PDA

Prikaži potpunu verziju : KUBUNTU

optimus_prime
19.7.2006, 20:23
Pozdrav svima, pocetnik sam u linuxu pa imam par problema!
1. Kako instalirati ATI driver , kaze treba da budem u nekom SUPER-USER modu!
2. Kako otvoriti /etc/apt/sources.list, ja ukucam " sudo openoffice /etc/apt/sources.list " i on pokrene openoffice ali ne otvara mi /etc... (drugi editor texta nemam) sta je vasa preporuka!
Imam kablovski net tako da nije problem nesto skinuti sa neta!

i kako podesiti da moze da se gleda DVD i slusa Amarok(ovo sam cini mi se nasao ali nikako da otvorim /etc...)

Zamolio bih vas ako mozete da odgovorite ovde na forumu, bez ikakvog slanja na neke druge stranice ili forume!!! HVALA !!!

milke
19.7.2006, 22:36
nije baš lako odgovarati svakome ponaosob... zato idi na http://ubuntuguide.org/wiki/Dapper i tamo ctrl+F i nadji ono što te zanima (ima i mnogo više)...

Stavi tu stranicu u Bookmarks (favorites), trebaće ti ! Inače, ja nisam uspeo da poteram mog 9600pro na Kubuntu, ali mnogi jesu... sa ATI-jem je to lutrija :(

2. teks editujem pomoću vim-a (sudo vim /etc/apt/sources.list) ali sigurno ti je lakše preko adept-a i njegovog repository managera... probaj

attitude
20.7.2006, 0:10
sto se superuser moda tice, to u prevodu znaci da moras imati root privilegije. ukucaj sudo -s i korisniciki pass.
za editovanje teksta ti preporucujem nano, mnogo je laksi od vi(m)

holodoc
20.7.2006, 0:33
Ja sam imao problema sa instalacijom ATI-jevih drajvera na mom Ubuntuu. Može biti zato šti su mi drajveri stari jedno dva-tri meseca ali sam posle instalacije drajvera imao onu standardnu foru sa gašenjem monitora. Ništa nije pomoglo pa sam morao da u recovery modu rekonfigurišem xorg da bih uopšte i podigao sistem.

Možda je kažem do drajvera.

E sad imam jedan drugi predlog za optimus_prime-a.

Idi na adresu koju ti je milke dao i prati uputstvo kako da skineš i pokreneš alatku koja se zove "Easyubuntu". Sa njom ti je dovoljno da samo štikliraš opciju "ATI display driver" i sve će biti OK.

Mene je lično mrzelo da čekam dovlačenje drajvera sa neta pa sam uzeo stariji sors:)

optimus_prime
20.7.2006, 10:32
Hm. uspeo sam da installiram kodeke sa ong sajta, hvala Milke, ali sad imam drugi problem , kad sam skinuo xmms i xine engine za amarok, proradio je mp3, sutra dan tj danas amarok kaze da nemoze da xine ne moze da pokrene audio drajvere, xmms pusti mp3 ali zvuk probija takoreci busterise, mozda je do integrisane zvucne!
Ako imate ideju javni te!!!

P.s. skinucu easyubuntu pa javljam sam napravio!!!

optimus_prime
22.7.2006, 22:55
holodoc Hvala za easyubuntu radi perfektno, a sto se tice busterisanja nije uvek izgleda kako kad ucita drajvere. Hvala vam svima! a da instalirao sam Wine ali nema ni traga ni glasa od njega, pa ako neko ima malo vremena da mi objasni kako se koristi to cudo!

holodoc
22.7.2006, 23:34
A da probaš da pojuriš neki exe fajl na Windows-ovim particijama pa da uradiš dupli klik na njega :)

attitude
23.7.2006, 2:46
za slucaj da ti sistem ne potera wine automatski kada kliknes na exe fajl, kucas u shellu wine proprietary_shit.exe

milke
23.7.2006, 2:47
holodoc Hvala za easyubuntu radi perfektno, a sto se tice busterisanja nije uvek izgleda kako kad ucita drajvere. Hvala vam svima! a da instalirao sam Wine ali nema ni traga ni glasa od njega, pa ako neko ima malo vremena da mi objasni kako se koristi to cudo!

kucaj u konzoli $wine /putanja do programa u windozu/program.exe i videćeš kako radi ... ja ga inače najčešće koristim zbog rečnika u windzu

attitude
23.7.2006, 2:54
izgleda da smo kucali u isto vreme :)

holodoc
23.7.2006, 2:57
Kada se već pominje Wine da li je neko uspeo da potera na Linuxu nešto kalibra Dreamweaver pošto nikako ne mogu da nađem neku adekvatnu zamenu. Skinuo sam neki "Quanta" ili kako se već zove ali ja u onome ne umem ni da beknem:D

Postoji još neki paket koji može da se skine Synaptec-om ali ono čudo je baš teško!

optimus_prime
24.7.2006, 9:30
OK, probacu cim instaliram ponovo kubuntu(ovih dana), menjao sam HD pa ode i kubunta sa njim!!!!

attitude
24.7.2006, 12:27
Kada su WYSIWYG editori u pitanju, preporucujem NVU, mada nije kvalitetan kao sto je DW. DW radi pod wineom, mada, ukoliko hoces da se bavis webom kako valja, kod te ceka pa te ceka. Pored Quante, preporucujem i Bluefish, mada ja vec dugo radim, kada radim (X)HTML, Geditom :)

martinubi
24.7.2006, 20:13
koliko ja znam postoji dreamweaver za linux.mislim da ga imam na nekom dvdu,al sad treba naci gde je.ako ga ima na tom disku znaci da ga mozete naci i na netu.
Sto se tice wine-a pokretao sam recimo guitar pro bez problema i jos neke programe za gitaru.

attitude
25.7.2006, 4:31
koliko ja znam, a znam, port ne postoji :) kruzile su glasine da se kao testira, ali nikad nista.

optimus_prime
25.7.2006, 17:08
E guys recite mi kako da mountujem ntfs particije na KUBUNTI

attitude
26.7.2006, 0:47
http://www.ubuntu-cs.org/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=2