom, u tome je i poenta, maksimalno istrazivati i isprobavati kombinacije...

3dM@niak
25.9.2006, 11:00
Slazem se... skylight jeste vrlo tezak ( za render, ne za pravljenje :) ), i nema MNOGO smisla u nocnim scenama... jeste kvalitet rendera bolji sa skylightom, al bolje da se uci na dnevnim scenama gde se mnogo vise vidi... za noc bi mozda mogao 1 direct (kao mesecina) i 1 JAKO SLAB ambijent omni, tamnoplavo-ljubicast... direct bi bacao senke, i to bi, nadam se, bilo fino...

nesonjacc
25.9.2006, 11:00
Ja mu ne bih predlagao skylight josh uvek( ni scattter, a definitivno ne fur)
Polako narode. Nigde ne zurimo. Neka prvo savlada osnovne stvari.
Inache omniji ce savrsheno zavrshiti posao.

bobi
25.9.2006, 11:19
Pa evo, ja bih to ovako napamet, ne bi mu bilo lose da pocne...
1 omni za mesec, obojis ga ko sto manijak rece u blagu (ali vrlo blagu ljubicastu boju (shadows on, intensity 0.7 ili manje, shadow map parametars: bias 0, size 256, shadow map 8 ili 16, da dobijes blurovane senke))

2 omni dijametralno od meseca, potpuno beo, ne ukljucujes mu nikakve senke i smanjis mu intensity na 0.3 ili manje, cisto da se samo naziru delovi kuce u mraku.

3 omni, sijalica. Ukljucis raytrace senke (ili ostri shadow map, bias 0; size 1024 ili 2048; shadow map 1), intensity 1.0 i ukljucis mu far attuenation parametre, skaliras ih da odu na nekoliko metara od sijalice.

Sad, to bi bilo onak napamet, kao sto ti rekoh, moras da isprobavas non-stop, i uzmi nadji neku slicnu sliku na netu, kako bi uporedio sa svojom.

Lucic Nemanja
25.9.2006, 14:00
Gde ste vi pozurili sa tim reputacijama;) ?Ja svima da dam ,a niko meni:) .Salimse naravno.Hvala za komentare i bobi dobio se reputaciju kad ti je vec toliko trebala;) .Dobro ih iskoristi:dedica: .
Uskoro stize nastavak!!!

Lucic Nemanja
25.9.2006, 14:40
bobi nisam bas najbolje shvatio sta hoces da me kazes.Neke od tih stvari ne znam ne sta si ni gde su ali nacice se:) .

Lucic Nemanja
25.9.2006, 14:51
Nije bolja.
Prvo, preosvetljena je, kao da si stavio da omni koji ce da osvetljava samo travu...
Drugo, mani se te default max-ove teksture; pa za koga sam ja ostavljao onaj link ka teksturama? :)
Evo sad cu da ti okacim 2 teksture iz moje kolekcije, koje to predlazem da umiksas, bas nao sto ti je nessonjac predlozio, blend materijalom...

Trava (http://img168.imageshack.us/my.php?image=trava1fj5.jpg)
Zemlja (http://img243.imageshack.us/my.php?image=zemlja1vq5.jpg)

Trece... za koga sam ja kacio scenu sa sijalicom? Tu mozes da vidis kako da odradis efekat sijanja u video postu. Sto se tice samog omnija. Moras da mu ukljucis far attuenation, kako bi intenzitet zraka opadao sa razdaljinom. Stavi mu da taj omni koji ti je na banderi, skroz opadne ne nekoliko metara od bandere.

Cetvrto...hocu i ja poen za reputaciju (jos dva mi hvale da bih imao 2 kockice) :)

Peto... nema peto. :)
Hmmmm....Pa ne bih bas da budem smarac,ali kako da mixujem materijale:confused: .Uredu je ako vas mrzi da pisete mogu da pogledam u tutorijalima,ali mi je lakse kad mi vi kazete:) .

Lucic Nemanja
25.9.2006, 15:56
Evo u zavrsnoj je fazi:alealeee: .Ostalo mi je jos da mixujem travu i zemlju.Vanzemaljci su jos unutra i ne daju mi da promenim prozore:D :rofl: (sala).Prozori su najmanji problem njih cu na kraju promeniti.
Ono za mixovanje nisam mogo da nadjem u tutorijalima.Jel mozete vi da mi kazete kako se mixuje,ili bar da mi kazete naziv u tutorijalima.
bobi nemoj da se ljutis sto sam stavio tvoju sijalicu u scenu.Mrzelo me je sad da je pravim,pa sam uzeo tvoju samo da bi video kako ce izgledati.Napravicu svoju uskoro.Ne ljutis se OK?

Dark Rider
25.9.2006, 15:57
Imam jedno pitanje za sve vas koji koristite 3ds max (posto ne znam skoro nista o ovom programu a zeleo bih da naucim:) ) Jel koristite vec postojece modele kojima dodajete efekte i animirate ih ili sami pravite crteze?

Lucic Nemanja
25.9.2006, 16:02
Pa naravno da pravimo modele.Tj. pociljemo od osnovnih objekata (npr. kocka,lopta itd.) pa posle modelujemo.Naravno nije uvek tako,ali uglavnom.Ima jos nacina za pravljenje modela,ali je to najcesci.
Ako vec oces da naucis bolje pocni sa recimo Gmax-om.On je jednostavniji,a koristi isti interfejs kao i 3D max. www4.discreet.com/gmax/;) Srecno

bobi
25.9.2006, 16:42
Hmmmm....Pa ne bih bas da budem smarac,ali kako da mixujem materijale:confused: .Uredu je ako vas mrzi da pisete mogu da pogledam u tutorijalima,ali mi je lakse kad mi vi kazete:) .
Ma ne smaras, nego ponekad nemamo vremena da odgovorimo.

Elem otvori materijal editor, izaberi novi slot, klikni na standard i izaberi blend (disgard old mat).
Ovim ces dobiti materijal, koji u sebi sadrzi 2 materijala i plus mapu kojom ces da miksas te materijale.
Znaci klikni sada na materijal 1 i uci ces u opcije prvog materijala. Sad, to vec znas da uradis, ucitas mu travu.
Zatim ides gore, i udjes u materijal 2 i ucitas mu teksturu zemlje.
Opet se vrnes gore :) i lepo kliknes na mask.
Sada ti treba crno beli procedural (gde je belo, on ce da pokaze prvi materijal, gde je crno, on ce da pokaze drugi). Ovde recimo mozes da izaberes noise, i stavis mu da bude turbulense.
Ako bas precizno hoces da odradis gde ce da ti bude trava, a gde zemlja, otvoris Photoshop i sam odradis crno-belu sliku.

Sto se tice ovog zadnjeg rendera, vidis li koliko je bolje?
Uzmi i uporedi onaj tvoj prvi render i ovaj zadnji, videces ogromnu razliku.

nastavice se...

madhatterYU
25.9.2006, 16:45
malo je bolje, ali nikako da ubodes taj uticaj svetla na kucu ili iz kuce, ako postoji svetlost iz kuce, treba da je baca kroz prozore, ako ne treba da odbija od prozora spoljnu, i ovaj mesec i dalje izgleda ko reflektor, ali bar kuca ne levitira; moras malo i logicno da razmisljas pa onda da pitas za tehnicko ostvarenje, ja tako radim.

Lucic Nemanja
25.9.2006, 16:53
Hvala.Ne znam samo kako da uradim dobro mesec.Sta mislite o obicnoj sphere na koju cu da zalepim mapu moon,zatim da dodam self ilumination i posle lens flare.Mislim da za bumpom nece biti potrebe jer ce to biti mala loptica,a i nece se mnogo ni videti od svetla.

ALE ALE ALE ALE ALE,BOBI NAM JE DOBIO REPUTACIJE:alealeee: :alealeee: .
Neznam samo kako da vam docaram melodiju:D .

Lucic Nemanja
25.9.2006, 17:21
Dobro onda ce za mixovanje biti veoma lako.
Kolko god da sam los u 3D max-u tolko razbijam u photo shopu:icon_stud :D .On mi itekako ide od ruke.Znaci ocekujte dobro mixovanu zemlju i travu ako sve budem dobro uradio:opanachke .

bobi
25.9.2006, 18:38
Hvala.Ne znam samo kako da uradim dobro mesec.Sta mislite o obicnoj sphere na koju cu da zalepim mapu moon,zatim da dodam self ilumination i posle lens flare.Mislim da za bumpom nece biti potrebe jer ce to biti mala loptica,a i nece se mnogo ni videti od svetla.

Bas tako, samo ne lens flare, nego desni klik na mesec (loptu), properties pa izaberes object ID 1, pa onda u video post-u izaberes glow.

ALE ALE ALE ALE ALE,BOBI NAM JE DOBIO REPUTACIJE:alealeee: :alealeee: .
Neznam samo kako da vam docaram melodiju:D .
hehehehe... you pesant :)

3dM@niak
25.9.2006, 20:48
ako mene pitas, mesec bi trebalo da ucrtash na skydome (skydoom :to_care: )... mada moze i sphere, ako stavis da sky dome bude ogroman, pa na njega, tacnije tik uz njega, nakacis i taj mesec...

I da, jedno me kopka sve vreme, al rekoh da ti ne kvarim scenu... al ne mogu da odolim :D moooolliiiimmm te, istanji malo onaj stub sa sijalicom :)

nesonjacc
25.9.2006, 20:56
Mora da malo popravish taj skydome. Prvo ne valja tekstura koju si izabrao( jer se sa zemlje ne vidi toliko zvezda) - tako da bi ti najbolje bilo da sam sebi napravish stars teksturu( npr upotrebi noise)-ako neznash kako pitaj.
A i ne bi bilo loshe da imash i malo oblaka.

I da - pa cuvaj te slike sa malo boljim kvalitetom( ovo je uzas) -ne mozemo da vidimo sta se racno deshava.

Lucic Nemanja
26.9.2006, 7:14
To je najbolje sto moze da se stavi u rezoluciji 1024x768.Jedino da smanjim rezoluciju.Kada je renderujem i sacuvam u jpg fprmatu zauzima oko 510 KB:n-cc2: .A ono za sipku,sto ti tolko smeta?Uredu je nije problem da je istanjim,samo mi nekako bezveze da ti to smeta:D .
E moram sad da palim u skolu,pa ocekujte nastavak rada oko 15:00h. P O Z Z:ciao:

bobi
26.9.2006, 8:46
ako mene pitas, mesec bi trebalo da ucrtash na skydome (skydoom :to_care: )...
Dozvoli mi manijace da se ovde ne slozim sa tobom. :)
Sta ce mu mesec nalepljen na pozadini, em' bice ogroman, a nece moci da tile-uje (da ne bi dobio 2 meseca, jel' te), em' ako nece da tiluje, onda mora da ima oooogroomnu sliku zvezda i meseca, a ako nece ogromnu mapu da pravi, mora da se zeza sa composite materijalima, em' mora da mu daje glow u PS-u... ma jok...
Doduse, ti si postao Manijak za game design, pa si sada poceo tako i da razmisljas. :)

A ovako moze samo da stavi skydome (naravno da treba da bude ogroman) i bas tik uz njega prilepi mesec sa self iluminationom i glowom, unutar kojeg ce da ima omni.
Sky dome-u takodje prilepi blend materijal, gde ce prvi slot da budu zvezde (noise), a drugi oblaci (recimo smoke), i treci isto sto i drugi, samo da bude crno bela mapa smoke-a.
Naravno, za ove zvezde (noise) ce kolega nesonjacc detaljno da mu objasni :)

I da, jedno me kopka sve vreme, al rekoh da ti ne kvarim scenu... al ne mogu da odolim :D moooolliiiimmm te, istanji malo onaj stub sa sijalicom :)
Ovde se slazem u potpunosti...al' ne samo da mu smanji malko obim, vec je jos bitnije da mu smanji glosines na materijalu, jer je nerealno debeo.

To je najbolje sto moze da se stavi u rezoluciji 1024x768.Jedino da smanjim rezoluciju.Kada je renderujem i sacuvam u jpg fprmatu zauzima oko 510 KB:n-cc2: .A ono za sipku,sto ti tolko smeta?Uredu
:to_care: :to_care: :to_care:

Kolko god da sam los u 3D max-u tolko razbijam u photo shopu
Onda ti je sigurno poznata opcija u Photoshopu save for web, samo si zaboravio :dzavo:

b.t.w Niko se naucen u PS-u nije rodio, vec tu ima toliko trikova i kombinacija trikova da se to uci godinama.

3dM@niak
26.9.2006, 9:15
hehe bobi, u pravu si za mesec... sto jes jes, bolje vako nego skydome :)

e da, kad renderujes, UVEK snimaj render kao bmp ili tga... posle ga naknadno baci u jpg, il avi, il sta ti vec treba... render je dugggg proces, i nema smisla ponavljati ga jer si sliku koja se renderovala 10 sati unakazio jpg-om :D

nesonjacc
26.9.2006, 9:26
E a kad renderujesh video - uvek renderuj kao image sequence( to ce kolega BOBI strucno da ti objasni) :D

Lucic Nemanja
26.9.2006, 14:00
Ovde je nastala takva zbrka da se ne zna vise ko kome sta objasnjava:D .
Ma nije bandera predebela,naprotiv uska je.Ono sto ne valja je los glosines.
Kad je rec o photo shopu,kao sto bobi rece to se uci godinama.U photo shopu radim odkad znam za sebe:icon_scra .Dobro ne bas odkad znam za sebe,ali negde oko 7,8 godina.

Lucic Nemanja
26.9.2006, 16:14
Evo nastavka!!!
Mesec mi se ovako mnogo vise svidja.Ne zman samo sta mi bi pa da ga radim kao pre:confused: .Bump ostaje da se popravi i mozda malo osvetljenje i glow oko sijalice.
Uh!Isterah jedva vazemaljce:rofl: !!!!!!Morao sam da upotrebim i map editor,i difuse i bitmap i..iii...ma nije bitno vazno je da sam ih otero.:rofl: :rofl:
A dak su bezali suzili su mi onu sijalicu.Tako se ze zatrcali da sam moro opet da pravim ogradu:D .

Mrmot
26.9.2006, 16:43
naravno da su ti polomili ogradu kad nemas kapiju ;)

Lucic Nemanja
26.9.2006, 17:44
Ima kapija sa leve strane samo se ne vidi:D .Tj. bice kad je napravim:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D .

bobi
26.9.2006, 17:48
Nemoj prerano da se radujes...
Popravi prvo ovaj glow na sijalici, ocajno izgleda...

Lucic Nemanja
26.9.2006, 17:52
O boze:boodala: .Nisam ni video kako su zvezde lose kad dodju u liniju sa sijalicaom.Mnogo su izduzene!!!!Moracu da popravim.
Ono sa noise i smoke sam pokusavao,ali nisam uspevao da dostignem dovoljno dobru sliku.
A ja cekam cika bobijeva objasnjenja za image sequence,i nesonjaccova za noise i smoke:D .Ma salim se nisam ni ja kre**n pa da mora da mi se sve objasnjava.Jedino sto mi trenutno ne bi skodilo je da mi kazete u kratke crte o image seqenc-u.
Unapred hvala!

nesonjacc
26.9.2006, 18:08
Ma zaboravi na image sequence.( to je bilo cisto onako)
Sa druge strane noise ti je vec bitna stvar u trenutnom stadiumu
E ovako -Kao sto se zna noise mapa je u stvari random generisana crno bela mapa.
A posto je crno bela - moze da se iskoristi i za pravljenje starfielda.
Sta treb da uradish.
- postavi noise mapu u difuse slot materijala tvoga skydome-a.
- podesi noise type na fractal
- podesi size na 0,nesto( zavisi od toka goliko ti je veliki skydome
- low: 0.6
- high: 0.91

Napomena - parametri zavise od toga kolko ti je veliki skydome. Poenta je u dobrom balansu izmedju high/low parametara-pa se malo igraj sa tim dok ne dobijesh optimalni rezultat
A ako hoces mozesh i da lepo ovo uradish u novoj sceni. Postavish difuse mapu u Environment slot - i onda izrenderujesh sebi mapu koju ces sacuvati kao .bmp, i onda je lepo u ovoj sceni postaviti taj bmp u difuse slot skydome-y pa ga tileovati.
Recimo da noise u difuse slotu hoce da ima chudne efekte ako budesh hteo da animirash scenu(tacnije pomerash kameru)

Dakle u ovom sluchaju -Posto se ne nalazimo u sred zvezdanog jata - medjuzvezdani prostor treba da bude veci( odnosno manje zvezda)
A pored dva sloja( nebo i oblaci) -ne bi skodio i blagi gradient - cisto ako pogledash nocno nebo mozesh da vidish da je pomalo i plavichasto( negde pri horizontu)

Lucic Nemanja
26.9.2006, 19:09
Evo nastavka.Popravio sam glow i umesto zvezda stavio noise.Medjutim uopste nisam isao po nesonjaccovim brojkama.Meni su bile bnogo drugacije.
Komentari i kritike

nesonjacc
26.9.2006, 19:27
Napomena - parametri zavise od toga kolko ti je veliki skydome. Poenta je u dobrom balansu izmedju high/low parametara-pa se malo igraj sa tim dok ne dobijesh optimalni rezultat

Pa posto sam ti i rekao da ce ti se parametri razlikovati u zavisnosti od velichne skydomea - recimo da si ipak ishao po mojim uputstvima

Ali( uvek ima ali) - Idalje imash previshe zvezda( izadji napolje i pogledaj u nebo) - i smanji vrednost HIGH: -jer time pojchavash vidljivost bele boje( tj zvezda)

uros@3D
26.9.2006, 19:29
Izvini što se tek sad uključujem nisam imao vremena... Pa, prvenstveno mislim da je malo nelogično da se bandera nalazi u dvorištu:confused: Probaj da suziš malo kapiju ili da izbaciš banderu napolje i takođe mislim da treba da povećaš malo self-illumination na sijalici, ovako izgleda kao da će da rikne:D

nesonjacc
26.9.2006, 19:35
Izvini što se tek sad uključujem nisam imao vremena... Pa, prvenstveno mislim da je malo nelogično da se bandera nalazi u dvorištu:confused: Probaj da suziš malo kapiju ili da izbaciš banderu napolje i takođe mislim da treba da povećaš malo self-illumination na sijalici, ovako izgleda kao da će da rikne:D

Eto vidi svi smo ovo prevideli. Sta ce ti bandera u dvoristu??? Ako je izbacish napolje moci cesh da setujesh osvetljenje koje vishe odgovara sceni koju radish
Ato bash sam mislio na to -da ti scena nekako izgleda kao enterijer a ne ekstrerijer -a eto i zbog cega

madhatterYU
26.9.2006, 19:36
sta ti je nelogicno, nisi nekad video da neko pregradi pola puta..:to_care:

Lucic Nemanja
27.9.2006, 15:52
Evo krajnjeg rezultata.Smucila mi se vise ova kuca:icon_evil .
Znam da mi ne valja glow oko meseca,ali rendering mi je u rezoluciji 1024x768 trajao oko 7min:eek: !!!!!!!!!!!!!Kad sam hteo da renderujem sliku samo da bih video kako izgleda,a nameavao da nastavim koristio sam onaj rendering sa crtama na ivicama.Ne znam tacno cemu on sluzi,ali koristio mi je.Jedino mi je glupo sto nije prikazivao lens flare,ali mi je bio od neverovatne koristi.
A kad sam hteo da popravljam glow morao sam na neractive sto bi za pocetak u rezoluciji 640x768 trajalo oko 2min.
Tek posle zadnjeg renderna u 1024x768 sam primetio da glow olo Meseca na valja,ali me je mrzelo opet da renderujem.Mozda cu sutra popraviti:) .
Jesu sad dobre zvezde?

Lucic Nemanja
27.9.2006, 15:56
Auuuuuu al` je sijalica debelaaaa.Ma popravicu kasnije.
Ne znam za vas,ali ja sam prezadovoljan mojim (delom i vasim) radom:) .
Hvala vam svima:) .Naucili ste me toliko toga za kratko vreme:icon_stud .Ako ovako nastavim jos malo (nekih 5,6 meseci) pa cu moci da predjem na pravljenje lica i tela:D .

Psychon@ut
27.9.2006, 16:12
1)Zašto se zvjezde vide samo oko sijalice i mjeseca?
2)Ova sijalica ne osvjetljava ogradu naprijed.
3)Bolje je nego prvi put:) .

nesonjacc
27.9.2006, 19:08
Ovo si renderovao 7 min??????? -wow coveche :eek: - pa ovakvu sliku ne bi trebalo da renderujesh ni 1 a kamo li 7:rofl:

Lucic Nemanja
27.9.2006, 21:48
Ne znam sta nije uredu,ali toliko mi renderuje:confused: .Radio sam i sa vise materijala i drugih stvari i nikad mi nije toliko renderovao.Tacnije vise od minut rendering mi traje jedino kad pravim animacije.
Mozda da probam sve od pocetka.Za ovo mi sad nece trebati mnogo:) .

madhatterYU
27.9.2006, 22:50
a sto ne probas nesto prosto, lopta uz zid pa uticaj svetlosti ili nesto slicno, da lepo izvezbas opsti-poseban uticaj pa onda idi na nesto teze. Najbolje bi bilo da radis i bez textura.

bobi
28.9.2006, 11:34
Ne znam sta nije uredu,ali toliko mi renderuje:confused: .Radio sam i sa vise materijala i drugih stvari i nikad mi nije toliko renderovao.Tacnije vise od minut rendering mi traje jedino kad pravim animacije.
Mozda da probam sve od pocetka.Za ovo mi sad nece trebati mnogo:) .
Problem je verovatno u tome sto koristis raytrace shadows.
Prebaci se na koriscenje ostrog shadow mapa

Lucic Nemanja
28.9.2006, 13:43
Koristim Area Shadows.Sta treba da uradim?

nesonjacc
28.9.2006, 16:37
Dobro Bobi nije omashio.( ipak su senke)

treba da zamenjish area sa shadow map
To ce da ti reshi problem sa renderovanjem

uros@3D
28.9.2006, 17:48
1)Zašto se zvjezde vide samo oko sijalice i mjeseca?
2)Ova sijalica ne osvjetljava ogradu naprijed.
3)Bolje je nego prvi put:) .

Zvezde se vide samo oko meseca zato što je verovatno zaboravio da poveca self-illumination kod materijala za skydome ili šta već, a to za ogradu bi svakako trebalo da se popravi i jeste, bolje je nego prvi put:)

Lucic Nemanja
28.9.2006, 19:26
Hvala.Sad cu da probam.Ocekujte uskoro rad.

Lucic Nemanja
28.9.2006, 21:03
Evo ga zavrsni rad.Po meni tu nema vise nista da se popravi.Jedino mozda bump na travi izemlji i da dodam nesto u pozadini.Scena deliju nekako pusto.
Mnogo hvala za resenje problema sa rendernom.Sad mi traje oko desetak sekundi:D

bobi
28.9.2006, 21:08
Dobro je za prvi zavrseni rad...
Tacnije, dobro je ako si naucio dosta toga novog, a dobro ce biti i svima ostalima, koji pocinju, makar samo procitali sta je sve receno na ovom topick-u.
Odmori sad malo od te slike, i kreni da radis sledecu stvar.

Lucic Nemanja
28.9.2006, 21:15
Kako nisam naucio nesto novo.Evo da nabrojim otprilike sta sam sve nauci od kad sam poceo da postujem u ovoj temi:lens flare,skydome,shadows,jos neke dodatne alatke za mapiranje (npr. blend),uvezbao sam se u osvetljenju.....
Sad cu da pocnem da modeljem svoju sobu:) .Ocekujte dosta postova u sledece vreme:D .Mogao bih sada da pocnem da postujem i u 3D galeriji.Nekako mi se cinilo bezveze da postujem tamo kad vidim sta sve drugi rade,ali postovacu ovaj zavrsni rad tamo.

bobi
28.9.2006, 21:36
E pa vidis ja sam skoro radio light setup za jednu sobu, to je u stvari neko takmicenje na threedy forumu. Dobijes celu scenu sa materijalima na gotovo, a na tebi je da samo postavis svetla.
Tacno sam znao da ce svi da pomahnitaju da rade render u svim tim mental-ray-evima, v-rayevima, brasilima, maxwell-ima... etc.
Ti renderi su stvarno dobri, ako se ne uzme u obzir vreme koje je potrebno da se scena izrenderuje.
I zainatio sam se i odradio prvu verziju u scanline-u.
Oko 1 minut render traje.
Sta mislite?

A ovde (http://www.threedy.com/site/forum/showthread.php?t=45982) je prvi test render, njihovog mod-a u mental ray-u.
Jadnik, mora da mu se renderovalo satima.:dzavo:

Lucic Nemanja
28.9.2006, 21:40
Sta uopste fali maxovom rendernu.Dobro glupo je da ja pitam,jer jos ni ne znam mnogo.

bobi
28.9.2006, 21:46
Sta uopste fali maxovom rendernu.Dobro glupo je da ja pitam,jer jos ni ne znam mnogo.
Evo ovde sam nesto ukratko rekao na tu temu, pa da se ne ponavljam.
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=993

Inace standardni scanline je mnogo teze podesiti od ostalih rendera, i tu moras da pazis na svaku sitnicu, kao sto si i primetio u tvom radu. Nasuprot tome, ultra je brz, i svi ljudi koji kazu da se scanline-om ne moze dobiti realan render, nisu upuceni...

PeTkO
28.9.2006, 21:55
@bobi

Znaci bobi ti si car careva sveta 3d max-a.Kako si uradeo onu sobu, ono je fantasticno!!!!!!Toliko dobro izgleda da sam na prvi pogled misilo da je ono ustvarni slikano fotoaparatom!!!!!!Stvarno je DOBRO.Evo ti jedna reputacija od mene!!!

I jedan veliki :tapsh: :tapsh: :tapsh: :tapsh: :tapsh: :tapsh: :tapsh: :tapsh:

Highlander
28.9.2006, 23:20
bobi, odličan render...:aplauz: Mada su mi malo čudne ove stolice, kao da lebde... uklete stolice...:) možda se varam:icon_scra

Lucic Nemanja
29.9.2006, 0:17
Koliko sam ja dobro shvatio:icon_scra ,a mozda i nisam dobro,bobi nije modelovao ovu scenu vec "samo" (samo:kreza: ) postavljao svetlo u ovu scenu.A mozda i gresim.Najbolje je da bobi kaze.:dedica:

bobi
29.9.2006, 7:19
Koliko sam ja dobro shvatio:icon_scra ,a mozda i nisam dobro,bobi nije modelovao ovu scenu vec "samo" (samo:kreza: ) postavljao svetlo u ovu scenu.A mozda i gresim.Najbolje je da bobi kaze.:dedica:
Tako je.

edit:
Sad ce manijak da se javi i da prigovori za pune sijalice :)

nesonjacc
29.9.2006, 8:22
bobi, odličan render...:aplauz: Mada su mi malo čudne ove stolice, kao da lebde... uklete stolice...:) možda se varam:icon_scra

A ja cu da se javim sa prigovorm na senke -koje bi stolice i sto trebalo da imaju - a sto bi uklonilo utisak lebdenja :D

3dM@niak
29.9.2006, 8:37
e sad kao zashtitnih tankih sijalica i arhineprijatelj scanline-a, dolazim ja :to_care:
sijalice su ovde greska nekog drugog, ali mi senke smetaju...
zbog nedostatka GI-a, senke nemaju blago zasencenje koje bi pravio sto, niti se vidi zasencenje poda koje bi pravili sto i stolice....
zbog toga, ja mislim, stolice malko "lebde ni na nebu ni na podu" :D

P.S. ne kazem da bih ja bolje uradio, samo mislim da je scanline ipak ... puko :D
GI u sushtini moze da se fejkuje, ali vrlo tesko... ova sobica recimo moze da se radi kao scanline (jos malo da je sredis, samo to oko lebdenja i bila bi stvarno kao GI render), al da ima vise objekata, i coskova i polica, i pregrada, i cega-sve-ne, postavljanje svetala u scanline-u koja bi uspeshno zamenila GI bi trajalo vecno.... :) :)

bobi
29.9.2006, 8:51
zbog nedostatka GI-a, senke nemaju blago zasencenje koje bi pravio sto, niti se vidi zasencenje poda koje bi pravili sto i stolice....
zbog toga, ja mislim, stolice malko "lebde ni na nebu ni na podu" :D

Ma senke nije problem odraditi. Kod Fake GI-a je najteze odraditi colour bleeding, sto je u stvari blaga nijansa boje koju objekat sa sebe prenosi na okolinu. Malo teze da se izvede, ali vredi.

samo mislim da je scanline ipak ... puko :D

Nije sinko, nije... :dedica:

GI u sushtini moze da se fejkuje, ali vrlo tesko... ova sobica recimo moze da se radi kao scanline (jos malo da je sredis, samo to oko lebdenja i bila bi stvarno kao GI render), al da ima vise objekata, i coskova i polica, i pregrada, i cega-sve-ne, postavljanje svetala u scanline-u koja bi uspeshno zamenila GI bi trajalo vecno.... :) :)
Sve se vezbom postize. Za nekoga ko je stvarno dobro uvezbao oko i tehniku (za sta su potrebne godine) ni soba sa 1000 predmeta ne bi trebalo da bude problem.
Ja jos uvek ucim scanline trikove.

P.S. Nemojte da steknete utisak da ja imam nesto protiv GI rendera. Naprotiv i njima planiram da se u potpunosti posvetim, kad jos malo bolje (mnogo bolje) savladam scanline.
Ipak render treba koristiti od situacije do situacije, zavisno od vremena koje vam je na raspolaganju.

3dM@niak
29.9.2006, 9:47
aj ofishli giv ap :D
al istrajavam u borbi za Sijalice Novog Milenijuma :D

P.S.

E da! Setio sam se! Nemash SSS shader u scanlineu :D :D :p :p

GOKSIMASTER
30.9.2006, 0:12
http://i40.photobucket.com/albums/e217/goksimaster/skysity2.jpg

e pa ovako danas sam ( petak) imao ideju i rekao ajde da napravim neki sky sity ovo sto vidite je ono do cega sam stigao a ceka me jos dve trecine posla treba da napravim materilale texture i dobro osvetljenu scenu malo cu izmeniti model ali to je u principu to prilicno je jednostavno u mayi su pravljeni modeli a oblaci su dodati u fotoshopu malo je presvetlo ali ce se sve to srediti resio sam da mi ovo bude prvi super realan rad tako da ako neko ima nekih ideja recite posto nisam bas upoznat sa mental ray sistemom

veca rezolucija
http://img241.imageshack.us/my.php?image=skysitybiggc1.jpg

Bobi super radis osvetljenje:aplauz: samo probaj nekako da bolje uklopis sto i stolicu u scenu pojacaj im senke i ratiraj ih ulevo za 45 stepeni posto treba da dolaze kroz prozor ili vrata sta li je

bobi
30.9.2006, 0:22
Kao prvo:
Svetla nemoj nikako da menjas, ova su bas ona prava.
Kao drugo:
Ne trebaju ti nikakvi specificni materijali, vec samo malcice detaljniji od ovog. (naravno treba ti pre svega mapa za bump)
Kao trece:
Probaj sa kombinovanjem hladnih i toplih boja (ti ovde imas samo 'ladne).
Kao cetvrto:
Pomalo sam pripit, pa mozda i ne primecujem sve, ali za sxvetla sam siguran...
hik :)... ne diraj ih... hik :)

GOKSIMASTER
30.9.2006, 0:38
ali eto napravicu i nocnu verziju

Psychon@ut
30.9.2006, 14:41
Kao što reče bobi light setup je dobar.Inače sve je nekako "ugodno za oči".

p.s.
Napisao si čitav post bez ijedne tačke.:D :aplauz:

GOKSIMASTER
30.9.2006, 21:11
oblaci su fluidihttp://i40.photobucket.com/albums/e217/goksimaster/skysityfin2copy.jpg

madhatterYU
30.9.2006, 21:38
meni se cini da je bilo malo bolje samo sa hladnim bojama, ili je moje raspolozenje u pitanju...

GOKSIMASTER
30.9.2006, 23:03
moram nesto da uradim sa tim senkama izgleda kao da ih nema da li neko zna da li mental ray (final gather) uopste podrzava depth shadow koje sam ukljucio jednom sam stavio raytrace shadow alli je trajalo suvise drugo pa sam prekinuo i nisam video rezultat

samo da se zna slika je bila toliko teska da se renduje u cak ovoj rezoluciji da sam morao da uzimam ram iz drugog racunara. A konfiguracija je Sempron 3000+ radeon 9550 gameing edition i 768 ram da ne poverujes dok ga nisam povecao na 1 giga nebi mogao da zavrsi rendering memory to low i onda fatal eror

Lucic Nemanja
1.10.2006, 14:05
Opet je pocelo!Krecem opet sa mojim radovima.Sad sam poceo da modelujem svoju sobu.Evo ovako izgleda za sada.Naravno ima tu jos da se radi.Moram da napravim svoj sto,prozore,postere na zidu,orman i TA pec.Kako vam se za cini za sada.

uros@3D
1.10.2006, 15:04
Mislim da je jos rano da bi se bilo sta prokomentarisalo, mislim samo da ti je ovaj krevet previse kockast.

3dM@niak
1.10.2006, 15:24
sad bih ti ja dao savet, koji mozda i nije dobar, nek drugi ovde procene...

bilo bi dobro da naucis da veooommma samokriticno posmatras svoje radove, i kazes da li su objektivno dobri ili ne ( gde "dobar" = ne razlikuje se od fotosa ), i da ne postavljas svaki rad na forum, nego tek kada rad bude na pocetku puta da bude jos malo pa dobar...

Nista lose ne mislim zaista, nego sam poceo da pisem komentar na rad, i shvatio da ce ti trebati zeludac od betona da progutas morrreee kritika koje ces dobijati dok ne usavrshish bar malo svoje znanje... mozda bi ti zdravije bilo da radove koji su tek u razvoju, ili ocigledno ne valjaju, sam procenish gde je greshka, i sam trazis i nadjes resenja na neke od mnogih problema u 3d-u... ako mene pitas, tako ces mnogo bolje nauciti

ponavljam, mozda gresim, ako gresim ispravite me... samo znam da sam ja uporan ko nosorog, bar za 3d, al nisam siguran da bih se i sad bavio time da sam 2 godine pio tone i tone kritika (zasluzeno)... ovako sam 2 godine kritikovao sam sebe (jos zesce nego da me je neko drugi kritikovao), ali me je to samo teralo da radim dalje, i nikad nisam bio u situaciji da kazem "Manijace, covece, odustani.... Nije ovo za tebe..."

madhatterYU
1.10.2006, 17:42
ja opet mislim da neke stvari radi isuvise napamet, izmedju ostalog, pogledaj izmedju zida i parketa sta se uvek stavlja, i bar malo simuliraj senke po texturama ako vec ne ide sa svetlom koje si postavio.

uros@3D
1.10.2006, 20:05
Kad smo vec kod enterijera, evo jedne stare scene koju sam skoro preuredio (mislim na svetla) a i okrecio sam malo zidove:D Pokusao sam da simuliram GI pomocu rasporedjenih omni-ja, imam i v-ray ali render sa njim traje i po 7 minuta pa sam odustao i vratio se na scanline:(

http://one.xthost.info/ukipictures/Living%20room%202.jpg

madhatterYU
2.10.2006, 0:34
svetlo je bar po meni odlicno, samo da smanjis malo glosines zidova, mnogo masni, i dodas texture predmetima i namestaju i slika bi bila mnogo realisticnija.

Lucic Nemanja
2.10.2006, 0:40
Pa i dodao sam texture krevetu.Medjutim to je jedini predmet koji je za sada napravljen:D

3dM@niak
2.10.2006, 1:43
ja bi rekao da se obracao urosu, posto tebi svetlo bash i nije odlicno :D :D

3dM@niak
2.10.2006, 1:51
elem, kad smo kod realizma, radio sam materijal za vodu, za max, za scanline...
Posto mi treba voda za neki poslic, a i dosta sam slusao kako se pravi voda (mislim, kako valja, a ne bangavo nesto) i evo sta sam odradio...
materijal je max raytrace, ima refleksiju ( falloff glumi frensel efekat ), refrakciju ( i fog, znaci moze da se zamuti, na prilozenom fajlu je zamucena malo, da se i to vidi )... moze da se korisiti za jezera (velike cisto refleks. povrsi vode), potoke (plitka voda, delimicno zamucena), za vodu tipa bazen, i vodu tipa u cashi... ima ugradjene talase u bump, plus je to ovde pojacano davanjem noise modifikatora povrsini...

elem, evo test rendera, roto kamere, cisto da se vidi iz vise uglova (zbog odnosa reflekcije i refrakcije)

link:
http://www.hostfiles.org/download.php?id=5CB2C1EC

Lucic Nemanja
5.10.2006, 9:06
Jel moze neko da mi kaze kako da stavim da mi parket reflektuje.Znaci da izgleda kao da je lakran.:n_klanja: :n_klanja:

bobi
5.10.2006, 11:12
Jel moze neko da mi kaze kako da stavim da mi parket reflektuje.Znaci da izgleda kao da je lakran.:n_klanja: :n_klanja:
U reflection mapi na metrijalu, stavis raytrace materijal, ili falloff materijal, ili pak (nesonjacc-ov omiljeni :D ) flat mirror.

Alokin
5.10.2006, 11:13
Mislim da je jos rano da bi se bilo sta prokomentarisalo, mislim samo da ti je ovaj krevet previse kockast.

Pa njegov krevet jeste kockast!:D

Lucic Nemanja
5.10.2006, 11:16
U reflection mapi na metrijalu, stavis raytrace materijal, ili falloff materijal, ili pak (nesonjacc-ov omiljeni :D ) flat mirror.
Pokusavao sam da u Maps Editoru odem na rollout maps i onda na dugme none pored reflection i izaberem flat mirror,ali se nista nije desavalo.Dde gresim:confused: ?

Lucic Nemanja
5.10.2006, 11:17
Pa njegov krevet jeste kockast!:D
Verujte mu na rec:D .Bio je kod mene x000 puta:D .Ipak smo mi najbolji drugovi:)

Alokin
5.10.2006, 11:24
E i mislim da ti je soba manje nego u stvarnosti i da ce ti kad budes pravio ostale stvari sve biti nabijeno!:)

Lucic Nemanja
5.10.2006, 11:28
E i mislim da ti je soba manje nego u stvarnosti i da ce ti kad budes pravio ostale stvari sve biti nabijeno!:)
Mislis.......:qliranje:.Pa juce si bio kod mene i vec si zaboravio kako mi izgleda soba:D :D

Alokin
5.10.2006, 11:31
Mislim!
Trebao bi da napravis vecu ustvari dosta vecu sobu!:)
I nisam zaboravio kako ti izgleda soba!

Lucic Nemanja
5.10.2006, 11:41
Mislim!
Trebao bi da napravis vecu ustvari dosta vecu sobu!:)
I nisam zaboravio kako ti izgleda soba!
E pa ocigledno si zaboravio.Razmisli malo:icon_scra .TA pec sa desne strane stola i onaj drugi orman sa leve.To ti se sad cini posto jos nije zavrseno.100% sam siguran da je velicina tacna jer sam u 3ds max-u kucao mere koje sam merio metrom.Ako u kom slucaju stvarno bude bilo zbijeno kad zavrsim nije problem povecati sobu,tako da to sad nije mnogo bitno.
Ja samo cekam bobijeve,nesonjaccove i manjaceve komentare.Iako sam poslusao manjaka u onom tekstu ipak me interesuje sta oni misle:) .

kinteC
5.10.2006, 12:03
Ako mislite da cete ovakvim postovima doci do nekog rezultata, grdo se varate. Sto se realizma tice, do njega cete doci (mozda) samo ako predjete sve tutorijale u maxu vezane za osvetljenje (najbitinija stavka), modelovanje, i texturiranje... U svakom slucaju, prvo sto treba da uraditite, to je da savladate texnicki deo 3dsmaxa, zatim, da posmatrate svet oko sebe ( triput meri, jednom seci, iliti, triput gledaj, jednom povuci liniju)
@Lucic Nemanja -Ako nisi primetio, u tvojoj sobi nemas ni jednu senku...verovatno si stavio jedno omni svetlo, a sto se modela tice, blaga jeza....Za pocetak, uzmi metar, pa premeri namestaj u svojoj sobi (obavezno premeri lajsne!)...I prvo predji tutorijala za osvetljenje i rendering...Ipak je pravljenje enterijera u maxu malo slozeniji posao za pocetnika.

@Alokin- Ti ocigledno ne_znas da pises...
tvoj profil>
Datum rođenja:
24.7.1992.
Starost:
14
Biografija:
Ja sam fan Star Warsa,volim da igram igrice uglavnom RPG i Jedi Master sam na Sw forumu!
Interesovanja:
igranje igrica i surfovanje internetom
Profesija:
Jedi Master
.........................

Vidim, ubio si se od modelovanja...jos sa 14 god, mora da si genije za modelovanje, kao onaj decko sto je pobedio na konkursu za imlekovu kravicu...(ali slucajno mu je otac dizajner)

nesonjacc
5.10.2006, 12:26
Svi ste vi ljubomorni sto neumete da pravite kao ja!:icon_evil

Prvo ovo "pravite" govori sasvim dovoljno o tvom nivou znanja.
Zamolio bih te da ovakve postove izbegavash , Ako si ovde da nesto naucish , ponashaj se u skladu sa tim.

I to pre no sto moderatori budu primorani da reaguju -a oni ni u najmanju ruku nisu ovako fini kao Ja i Kintec

-Drugo
@Nemanja Lucic - KIntec je u pravu - Isto kao kod one kolibice imash problema sa proporcijama. -proshetaj se malo po sobi( ili uzmi metar) - pa -podesi units u maxu na Meters - I reshi problem

Zatim -parket je od drveta -treba mu BUMP - iako je lakiran- cisto da se pokazhe da se sastoji iz vishe segmenata.

Zatim - Senke su vrlo vrlo bitan deo realnosti. Kad ih nemash - stvari uzgledaju kao da lebde.
-Sto se osvetljenja tiche to cu da ostavim Bobiju :D

bobi
5.10.2006, 12:53
@Alokin
Ja ti verujem da si uradio onu zensku. Nego sta napravi sa onim materijalima? Moras dosta da poradis na tome jer koza nije zelena :)
I da, daj nam neki wire da vidimo kako si izveo edge loop-ove na faci. :)

@nesonjacc
Nemam sada vremena da pojasnjavam, tako da ti velikodusno ustupam tu cast. Ipak i ja sam nekada zaboravim da postavim senke :)

nesonjacc
5.10.2006, 13:26
@Alokin
Ja ti verujem da si uradio onu zensku. Nego sta napravi sa onim materijalima? Moras dosta da poradis na tome jer koza nije zelena :)
I da, daj nam neki wire da vidimo kako si izveo edge loop-ove na faci. :)
:)

Auuuuu Eto sta dobijash kad se neko ne razume u Star Wars -Doci ce ti epska fantastika glave znash :dedica: -Sreca sto neki hardcore SW fan nije ovo vido pre mene :)

Koza joj je zelena jer je ona -Twi'lek - Jedna od rasa koje postoje u SW universu.( moz da bude i plava, crvena....)
Evo linak za more info

http://en.wikipedia.org/wiki/Twi'Lek

Furthermore - Slika je postovana -04.21.2006 .Potiche sa http://www.radiantcg.com/ I radio je lik sa nickom Giolon.( koji je i vlasnik pomenutog sajta)

Zatim koristi programe : Poser 6, Vue 5 Esprit, Carra 5, and Photoshop CS2.

Za info o likovima i ostalom sto se modje naci u njegovoj galeriji -posetite FAQ

http://www.radiantcg.com/home/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=3&MMN_position=20:20

Kao sto se vidi -od 3ds maxa nema ni traga. -So nash lik Alokin -Nije o tome imao pojma -Jer da je imao -Ne bi pominjao 3ds max.( :D )

Hehe -Kad me terate da dokumetujem

bobi
5.10.2006, 14:21
Pa sta znam...
Gledao sam sve star wars filmove, sem ovog zadnjeg (osveta Sita), al' eto ne zapamtih ove zelenokosce.

oluja
5.10.2006, 14:31
Mozda je neko ovo vec postovao ali evo da se nadje... (plus da prekinemo off topic) :)
http://www.3dm3.com/mag/
3DM3 represent unique e-magazine in the world devoted The most beautiful CG girls. In this magazine you will fine and surprising, bright and original works of the artists recognized all over the world. It is more than 60 hot girls wait for you. It's really shakes! You can download it for FREE!
http://www.3dm3.com/mag/cggirls.jpg

3dM@niak
5.10.2006, 22:48
jel su ovde neki postovi brisani? o kakvom alokinovom radu pricate? il sam se opet zesce utripovao...?

kinteC
5.10.2006, 23:03
@3dM@niak

pa nisi utripovao, postovi su brisani, i to sa pravom, jer je clan sa nickom Alokin postovao sliku jednog rada, za koji je rekao da je on radio (neka zelena cica, koja lezi na vodi, 3d model...) Pri tome je "napljuvao" sve ostale, tipa: " nemate pojma" Kako ovaj forum ne sluzi da bi se neko hvalio, pogotovo ne tudjim radovima, takav akt je po meni za kaznu, jer se od foruma na taj nacin pravi smejurija... He, makar postoji ona vagica, za davanje reputacije ;)
@Lucic Nemanja
Ocigledno nisi skapirao ironicnost u mom i bobijevom postu...

Da i ovo ne bi bilo off topic:
Sto se tice realnosti, tj uverljivosti prikaza, ako je model los, textura moze dosta toga da izvuce ( to sam procitao negde, a i sam sam dosao do tog zakljucka) Dakle, osim poznavanja osvetljenja u 3dsmaxu, pozeljno je znati i photoshop, radi texturisanja modela (ono malo sto sam se zezao u 3dsmaxu, uglavnom se svodilo na rendering i texturiranje, nisam ja modelovao modele) Kao potvrda ove teorije, imate raznorazne igrice....Samo pogledajte texture, ako su one lose, ma kakav da je engin igre, izgledace sve jako lose...
Go texture artist! ;)

madhatterYU
5.10.2006, 23:50
onda nisi gledao texture od doom-a 3 jer su one *****e prve klase, ko otvorio znace, senke i svetlost, odbijanje i utapanje svetlosti su vrlo vazni, dal ces da prikazes na modelu to u photoshopu ili 3ds maxu stvar je iskustva,tehnike, ponekad dobro resenje daje mesavina, ponekad samo koriscenje jednog.

Ja radim samo sa osnovnom mapom bez dodataka, za sad daje neke osrednje rezultate, bar za igrice i nize kvalitetne medjuanimacije moze da koristi (na zalost utisnulo mi se u mozak o gamovanja da treba da se ustedjuje, optimizuje, seche, satire itd).

Lucic Nemanja
6.10.2006, 1:28
Evo skoro zavrsnog rada:) .Ostalo je da se dorade neke sitnice,kao sto su slike na zidu,posteri i (sto bas i nije sitnica) TA pec sa desne strane radnog stola.
Komentari i kitike.......
Predlog za moderatore-Najbolje bi bilo da se sve sa ove teme od Alokina izbrise,da ne bi nastajala frka

nesk3d
6.10.2006, 1:30
pozz za sve!!!
Eto i mene posle duze pauze, znate kako je ispitiiiii.....

poceo sam da modelujem nekog "CIKU" pa me interesuje kako vam se cini???

inace radovi su vam u globalu dobri, samo tako nastavite!!!!
:tapsh: :tapsh: :tapsh: :tapsh:

nesk3d
6.10.2006, 1:32
Lucicu svaka cast!!!:tapsh:
mnoooogoooo si napredovao!!!

Lucic Nemanja
6.10.2006, 1:32
Cikica je super:tapsh: :eek: .Jel bi mogao u kratkin crtama da napises kako si to uradio.PLEASEEEE:n_klanja: .
Sta mislis o mojoj sobi?

nesk3d
6.10.2006, 1:40
soba je ok. ali bi bila jos bolja uz male dorade:manje lajsne, i manja refleksija parketa (izgleda kao da imas staklo preko poda)

sto se tice cikice veruj mi da se nemoze opisati u kratkim crtama, uglavnom radjen je sa poly-jem

nesk3d
6.10.2006, 1:45
evo i ribice za 20 min.

Lucic Nemanja
6.10.2006, 1:46
Nego ta stopala.................Pa nije on patka pobogu!!!

Lucic Nemanja
6.10.2006, 1:47
Sto to tako volis sivu boju :D .Verovatno hoces da mapiras na kraju.Jesam upravu?

nesk3d
6.10.2006, 1:48
svaka cast bas si me nasmejao:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
naravno da nije patka... napomenuo sam da je tek pocetak modelovanja

nesk3d
6.10.2006, 1:50
kad zavrsim modelovanje onda prelazim na mape,sto bas i nevolim:mad:

Lucic Nemanja
6.10.2006, 1:52
kad zavrsim modelovanje onda prelazim na mape,sto bas i nevolim:mad:
Eh.A meni je mapiranje najomiljeniji deo.Toliko toga ima da se radi,zezanje oko bumpa,difuse,tilovanje,reflection itd......Kao sto si i do sada video na forumu dok sam god radio sve vreme je sve bilo mapirano.

nesk3d
6.10.2006, 1:57
dobro je da neko i to voli, ja vise volim modelovanje....

Lucic Nemanja
6.10.2006, 2:04
Evo uskoro stize nastavak rada.Samo me nervira sto mi rendering pri rezoluciji 1024x768 traje preko 5 min!!!!!!!!!!!!!!!Cim sklonim stakla koja koriste raytrace,kao i parket rendering se zavrsi za 10 sekunde.Jel ima neko nacin da se to malo ubrza???:n_klanja:

nesk3d
6.10.2006, 2:07
dodaj malo DDR-a i novu graficku:D :D :D :D

nazalos nema koliko ja zanam.

Lucic Nemanja
6.10.2006, 2:08

nazalos nema koliko ja zanam.
Ti castis:D

nesk3d
6.10.2006, 2:10
pa... imam viska 6600GT ako pomaze?:D ? za samo 150 eura;)

Lucic Nemanja
6.10.2006, 2:12
pa... imam viska 6600GT ako pomaze?:D ? za samo 150 eura;)
Aj da ne idemo vise off topic.Sace za koji minut nov rad samo da se izrenderuje.Glupi rendering,poludecu od njega:mad: :icon_evil .

nesk3d
6.10.2006, 2:15
kad bude gotov postavi ga, inace sta ce ti tolika rezolucija????

Lucic Nemanja
6.10.2006, 2:49
Evo sad se renderuje:alealeee:

Lucic Nemanja
6.10.2006, 3:04
Evo ga i rad,kad ga svi tako iscekujete:D .Ali cini mi se da sam previse smanjio refleact parketu

nesonjacc
6.10.2006, 10:15
.

Jao. Jao. Jao

Ajde da predpostavim - da si posto si tako struchan - pod grafickom podrazumevao - OPENGL profesionalnu karticu -tipa NVIDIA QUADRO-( quadro fx 5500 - kosta tricavih $2537.99)- a gle chuda max je optimizovan za te karticel.
Koja kao i Ram -moze dovesti do ubrzanja rada u viewportu(vishe rama vishe stvari smestish u isti)- brzina rama je potpuno nebitan faktor

A sada - za rendering( ii njegovu brzinu) -ogdovoran je CPU( ovo je onaj WOW faktor a?) - a ne GPU
( a kamo li ram -max je i kod vrlo vrlo komplikovanih scena stedljiv sa upotrebom rama pri renderovanju + koristi i virtuelnu osim fizicke memorije. + ova tvoja scena je toliko prosta, da samo neznanje moze da je uspori.

A to da li imash o FX5200 ili 6600gt -malo ce da ti znachi( max nije igra)

Znachi ova vasha rasprava je bila u stilu:
Dodjoh - nalupah gluposti - odoh

A ja moderatorima preporucujem
Dodjoh -Videh tonu offtopica( jer sa realizmom nemaju veze - narocito ova ribica) - i obrisaaaaaah.

P.S - Spori rendering imash zbog refleksija(raytrace) + senke koje neznash da podesish - dakle back to uchenje 3ds max
+ jesi razmisljao da mozda izbushih prozore na zidu? - a ne samo da dodajesh bednu teksturu na plane? - pa izgleda kao ogledalo a ne prozor
Pozdrav obojici.

bobi
6.10.2006, 11:03
Znachi ova vasha rasprava je bila u stilu:
Dodjoh - nalupah gluposti - odoh

Dobro bre nesonjacc-e, nemoj da preterujes. Sta hvali ako su se malko raspricali? Pa ne pricaju u buvljoj pijaci, nego o 3D max-u.
I da nisu pomenuli graficku karticu, ti ih ne bi ni ispravio, a oni ne bi naucili.

Dakle, nesonjacc je u pravu.
Graficka kartica ne ucestvuje ni 1 procenat u renderingu. Njena je uloga samo u viewportu.

@Nemanja
Nemam sad vremena da ti detaljnije objasnim (poginuh danas na job-u), ali moj ti je savet da prvo dodas jos puno detalja svojoj sobi (luster, tepih, slike i dr...).
I obrati paznju da tmurno nebo (poput ovog sto si nalepio na plane, kako nesonjacc rece) ne daje senke, vec samo difuzne senke ( skroz zablurovane senke, koje se jedva i vide).
Nasuprot tome, suncano vreme daje ostre i precizne senke.
I stavi bump na taj parket (idi u photoshop, ucitaj ovaj bitmap za parket, idi na desaturate i snimi kao parketbump). Ucitaj tu novu crno belu sliku u bump slot.

Odoh...

Lucic Nemanja
6.10.2006, 11:10
Ne moras sve to da mi govoris bobi.Sve sam to i nameravao da uradim.Ovaj rad sam okacio zbog sporog renderna,pa da mi neko objasni sta nije uredu.A sto se tice prozora pravio sam ih ovako:
1.Izbusio sam rupe na zidu (desetak poligona)
2.Napravio ram za prozor,po istom principu brisanja poligona
3.postavio dva box-a i dosta ih istanji,stavio im mapu kojoj sam smanjio opacity i jos se nesto malo zezao (dodavao reflekciju itd..)

nesonjacc
6.10.2006, 11:14
Dobro bre nesonjacc-e, nemoj da preterujes. Sta hvali ako su se malko raspricali? Pa ne pricaju u buvljoj pijaci, nego o 3D max-u.
I da nisu pomenuli graficku karticu, ti ih ne bi ni ispravio, a oni ne bi naucili.

Pa ako hoce da se isprichaju -Neka sednu za IM, ili nek se nadju i uz kaficu diskutuju.:D
Sta se bunish. Ja sam josh i fin( Da vidim sta bi im Highlander rekao):dedica:

Sallu na stranu -moja zamerka je na raspricavanje u temi 3d realizam, i kacenje slika( ribica..) kojima nije mesto u ovoj temi - jer cak i ne pokushavaju ono sto tema hoce.:rolleyes:
Mogao je da ih kachi u npr 3d galeriji.

A sad saveti:
Uzmi taj famozni flat mirror umesto raytracea - Pa da vidimo koliko ce da traje rendering( ja ga koristim samo zbog brzine)

@ Bobi -Aj da otvorimo temu - 3d kafana - Pa da u njoj ljudi lepo diskutuju ( o svemu i svachemu vezanom za 3d)-o tome ko vishe voli Mental Ray, a ko scanline, o tome gde se bolje inknpaint renderuje......

Lucic Nemanja
6.10.2006, 11:29
A sad saveti:
Uzmi taj famozni flat mirror umesto raytracea - Pa da vidimo koliko ce da traje rendering( ja ga koristim samo zbog brzine)

Ja kad stavim flat mirror nista se ne reflektuje cak i kad stavim na 100.:confused:

Lucic Nemanja
6.10.2006, 13:18
Evo je.Moja soba....Dodao sam slike,poster lampu i promenio sam mapu za zidove.Ovako mi izgledaju zidovi u stvarnosti ono je bilo samo zezanje.Ono za flat mirror mi nesto nevalja,pa sam ipak morao raytrace.

PeTkO
6.10.2006, 14:17
sve je super samo mi se oni posteri ne svidjaju.I zasto su ti ona vrata na ormanu otvorena?

Lucic Nemanja
6.10.2006, 19:22
Na zidu je samo jedan poster,a ostale dve su uramljene slike.Sta ti nevalja kod njih?Vrata su otvirena cisto onako radi fazona.

3dM@niak
6.10.2006, 23:39
lepo lepo.. napredujes :)

madhatterYU
7.10.2006, 0:09
posteno jeste dosta naprednije od prvih pokusaja.

Highlander
7.10.2006, 0:42
( Da vidim sta bi im Highlander rekao):dedica:
Ispadoh ja babaroga koja plaši 3D artiste...:bibidu:

Nemanja, napredovao si mnogo od one kuće, ali još uvek praviš neke logičke greške. Ako je dan napolju, i postoji onoliki prozor, zašto ti svetlost dolazi sa sredine plafona?

nesk3d
7.10.2006, 0:46
Nesonjac sto si se tako uspalio???
u pitanju je zezanje

Lucic Nemanja
7.10.2006, 0:54
Ispadoh ja babaroga koja plaši 3D artiste...:bibidu:

Nemanja, napredovao si mnogo od one kuće, ali još uvek praviš neke logičke greške. Ako je dan napolju, i postoji onoliki prozor, zašto ti svetlost dolazi sa sredine plafona?
Zato sto sam upalio svetlo:D .Salim se.Ispravicu.

nesonjacc
7.10.2006, 9:58
Nesonjac sto si se tako uspalio???
u pitanju je zezanje

some call it zezanje, i call it "neznanje" -razlike u pisanju su male, ali u znacenju povelike :a_whistli

Tema u svom nazivu kaze da se ovde kache radovi kojima treba pomoc pri postizanju realizma( a ne netexturisane ribice) -:a_bleh:

@nemanja

Bobi is right - svetlo treba da ti kroz prozor ulazi u sobu :icon_stud :icon_stud
A ja i dalje imam utisak -da prozor izglda kao polica u kupatilu( one sto se stavljaju iznad lavaboa) - samo braon boje :)

Lucic Nemanja
7.10.2006, 13:47
@nemanja

Bobi is right - svetlo treba da ti kroz prozor ulazi u sobu :icon_stud :icon_stud
A ja i dalje imam utisak -da prozor izglda kao polica u kupatilu( one sto se stavljaju iznad lavaboa) - samo braon boje :)
Kad stavim omni kad prozora onda se pojavljuje oko njega neki sivi glow,a nisam stavio nikakv efekat:confused: .A prozori su takvi veruj mi:) .Ja tu ne mogu nista.

nesonjacc
7.10.2006, 14:37
A ovaj -Zasto stavljash omni kod prozora??

Stavi jedan direct light podaleko napolje -da bije unutra , kroz prozor.

A utisak o kome pricham je takav - jer ne ulazi svetlo kroz prozore( a dan je napolju) - i zbog toga izgleda kao ogledalo u kupatilu, a ne kao prozor

bobi
7.10.2006, 14:41
Nemanja prouci dobro ovaj tutorial.
Ali pazi, kada kazem dobro stvarno mislim dobro
(ako ne znas sta pojedina opcija u svetlu predstavlja, upalis index, nadjes, vidis sta je i vratis se tutorialu),
Ako bas negde zapnes, pitaj...

Natural max scanline light (http://www.tutorials.michaelscholz.de/tut02_e.html)

3dM@niak
7.10.2006, 14:45
wow bobi covece, odlicaaann Tut! strashno! jel imash neki na tu foru samo josh vishe advanced? jos ces ti mene uvuci u scnaline sektu.. c,c,c,... ne dam se ja :D al mozes da pokusas :D

bobi
7.10.2006, 14:51
wow bobi covece, odlicaaann Tut! strashno! jel imash neki na tu foru samo josh vishe advanced? jos ces ti mene uvuci u scnaline sektu.. c,c,c,... ne dam se ja :D al mozes da pokusas :D
Pa to sam delom ostavio i zbog tebe :)
Nemoj da mislis da na DZ-u ne citam sve threadove :dzavo:

nesonjacc
7.10.2006, 15:10
Jeeee

A ja cu na to da prishrafim sledece:

1 -http://www.3dkingdom.org/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=522&mode=thread&order=0&thold=0
vrlo slichno as above

2 - http://www.itchy-animation.co.uk/tutorials/light01.htm

Detaljno o osvetljenju u razlicitim uslovima( hocete realizam, mislite o tome)

3dM@niak
7.10.2006, 16:13
1 je cisto tehnika
2 je jakooo korisno, mada ja licno znam 80% stvari o osvetljenu koje su tu izlozene, ali mi je trebalo mnogo mnogo nedelja da pokupim sav info koji imate tu skupljen

moj savet - ne preskacite tut pod 2
a nesonjacc-u + rep :)

uros@3D
7.10.2006, 16:23
Nemanja prouci dobro ovaj tutorial.
Ali pazi, kada kazem dobro stvarno mislim dobro
(ako ne znas sta pojedina opcija u svetlu predstavlja, upalis index, nadjes, vidis sta je i vratis se tutorialu),
Ako bas negde zapnes, pitaj...

Natural max scanline light (http://www.tutorials.michaelscholz.de/tut02_e.html)

E ovo je odlicno, po tome sam radio onu enterijer sliku koju sam nedavno postovao

Lucic Nemanja
7.10.2006, 19:40
E ljudi pogodite sta:) .Kupio sam knjigu za 3DS max 5 osnove i pise je neki Ted Boardman.Mogu da kazem da je knjiga veoma dobra.Medjutim nisam znao da su samo osnove na 500 strana :eek: .

Lucic Nemanja
8.10.2006, 2:08
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAA:nov_explo :nov_explo
bobi ubicu te:n-cc2: .Ti i tvoj glupi tutorijal!!!Predjem ja lepo njega i posle ga primenim na mojij sobi.Iskoristim direct target light i ispostavljam nekoliko omnija po sobi (u fazonu tutorijala) i zamisli cuda rendreing mi je trajao citavih 22 minuta!!!!!!!!!, a zamisli jos veceg cuda 80% tog vremena je proveo renderujuci staklo.Recite mi molimvas da li postoju neki nacin da to bude malo brze:n_klanja: .Da napomenem nisam koristio flat miror kao sto je nesonjacc rekao jer nesto nije valjalo i nece da reflektuje.
Ali rezultat me je impresionirao:).I tek sam sad primetio los bump na parketu ali opet da renderujem......................:kreza:
A da preselio sam se u planine:D .Da se malo osvezim od gradske atmosfere.:D :D

kinteC
8.10.2006, 11:13
sada je mnogo bolje, sto se osvetljenja tice, samo, koja ti je to senka? ne lici na area shadow...Sto se pozadinse slike planina tice, podigni tu sliku na gore, jer ovako ne stima perspektiva, izgleda kao da je soba kriva, ili da je mnnooogo visa od planina
edit: hm, odakle si ti to stavio da ti svetlost dolazi? da nisi mozda skinuo plafon? :|

bobi
8.10.2006, 11:19
bobi ubicu te:n-cc2: .Ti i tvoj glupi tutorijal!!!Predjem ja lepo njega i posle ga
Nemoj da si nezahvalan.
Jer ja nemam nista od toga sto vama kacim najbolje tutoriale, na koje sam naisao, pa vam ipak pomazem i kacim.
Ispostuj malo ako ti neko nesto pomogne.
A ja to vise necu.

GOKSIMASTER
8.10.2006, 11:38
pa nesto mi se nesvidja desna strana izgleda suvise mracno nezaboravi da u sobu treba da ti udje plava svetlost ili siva to jest ona koja se odbije od nebo ili planine probaj da zamutis tu planinu a i soba ti je suvise svetla nemoze i soba i planina da izgledaju ko da ih je direktno opicilo sunce. Ako hoces onaj pravi realizam moras da znas da crni objekti nece odbijati svetlost na druge povrsine:dedica: tu gresis to se vidi kod one fotelje ili kauca i kod one lajsne pored komode izgleda ko da si je prepekao , i stvarno onaj bumb na na parketu:boodala:. Probaj da na prozorima stavis neku bolju teksturu i upotrebis bevel opciju ako postoji u max( ja koristim mayu) ona ti deli jednu ivicu na dve tako da dobijes jos jednu povrsinu zaokivljenu na po 45 stepeni
to bi trebalo da istakne detalje ali nemoj da preteras samo malo. ajde vezbaj sta da kazem:dedica:

GOKSIMASTER
8.10.2006, 11:43
Nemoj da si nezahvalan.
Jer ja nemam nista od toga sto vama kacim najbolje tutoriale, na koje sam naisao, pa vam ipak pomazem i kacim.
A ja to vise necu.

:ciao: Ajde Bobi nemoj da se ljutis nezna ti on kako to ide vidis da jos :icon_stud

A ti nemaj da krivis Bobija ko zna sta si sve poukljucivao u opcijama

Alokin
8.10.2006, 17:35
Nemoj da si nezahvalan.
A ja to vise necu.

Tako treba:D

3dM@niak
8.10.2006, 18:06
Nemanja, nece od tebe nikada biti dobar 3d-ash.

treci razlog je zato sto ne umes da gledas pa ne vidis da ti plafon ne baca senku

drugi razlog je zato sto si nestrpljiv i do ludila samouveren... alo, jednog dana ces skakati od srece kad scene sa milionima poligona i particlesima i GI i cime-sve-ne izrenderujes za manje od pola sata! ko se jos dernja oko 22minuta rendera (pa sve uz boldiranje slova... ja sam prve rendere kad nisam imao pojma renderovao na KRSH kompu (na kome i sad radim) SATIMA pa nisam kukao i prenemagao se)

prvi razlog je zato sto ne postujes ljude koji se trude da ti pomognu, a nisi dovoljno superioran da sve izguras sam.

eto, s puno besa, od mene, zato sto se 5 ljudi lomi da ti pomogne, a ti urlas "a bobi, ti i tvoji tutoriali"

nije ti bobi kriv sto ne znash da radish u maxu, cak se moze reci da ako je neko kriv sto imas IMALO znanja, to je on....

nesonjacc
8.10.2006, 18:28
Au bre Nemanja.
Svrha tutorijala koji je bobi postovao - Je da izbegnesh dugo renderovanje( upotrebom GI i advanced redneringa) - tj da Scanlineom dobijesh zadovoljajuci rezultat( ako mene pitash nisi ga dobio) za mnogo krace vreme.

- Nisi umeo da odradish Tut kako treba, jer sa onim svetlima( + raytrace na parketu i prozoru) - u 1024x768 -render traje 1min i 20 sec.

-A Bobi ti je lepo rekao -Prati doslovce( u prevodu ne glupiraj se):boodala:

I ovo tvoje dichenje Krsh scenama vec stvarno pocinje da mi ide na zivce. + to sto se dernjash Bobiju( bez koga bi se slikao) josh vishe + to sto postujesh duplo:boxing:

-Dakle ja pocinjem sa negativnim reputacijama( a ti vidi kako cesh)-Ili slushaj savete ljudi koji hoce da ti pomognu - ili prestani da trazish kritike i pomoch( ili josh bolje prestani da postujeh KRSH radove uopste)

Lucic Nemanja
8.10.2006, 19:31
Dobro izvinite:( .Evo vec sam obrisao 3ds max i pozdravio se sa radom u njemu,a takodje me vise necete videti u forumu 2D i 3D grafika.Zbogom svima:odoK: :( :icon_eek:
.Sad uvidjam da mi je 3ds max bila najveca greska i da sam potpuni promasa:icon_cry: j.Izvini bobi sto sam se drao,ali vise necu ni potovati u ovom forumu:odoK: :( .
Izvinite svi sto sam vas smarao sa mojim radovima,ali evo sad cu ih sve izrisati da ne morate vise da gledate te bedne,ocajne,pocetnicke radove:icon_cry: .
Mozda bih mogao da pocnem da crtam u paintu ili nesto tako:icon_neut .

kinteC
8.10.2006, 19:51
opet greska! ko ti je rekao da treba da prestanes? Valjda si video koliko ne znas, koliko tek treba da ucis. Ali normalno da ucis, da krades fore, skupljas tutorijale, i da gledas kako sto vise da olaksas ljudima koji pokusavaju da ti pomognu. I da im kazes HVALA. Konkretno, postovao si u dve teme, tako da ja vise ne znam ni sta da citam i gledam, a verovatno je slicno i sa ostalima. Zatim, onaj chat na forumu:" ee, graficna ona, graficka ova...bla bla bla" Sve to samo odmaze, i na taj nacin se pokazuje omalovazavanje foruma. Bobija i ostale niko ne tera da postuju totorijale, niti sami da ih pisu, stoga, treba im biti zahvalan.

Sada bih samo zamolio Oluju da obrise sve sto ne treba da se nadje u par doticnih tema...ako moze ( da se ja pitam, delio bih i banove na odredjeno vreme)

izvinjavam se za off topic

madhatterYU
8.10.2006, 21:05
bre lucicu stvarno nemas zivce za neke stvari, u sustini dobar rendering je upravo deo 3dsmax koji se zasniva na potrosnji vremena u cekanju da isti odradi svoj posao, zamisli kad pixar treba da prilagodi severnoamerickom rezimu film od 30 slika po sekundi a svaka se renderuje pola dana do celog dana pa i duze (ja sam ionako taj deo ucenja ostavio za kasnije kad budem imao vise vremena), ali posteno ljudi su se trudili da te isprave koliko su mogli, trebao si da iskoristis (e da sam ja takvu pomoc imao kad sam pocinjao, nego juri sam, jos ogoljena verzija maxa bez ikakve dokumentacije).

Uz put ljudi, normal mape, jel koristio neko i linkujte mi dobar tutorial za 3ds max: pravljenje mape i koriscenje, trebace mi.

bobi
8.10.2006, 21:50
Uz put ljudi, normal mape, jel koristio neko i linkujte mi dobar tutorial za 3ds max: pravljenje mape i koriscenje, trebace mi.

Evo ti sa Dizajn zone... http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=2888

Nisam ga radio, ali predpostavljam da je vrlo koristan tutorial.

GOKSIMASTER
8.10.2006, 22:07
Dobro izvinite:( .Evo vec sam obrisao 3ds max i pozdravio se sa radom u njemu,a takodje me vise necete videti u forumu 2D i 3D grafika.Zbogom svima:odoK: :( :icon_eek:
.Sad uvidjam da mi je 3ds max bila najveca greska i da sam potpuni promasa:icon_cry: j.Izvini bobi sto sam se drao,ali vise necu ni potovati u ovom forumu:odoK: :( .
Izvinite svi sto sam vas smarao sa mojim radovima,ali evo sad cu ih sve izrisati da ne morate vise da gledate te bedne,ocajne,pocetnicke radove:icon_cry: .
Mozda bih mogao da pocnem da crtam u paintu ili nesto tako:icon_neut .

Pa dobro covece da li si normalan.
Mislis da da mozes da pravis dobro radove tek tako posle par nedelja:icon_scra pa meni je trebalo godinu dana da naucim dobro da modelijuem u poligonima. Nesmes se predati od svih radova koje sam imao prilike da vidim kako napreduju tvoji su medju najboljima. Plus imas neverovatnu pomoc koju verujem niko od nas nije imao kada smo poceli da vezbamo. A ti sada kada si dobio par ostih kritika odlucio si da tek tako podvuces rep i odes, ako nesto radis moras da istrajes u tome. Moras biti jak
Sta. Oces sutra odluciti da radis flash animacije pa ako za nedelju dana neuspes da napravis nesto za sta je drugima trebalo mesec dana jednostavno ces :odoK: . pa razmisli malo sta radis

E i stvarno ja bi skakao od srece da mi trenutni rendering traje toliko

3dM@niak
8.10.2006, 22:47
ja sam ucim max 3 godine, od toga prve 2 nisam imao I od interneta... znash kakav je to pakao....

nemoj da mislis da ti sad pricam ovo sto mi je kao nesto jako zao sto sam te prethodnim postom oterao, pa gorke suze lijem bla-bla-truc-truc...

ako neces da radis - ne moras
al to ti je zivotni stav: ako nesto radis - radi sa svim srcem do kraja... ako ne ulozis sac moguci trud u nesto - nemoj se zaliti kad ti propadne...

samo JEDNA ispravka
AKO ne promenis stav, onda ostaje da od tebe nikad nece biti 3d-ash
ako malo razmislis... i neke stvari promenis........
...

GOKSIMASTER
8.10.2006, 22:52
:dedica:

nego ovo je bas skrenulo sa teme ajde da stanemo ovde dok nas kintec sve nebanuje:D

Highlander
8.10.2006, 23:23
Pa ja mu već rekoh kako smo svi počeli: otvorili tutorijale koji dolaze uz max i sami učili. Na početku ni ja nisam imao internet i nisam kukao na forumima za pomoć; učio sam sam i koliko-toliko postigao.
A ti, napuštaš forum jer si primio nekoliko packi od ostalih članova! Ako hoćeš da napreduješ, prvo ćeš morati da primiš podosta kritika pa tek onda poneku pohvalu.

madhatterYU
9.10.2006, 9:53
Evo ti sa Dizajn zone... http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=2888

Nisam ga radio, ali predpostavljam da je vrlo koristan tutorial.
Fala, sljaka kako treba.

PeTkO
9.10.2006, 10:51
e ajde nesto i ja da radim.Poceo sam kao i Lucic da radim svoju sobu.Evo dokle sam dosao
http://img89.imageshack.us/img89/3741/svetlozy7.gif

E sad kako da poboljsam svetlo tj. kako da sto realisticnije izgleda.

nesonjacc
9.10.2006, 11:55
e ajde nesto i ja da radim.Poceo sam kao i Lucic da radim svoju sobu.Evo dokle sam dosao
http://img89.imageshack.us/img89/3741/svetlozy7.gif

E sad kako da poboljsam svetlo tj. kako da sto realisticnije izgleda.

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
PA cekaj bre malo - mi iskritikovasmo jadnog Nemanju da bi se pojavio ti sa ovim????
Dok ti dodjesh do svetala -prvo nauchi da modelirash, pa onda da radish sa materijalima/

ZNash kako -prvo pitaj Nemanju kako da dodjesh do njegovog stadijuma( a daleeeko si od toga) -pa se obrati nama

Ili josh bolje -Predji prvo Maxov tutorijal- pa se posle obrati Nemanji, tek onda nama( znachi za koju godinu) -:dedica:

E bash si me nasmejao :rofl: :rofl: :rofl:

GOKSIMASTER
9.10.2006, 14:22
e sto si mu pozelo dobrodoslicu

ono sto nesonjacc hteo da kaze jeste da prvo moras nauciti neke osnovne stvari kao sto je poligon modeling nije dovoljno samo razbacati par kocki po sceni i to je to moras nauciti lepo da obradis povrsinu pa da je pretvoris u subdivison povrsinu ili nesto drugo ali tu ti ja ne mogu pomoci. To je posao za Bobija, Booooobbbiii javi se. zatim moras nauciti kako se koriste materijali i koji materijali se koriste za sta a onda eksperimentisati sa njima i teksturama. e kad si dogurao dotle onda mozes da poscnes da razmisljas o naprednim osvetljenjima i mental ray ili vray renderingu.
znaci za sada probaj da se skoncentrises na doterivanje poligonalnih kocki koje si napravio i probaj da ih modelujes u dlaku isto:ciao:

nesonjacc
9.10.2006, 14:26
Ih - ono sto je nesonjacc hteo da kazhe je - da Petko mora da se okrene tutorijalu koji dolazi uz max. :)

I cisto sumnjam da ce Bobi da se javi ovde :rofl: ( Narocito kad je Petkova "ekspertiza" u pitanju)

Uostalom zasto bi Bobi( ili bilo ko drugi) rekao ista drugo osim - pravo na Tutoriajl koji dolazi uz 3ds max :D -pa se javi kad to zavrshish -i drage volje cemo ti pomoci

P.S
A da - sto se svetala tiche - pa imash bash u ovoj temi linkove do odlichnih tutova.( samo treba da pogledash malo :/) - samo uzmesh i pratish tut - doslovce -i sve to lepo ispadne kako treba.( isto tako pratish lepo maxov tut i refference i sve ispadne kako treba) Lako uz sinalko :)

GOKSIMASTER
9.10.2006, 15:25
a tut koji dolazi uz max e :kreza: :o :boodala: bas blam pa isto bi to nekom rekao za mayu (tako sam i ja poceo)

GOKSIMASTER
9.10.2006, 18:15
e vi ste jedne srecne pppp. slucajno sam naisao na ovaj sajt i bacio pogled
na tutorijale. e stvarno da ppizdis sto za max, dajte bre za mayu mamicu vam. ali eto uglavnom samo za max znaci naj tut na koje sam ja naisao
http://www.evermotion.org/index.php?unfold=tutorials e i jos ga kacim vama e koja sam budala

preporucujem http://www.evermotion.org/tutorials/rendering/usb/index.htm

i http://www.evermotion.org/tutorials/rendering/cross/index.htm

i http://www.evermotion.org/tutorials/rendering/mr_interior/index.htm

dodje mi da placem:icon_cry: :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:

PeTkO
9.10.2006, 19:57
Naravo znam i sam da mi modeling nista ne valja.Ja sam tu sliku postavio samo da bi ste mi rekli da li sam dobro uradeo osvetljenje cele sobe.Modilng i texturisanje cu uraditi kasnije jer hocu da na ovoj sceni uradim sto bolji Lighting.

GOKSIMASTER
9.10.2006, 20:12
petko imas gore nekih fenomenalnih tutorijala sve ih predji i uz malo vezbe radices fantasticne radove

uros@3D
9.10.2006, 20:15
Ladno je Nemanja odustao:eek: Tek sam sad video... Pa covece ja kada sam prvi put usao u max skrooooz sam se izgubio!!! Naravno prvo sam u usao u max help (gde sam inace razumeo jedno 1% onoga sto pise) Gledao sam one slike iz tutorijala i mislio "Ako sad pocnem da radim za jedno 10 godina cu i ja nesto ovako napraviti". Ali nedelju dana posle dobijem boginje!!! (neki znak sa neba) i imao sam cele tri nedelje da "teram" max i tada sam naucio oko 75-80% ovoga sto trenutno znam:) Inace evo prve slike koju sam renderovao u maxu(i dalje je cuvam) :kreza:

P.S. Izvinjavam se za offtopic:boodala:

GOKSIMASTER
9.10.2006, 20:19
:icon_scra ja se secam da sam poceo u maxu i da mi je prvi rad bila animacija neka 3 torusa koja se rotiraju u 3 dimenzije

e pa moram da vezbam matis (sutra kontrolni (zo one koji su pobegli:D )):D

madhatterYU
9.10.2006, 20:24
Ladno je Nemanja odustao:eek: Tek sam sad video... Pa covece ja kada sam prvi put usao u max skrooooz sam se izgubio!!! Naravno prvo sam u usao u max help (gde sam inace razumeo jedno 1% onoga sto pise) Gledao sam one slike iz tutorijala i mislio "Ako sad pocnem da radim za jedno 10 godina cu i ja nesto ovako napraviti". Ali nedelju dana posle dobijem boginje!!! (neki znak sa neba) i imao sam cele tri nedelje da "teram" max i tada sam naucio oko 75-80% ovoga sto trenutno znam:) Inace evo prve slike koju sam renderovao u maxu(i dalje je cuvam) :kreza:

P.S. Izvinjavam se za offtopic:boodala:
Sta je ovo?

bobi
9.10.2006, 20:32
Naravo znam i sam da mi modeling nista ne valja.Ja sam tu sliku postavio samo da bi ste mi rekli da li sam dobro uradeo osvetljenje cele sobe.Modilng i texturisanje cu uraditi kasnije jer hocu da na ovoj sceni uradim sto bolji Lighting.
Petko...
tvoj modeling trenutno je mnogo bolji od tvog osvetljenja, iako ne mozes da se pohvalis modelingom...
Ako hoces nesto da naucis, prvo postuj pregradu koju si izmodelovao (ili plakar, sve jedno).
Nakon sto dobijes kritike (i poslusas ih sa paznjom), moci ces da samostalno uradis i sve ostale stvari u sobi.
Sad, sve zavisi od toga koliko si strpljiv.
Da li si?

Pa ja mu već rekoh kako smo svi počeli: otvorili tutorijale koji dolaze uz max i sami učili....
Greska.
Ako ne racunamo Amigu ( u kojoj nisam imao ni T od tutoriala), ja sam poceo sa max-om koji mi je prvi bio pri ruci, a to je 3D studio max 1. U njemu nisam imao ni tutoriala, ni bilo cega, a opet sam, teskom mukom istina, skontao kako da u difuse slot ubacim bitmap ili animaciju i nalepim je za objekat.
Provalio sam isto tako, kako da radim sa space warp-ovima (da i njih je bilo tada), kako da radim sa particles-ima, kako da radim sa modifikatorima...
Naravno tada, kada sam ja koristo Max 1, vec je postojala cetvorka...
Sada ljudi imaju sve na gotovo, al' ih mrzi da uce...

I na kraju, zelim da svi shvate da ja nisam, niti zelim da se pretstavim kao neko ko ima ozbiljnije znanje u max-u...
Ono sto ja podrazumevam pod ozbiljnijem znanjem u max-u, jeste, da se zna pre svega max script, zatim, da se u prste zna character studio t.j (jos bolje) bones system, da se zna lip sink, da se zna idealno ljudska struktura(kako face, tako i tela) i na osnovu toga modeluje neki organic character, da se znaju u prste materijali (kada kazem u prste, ne mislim to da se u diffuse ubaci neka mapa), da se izuzetno poznaje rasveta, kako teoretski, tako i prakticno (ovo je jedna od najbitnijih stavki), da covek zna kada ce, u zavisnosti od posla i zadatka da upotrebi standardni scanline ili neki render koji podrazumeva GI.
Dakle sve ovo ja jos uvek ne znam kako treba.
Kad saznam probacu da objasnim, ako neko sazna pre mene, voleo bih da mi objasni.

Highlander
9.10.2006, 20:34
Sta je ovo?
Da nije to ona jabuka iz tutorijala?
Greska.
Ako ne racunamo Amigu ( u kojoj nisam imao ni T od tutoriala), ja sam poceo sa max-om koji mi je prvi bio pri ruci, a to je 3D studio max 1. U njemu nisam imao ni tutoriala, ni bilo cega, a opet sam, teskom mukom istina, skontao kako da u difuse slot ubacim bitmap ili animaciju i nalepim je za objekat.
:boodala: Zaboravio sam...

PeTkO
9.10.2006, 20:58
Petko...
tvoj modeling trenutno je mnogo bolji od tvog osvetljenja, iako ne mozes da se pohvalis modelingom...
Ako hoces nesto da naucis, prvo postuj pregradu koju si izmodelovao (ili plakar, sve jedno).
Nakon sto dobijes kritike (i poslusas ih sa paznjom), moci ces da samostalno uradis i sve ostale stvari u sobi.
Sad, sve zavisi od toga koliko si strpljiv.
Da li si?

O hvalim te boze neko da me kritikuje.Nemam sad (veceras) vremena da gledam one tutorijale tako da cu sutra pogledati.Ako mi je modeling bolji od lighting-a onda ja stvarno neznam sta je Lighting.U ovom Lightingu sam ulozio sav moj trud.I samo da znate da, sto se tice maxa imam mnogo strpljenja.

e ajde sad malo offtopic moram ovo da vam ispricam.

Danas smo imali drugi cas informatike.Prethodnog casa sam nastavnici rekao da ucim da radim u 3D max-u i da imam neke radove i da mogu da joj donesem i ona naravno kaze mi da joj donesem sledeceg casa.Ja danas narezem sve radove koje sam imao i jos neke programe koje sam sam programirao u C++.odem ja u skolu ubacim ja u CD-drive disc i otvorim sledece radove (onaj orman, onaj moj svemirski brod, ovu sobu i jos neke radove) i kada su svi videli u ucionici MUK.Nastavnica me je pogledala u smislu "Je*ote pa ovaj zna znesto".Posle toga su me svi zapitkivali sta je to kako sam to radeo....A ja naravno dobio peticu.

P.S. A da vam ne pricam sta je bilo kada sam otvorio programe...

bobi
9.10.2006, 21:11
O hvalim te boze neko da me kritikuje.Nemam sad (veceras) vremena da gledam one tutorijale tako da cu sutra pogledati.Ako mi je modeling bolji od lighting-a onda ja stvarno neznam sta je Lighting.U ovom Lightingu sam ulozio sav moj trud.I samo da znate da, sto se tice maxa imam mnogo strpljenja.

Tvoj lighning nije ocaj, tvoj lighning je najvece zlo koje je zadesilo bilo koje oko od nastanka covecanstva :)
Fuck the lighning za sada...
Daj prvo neki objekat... probaj da izmodelujes nesto najosnovnijei, i na osnovu instrukcija, shvatices da i modelovanje nije toliko tesko.

Danas smo imali drugi cas informatike.Prethodnog casa sam nastavnici rekao da ucim da radim u 3D max-u i da imam neke radove i da mogu da joj donesem i ona naravno kaze mi da joj donesem sledeceg casa.Ja danas narezem sve radove koje sam imao i jos neke programe koje sam sam programirao u C++.odem ja u skolu ubacim ja u CD-drive disc i otvorim sledece radove (onaj orman, onaj moj svemirski brod, ovu sobu i jos neke radove) i kada su svi videli u ucionici MUK.Nastavnica me je pogledala u smislu "Je*ote pa ovaj zna znesto".Posle toga su me svi zapitkivali sta je to kako sam to radeo....A ja naravno dobio peticu.

Znaci jos uvek je isto? :confused:
Ja sam licno hteo da zadavim profesorku, kad me ljubazno pitala da joj priznam ko mi je radio maturski u paskalu ( a tema je bila :" Grafika i animacija u Pascalu). I nisam je zadavio, al' sam se razdrao: "Sta mislis, ko mi je radio?! "
Srecom, tada sam jos uvek bio dobar decko, pa je sve na tome ostalo :D

nesonjacc
9.10.2006, 21:11
Hehe -Tachno ti josh uvek nemash pojma sta je ligthning( a to je jedna od tezih stvari za nauciti - i nece bez strpljenja)

Dakle Bobi ti je lepo rekao - kreni lepo sa modelingom( i ako mene pitash ne u temi 3d realizam )

Jer soba koju si postovao ne samo da nije dobro osvetljena nego pokazuje i nepoznavanje mnogo sto cega.( zbog cega sam te uputio na vishemesecni rad uspomoc max tutorijala)

I bez strpljenja nema nista u maxu. prosto i jednostavno.

Ps -E bobi za ovo imash rep od mene > hahaaaa :)

Psychon@ut
9.10.2006, 21:24
Znaci jos uvek je isto? :confused:
Ja sam licno hteo da zadavim profesorku, kad me ljubazno pitala da joj priznam ko mi je radio maturski u paskalu ( a tema je bila :" Grafika i animacija u Pascalu). I nisam je zadavio, al' sam se razdrao: "Sta mislis, ko mi je radio?! "
Srecom, tada sam jos uvek bio dobar decko, pa je sve na tome ostalo :D
"Dobar dečko":rofl: :biglaugh: :rofl:

GOKSIMASTER
11.10.2006, 1:23
evo nesto malo zezancije vezbanje u sitne sate (cisto da se nekaze da nista ne radim;) )
mental ray gi, final gather
http://i40.photobucket.com/albums/e217/goksimaster/vezbanje.jpg

PeTkO
11.10.2006, 9:25
Ovo mislim da treba da ide u 3d galeriju.

Imam jednu kritiku.Posto neznam da se izrazim na profesionalni nacin recicu ti onako narodski.Ova stolica u levom uglu, ivice su joj mnogo izpixelizovane.Pokusaj to nekako da sredis, znaci da ivice budu ravne.

"Ma to je on samo slikao čašu i sad je kao on to pravio!"
Pa to je veliki plus za tebe.Znaci da si je toliko realisticno uradeo da je covek pomislio da je to ustvari slikano.