PDA

Prikaži potpunu verziju : Kernel panic

oluja
17.6.2006, 12:55
<0>kernel panic: fatal exception in interupt
In interupt hendler - not syncing
Odma da kazem da znam vrlo malo o linuksu. Ova greska se javlja na serveru za wireless internet (kucna varijanta - burazer i ja smo nakaceni na njega), posle reseta sve radi normalno... Pojavila se vec par puta u zadnjih mesec dana...
Ortak koji je postavio server je otisao da radi napolju pa da Vas pitam dok se on ne vrati. :)
Pozdrav.

AxeZ
17.6.2006, 14:09
Odma da kazem da znam vrlo malo o linuksu. Ova greska se javlja na serveru za wireless internet (kucna varijanta - burazer i ja smo nakaceni na njega), posle reseta sve radi normalno... Pojavila se vec par puta u zadnjih mesec dana...
Ortak koji je postavio server je otisao da radi napolju pa da Vas pitam dok se on ne vrati. :)
Pozdrav.
Kada se desava kernel panic?
Prilikom boota ili u toku rada?
Sta je dovelo do toga/
Koji kernel je u pitanju: default ili rucno kompajliran?
Koji distro?
Kakav hardver je u pitanju?

oluja
17.6.2006, 15:50
Kada se desava kernel panic?
Prilikom boota ili u toku rada?
Sta je dovelo do toga/
Koji kernel je u pitanju: default ili rucno kompajliran?
Koji distro?
Kakav hardver je u pitanju?
Desava se u toku rada.
Ne znam, pitam.
Kako da vidim koji je kernel u pitanju, koja komanda?
Sta je distro?
Hardver je: Pentium 1 @ 150mhz 16mb ram 2Gb HDD

Miloš
17.6.2006, 16:05
Kako da vidim koji je kernel u pitanju, koja komanda?
uname -r
Sta je distro?
Дистро је дистрибуција. Постоји много дистрибуција, као што су Debian, Mandriva, Slackware, Fedora, SUSE...

urke
17.6.2006, 21:30
Verujem da je neki stariji kernel na toj mašini, sa nedovoljno ispeglanom podrškom za wireless kartu.

Da vidiš koji je kernel:
$ uname -r

Da vidiš koji je distro:
$ VER=`ls /etc/*-version`; for i in $VER; do cat $i; done

a doturi pride i
# lsmod

Ovo što na početku ima „$“ kucaš kao običan korisnik, ali ne kucaš sam taj karakter.
Ono što ima „#“ na početku, kucaš kao root, ali, opet, ne kucaš sam karakter „#“ :)

oluja
18.6.2006, 14:28
LILO 22.5.9
Debian GNU Linux
ostalo na prilozenoj slici...

AxeZ
18.6.2006, 18:05
hmm, 2.6.6 kernel.
Probaj da stavis najnoviji 2.6.17

salac
19.6.2006, 12:56
Skoro sigurno bug u ndiswrapper modulu. Ako se masina zakuca jos neki put pogledaj sta je sve izletelo na ekranu, imas call trace debug i iznad njega pise koji modul (drajver) je napravio krsh i lom.

Instaliraj novi kernel i (naravno) novi ndiswrapper.

Za ndiswrapper - http://ndiswrapper.sourceforge.net/mediawiki/index.php/Installation

Za kernel - google

brainZ
19.6.2006, 15:54
S obzirom da je u pitanju 99% Debian Sarge, moraces da se koristis Debijanovim Backports repozitorijumom (da, znam kako ovo zvuci :D ), a how-to ces naci na adresi

http://forums.debian.net/viewtopic.php?t=4525

Vrlo jednostavan postupak, a kasnije koristi Synaptic da bi instalirao kernel i ndiswrapper...

oluja
25.6.2006, 9:37
Ako vam nesto znaci...

AxeZ
26.6.2006, 18:03
Dakle...jel upgrade kernela i ndiswrapper drajvera resilo stvar ili nije?

brainZ
26.6.2006, 22:20
Pa naravno da nije, kad nije ni obavio upgrade LOL

oluja
27.6.2006, 2:10
Pa naravno da nije, kad nije ni obavio upgrade LOL
Ortak koji je celu stvar postavio u rad (mozda ga znate - Aleksandar Bilanovic) je trenutno u Ceskoj i ne znam kad ce se vratiti.
Ne bi se sam upustao u poduhvat upgrade-a... da znam kukavica ali bolje i to nego da nema interneta i da mi se i ukucani popnu na glavu. ;)
Pocinjem da sumnjam na hardverski kvar, do ovih vrucina se nije tako cesto desavalo. Sutra cu da uperim ventilator u kuciste da vidim da li ce biti bolje. :kreza:

Pozdrav svima. :ciao:

salac
27.6.2006, 11:30
Mozda je hardver mada je to malo verovatno. Sa screenshota se ne vidi jasno koji modul je problematican (pobeglo sa ekrana ;) ). Ako ti je dosadno cekiraj da li je RAM ispravan.

Btw ndiswrapper je teska budzevina i nije nikakva retkost da se desavaju ovakve stvari. Ipak je to samo omotac (wrapper) koji ucitava binarni blob ekstrakovan iz drajvera za windows. Sa nekim wlan karticama pri koriscenju ndiswrappera se napr javljaju havarije ukoliko se binarni deo iscedi iz jedne verzije drajvera za windows, dok je sa drugom verzijom win drajvera sve ok i sl.

Lakog i jeftinog resenja nema - ili se kombinuje do besomucnosti sa razlicitim jeftinim wlan karticama/raznim verzijama kernela/razlicitim binarnim blobovima/razlicitim verzijama ndiswrappera ili se kupi kartica koja je dobro podrzana u linuxu (prism2/2.5/3, cisco/aironet, atmel kartice, sve jako skupe).