PDA

Prikaži potpunu verziju : windows Vista!

Strane : [1] 2

Master Neo
30.11.2005, 13:40
Nabavio sam Windows Vista, odlican je, ali beta verzija je, steta.Grafika je
havarija!A i mogucnosti vece nego pre!Jedina mana je malo veca zahtevnost RAM-a, ali uskoro to nece biti problem.Probajte odlican je...

igor rus
30.11.2005, 13:50
još uvek je previše bušan
ko cigansko rešeto:)

Kerber
30.11.2005, 16:51
Jos uvek je beta u pitanju, što znači da je daleko od finalne verzije. Ko je lud nek se bakće s tim.

ZoNi
30.11.2005, 17:31
ja cu da ga probam... npr. 2-3 meseca nakon izlaska finalne verzije... znaci, za oko godinu dana :D

Master Neo
30.11.2005, 17:35

Kazes da je busan, ja mu nisam nasao nijednu manu osim malo vise uzimanja rama ali ko ima preko 768 super radi. Iako je u beta verziji ona je vec sad pouzdanija nego XP! i to tvrdim!
Vec sad ga koristim umesto XP. A i podrzava sve isto ko XP!

korisnik
30.11.2005, 17:43
Stabilan? Ne. Vrlo je buggy, jede previse rama, spor je, nije doradjen aero, prava korisnika nisu ispeglana, ne radi u kombinaciji sa sambom, slaba podrska za antiviruse itd. Za zamenu sa WinXP treba sacekati do RC1.

Just my two cents.

Master Neo
30.11.2005, 18:14
Ti ocigledno ne znas za foru da bilo koju aplikaciju pokrenes sa Viste kao sa XP-a
kada hoces da ti neka radi, desno dugme na nju pa properties pa nadjes run app as Windows XP.Svaka ce ti raditi tako...A inace da ne pricamo o tome koliko bagova ima XP...

korisnik
30.11.2005, 19:47
Oce, oce, radit ce :) Reci mi jedan aktualni bug na WinXP. A reci mi i kako radi sa sambom :)

ZoNi
30.11.2005, 23:04
Iako je u beta verziji ona je vec sad pouzdanija nego XP! i to tvrdim!
pouzdanija od XPa??? a sta to fali XPu? Radi savrseno, brz je, maximalno stabilan...

Kerber
1.12.2005, 1:58
....ako je u beta verziji ona je vec sad pouzdanija nego XP! i to tvrdim!...A inace da ne pricamo o tome koliko bagova ima XP...

O bože, današnja deca prvo postanu hakeri pa onda tek počnu da uče :rolleyes:
Svojevremeno sam preko googla naleteo na sajt sa spiskom od preko 20000 (dvadeset hiljada) bagova u beta Visti. Sajt je http://www.thehotfix.net/bugs.html i trenutno je down. Toliko o rupičavosti :D

Master Neo
1.12.2005, 12:12
super sto ti radi ovaj site...A i verovatno sam stariji od tebe.A vi neverne Tome, ko ne reskira ne dobija, a ja sigurno nisam izgubio instalacijom Viste.*********************

korisnik
1.12.2005, 12:37
Cuj, svakom svoje. Nismo mislili nista lose. Ali zar stvarno mislis, da si jedini probao Windows Vistu? Osim toga nemas pravu Betu2 nego prerelease. Reci mi koji build.

Lp

Cambiel
1.12.2005, 18:01
pouzdanija od XPa??? a sta to fali XPu? Radi savrseno, brz je, maximalno stabilan...

lol :D

korisnik
1.12.2005, 21:17
Cemu LoL? :)

GakunGak
1.12.2005, 21:22
Beta 1 nema za instalaciju upgrade. Koje sr***e. Bilo kako bilo, u BETA 1 nema ni 50% od onoga sto ce biti final. Ali cekacemo jesen. Ako docekamo...

diablo_
1.12.2005, 21:25
Ne bakcem se sa beta verzijama...Vise nanesu stete nego koristi!

GakunGak
1.12.2005, 21:29
Ajmo da ipak kazemo nesto lijepo... Na primjer, koliko su se trudili da sve nafarbaju fino, da ce imati svoju spyware zastitu Defender...
EEEee, sta bi sa Microsoft AntiVirusom? Kad ce izaci?

iurisvulgaris
2.12.2005, 1:42
Ta Vista predstavlja samo našminkani XP i ima prosto da "jede "resurse i bez 1 gb RAM-a ne treba pomišljati da se instalira to čudo.Još kada bi čovek poželeo da pokrene nešto zahtevnije(doom 3 ili Quake 4) mogu da zamislim kakva mašina će trebati.Verovatno neki procesor na minimum 3 ghz i 1-2 gb Ram-a.
Stvarno previše za samo malo šarenije grafičko okruženje koje ne donosi ništa naročito novo i revolucionarno. Vista ima da doživi istu sudbinu kao Microsoft Bob koji je za svoje vreme takođe bio čudo od grafičkog interfejsa.

Master Neo
2.12.2005, 11:27
Ja sam ga pokrenuo na 512 rama imam krs graficku fx 5200 XP 2400.Priznajem u samom Windowsu se malo vukao, ali sam igrao npr. Serious Sam 2 i San Andreas i isto su isli kao i na XP-u.Bice dobar Windows, kad izadje.Uostalom, svi koji se bune sada ionako ce kad tad morati da predju na njega jer ce svi drugi programi biti optimizovani za rad na Visti. P.S.Ne pokusavajte da ga poterate sa 256 mb rama!Poredjenja radi to bi bilo kao da hoces da imas Windows XP na Pentiumu I.

diablo_
2.12.2005, 12:00
Ja necu morati da predjem...Ne koristim programe za win$ :p

GakunGak
2.12.2005, 12:14
Ja sam ga pokrenuo na 512 rama imam krs graficku fx 5200 XP 2400.Priznajem u samom Windowsu se malo vukao, ali sam igrao npr. Serious Sam 2 i San Andreas i isto su isli kao i na XP-u.Bice dobar Windows, kad izadje.Uostalom, svi koji se bune sada ionako ce kad tad morati da predju na njega jer ce svi drugi programi biti optimizovani za rad na Visti. P.S.Ne pokusavajte da ga poterate sa 256 mb rama!Poredjenja radi to bi bilo kao da hoces da imas Windows XP na Pentiumu I.
Da te pitam brate.
Imam i ja FX 5200 256MB AGP, P4 3.0GHz, 1024MB RAM, itd. Sto se grafike tice, kakva bi grafika bila na ovo cudo?

urke
2.12.2005, 12:33
A čudo je jedno kako naši hakeri rade svoj posao. I koliko si bugova koje si otkrio u toj Visti ispravio i poslao diffove čika Biliju & Co.? Mislim, što si stavljao no-release ako već nećeš da radiš ono čime se predstavljaš (da hakuješ)? Ili si ti samo crackerčić koji je piratskim kanalima došao do previewa, oduševio se fancy layoutom i rekao "WAU, KAKO JE OVO DOBRO, ODO DA SE FALIM PO FORUMIMA!!!"? Jer, da nema (zvanične) rupe, bio bi FINAL RELEASE a ne neka prebeta, zar ne? Ubuduće nemoj da defacto tvrdiš nešto u šta ni sam nisi siguran da je ispravno (samo savet).
Inače, oće to da radi na normalnoj mašini koja je najzastupljenija u Srbiji (CPU klase do 1,5GHz, 256 RAM i GF4? Neće? A, oće, al kao win 95 na 286, jel?

KIBLA`s
2.12.2005, 13:24
Visa fino izgleda, nasminkana je profi, svidjami se nova zamisao
ali sigurno je bagovitija od XP-a to ne treba ni pomisljati.
priznajem da jedva cekam finalnu verziju, a zatim i SP1 i SP2 i SP3 i......:)
drzao sam je par dana da se promuvam tu i tamo ali sam ipak vratio XP
na mojo masini PIV3.0 i 1GB ram-a i u tadasnje vreme 6600GT, se pa ne mogu
reci vukao ali je bio dosta sopriji od XP ali daleko od granice "neigrivosti"

Master Neo
2.12.2005, 13:25
Da te pitam brate.
Imam i ja FX 5200 256MB AGP, P4 3.0GHz, 1024MB RAM, itd. Sto se grafike tice, kakva bi grafika bila na ovo cudo?
Pa ista kao na XP, nema ona veze.A ostale stvari su ti jake, radilo bi ti lepo.
Urke, nemoj da si antiprotivan, vise ce te ceniti ljudi...A i kad tad ces morati prihvatiti neke stvari kao sto je Vista!Cudi me da umesto XP-a ne koristis Win 98!

Master Neo
2.12.2005, 13:29
Cedi ram ko lud ali sa 1 GB moze se napraviti lep posao...Necu da ispadnem pametan pa da kazem da nemam XP. Imam ali imam i Vistu, jer nju koristim za druge stvari koje XP ne podrzava.Verujte ima i toga.XP mi ne podrzava mp3 player, ponekad se ubaguje u igricama, sto za Vistu nije slucaj!

Kerber
2.12.2005, 13:53
Sad ja moram da kazem lol.
Xp mi ne podrzava mp3 player, ponekad se ubaguje u igricama, sto za Vistu nije slucaj!

Ajd ti nama dete lepo kaži a koji ti to mp3 player ne radi, tj ne podržava. Winamp, Billy, Quintessential, Xmplay ? Neki drugi ?

Reloader
2.12.2005, 17:42
Cemu LoL? :)

Smesnoj izjavi.

svi koji se bune sada ionako ce kad tad morati da predju na njega jer ce svi drugi programi biti optimizovani za rad na Visti

Da, ali mi pricamo o sadasnjoj verziji

urke
2.12.2005, 18:00
Urke, nemoj da si antiprotivan, vise ce te ceniti ljudi...A i kad tad ces morati prihvatiti neke stvari kao sto je Vista!Cudi me da umesto XP-a ne koristis Win 98!

Argh, budi uveren u to da nikada, ali nikada neću „preći“ na Vistu niti imam šta da prihvatam takvu stvar (proprietary pre svega). Inače, ne koristim kako XP, tako ni 98 jer mi nisu neophodni, ma šta neophodni, nisu mi čak ni potrebni :D btw, ja koristim programe a ne operativni sistem, jer on sam kao softver nema nikakvu primenu bez linije korisničkog/uslužnog softvera (terminologije radi, ništa lično)

GakunGak
2.12.2005, 19:59
Dakle, kako stvari stoje:
1. Imamo BETA 1, koja ima dosta stvari, ali ni priblizno kao BETA 2.
2. Beta 1 nema upgrade, tako da ima opciju biranja koji ce operativac da se digne.
3. Suvise farbe, sminke,... Treba se odluciti na jaku grafiku...
4. Koji su drajveri kompatibilni...

5. Suma sumarum, cekamo final. A onda:
-Critical updates
-Security fix
-Important updates
-Ko zna sta sve ne.
Idem da spavam. Laku noc.

phox
2.12.2005, 21:13
Prichate bezveze... Sve sami znalci... Jel neko od vas pogledao malo dublje od lepog grafichkog interfejsa? Vista je prvi windows posle 95-ice koji donosi neke sushtinske promene "ispod haube"... Pogledajte gde su sad useri... i kako izgleda home dir... pa onda malo kucejte help u command promptu, mozhda cje vam se uchiniti kao neki ozbiljan shell poput bash-a?

Sem toga ova beta cje tek da evoluira u razne professional-e i home-ove i servere. Ovako sluzhi samo za developere i portere...

korisnik
3.12.2005, 16:35
@Relaoder: Zasto bi WinXP bio nestabilan sistem?
@phox: Zar nije NT tehnologija bila prva koja je donela neke promene?

Reloader
3.12.2005, 17:06

Zato sto ga Billy tako osmislio... ;)

korisnik
3.12.2005, 17:16
Znaci nije.

voodoo_
3.12.2005, 19:13
Prichate bezveze... Sve sami znalci... Jel neko od vas pogledao malo dublje od lepog grafichkog interfejsa? Vista je prvi windows posle 95-ice koji donosi neke sushtinske promene "ispod haube"... Pogledajte gde su sad useri... i kako izgleda home dir... pa onda malo kucejte help u command promptu, mozhda cje vam se uchiniti kao neki ozbiljan shell poput bash-a?
1. Kernel je isti ko na XP-u, to gde su sad juzeri je potpuno nebitno pošto se programi ne oslanjaju na apsolutne putanje i to da li je tvoj home dir u C:\Documents & Settings\Pera ili u C:\Users\Pera, njima ništa ne znači, te putanje ionako dobijaju odgovarajućim funkcijama...
2. Ako su i menjali shell, menjali su samo cmd.exe, znači opet ništa od krupnih promena
3. Izgleda da se sve svelo na promenu grafičkog shella

bachi
3.12.2005, 22:00
Kazes da je busan, ja mu nisam nasao nijednu manu osim malo vise uzimanja rama ali ko ima preko 768 super radi. Iako je u beta verziji ona je vec sad pouzdanija nego XP! i to tvrdim!
Vec sad ga koristim umesto XP. A i podrzava sve isto ko XP!

A na osnovu čega tvrdiš da je pouzdaniji nego XP? Onako, odokativno? Lepe ikone, pa ti je stabilniji?

Možda i jeste od tvog XPa, ali od XP sa SP2 + svim security dopunama sigurno nije...

NHF, ali ne volim ovakve postove... Suviše su klinački...;)

Covenant
3.12.2005, 22:28
2Ghz i 1GB RAM-a za malo nasminakni XP-neka hvala....
Iz godine u godinu MS radi isto-samo licka i ***** malo doradjeni Win 95-nije ni cudo sto je takav kakav je kao OS-jer vec deset godina MS nije uradio nista radikalno u njegovoj osnovnoj strukturi...
Ali ljudi su navuceni,i pare se slivaju li slivaju....
Uaaaaa Microsoft!

phox
3.12.2005, 23:59
@phox: Zar nije NT tehnologija bila prva koja je donela neke promene?

Win 95 je prvi iskljuchivo 32bitni operativni sistem.

phox
4.12.2005, 0:07
1. Kernel je isti ko na XP-u, to gde su sad juzeri je potpuno nebitno pošto se programi ne oslanjaju na apsolutne putanje i to da li je tvoj home dir u C:\Documents & Settings\Pera ili u C:\Users\Pera, njima ništa ne znači, te putanje ionako dobijaju odgovarajućim funkcijama...
2. Ako su i menjali shell, menjali su samo cmd.exe, znači opet ništa od krupnih promena
3. Izgleda da se sve svelo na promenu grafičkog shella

Jes isti kernel u ovoj beti, al to je i razlog odlaganja izlaska Longhorna za sledecju godinu. Trebalo bi da retail kernel bude blizhi linuxovom, dakle modularniji... i doradjena je rutina za rad za memorijom, bar koliko sam ja upucjen... koliko cje to biti istina videcjemo za koji mesec.

korisnik
4.12.2005, 0:10
Je, ali sa kodiranih 8 MB memorija za kernel aplikacija, dok NT tehnologija dozvolja razdvojem memorijski prostor za aplikacije, i svaka koristi koliko hoce.
Win95 je bio krs, isto tako i svi win9x sistemi ukljucujuci i milenijum, NT4 je prvi stabilan, win2k je NT4 sa plug&play :) itd. Tako da ako vec ne NT4 onda barem win2k oznacuje po mojem misljenju prelom.
Do tada se Linux korisnicima nije moglo parirati po stabilnosti sistema.

Setih se kada su pitali core programera u Microsoftu, koji je radio na Win2k, sta misli o WinME. Rekao je: "I don't deal with toy systems" :)

bl00dz3r0
4.12.2005, 16:55
oz svima :)

1. GUI
Prelepo.
Nekako podseca na MacOS sto je valjda i bio cilj m$. Da ulepsaju onaj
candy izgled XP i sterilni izgled starijih windoza.
Win borderi su providni predivno mmm to sam cekao.
Mada mi se koncept START-a uopste nesvidja dobra novost je tree view u istom sto ce nam doneti na preglednosti.
Mada video sam da GUI pati i od nekih bolesti
Kao kada se nadju vise providnih prozora jedan preko drugog postaju ostali zamrljani. No dobro.
Explorer je izmenjen nabolje i sadrzi neke stvari koje nije sadrzao posle cu da
napisem koje :)

bl00dz3r0
4.12.2005, 16:56
2.IE
IE 7 iako sam ga mrzeo sada se konacno i m$ setio da pridoda stogod novog
u ovaj fine (u buducnosti ) browser.
Dodat je tabbing tako da sad fino mozemo da smestimo sve one popupove koji nam izlecu u jedan prozor a ne da ih vitlamo po ekranu )))))
Svakako da je poradjeno na sigurnosti sto je bila jedna ako ne i najbolnija
tacka IE. sigurnost sigornost konacno su iz m$ obratili paznju.
Sve te fine featurse IE 7 sto se ticu sigurnosti itd mozete videti samo ukoliko
radite pod Vistom.
Saobracaj ce biti enkriptovan radi sigurnosti i posebno je obracena paznja na
phishing i malware.
Ni IE7 nece biti potpuno kompatibilan sa CSS2 vec delimicno ali podrzavace
transparent PNG itd.
al opet se postavlja pitanje ko ce koristiti IE? pa koristice ga bvar 70% surfera :) koji jedino o racunarima znaju je....da imaju vindoz :) i pentijum
Nazalost takvih je najvise.

Pa tu ce biti Win Media player jaoooo godbye winamp :)
Iskreno mislim da je media player sa verzijom 10 dostigao i prestigao winamp
al ima tu jos mesta za unapredjenje :)
Network centar preko kog se konfigurise mreza i sl zamenio je My network places i izgleda mnogo elegantnije i tako je i projektovan. Brzo uspostavljenje veze.

To je za pocetak :)
Kasnije cemo nastavimo sa : Sigurnoscu sto je svakakvo Big step za m$
Mada se dobro pokazao i sa sp2 nema sta.
Sta je sa WinFX te novim FS?? :) mislim toliko je toga.

urke nemoj biti smesan "Nikada necu korisitti vistu"
pa ko te tera? ostani jos na svom primitivnom open source smecu zvanom
fedora suse ili sta god vec :)
(ovde ne ubrajam prava open source resenja tipa gentoo).
Sav taj OS rubbish moze visti i DOT NET-u da pljune pod prozor.
Cim stigne final :) ima odma fdisk :) i resize particije gentoo-a :)

Mnogo me zanima kako ce biti implementirane dozvole korisnika sto se tice fajlova....i dal ce poboljsati old fashion win2k stil i malo poboljsati ovaj *****i
Simple file sharing koji uz to i neradi :)

bl00dz3r0
4.12.2005, 16:57
o Boze jel moguce da ste ograniciili i broj karaktera u postu pa moram
da prelamam ??? strasno boze...

GakunGak
4.12.2005, 18:08
o Boze jel moguce da ste ograniciili i broj karaktera u postu pa moram
da prelamam ??? strasno boze...

1. Ne uzimaj ime Bozije uzalud.
2. Vjerovatno je admin na 26000 bp/s

urke
4.12.2005, 18:16
2.IE ---strip---
WOW, zamisli, podržavaće alfa kanal u PNGovima!!! WOW!!! SUUUPEEERRRR!!!! Nego, što to nije urađeno još u verziji 3.2?

urke nemoj biti smesan "Nikada necu korisitti vistu"
pa ko te tera? ostani jos na svom primitivnom open source smecu zvanom
fedora suse ili sta god vec :)
(ovde ne ubrajam prava open source resenja tipa gentoo).

Vidi, ja ne koristim OS koji je đubre, kao ni GNU/Linux distribucije koje se trude da budu đubre (Gentoo, SuSE, Fedora & Co.). Urke koristi samo i jedino Slackware! Ako se pitaš zašto je i Gentoo đubre — zato što pokušava da bude FreeBSD ali nikad neće biti BSD!

Sav taj OS rubbish moze visti i DOT NET-u da pljune pod prozor.
Cim stigne final :) ima odma fdisk :) i resize particije gentoo-a :)

Auuu, pa ti si mnoooogo boles'an. Al to se ne leči :D

Mnogo me zanima kako ce biti implementirane dozvole korisnika sto se tice fajlova....i dal ce poboljsati old fashion win2k stil i malo poboljsati ovaj *****i
Simple file sharing koji uz to i neradi :)

Ma daaaj, pa administracija na windowsu je perfektna. Pa normalno je da će biti bilja nego na 3.11. Bolja će biti čak i o od MSDOS-a (koji inače nema administraciju korisnika). Shvati, M$ softver je bangljavi backend. Da nije ostalih proizvođača softvera, nebi bilo ni gnjindoze.

bl00dz3r0
4.12.2005, 19:56
Jao haha ok u jednom se slazemo i ja forum na desktopu jednom slack jel
sam slacker otkd koristim i linux :) to je pored gentoo-a jedina distra koji moze da odrzi ime linu-a. Zatim gentoo ? xaxa pa kao prvo gentoo nije losa kopija
BSD mislim ne kopija nego se samo ugleda na njega sto je veliki ogroman +
i to radi perfektno kombinuje odlicne stvari iz oba sveta sta je tu lose?
O da izvinte vi nevolite portage vi ste navikli from the spurce ili pkgtool
savrsenstvo :) ili ste se mozda upgrejdovali na slept-get :)

Jao jao :))

Sigurnost OS ne zavisi od njega samog u vecini slucajeva vec od onoga ko ga administrira. Pa dovoljno je pogledati security mailing liste i videti servise tipa sendmail :)))) mislim JUHUUU :) huston we have a problem.

Ajde nabroj stvari koje ti mozes uraditi na svom mezimcetu a nemozes na winu mislim naravno da postoje :) jel i ja sam unix poklonik ali ta razlika se nadomesti znanjem kojeg verovatno nemas dovoljo kada se radi o M$ :) prozivodima pa
dzabe siris hate i fud :) takvim glupostima tipa "UNIX je zakon" "gnjidoza shit" :)

Covenant
4.12.2005, 20:42
@Urke
Gentoo djubre?
Molim te..............
U pitanju je najstabilniji i najbrzi distro koji sam probao-usio je BSD i po brzini i stabilnosti-pa sta ako se ugleda na njega,to je kao losa stvar?
I Gentoo uopste nema tendeciju da bude BSD-on pokusava da spoji najbolje iz oba sveta i to mu je poslo za rukom,plus jedini pored Debiana ima i drustveni ugovor......
Pat je prilikom kreiranja Slack-a imao BSD kao glavni uzor(sto je opet dobra stvar)-instaler mu je bukvalano preslikan+init skripte-tako da ono sto si ti rekao za Gentoo moze da vazi i za Slack...
Kod Gentoo-a ukucas emerge -k ime paketa(preferiram binarne pakete koji rade perfektno i isto kao source)i uzivas,dok kod Slack-a instalacija paketa moze da bude prava nocna mora,jer razresavanje zavisnosti ne postoji
Takodje umesto ./configure,make i make install i ostalih cudesa ukucas samo emerge i uzivas,a tu je i optimizacija za tvoj procesor-milina....
Plus da ne pominjem community i odlican forum o kome Slack moze samo da sanja....
To ti kaze covek koji je na Slack-u,jer koristim Vector Linux koji je jedan od najboljih distroa koji sam probao-sve dok ne nabavim neki brzi net,a tad se uopste necu dvoumiti vec cu instalirati Gentoo....
Sto se BSD-a tice-cinjenica je da je to fenomenalan sistem-ali nepostojanje drajvera za ATI i soft-modeme(sem Lucent-a,i to samo starijih)kakve ovde ima ogromna vecina ljudi i jos neki hardver koji je u linux-u podrzan,efikasno udaljava ljude od njega...
Pozdrav!

urke
4.12.2005, 20:58
Aman, Gentoo je OK, ali ja jednostavno ne volim automatizaciju. Dakle, da, prvo ./configure --help|less pa onda ./configure --šta-već-treba pa ako zavfali dependencies onda lepo ručno prevučeš šta ti treba, isto konfigurišeš, kompajliraš... i tako dalje. Znači, iako možda i oduzima vreme, pomaže ti da skapiraš kako to radi da bi znao kako da otkloniš nedostatak ako ne radi. I na kraju, kad napraviš sopstveni .TGZ, čuvaš ga do prve sledeće verzije :) I da, optimizacija, nije Gentoo jedini koji radi optimizaciju, to radi gcc od parametara koji mu se proslede, a /etc/profiles je mesto gde kod Slackwara to podešavaš. I kakvi crni slapt-get i swareti, samo hand made :)
Gentoo mi se još ne sviđa zato što koristi SysV init. Lično smatram (valjda navika) da je BSD init mnooogo lakši za održavanje. INače, probao sam Gentoo, ali tada sam bio na DialUp-u i odustao kad je trebalo emerge-ovati :)
FreeBSD je super, ali stoji to da mu fali malo bolja hardverska podrška.
I da, umalo da zaboravim, recimo na Windowsu meni fali mogućnost simboličkog linkovanja. Dalje, nedostaje mi jednostavnost bash-a, ali mi to rešava cygwin. Na poslu gde se tera WinXP nagurao sam svašta što je već portovano za win32 (pa i mplayer), ali fleksibilnost koju imam sa virtualnim konzolama i desktopovima nativno ugrađenim u OS su nezamenljivi na *NIX platformi.
Sigurnost administratora, slažemo se, ali sendmail recimo nije po defaultu uključen, dok recimo ActiveX jeste. P aonda, default user na Win-u ima administratorske privilegije, al ono, može da se doda i korisnički nalog. Samo što to neće znati običan korisnik računara.

Covenant
4.12.2005, 21:50
Dobro,dobro....
Ja sam takodje digao ruke(privremeno) od Gentoo-a posto sam na dial-up....
Pa emerge radi sve sam to sto si napisao kod kompajliranja na osnovu make.conf fajla u kome opcije definises po zelji,i sve uvek prolazi bez greske-ali ako vise volis rucno to je,naravno,tvoj izbor....
U Gentoo slicno kao i u Slack-u 99% stvari se radi peske,sto i meni(uglavnom) odgovara
Inace vise preferiram binarne pakete,jer me source smara,cak i kad bi imao brzi net...
Koristim, kao sto sam rekao Vector koji je zaista fenomenalan,ali me kolje nerazresavanje zavisnosti u slack-ovom package managmentu-jer i za Vector(citaj Slack 10.1)preferiram binarne pakete-iz mojih iskustava mogu da kazem da rade odlicno i da nimalo ne zaostaju za source-om...
Tek na kraju da dodam da je Slackware fenomanalna distribucija i pored Gentoo-a,Vectora i Ubuntu-a najbolji linux distro koji sam koristio(m)
Jedva cekam da Pat izbaci Slack 11 koji ce po defaultu konacno imati 2.6 kernel...
PoZ!

urke
4.12.2005, 23:01
U zadnje vreme je valjda zahvaljujući swaret-u ili slapt-get-u (ne sećam se tačno kome :)) počeo da se koristi i dependencies sistem u TGZovima. Mada se radi ručno a ne automatski (developer unese šta je neophodno da bi paket radio i onda alat za instalaciju dovlači i instalira/nadograđuje pakete kojih nema/zastareli su.Btw, dal beše swaret (al sam lenj kad ne znam ko je :) radi na foru BSD portova s tim što koristi paket.SlackBuild skripte umesto Gentoo-ovog make.conf, te i tu postoji automatizacija, al ko što pomenuh, ja volim pešaka :)

ZoNi
5.12.2005, 10:05
Win 95 je prvi iskljuchivo 32bitni operativni sistem.
pa, W95 uopste i nije bio potpuno 32bitan ;)

Wizard
5.12.2005, 11:18
pa, W95 uopste i nije bio potpuno 32bitan ;)
Ništa iz serije 9x (znači 95, 98, ME) nije bilo potpuno 32-bitno.

Master Neo
5.12.2005, 12:19
Pa ajde da saberemo sve:
Lose za Vistu:
beta verzija, ima bagova,
zahtevnost jede ram.
dobro za Vistu:
graficki interfejs je odlican
Security, IE 7, i jos dosta stvari kojih ne mogu da se setim...
Sve u svemu, kad izadje, sto kaze onaj sa reklame, bice pravi BOOM, polako ali sigurno preci cemo kad tad na Vistu!

TtuEd
5.12.2005, 22:57
Simpaticna je Vista, ali previse "bushna", zahtevna i nestabilna. Koristio sam je mesec dana i "shutnuo" na policu, da skuplja prashinu :) Mozda resim opet da je probam kad izadje finalna verzija ili kad kupim Pentium 5 na 10GHz sa 4GB RAM-a :)

Ono sto je zanimljivo kod Viste je da se "shushka" da postoji opcija da bude besplatna i u finalnoj verziji.

urke
5.12.2005, 23:28
Khm, khm, misliš, besplatna kad platiš? :) Ili besplatna za update sa WinXP Pro SP 3...?

the 1st one
5.12.2005, 23:34
Bice besplatna ako je budu pravili i Suse, RedHat, Gentoo... idr.

pozz svima

bl00dz3r0
6.12.2005, 10:18
Amin for that Covenant :) upravo sam to rekao i ja.
No ovo nije tema za gentoo vs linux "distros"

Hackeru to kako si ti rekao zvuci kao decija bajka :)
Postoji nesto mnogo dublje od IE i GUi-a :)

Axa sto sto je founder Gentoo-a presao u redove m$ pa ce sad billy da ga poslusa i da vista bude Open Source :)

A sta je busna? po cemu je busna?

Anak1n
6.12.2005, 12:16
Meni nije jasno kako vam moze biti ok ako neki os pri bootu pojede 512 Mb ram-a...zar nije bolje pametnije ih iskoristiti nego da ih os pojede tek onako,.....i koji ce Q. njemu 512 RAM-a...nabudzio sam i ja na linux-u enlightenement...izgleda super a jede malo RAM-a a kad kazem malo mislim malo....

Master Neo
6.12.2005, 12:18
Amin for that Covenant :) upravo sam to rekao i ja.
No ovo nije tema za gentoo vs linux "distros"

Hackeru to kako si ti rekao zvuci kao decija bajka :)
Postoji nesto mnogo dublje od IE i GUi-a :)

Axa sto sto je founder Gentoo-a presao u redove m$ pa ce sad billy da ga poslusa i da vista bude Open Source :)

A sta je busna? po cemu je busna?

A je li, ti bi da OS bude kao Dos?!Izvini ali kada nesto probam po prvi put prvo mi je bitan izgled, pa onda sve ostalo.Vista super izgleda, ali nije sve u izgledu, naravno, a kao sto si primetio ona ispod haube ima zver, e sad to sto je ta zver busna, to je druga prica.Kad izadje final onda ce biti prava stvar...

Anak1n
6.12.2005, 12:32
A i sta ste napali na gentoo...jeste dobar distro...ali kad prolazite pored kompa gde je instaliran gentoo pazite da vas ne kompajlira :p
Gentoo kompajlira sve sto leti ;)

dbugarinovic
6.12.2005, 12:40
Windows Vista?mnogo Bolje Nego Sve Na Sto Smo Navikli!!
Imam Ultimate Edition,znaci Poslednja Verzija Pre Konacne,radi Savrseno!podrzava Velike Fajlove,prikazuje Informacije O Folderima,iyuyetan Graficki Interfejs I Jos Mnogo Toga!

Ps.trazi Dosta Rama-oko 1gb Minimun I Jak Cpu.

Master Neo
6.12.2005, 12:52
Eto vidite! Decko nabavio ultimate i dopada mu se, ma bice vajde od Viste, kad vam kazem! Samo trebace nam jedno 100-200 eura za obnovu hardvera, ionako i dolaze i igrice i programi koji nam pojedose ono malo jada od resursa...

korisnik
6.12.2005, 12:55
Imam Ultimate Edition,znaci Poslednja Verzija Pre Konacne,radi Savrseno!

Odakle ti ideja da je to jedna verzija pred zavrsnom. A ako to radi fenomenalno sta ces tek da kazes na final :)

ACHTUNG
6.12.2005, 13:04
To sto se tice zahtevnosti,to uvek kake.Malo ga iskasapis,poiskljucujes neke funkcije(beskorisene) i radi ki podmazan.Pa XP radi na Pentium 3 na 500Mhz,128mn rama i integ. garafickom.Sad ce svi da kazu kako to radi spoooro.Onda lepo procitate opet moju 2. recenici i to je to.

ZoNi
6.12.2005, 13:11
Imam Ultimate Edition,znaci Poslednja Verzija Pre Konacne,radi Savrseno
poslednja pre konacne? ahahahahaha, ma 100% :D :) :cool:

Master Neo
6.12.2005, 13:13
Pa u cemu je slast da ti radi ko podmazano kad je ruzniji od win 98!
Znas kako radi na 3 gb rama i Intel 820 d (2x2800mhz) sa Nvidia 6800 GT?!
Radi kao da si pustio super mario na nekom kompu sa 2 Ghz...Znam, kazaces vidi ga ova lozana...Pa kolko sam para puko hvaljenje je najmanje sto mogu...Uglavnom Vista klizi na svim kompovima sa vise od 1 GB i nekom 5700 grafickom...

korisnik
6.12.2005, 13:19
Hacker, Vista bas i ne klizi na takvim kompovima:)
Totalno je jos neoptimizovana, kad bude cemo videti.

Master Neo
6.12.2005, 13:31
nisam reko' gde klizi.Klizi na dole...;) ode mast u propast:D

urke
6.12.2005, 14:26
A je li, ti bi da OS bude kao Dos?!Izvini ali kada nesto probam po prvi put prvo mi je bitan izgled, pa onda sve ostalo.Vista super izgleda, ali nije sve u izgledu, naravno, a kao sto si primetio ona ispod haube ima zver, e sad to sto je ta zver busna, to je druga prica.Kad izadje final onda ce biti prava stvar...

Apropo toga, vidiš plavušu, noge do grla, i izgleda i nosi se, uši otpadaju. Dovatiš je, odradiš, ne trudi se baš najbolje, ali odradite posao. Kad posle mesec dana saznaš da si HIV+. I sad, je*eš što imaš AIDS, kad si odvalio bajnu plavušu!!!

Šta sam hteo da kažem; odlika dobrog OS-a nije da bude nalickan već da pametno iskorišćava resurse i cedi maksimum iz njih, ali ne na fancy look&feel već na funkcionalnost. Mislim, lepo je da ti po ekranu lepršaju leptirići, odmara oči, ali je meni mnogo bitnije da mi evo već preko mesec dana 24/7 rade Valknut i Azureus (znači po HDD se drlja mesec dana neprestano), odgledam po koji DVD i masu DivX/XviD-a, slušam muziku i radio, gledam TV, kompajliram koješta, rade mail/news/rsync/ftp i drugi mrežni servisi sa sve chat-om, imam slobodno svega 4MB od 256MB RAM-a na Athlon XP 1700+ Palomino i SILURO GF4MX 440-SE, ali meni KDE 3.4.2 NE ŠTUCA, a fancy izgleda. Kad budem video taj moćni Windows Vista da radi to isto, skinuću mu kapu. Do tada, Vista SUX!!! (i ne, neću da bacam pare na RAM, CPU, grafičku i ploču da bih omogućio nekoj neoptimizovanoj Visti da mi bespotrebno troši pare). E da, zaboravih, igram i Quake III Arena povremeno, pored ostalog poteranog. I sve to na siromašnom Linuxu.

TtuEd
7.12.2005, 0:45
Moj čovek :cool:

TtuEd
7.12.2005, 0:49
Pa XP radi na Pentium 3 na 500Mhz,128mn rama i integ. garafickom
XP moze dobro da radi i na Pentiumu 2 na 333MHz i 64MB RAM-a. Provereno u praksi :cool:

bojongo
7.12.2005, 1:19
Moze. Proveravo ja na PII, 450Mhz, 64MB. I plak'o.

TtuEd
7.12.2005, 1:28
Sto plak'o? :)

Master Neo
7.12.2005, 10:49
Apropo toga, vidiš plavušu, noge do grla, i izgleda i nosi se, uši otpadaju. Dovatiš je, odradiš, ne trudi se baš najbolje, ali odradite posao. Kad posle mesec dana saznaš da si HIV+. I sad, je*eš što imaš AIDS, kad si odvalio bajnu plavušu!!!

Šta sam hteo da kažem; odlika dobrog OS-a nije da bude nalickan već da pametno iskorišćava resurse i cedi maksimum iz njih, ali ne na fancy look&feel već na funkcionalnost. Mislim, lepo je da ti po ekranu lepršaju leptirići, odmara oči, ali je meni mnogo bitnije da mi evo već preko mesec dana 24/7 rade Valknut i Azureus (znači po HDD se drlja mesec dana neprestano), odgledam po koji DVD i masu DivX/XviD-a, slušam muziku i radio, gledam TV, kompajliram koješta, rade mail/news/rsync/ftp i drugi mrežni servisi sa sve chat-om, imam slobodno svega 4MB od 256MB RAM-a na Athlon XP 1700+ Palomino i SILURO GF4MX 440-SE, ali meni KDE 3.4.2 NE ŠTUCA, a fancy izgleda. Kad budem video taj moćni Windows Vista da radi to isto, skinuću mu kapu. Do tada, Vista SUX!!! (i ne, neću da bacam pare na RAM, CPU, grafičku i ploču da bih omogućio nekoj neoptimizovanoj Visti da mi bespotrebno troši pare). E da, zaboravih, igram i Quake III Arena povremeno, pored ostalog poteranog. I sve to na siromašnom Linuxu.

Ne moz od kompa da dobijes sidu da oces... ;)
inace da imas samo 4 mb od 256 cekao bi do sledeceg rodjendana da ti ucita neku igricu.Znam jer imam 512 i kada imam 100 slobodno radnje mi se uspore dvostruko na xp-u.Inace normalno mi je slobodno oko 300 mb. Jos nesto: ako nisi primetio Vista ne koristi svoje resurse samo na izgled, ako malo bolje pogledas videces koji su to resursi. Neke od njih nema ni xp i zato je to tako...
Inovacije kostaju...:D

urke
7.12.2005, 11:37
Ne moz od kompa da dobijes sidu da oces... ;)

Pa komp i nije plavuša sa nogama do grla :)

inace da imas samo 4 mb od 256 cekao bi do sledeceg rodjendana da ti ucita neku igricu.Znam jer imam 512 i kada imam 100 slobodno radnje mi se uspore dvostruko na xp-u.Inace normalno mi je slobodno oko 300 mb.

Ja ti upravo o tome i pričam. Čini mi se da XP ima malo dorađen rad sa sređivanjem prioritetnih procesa, ali to opet nije kao na POSIX-ima. Ovde je kvaka u swap-u, jer se RAM oslobađa nepotrebnih procesa koji se smeštaju u swap, i prostor se oslobađa za aktivne procese. Nema procesa-duhova koji čuče u memoriji i žderu je a ne služe ničemu. Uzmi recimo E17 okruženje, to ne da izgleda, nego i sam William ima da mu skine kapu. Ali, fora je u ekstremno optimizovanoj mašini za renderovanje E17 grafičkih elemenata tako da i pored leptirića“ sve leti. Što će reći, neka je i šareno ako dobro radi, ali ni 2% ne sme da uspori nešto bitno zarad „leptirića“.

Jos nesto: ako nisi primetio Vista ne koristi svoje resurse samo na izgled, ako malo bolje pogledas videces koji su to resursi. Neke od njih nema ni xp i zato je to tako...
Inovacije kostaju...:D

Nisam primetio, kao što već rekoh :) Ne kažem ja da Vista nema inovativnih rešenja, ali spartansko odlaganje Longhorna, pa promena codename-a, pa ponovno odlaganje, pa oćel biti novog FS-a ili neće... problem je što M$ radi na look a manje na real feel-u svog OS-a. A uzrok tome je to što 80% korisnika Windowsa ne mari što nešto radi sporije ako to dobro izgleda i može da mu se divi. To je OK za dečicu, ali ljudi koji OS koriste da bi radili i zaradili isključuju sve fancy ulepšavalice na Windowsu (znaš ono, providni prozori, animacije menija, umekšavanje fontova i gomila drugih stvari).

Master Neo
7.12.2005, 11:45
Izaci ce final pa cemo onda nastaviti raspravu...;)

bl00dz3r0
7.12.2005, 17:35

Ti ocito nisi citao moje prethodne postove gde sam nahvalio vistu i njen perfektni GUI. A sta si ti to video ispod haube de reci mi ? i kakve si ti to busotine tamo nasao?

Urke ti kao malo dete zapeo linux linux nja nja mislim , sta windows nemoze da odrzi uptime kao tvoj linux ili u cemu je problem? koliko sam primetio da na uptime project vodi daleko win2k :) naspram linux :-)
Svaki korisnik koji nema vremena da geekuje i da se drnda sa komajliranjem sa raznim libovima i dep tj common user ne zeli da cuje za te pojmove , nego ce lepo instalirati win klik klik next next i caos. :)jeste da je to idiot pr00f ali bate nisu svi kompjuterki zaludjenici.
Svejedno mozesmo mi da naklapamo ovde sta ocemo ali linux ni za 50 god nece imati udeo na trzistu ni priblizan kao windwows. To sto pokusava da se priblizi windozi je mnogo lose po meni jel pocinje da i poprima njegove boljke.
Pa i meni radi slack/gentoo + flux na kojoj oces masini pa sta?
Jesi li se kad zapitao nasta svi ti resursi odu? na visti?
I jesi shvatio da to nije final verzija?
Vista je OS nove generacije pravljen za racunare bogate hardverskim mogucnostima a ne neke p1 dinosauruse mislim molim te. u 2005 god smo jos malo 2006 a ti bi jos d se igras sa 64 rama.

urke
7.12.2005, 21:07
A vidim ja da si ti ogrezo u nerazumevanje :) Nije stvar u "novoj generaciji" nego u hroničnoj neoptimizovanosti OS-a. Dalje, prva tri uptime-a drže dva SunOS-a i jedan FreeBSD, pa tek onda w2k, a onda do 16-og mesta nema ni jednog windowsa, ali ima već sami POSIX-i. No, nije ni bitno.
Ono što je važno shvatiti a što sam već rekao je sledeće: Pink i Grand su fancy, goomila ljudi ih prati/sluša/gleda, ali to ne znači da je to zbog kvaliteta, već zbog neukusa. w2k je OK OS, a WinME je započeo tradiciju lickanja. Do tada je sve bilo, koliko-toliko normalno. Al nema veze, vama Vista da uživate u lepoti i kliktanju na next i finish, a mi ostali cemo se zafovoljiti konzolom :)

bofi
7.12.2005, 22:00
Ja sam samo instalirao skin tako da ne mogu ništa da kažem za karakteristike ali mogu za grafički interfejs. Svidja mi se 3D okruženje ali su ikonice propast. Pitam se samo da li je Bili nekad pogledao u njih i pokušao da nađe folder koji mu treba.

TtuEd
7.12.2005, 22:08
Zasto postoje dve teme o "Visti"? :D

Master Neo
8.12.2005, 13:25
Urke koliko god Vista bila neoptimizovana, mislis da kad bude izasao final da ces moci opusteno da radis u njoj?Oces, radices juce...Pa stalno izlazi novi hardver koji ce softver morati da prati i da crpi sve moguce resurse, jer u tome je marketing.Mislis da bi Asus, Intel, AMD profitirali da Vista moze da lagano da klizi na 1500-2000 mhz?Vazi! Pa moraju i oni da prodaju nesto. Koliko bi se novih procesora prodalo da Vista klizi na 1500 mhz?Ma to tako mora, a ti ako hoces ostani na linuxu ili cemu vec.Kad tad sve mora da se menja, sto pre to prihvatis to bolje po tebe. Jeste izreka: tim koji pobedjuje ne menja se. Ali postavi pitanje: koliko ce taj tvoj tim trajati kada te budu prestigli u preformansama i boljim programima najobicniji glupaci koji znaju samo Solitair da igraju...

the 1st one
8.12.2005, 13:54
Jeli braco, probao bih i ja Vistu, ima li je neko na dvdu ili cd-u ... imam ultrabrzi dialup internet na 35kb/s pa ne mogu da je skinem... od koga da je pozajmim od Vas? ako je neko voljan da mi pomogne nek posalje privatnu poruku da se dalje dogovorimo... pozz zivi bili...

faXcooL
8.12.2005, 14:08
evo ja upravo skidam build 5259 pa ako nekom trebaju linkovi nek se javi na pvt.
poz!
:cool:

Covenant
8.12.2005, 17:43
@ttued
WinXP da radi na 333mhz i 64MB RAM-a-moze naravno,ako uzivas u slowmotion-u i ako si mazohista...
Kod druga koji ima Athlon 2000 XP i 128MB DDR RAM-a(nije imao covek para,pa je uklopio ovako)Win XP se vukao kao crevo.....
Da bi iole pristojno radio treba mu bar 256MB RAM-a,dok bi 512MB-a bilo optimalno
Tek toliko da se zna.....
@Hacker
Nikako da shvatis da MS nista kapitalno nije uradio sa svojim OS-om-godinama i godinama-vec se sve svodilo na lickanje Win 95 i kozmetiku-sta je drugo WinXP nego nasminkani Win 2000 sa par opcija vise....
Dobar primer za ovo je ubogi IE kome se sve ove godine nikakvog modifikovanja sada razbijaju o glavu,ustalom kao i Win-u
Sto se Viste tice tu se slazem sa Urketom-kupiti tako dobar hardver da bi se instalirala budjava Vista(gde li nalaze samo ovakve nazive),koja nece doneti nista kapitalno novo sem lepseg izgleda,koji je uzgred samo tako maznut od MacOS-a
Poredjenja radi SUN-ovo predivno 3D okruzenje(cik da vidim MS prozivod koji ima tako nesto-a nece nikad i imati) Looking Glass radi odlicno na 1Ghz procesoru sa 256MB RAM-a i GF 2 grafickom-mislim da je svaki kometar izlisan...
Sem toga SUN je dosta agresivno krenuo u proboj na desktop trziste i ja bi se zaista zabrinuo da sam u MS-samo kada pocnu da izbacuju fenomenalni Solaris(koji je pravi Unix) jos i user friendly i desktop orjentisan+plus optimizovan za x86 arhitekturu.....
Takodje na SuSE 9.3 Pro Linuxu-u koji koristim pored XP-a KDE 3.4 izgleda i radi fenomenalno,daleko bolje nego bilo koji Win i Vista-a sve to na Athlon-u 1700 sa 256MB-a SDRAM-a
By the way KDE i Win okruzenje uopste ne mogu da se porede-ni po lepoti,konfigurabilnosti i funkcionalnosti-tuzno,ali istinito
Pozdrav!

TtuEd
8.12.2005, 17:58
WinXP da radi na 333mhz i 64MB RAM-a-moze naravno,ako uzivas u slowmotion-u i ako si mazohista...
Kod druga koji ima Athlon 2000 XP i 128MB DDR RAM-a(nije imao covek para,pa je uklopio ovako)Win XP se vukao kao crevo.....
Da bi iole pristojno radio treba mu bar 256MB RAM-a,dok bi 512MB-a bilo optimalno
Tek toliko da se zna.....
Ako znas kako da podesis OS, moze da radi dobro na obe pomenute mashine bez "slowmotion-a" ;)

P.S. Naravno da ne preporucujem da ljudi koriste XP na Pentiumu 2. Samo pominjem da moze da se podesi, cisto diskusije radi :)

faXcooL
9.12.2005, 5:07
@Covenant

Ocigledno nisi mnogo citao o Visti nego..kao da donosis neke pretpostavke. Bice dosta noviteta, doduse vec ih ima al nije to nista spektakularno. Al' opet, Vista je u beta fazi i ko zna sta ce sve da se uvede i sredi do finalne verzije. Najava koja se meni svidela jeste nov sistem P2P mreze bez dodatnog servera : znaci ako ti i ja imamo vistu razmena fajlova moze da pocne preko odgovaracujeg softvera. To ce da smrska sve postojece p2p programe, al sta da se radi, to je monopol.
Microsoft je poradio dosta da vizuelnom izlgedu zbog komfornijeg rada na Windowsu, al ako ti mislis da je sminka ta koja cini OS onda no comment.
Bitno je sta se nalazi ispod haube, al' mislim da je isuvise rano da bi raspravljali o tome posto smo jos uvek dalkeo od finalne verzije. I nemoj da mislis da ce ista ta finalna verzija da zahteva ovako jaku konfiguraciju kao beta 1 i pre-beta 2. Ovo je predvidjeno samo za testiranje.
p0z.

urke
9.12.2005, 8:37
Najava koja se meni svidela jeste nov sistem P2P mreze bez dodatnog servera : znaci ako ti i ja imamo vistu razmena fajlova moze da pocne preko odgovaracujeg softvera. To ce da smrska sve postojece p2p programe, al sta da se radi, to je monopol.

Evo kako ću da odreagujem na ovu vest: LOL :D Znači, pazi šta si rekao - Micro$oft će da napravi program za pospešivanje piraterije, ili će to da bude samo vizuelno P2P, jer će onaj koji skida morati da ima originalnu verziju toga što skida, da ima papirni ugovor, bude punoletan, prihvati milion uslova koji narušavaju privatnost i još toga nepovoljnog za integritet personalnog OS-a.

Microsoft je poradio dosta da vizuelnom izlgedu zbog komfornijeg rada na Windowsu, al ako ti mislis da je sminka ta koja cini OS onda no comment.

Ne, pogrešno si shvatio Covenant-ovo izlaganje. Izgled NIJE presudan faktor za dobar OS. To su propagirali neki drugi ljudi u ove dve teme o Visti. A upravo o tome i pričamo, „nije zlato sve što sija”!

Bitno je sta se nalazi ispod haube, al' mislim da je isuvise rano da bi raspravljali o tome posto smo jos uvek dalkeo od finalne verzije. I nemoj da mislis da ce ista ta finalna verzija da zahteva ovako jaku konfiguraciju kao beta 1 i pre-beta 2. Ovo je predvidjeno samo za testiranje.

Je l' Vista krenula od nule da se radi i sav rad na Longhornu „zaboravljen”, ili je Vista zapravo nastavak rada na Longhornu? Ako je ovo drugo, da ne traje malo predugo i rastegnuto okončavanje razvoja Viste? Sve se meni čini da će čika Billy da izbaci još jedan Win Release pre finalne Viste, kolko da inkasira još par miliona USD ;)

Master Neo
9.12.2005, 11:52
Ljudi pa ne bi 90 i vise posto ljudi koristili Windows da on ne vredi necemu...Inace koje cete vi aplikacije koristiti kada se gotovo sav novi softver pravi za Microsoft-ove proizvode...Ne kazem ja da su to losi OS ali po meni Windows je neki standard koji vecina prati.Oni koji ga ne koriste su buntovnici, ali to je njihova stvar.Niti branim Windows niti napadam ove druge, samo kazem cinjenice, Inace Windowsi kao sto znate, pravljeni su vise za osnovne korisnike koji komp gase na dugme...;) A njih je koliko hoces, zato i ide prodaja tako dobro.Druge operativne sisteme nisam probao tako da necu da sudim o njima.Ako neko ima Sun OS nek baci poruku na private. Bas bi da ga probam...

Reloader
9.12.2005, 12:27
judi pa ne bi 90 i vise posto ljudi koristili Windows da on ne vredi necemu

Kakva glupost...:rolleyes:

prvo mi je bitan izgled, pa onda sve ostalo.

Nije ni cudo sto imas crvenu reputaciju :p

Elementarna Nepogoda
9.12.2005, 13:57
C c c, kako ja ne mogu da dobijem crvenu rep!!!

Inace instalirao sam Beta1 verziju (na nju sam naisao) i totalno sam sokiran. Da li je moguce da sve dobro sto je radjeno pod kodnim imenom Longhorn izbaceno iz Viste? Recimo secam se kada je na CD-u casopisa Vidi (pre par god) doslo gomila programcica za konverziju XP-a u Longhorn i totalno su me odusevili Sidebar programi (taskbar postavljen sa strane uz neverovatno mnogo opcija-tabova) i mislio sam kada izadje novi Win da ce svi zbog toga da kupuju wide monitore! Dzabe sam ja Vistin taskbar postavljao sa strane kada ima podesavanja skoro ista kao na XP-u.

Na stranu sve nove tehnikalije koje prosecan korisnik ne moze radom u OS-u da otkrije, prvo sto sam primetio na novome Win-u (pored skina koji sam odmah iskljucio i vratio win native, uostalom takav mi je i na XP-u) su nove vektorske ikone, sto je sjajna stvar, ali neke su tako ruzne (kompjuter i folderi) da mislim da je cak win 95 imao bolje dizajnirane ikone. Sledece sto sam pozitivno primetio je start meni koji ima interni search. A i kada se pritisne na all programs ne iskace novi meni nego se oni pojavljuju umesto recent programa. Tada se dugme all programs pretvara u back i opet ste u recent used programs. Search je dosta spor, ako imate u vidu da je jedna od glavnih novotarija indexing servis (naravno brzi je od klasicnog).

faXcooL
9.12.2005, 13:59
Je l' Vista krenula od nule da se radi i sav rad na Longhornu „zaboravljen”, ili je Vista zapravo nastavak rada na Longhornu? Ako je ovo drugo, da ne traje malo predugo i rastegnuto okončavanje razvoja Viste? Sve se meni čini da će čika Billy da izbaci još jedan Win Release pre finalne Viste, kolko da inkasira još par miliona USD

Longhorn je danas isto sto i Whistler pre 5-6 godina, znaci codename za alpha verziju novog Windowsa, s tim sto je Whistler evoluirao u XP, a Longhorn u Vistu, a sto se tice duzine razvojnog perioda...hmm.. Pa verovatno M$ ne zeli da napravi istu gresku kao kod prethodnih verzija nego na vreme da uvidi nedostake koji se nalaze u Windowsu. To je ujedno i odgovor na pitanje zasto se mesecno pojavljuje nova beta verzija ne NET-u - da bi beta-testeri ocenili sta valja, a sta ne.
Btw, danas se sve vrti oko $$$ tako da je ovo za milione na mestu.

Micro$oft će da napravi program za pospešivanje piraterije, ili će to da bude samo vizuelno P2P, jer će onaj koji skida morati da ima originalnu verziju toga što skida, da ima papirni ugovor, bude punoletan, prihvati milion uslova koji narušavaju privatnost i još toga nepovoljnog za integritet personalnog OS-a.

Ovo za pirateriju je tacno, ali to se vec uveliko i deshava tako da to nece biti nikakv novitet. Sve ostalo sto si rekao su samo tvoje pretpostavke. Da li su tacne ili ne videcemo za godinu dana...

p0z.

Elementarna Nepogoda
9.12.2005, 14:02
Nastavak po ko zna koji put zbog: "Tekst koji ste uneli je predugačak. Molimo vas da ga skratite na 2000 karaktera." Moze li da se poveca na bar 3000?

Kao losu stvar mogu da okarakterisem novi Control Panel u kome ce se svako izgubiti, a jos je i dosta delova/programa ukomponovano u razlicite podmenije, tako da na primer do misa mozete da dodjete kroz dve-tri kategorije. Mozda Bili misli da je nekome ovo jednostavnije, ali meni je mnogo lakse da tacno znam sta se gde nalazi, a ne da se gubim po raznim menijima. Jedina dobra stvar kod tih menija/podmenija je sto ispred svakoga su po par tekstualnih linkova sa nekim stvarima koje cete najcesce koristiti, npr promena skina ili sl. Najgora stvar su upravo glavni deo Windowsa - folderi. Potrosio sam pola sata dok nisam ukapirao sta je sta i kako da sve vratim na staro. Umesto da se ugleda na konkurenciju (npr. Total Commander) M$ opet gura svoje i nikako da nesto nauci od sopstvenih gresaka. Tu su i novi explorer koji je napokon dobio tabove, pa ce ljudi najverovatnije bataliti prelazak FF kojim nece dobiti nista bolje; i novi WMP koji je sve glomazniji i glomazniji. Ljudi koji su koristili ove programe odusevice se novim verzijama, a koji nisu, najverovatnije da nece ni u buducnosti, vec ce im prva stvar posle instalacije biti brisanje dosadnih precica explorera i wmp-a sa desktopa i taskbara.

To je bilo ukratko predstavljanje Vista bete1 koja je nerazumno spora (neoptimizovana) a sama instalacija je trajala oko 1-1.5h (kopiranje i ekstraktovanje 2.7gb u 3.8gb) mada su rekli da ce instalacija biti posebno optimizovana. Ja sam x puta pomislio da mi se komp blokirao dok je tekla instalacija. Btw 2.7gb moze da se iskopira na komp za manje do 5min. Da napomenem da mi Vista nije prepoznala zvucnu, koju bi valjda i 98.-ca prepoznala:) tako da mi nije bas najjasnije kolika ce ustvari biti promena sa XP-a na Vistu: da li kao recimo sa NT/2000 na XP ili sa 98/ME na XP (ili je to nista drugo nego XP SP3)

Elementarna Nepogoda
9.12.2005, 14:03
Eh "Tekst koji ste uneli je predugačak. Molimo vas da ga skratite na 2000 karaktera."

Na kraju da napomenem da sam Vistu instalirao iz radoznalosti (kao sto instaliram razne aplikacije koje inace ne koristim i posle deinstaliram) i naravno da u svakodnevnom radu koristim XP verziju Windows-a. Beta verzija je za beta testiranje i to je to.

faXcooL
9.12.2005, 14:07
Inace instalirao sam Beta1 verziju (na nju sam naisao) i totalno sam sokiran. Da li je moguce da sve dobro sto je radjeno pod kodnim imenom Longhorn izbaceno iz Viste? Recimo secam se kada je na CD-u casopisa Vidi (pre par god) doslo gomila programcica za konverziju XP-a u Longhorn i totalno su me odusevili Sidebar programi (taskbar postavljen sa strane uz neverovatno mnogo opcija-tabova) i mislio sam kada izadje novi Win da ce svi zbog toga da kupuju wide monitore! Dzabe sam ja Vistin taskbar postavljao sa strane kada ima podesavanja skoro ista kao na XP-u.

Da, procitao sam negde jedan text u kome pishe pravi razlog izbacivanja SideBara iz te prve Viste, al sam zaboravio :) Ako naidjem opet citiracu ga.
Btw, da te obradujem, SideBar su vratili i ima ga u Visti 5231 i 5259, pa ako si voljan da downloadujesh javi se na priv. za linkove.
p0z.

nightshift
10.12.2005, 8:39
what is Windows?
-----------------
32-bit extensions and a graphical shell for a
16-bit patch to an
8-bit operating system originally coded for a
4-bit microprocessor, written by a
2-bit company that can't stand
1-bit of competition

Windows: Where do you want to go today?
Linux: Where do you want to go tomorrow?
BSD: Are you guys coming or what?

PsyDuck
17.12.2005, 12:20
:ma nisu normalni ti ljudi iz MSa...pa oni samo pucaju na to da sve izgleda "ciganjski"...shta kao neshto su uradili time shto su zaboli "mekintosh look"?
koga uopshte briga kako desktop izgleda!? jel se desktop vidi kad se igra igrica? jel se desktop vidi kad se radi u nekom programu...??ja radim na XPu i drzhim "old look"...a da ne pominjem koliko RAMa vuche Vista!!!
::sad tje biti fazon da ako neshto treba pametno da se radi na Visti treba prvo da prodash bubreg i kupish 5 giga RAMa,i proc na 17 gigaherca,ili tje to MS da doprema besplatno svakom korisniku svog "savrsheno stabilnog,i neunishtivog" OSa...
:::nek` urade neshto pametno pa neka onda promole glavu,i shto se vetj jednom neuklone sami,kad iovako nishta pametno nisu uradili od Win 98??,valjda i oni sami kontaju da ceo svet polako prelazi na open_surs
::::to je sve uradjeno samo da bi narod,tj. korisnici dali josh para za hardverski deo kompa...
->DownWithTheMS-

Reloader
19.12.2005, 16:25
i shto se vetj jednom neuklone sami,kad iovako nishta pametno nisu uradili od Win 98??

Bi li se ti uklonio da ti firma donosi titulu jednog od najbogatijih ljudi na svatu?

valjda i oni sami kontaju da ceo svet polako prelazi na open_surs

LOL :D

Bolje se raspitaj malo...

PsyDuck
20.12.2005, 19:45
Pa ono,na primer,cela nemachka administracija je preshla na linux,
americhka berza je preshla na linux,kinezima se radi poseban linux zbog njihovih slova-takodje za administrativne potrebe...
vetjina u svetu konta da je linux stabilniji i sigurniji...
neznam shta je potrebnije od toga da bi se vdelo da linux preuzima deo kolacha od MS,a povrh svega linux je besplatan,a nudi vetji deo programa koji su jako slichni WINovim-pa vidi se da se i kod nas sve vishe ljudi bavi linuxom (dobro-iz hobija a ne iz poslovnih potreba...)
velika je samo jedna rupa po pitanju linuxa-nema previshe programa koji su prebacheni na platformu za linux-a kad se to bude desilo...ja mislim da je to kraj MSu
::

Reloader
20.12.2005, 22:21
Pa ono,na primer,cela nemachka administracija je preshla na linux,
americhka berza je preshla na linux,kinezima se radi poseban linux zbog njihovih slova-takodje za administrativne potrebe...

Super. Sad pogledaj situaciju na home user polju. Dodje negde 98%:2% u korist Win-a...

vetjina u svetu konta da je linux stabilniji i sigurniji...

Ali i dalje ne prelaze na njega ;)

neznam shta je potrebnije od toga da bi se vdelo da linux preuzima deo kolacha od MS

Ako mrvice podrazumevas delom, onda ok

i kod nas sve vishe ljudi bavi linuxom (dobro-iz hobija a ne iz poslovnih potreba...)

Sam si sve rekao. Ako mi OS sluzi za za*****ciju, jebes takav OS (a ne moze ni za to da posluzi, Win ima daleko bolji Game support...)

velika je samo jedna rupa po pitanju linuxa-nema previshe programa koji su prebacheni na platformu za linux-a kad se to bude desilo...ja mislim da je to kraj MSu::

I ja to mislim, ali to se nece nikada desiti bas zbog ideje o open source-u...

ZAre
21.12.2005, 22:13
evo ja upravo skidam build 5259 pa ako nekom trebaju linkovi nek se javi na pvt.
poz!
:cool:
Verujte mi da nije vredan te muke . . Onom 3d okruzenju o kojem sam citao po casopisima nema ni traga; bar ne u toj verziji.. I antivirus (avg free verzija) koju je moguce instalirati na buildu 51... ovde to nije slucaj. Mada glasine kazu da jos nema virusa koji bi mogli da naskode visti, ali ne bih se previse oslanjao na to.
My computer, ili u ovom slucaju samo Computer, ne otvara se ispod 10 sec. Problem je sto prikuplja previse (nepotrebnih) podataka o particijama.
Sve u svemu, nestrpljivi korisnici sacekajte jos malo(?)..

korisnik
21.12.2005, 23:59
Imam problema sa instalacijom 2570 verzije. Na tricetvrt instalacije javi error. Ima li jos netko takva iskustva.

faXcooL
22.12.2005, 0:56
@ZAre

Skinuo sam i ja taj build ali...

@korisnik

...u drugoj fazi setupa izbaci error "An error occured while copying files" :confused: Ne znam shta nisam uradio kako treba ali 3 DvD-a sam narezao bezuspesno i uvek mi javlja istu gresku. Verovatno je ISO ostecen...
Anyway, ovaj build nije prosho dalje kvalifikacije kod beta-testera zbog previshe bagova, ali su ga zamenili 5267 i 5270 - zvanicno zadnje pre-beta 2 verzije.

fLuXx
5.1.2006, 4:55
Shta se uopshte muchite sa betama. To cak i nije posledja beta! Bitje bar josh 2, videcete. Sem toga, shta ocekujete da tje revolucionarno da se desi? Pa, to je windows! Pogledajte samo - Windowsi: 9x, me, 2000, XP. Ukljucite classic look! Vidite li neku fundamentalnu razliku medju njima (izgled da ne racunam)? Sure, 2000 i XP su uradjeni u NT tehnologiji, ali da li vama to kao korisnicima zanchi neshto? Samo vetja potreba za ramom i GHz-ima. Tako ce i ovde biti: lepshe ikonice i prozori i 768+ rama! Jak napredak, nema shta! :) :) :)

Reloader
5.1.2006, 12:33
Sure, 2000 i XP su uradjeni u NT tehnologiji, ali da li vama to kao korisnicima zanchi neshto?

Ma jok, mogli su i u DOS tehnologiji da ga rade, nista nam ne bi znacilo :rolleyes:

Robert
7.1.2006, 1:05
Evo upravo sam probao Vistu iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii pa verovatno posto je jos uvek beta verzija ima neke mane.Malo drugacije izgleda pa dok se malo snadjete ali dobroje sto moze da se vrati na stari izgled mislim na control panel .Ovako radi mada mije internet explorer prijavljivao neke greske ali nije nista strasno .Jedino sto m i mnogo smeta je to sto na AMD 2600+ 512 MB RAM radi sporo, mislim na podizanje verovali ili ne oko 2 minuta.Neznam sta toliko radi ali mnogo je to.Verovatno trazi jos brzi kompjuter i mnogo rama .
Videcemo kada kupim za 2-3 meseca nov kompjuter kako ce onda da se ponasa.

yoker86
7.1.2006, 1:29
Jedino sto m i mnogo smeta je to sto na AMD 2600+ 512 MB RAM radi sporo
Radi sporo jer je jos pre-beta verzija, kada izadje konacna verzija bice dosta optimizovanija i radice brze

faXcooL
13.1.2006, 9:06
Pa 5270 radi bez problema i start-up je za nijansu sporiji od XP-a, a Vista je instalirana na sledecoj konfiguraciji : MSI-845 Ultra C, Intel® Celeron® 1.7GHz (overlock > 2.2GHz), 512MB RAM, GF 5200 128MB. Ovo ostalo nije bitno...
Ne znam koju verziju si ti skinuo ali ovde jedino sto moze da zasmeta je explorer koji posle duzeg vremena bukvalno prsne.

semaglig
22.1.2006, 7:50
http://news.zdnet.com/2100-3513_22-6029241.html

B@NE
21.5.2006, 16:05
Windows Vista Premium Ready PC:

* 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor.
* 1 GB of system memory.
* A graphics processor that runs Windows Aero (obavezna podrška za Pixel Shader 2.0)
* 128 MB of graphics memory.
* 40 GB of hard drive capacity with 15 GB free space (simboličnih 15gb minimum?)
* DVD-ROM Drive
* Audio output capability.
* Internet access capability

iurisvulgaris
21.5.2006, 16:25
Svi koji sada isprobavaju Vistu bi trebali da znaju da će kada istekne beta vrlo teško izbrisati njene foldere iz Windowsa xp/2000 pa će morati da koriste Hiren boot cd ili nešto slično.

NenadN
21.5.2006, 17:09
Svi koji sada isprobavaju Vistu bi trebali da znaju da će kada istekne beta vrlo teško izbrisati njene foldere iz Windowsa xp/2000 pa će morati da koriste Hiren boot cd ili nešto slično.
Kakve fajlove.., nema nista osim boot fajlova na primarnoj particiji.

iurisvulgaris
21.5.2006, 20:49
Nekima se desilo da kada su hteli da obrišu Vistu nisu mogli njene foldere(Windows,users itd) da izbrišu iz Windowsa xp/2000/2003.Jedino im je preostalo da formatiraju particiju gde je Vista ili da iz nekog DOS-a sa ntfs podrškom izbrišu Vistine foldere.

NenadN
21.5.2006, 22:30
Nekima se desilo da kada su hteli da obrišu Vistu nisu mogli njene foldere(Windows,users itd) da izbrišu iz Windowsa xp/2000/2003.Jedino im je preostalo da formatiraju particiju gde je Vista ili da iz nekog DOS-a sa ntfs podrškom izbrišu Vistine foldere.
A da upravu si imao sam taj problem, ali ne mora da se formatira moze preko Hiren's boot-a, tako sam bar ja. Inace jednom mi se desilo da sam obrisao staru verziju bez problema

Miloš
2.6.2006, 14:29
Јесте ли прочитали у "Свету Компјутера" да је Виста одложена за јун следеће године?:a_whistli :rofl:

GakunGak
2.6.2006, 16:46
Јесте ли прочитали у "Свету Компјутера" да је Виста одложена за јун следеће године?:a_whistli :rofl:
Pa oni postaju sve ludji i ludji. :boodala:
Da im covjek ne bi polomio zube???!!!:kreza:
Ima samo da pokazujem prstom na njih i :rofl:
A slika govori vise od rijeci: :n-cc2: :icon_scra :Battered: :boxing: :n-cc2:

Bryan Fury
4.6.2006, 11:41
Što se mene tiče, nije uopšte mnogo bitno što kasni - Windows XP radi sasvim dobro :)

Roronoa Zoro
4.6.2006, 12:12
Ja čak nisam ni uspeo da je instaliram (beta ver. "code name longhorn") jer odmah posle boot screena izbaci plavi ekran:(

miomirje
6.6.2006, 16:47
Gde mogu da skunem najnoviju beta verziju viste

Lord
6.6.2006, 17:47
Legalno - nigde!
Osim ako nisi u Microsoftovom programu beta testera...

GakunGak
6.6.2006, 18:54
Gde mogu da skunem najnoviju beta verziju viste
Nemoj bete, cekaj malo...
Mada ako ti se zuri, probaj na warez, torrent ili P2P.
Mada, ako hoces, e-mail mi [ne PM] i bice ti u toku dana ili najvise sledeceg odgovor.

Note to admin: Nisam naveo lokacije sajtova pa nema razloga za birsanje.

coconut
28.6.2006, 1:24
Potpuno legalno mozes napraviti download sa misrosoft sajta link je ovdje
http://www.microsoft.com/windowsvista/getready/preview.mspx
upozorenje file je nesto manji od 3.2 GB
good luck

uros@3D
10.7.2006, 17:13
Lepo je što ima Vista i za download.... ali ja sam dial-up, pa mogu samo da sanjam... nego sam ja lepo skinuo Vista Transformation Pack:
http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Vista-Transformation-Pack.shtml

Sve grafičke karakteristike su kao u Visti (ikonice, taskbar, log-on/off screen..)
i zvuci su drugačiji, dobiješ i wallpapere za Vistu, a o temama da ne pričam.. dobiješ bar 15 novih tema (uključujući i Vistinu) A glavni operativni sistem i dalje ostaje XP..... ali kad palite mašinu piše Windows Vista sa novim logo-om.
uostalom evo slike....

http://www.flurl.com/item/Vista_on_XP_u_157025

GakunGak
10.7.2006, 20:28
Lepo je što ima Vista i za download.... ali ja sam dial-up, pa mogu samo da sanjam... nego sam ja lepo skinuo Vista Transformation Pack:
http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Vista-Transformation-Pack.shtml

Sve grafičke karakteristike su kao u Visti (ikonice, taskbar, log-on/off screen..)
i zvuci su drugačiji, dobiješ i wallpapere za Vistu, a o temama da ne pričam.. dobiješ bar 15 novih tema (uključujući i Vistinu) A glavni operativni sistem i dalje ostaje XP..... ali kad palite mašinu piše Windows Vista sa novim logo-om.
uostalom evo slike....

Sve je to lijepo, nema sta, ali sta ces kad budes imao pravu Vistu i AERO GLASS??? Bez mocne graficke, itekako ces sanjati. A ja pogotovo sa FX 5200!:icon_evil

uros@3D
10.7.2006, 22:30
Pa neznam to za graficku... ja imam 6600 GT (AGP), ma i šta me briga ionako ću koristiti XP dok ne uzmem neku dobru mašinu sledeće godine pa ako se tada Vista bude usavršila i preuzela tržište instaliraću i nju pa da probamo to novo čudo čika Bila Gejtsa :D :D :D

Wild Boy
10.7.2006, 22:50

uostalom evo slike....

Samo reci kako se ponasa Win .... valjda ne koci?????

Belinea
10.7.2006, 23:08

uostalom evo slike....

a kolika je velicina da skinem jer je i u mene dial-up :)

K'R' HooD
10.7.2006, 23:28
Kako ce ovo raditi i da li ce uopste raditi na:
Celeron 1700mhz
512mb RAM
GeForce FX5500 128mb

GakunGak
10.7.2006, 23:37
Kako oni kazu, OPTIMALNO je 1GB, ali je min. 784MB [ili 512MB].
Sto se graficke tice, cini mi se da je ok.
@uros@3d: ima da ti radi izvrsno!!!

K'R' HooD
10.7.2006, 23:56
znaci radilo bi kod mene?!
jel bi seckalo ili sta vec...
ma preterase ga bre 1gb ram...

GakunGak
11.7.2006, 0:21
Mislim da bi zbog rama imao malo seckanja, ali najvjerovatnije ne bi ako ne bi instalirao vizuelne efekte kao AERO i ostalu sminku...
Sto se rama tice, ako si u prilici dodaj jos 256MB.:dedica:

PDarko
11.7.2006, 2:39

Nije bitno da li bi radio, vec kako bi radio. :paranoia:

Topla preporuka svima:
UKOLIKO NEMATE NAJMANJ 1 GB RAM-a I 3 GHz CPU NEMOJTE NI DA RAZMISLJATE O VISTI (da nebi bilo :n-cc2: ).

K'R' HooD
11.7.2006, 5:26
Topla preporuka svima:
UKOLIKO NEMATE NAJMANJ 1 GB RAM-a I 3 GHz CPU NEMOJTE NI DA RAZMISLJATE O VISTI (da nebi bilo ).
Mogao si svima nama da kupis po jedan racunar ... :p
ma iduce godine menjam komp, pa cu onda vistu, za sada je dosta Xp, Suse i Ubuntu...

uros@3D
11.7.2006, 16:57
@Wild Boy
Što se tiče Windowsa kod mene nema nikakvih problema, čak mi se čini da sad radi i brže... Možda zato što mi sad vše ne treba WindowBlinds za teme
Moja konfiguracija:
AMD Athlon XP 2000+ 1.66 Ghz
384 RAM
GIGABYTE 6600 GT

@Belinea
Veličina fajla je nekih 14 MB, skida se oko pola sata :qliranje:

GakunGak
11.7.2006, 17:49
@Wild Boy
Što se tiče Windowsa kod mene nema nikakvih problema, čak mi se čini da sad radi i brže... Možda zato što mi sad vše ne treba WindowBlinds za teme
Moja konfiguracija:
AMD Athlon XP 2000+ 1.66 Ghz
384 RAM
GIGABYTE 6600 GT

@Belinea
Veličina fajla je nekih 14 MB, skida se oko pola sata :qliranje:
Jaka graficka... Mada 384MB-a :eek:
Kuliraj i dalje...:qliranje:

VladarTame
11.7.2006, 20:52
a kolika je velicina da skinem jer je i u mene dial-up :)

Developer: Windows X | More programs by this producer
License: Freeware
Price: FREE
Size: 14.1 MB
Download time: 56K: 34m 22s 64K: 30m 4s 128K: 15m 2s 768K: 2m 30s
Last Updated: May 21st, 08:57 GMT
Category: C: \ System \ OS Enhancements
Read user reviews (14) Add a review Refer to friend Subscrib

uros@3D
11.7.2006, 21:31
Hehe, jeste da imam malo RAM-a ali pazi ovo, dobio sam komp sa samo 128MB(2004 god. !!!) ja tada još nisam znao ni šta je RAM pa sam ga posle dopunio sa 256mb, inače svi moji drugovi imaju po 256 pa ja čak imam i mnogo u odnosu na njih... :qliranje:

Wild Boy
11.7.2006, 22:17
Evo instalirao sam ovaj pack pre par minuta....win se podizao osetno duze, mada je to verovatno jer je konfigurisao okruzenje. Svi win prozori su postali providni, nove ikone, zvukovi itd....Imam giga rama (doduse koji rade usporeno posto nikako da ih namestim u biosu) i u winraru mi baca tacno 5kb/s manje nego ranije :D . Dakle ipak malo usporava. I naravno ovaj pack uvek moze da se odstrani iz sistema
A je l' moze nekako da se namesti da ovi prozori ne budu providni?

GakunGak
11.7.2006, 23:36
Evo instalirao sam ovaj pack pre par minuta....win se podizao osetno duze, mada je to verovatno jer je konfigurisao okruzenje. Svi win prozori su postali providni, nove ikone, zvukovi itd....Imam giga rama (doduse koji rade usporeno posto nikako da ih namestim u biosu) i u winraru mi baca tacno 5kb/s manje nego ranije :D . Dakle ipak malo usporava. I naravno ovaj pack uvek moze da se odstrani iz sistema
A je l' moze nekako da se namesti da ovi prozori ne budu providni?
Ja to za transparentnost sam nasao samo za statusnu liniju [Start, tray,...] ali ne i za prozore/ikone. Sad nam autor :a_bleh: :a_bleh: :a_bleh:

Orvel
11.7.2006, 23:44
...A je l' moze nekako da se namesti da ovi prozori ne budu providni?
Moze naravno.Imas pored sata ikonu Glass2k.Desni na nju pa settings.U okviru settings-a imas opciju Transparency Popup:Right click.Stavi enabled,pa ces moci desnim klikom u bilo kom prozoru da iskljucis transparentnost.

GakunGak
12.7.2006, 11:41
For those who hoce da je probaju, mogu je download from:
http://download.windowsvista.com/dl/preview/beta2/en/x86/iso/vista_5384.4.060518-1455_winmain_beta2_x86fre_client-LB2CFRE_EN_DVD.iso
Beta 2 Build 5384.
Serial za install: 6DBMD-WBT6T-PDTYB-M9YKK-F7GCX
BTW, ko ga testira, nek mi javi ima li UPGRADE opciju preko XP-a...

Note to admin: Nije warez/pirat/bullshit...
vidi link sa kojeg se preuzima, znaci public FREE TESTING. Serial je potreban za instalaciju.

PAIN
12.7.2006, 12:59
@PDarko Ne lupaj.To sad sirite svi neke gluposto zbog te vesti za 768ddr.Pa i ja kada je izasao Xp sam imao 128(toliko je bilo preporuceno).Uostalom i moj komp je primer toga da radi i na slabijem.JA imam 512ddr i Bartona 2500+ koji radi na 1.8Ghz.Dakle toliko otih 3.0ghz.Instalirao sam VIstu(prvo sam se plasio jer su svi plasili ljude, kao nemoj slucajno), nisam nesto isprobao u igrama mnogo ali sve je radilo da kazem OK.Nazalost Vista je bila kod mene samo dan(drugov hard)tako da su tvoje tvrdnje glupe i besmislene.

GakunGak
12.7.2006, 15:08
@PDarko Ne lupaj.To sad sirite svi neke gluposto zbog te vesti za 768ddr.Pa i ja kada je izasao Xp sam imao 128(toliko je bilo preporuceno).Uostalom i moj komp je primer toga da radi i na slabijem.JA imam 512ddr i Bartona 2500+ koji radi na 1.8Ghz.Dakle toliko otih 3.0ghz.Instalirao sam VIstu(prvo sam se plasio jer su svi plasili ljude, kao nemoj slucajno), nisam nesto isprobao u igrama mnogo ali sve je radilo da kazem OK.Nazalost Vista je bila kod mene samo dan(drugov hard)tako da su tvoje tvrdnje glupe i besmislene.
Kako se ponasa, jel' stabilan i jesi li mislio na BETA 1?:n_klanja:

Wild Boy
12.7.2006, 21:19
Moze naravno.Imas pored sata ikonu Glass2k.Desni nanju pa settings.U okviru settings-a imas opciju Transparency Popup:Right click.Stavi enabled,pa ces moci desnim klikom u bilo kom prozoru da iskljucis transparentnost.

hvala, tu ikonu nisam u pocetku ni izvaljivao :)

PDarko
13.7.2006, 0:14
@PDarko Ne lupaj.To sad sirite svi neke gluposto zbog te vesti za 768ddr.Pa i ja kada je izasao Xp sam imao 128(toliko je bilo preporuceno).Uostalom i moj komp je primer toga da radi i na slabijem.JA imam 512ddr i Bartona 2500+ koji radi na 1.8Ghz.

Kao sto sam rekao "Nije bitno da li ce da radi, vec kako ce da radi". I sam sam probao vistu (512 ddr, Athlon 2200+ koji takodje radi na 1.8Ghz). Ali, ...

Dakle toliko otih 3.0ghz.Instalirao sam VIstu(prvo sam se plasio jer su svi plasili ljude, kao nemoj slucajno), nisam nesto isprobao u igrama mnogo ali sve je radilo da kazem OK.Nazalost Vista je bila kod mene samo dan(drugov hard)tako da su tvoje tvrdnje glupe i besmislene.

... za razliku od tebe, imao sam vise vramena da je ocenim (oko mesec dana) i znam o cemu pricam. U ostalom, to je bila Beta1. Ko zna sta ce biti kad izadje finalna verzija.

GakunGak
13.7.2006, 9:39
A je li neko testirao BETA2???
Mislim da sam stavio link & serial... Mislim za one sa brzom vezom.
Preciznije, zanima me samo ima li BETA 2 upgrade tako da ako mi se ne svidja da je maknem:paranoia:

korisnik
13.7.2006, 9:54
Nema.

GakunGak
13.7.2006, 13:41
Е јесу безобрани, нема шта!!! Ако ти се не свиђа, не можеш да га макнеш! УУАААА, бре!!!
:n-cc2: :n-cc2: :n-cc2:

Aksic Srdjan
13.7.2006, 15:29
NIJE tacno da nemoze da se makne vista i vrati xp, odgovor mozete naci na http://neosmart.net/blog/archives/188 i vista ce nestati kao da nikada nije tamo ni bila, ok, kasnije cete mi se zahvaliti:D

A ovo je program za vistu Beta 2 pomocu koga mozete napraviti da vista i xp i ostali OS-i rade bez problema, a besplatan je i ima vrhunsku podrsku, na ovom forumu cete naci sve o tome kao i podrsku za Vistu i XP i ostalo. http://neosmart.net/forums/index.php?gettopic=81&p=1

Ono upudstvo gore kao i ovaj forum dole su vlasnistvo jedne kompanije: http://neosmart.net/

korisnik
13.7.2006, 16:14
Nema opcije upgrade pa onda uninstal, to sto pokazuje taj link je resenje kada se ne vidi XP particija, a ne da nadgradis XP pa onda uninstal. Ipak svidja mi se tool za upravljanje BCD

Aksic Srdjan
13.7.2006, 17:34
Nema opcije upgrade pa onda uninstal, to sto pokazuje taj link je resenje kada se ne vidi XP particija, a ne da nadgradis XP pa onda uninstal. Ipak svidja mi se tool za upravljanje BCD

Siguran sam da odgovor mozes naci na http://www.neosmart.net/forums/ pa idi u vista corner i citaj, mislim da sam video i sredjivanje na drugi nacin.

PAIN
13.7.2006, 21:40
@GakunGak Da upravo Beta1.Pa dobro ko sto kaze Darko nisam ga nesto ocenio extra.Ali radi stabilno(sto ne bi).MEni je onako da kazem Fancy.Ali nekako cudno, ne znam kako cu da se naviknem na finalnoj verziji kad zauvek ostane na kompu.

@PDarko Moji su utisci da sve to moze da tera mozda i sa slabijim.Pa nisam ni ja mislio da ga tera bilo kako vec da to budo zadovoljavajuce.

PAIN
13.7.2006, 21:44
Ehh na ovo uopste nisam obratio paznju.Min zahtevnost:

* A modern processor (at least 800MHz).
* 512 MB of system memory.
* A graphics processor that is DirectX 9 capable.

GakunGak
13.7.2006, 22:19
Ali jos uvijek nema zvanicnih drajvera za Vistu, zar ne???:icon_scra

Wild Boy
13.7.2006, 22:23
Sta vam je ljudi radice Vista na svemu i svacemu kao sto radi i XP

Ima zvanicnih drajvera za Vistu npr ATI i NVIDIA

GakunGak
14.7.2006, 8:35
Sta vam je ljudi radice Vista na svemu i svacemu kao sto radi i XP

Ima zvanicnih drajvera za Vistu npr ATI i NVIDIA
Nisam odavno zalazio tamo [nVidia] ali zadnji put kad sam bio vidio sam samo dravjercic bez Control Panel-a i ostalih komponenti... Znaci i to su sredili.:rolleyes:

dodgeme
14.7.2006, 14:42
ja imam vistu ta 2 i super je.Samo malo davi na 512

PAIN
14.7.2006, 15:47
ja imam vistu ta 2 i super je.Samo malo davi na 512
Pa kakve si probleme imao??

djuricdjordje
16.7.2006, 17:59
Ja sam imao problem sa Vistom 2,jer je posle instalacije na posebnu particiju bilo nemoguce butovati Windows xp,jer izbacuje da nedostaje ntldr.Nije pomoglo ni rucno kopiranje ovog fajla,vec jedino prepisivanje mbr i uklanjanje Vistinog boot menadzera.

dodgeme
20.7.2006, 12:59
nikakve probleme nego davi povremeno[koci]

The Dark Gamer
3.8.2006, 15:30
Ja sam prosle nedelje instalirao Vistu na svojoj masini,i zadovoljan sam kako radi.Ali posto imam karticu koja podrzava pixel shader 1.0(GeForce FX 5200),nemam AERO efekat,tj.onu prozirnost.Koju kartcu bi trebao da stavim(sa shaderom 2.0),a da nije jako skupa.Ovo mi ne treba samo zbog Viste,vec i zbog novijih igara(Hitman:Blood Money...kasljuc...):confused: :confused: :confused:

Mr. Garrison
3.8.2006, 19:48
5200 podrzava PS2.0, samo nisam siguran da li ti mozda treba jaca karta da bi mogao da koristis Aero paket?

nighthawk
8.8.2006, 22:59
Da li moze u Visti da se iskljuci sve ono sareno sr**e i da izgled bude kao kod win 2000? Da li je tada primetna razlika u performasama?

Lord
9.8.2006, 10:39
Ne znam da li sada ima primetne razlike u performansama, ali u konacnoj verziji bice razlike. Sporiji ce biti klasicni izgled, zato jer ce teret oko GUI padati na proc, a sa AERO izgledom za GUI je zadužena grafička.

nighthawk
9.8.2006, 22:41
Po onome sto sam video i procitao AERO je sr***e. Cemu sve to? Klasican izgled je mnogo pregledniji.

@Lord
A sta je sa memorijom, pogotovu ako je ima malo, AERO ce zauzimati vise nego klasicni

zukov
9.8.2006, 23:23
Imam jedan problem sa Windows Vista Beta 2 verziom. Prvo lepo napravim konekciju (dail-up) za internet. Kliknem da se konektujem. Onda mi proverava vezu sa intenetom. I onda se konektovanje prekida. Odem da proverim šta nije u redu, ali mi Vista kaže da nema nikakvih problema. Ljudi pomagajte, treba mi konekcija (zbog drajvera za Vistu).

optimus_prime
10.8.2006, 0:30
Na Vist-i mozes da stavis bilo koji XP - ov drajver i radice bez problema, a sto se tice drajvera za modem mislim da to za Vistu nema (ispravka ako gresim)!

zukov
10.8.2006, 14:17
Na Vist-i mozes da stavis bilo koji XP - ov drajver i radice bez problema, a sto se tice drajvera za modem mislim da to za Vistu nema (ispravka ako gresim)!
Ali kako da pokrenem internet? Pogledam u device manager-u i modem radi savršeno. Ljudi pomagajte!!!

voodoo_
10.8.2006, 20:04
Zeznuo se optimus, drajvera za modem nema na 64-bitnom Windowsu (jer baš nekog zabole da ih razvija), al na 32-bitnoj Visti možeš da koristiš iste drajvere ko na XP-u.

optimus_prime
10.8.2006, 20:27
Zeznuo se optimus, drajvera za modem nema na 64-bitnom Windowsu (jer baš nekog zabole da ih razvija), al na 32-bitnoj Visti možeš da koristiš iste drajvere ko na XP-u.

E stvarno sam se zeznuo, ja vidim nesto ne stima kad ja sa istom Vistom mogu da izadjem na net(oprostite mi)! :opanachke
Koj modem imas, pokusaj da deinstaliras drajvere i da skines kod nekog najnovije za tvoj modem! To je jos uvek Beta faza razvoja viste, pa nemoj da te cudi ako nesto nece da radi! Aj pisi!

zukov
10.8.2006, 21:06
Imam 32-bitnu Vistu.

zukov
10.8.2006, 21:09
E stvarno sam se zeznuo, ja vidim nesto ne stima kad ja sa istom Vistom mogu da izadjem na net(oprostite mi)! :opanachke
Koj modem imas, pokusaj da deinstaliras drajvere i da skines kod nekog najnovije za tvoj modem! To je jos uvek Beta faza razvoja viste, pa nemoj da te cudi ako nesto nece da radi! Aj pisi!
U.S. Robotics 56k Voice Host Int. Drajveri se instaliraju uz sam windows. Radi savršeno na XP-u.
Šta ako ne aktiviram Vistu i Office 2007 (a za to mi treba internet, zar ne)?

optimus_prime
10.8.2006, 22:48
U.S. Robotics 56k Voice Host Int. Drajveri se instaliraju uz sam windows. Radi savršeno na XP-u.
Šta ako ne aktiviram Vistu i Office 2007 (a za to mi treba internet, zar ne)?

Ako ne aktiviras Vistu moci ces da je koristis samo 14dana posle toga cvrc. Javi se na PM u vezi ovog problema!

Posto se drajveri instaliraju automatski postojoji mogucnost da Vista nema jos uvek dobre drajvere u sebi, zato skini neke sa interneta(kod nekog).

zukov
11.8.2006, 14:53
Ako ne aktiviras Vistu moci ces da je koristis samo 14dana posle toga cvrc. Javi se na PM u vezi ovog problema!

Posto se drajveri instaliraju automatski postojoji mogucnost da Vista nema jos uvek dobre drajvere u sebi, zato skini neke sa interneta(kod nekog).
Radi. Ali imam drugi problem ne mogu da aktiviram Vistu (key se već koristi).

optimus_prime
11.8.2006, 19:08
Radi. Ali imam drugi problem ne mogu da aktiviram Vistu (key se već koristi).

Dobro jutro!!!! Javi se na PM, pa da resimo tu aktivaciju!!!

Che_
12.8.2006, 22:59
Da li neko zna nesto o novoj verziji Viste 5472 Build. Da li ce raditi i kako i da li cu imati problem sa drajverima na sledecoj konfiguraciji:
AMD 64 3000+ s939
MSI k8n neo2 fx
Asus a9600 xt
768 mb RAM
asus cdrw
nec dvd rw
eksterni adsl modem (actionTec)

Da li je ovo 64-bitna ili 32-bitna verzija?

Lord
12.8.2006, 23:28
Svejedno je, obe će raditi...

optimus_prime
13.8.2006, 21:55
Da li neko zna nesto o novoj verziji Viste 5472 Build. Da li ce raditi i kako i da li cu imati problem sa drajverima na sledecoj konfiguraciji:
AMD 64 3000+ s939
MSI k8n neo2 fx
Asus a9600 xt
768 mb RAM
asus cdrw
nec dvd rw
eksterni adsl modem (actionTec)

Da li je ovo 64-bitna ili 32-bitna verzija?

Radi perfektno, ja bas imam taj build, samo instaliraj i pici,(ultra je brz, bar kod mene)!!!

korisnik
25.8.2006, 15:18
Evo izasao je prerelease RC1 build 5536. Sad ga skidam, probat cu za koji sat pa cu malo da javim.
Sto se tice 5472 taj mi je bio jos dosta spor, terao je 700 MB i znao je u pozadini zakucati winupdates proces. Neobjasnjivo se i sa vremena na vreme usporavao. Inace probavao sam ga na 4 Ghz i 2GB rama sa 7800GT512MB.

optimus_prime
25.8.2006, 20:31
Evo izasao je prerelease RC1 build 5536. Sad ga skidam, probat cu za koji sat pa cu malo da javim.
Sto se tice 5472 taj mi je bio jos dosta spor, terao je 700 MB i znao je u pozadini zakucati winupdates proces. Neobjasnjivo se i sa vremena na vreme usporavao. Inace probavao sam ga na 4 Ghz i 2GB rama sa 7800GT512MB.

samo napred, nemam vise nameru da skidam builde, probao sam video sam , sad samo cekam Full, javni kakv je taj build!

korisnik
26.8.2006, 15:03
Ovo stvarno radi. 5536 mislim. Intel Raid1 je jos uvek spoiji nego single disk, a sa upotrebom jednog diska mi je ocena racunara 4.1 Procesor je obicno 0-4 % opterecen, RAM trosi 500-700 MB i neverovatno je postala brza. Izgleda, da kada bude RTM nece cak niti biti potrebno kupovati novi racunar.
5536 definitivno moze da bude sistem za svakodnevnu upotrebu. Zvuk vise ne trokira, nema nenadanog upadanja brzine, ukratko preprorucujem da probate. Stvarno se vidi razlika RC grane prema beti.

optimus_prime
26.8.2006, 16:03
Ovo stvarno radi. 5536 mislim. Intel Raid1 je jos uvek spoiji nego single disk, a sa upotrebom jednog diska mi je ocena racunara 4.1 Procesor je obicno 0-4 % opterecen, RAM trosi 500-700 MB i neverovatno je postala brza. Izgleda, da kada bude RTM nece cak niti biti potrebno kupovati novi racunar.
5536 definitivno moze da bude sistem za svakodnevnu upotrebu. Zvuk vise ne trokira, nema nenadanog upadanja brzine, ukratko preprorucujem da probate. Stvarno se vidi razlika RC grane prema beti.

Ubedio si me, daj posalji link na PM!!!

Bond_007
26.8.2006, 21:20

busan ko polovnjaca :kreza:

optimus_prime
27.8.2006, 10:26
Ajde Bond reci kako je on to tolko busan, de obrazlozi svoj odgovor, kako i gde si to zakljucio. Nemoj da mi logicki povezujes stvari, tipa posto je beta onda je busna, nego daj svoje misljenje kako si ti zakljucio da je tolko busan!

Che_
29.8.2006, 20:57
Nego ljudi, da li mi za Vistu trebaju i neki drugi drajveri za sav hardver konkretno za adsl modem, recimo neki 64 bit-ni drajveri ili ce sav hardver moci da radi sa ovim 32 bitnim drajverima?

voodoo_
29.8.2006, 21:46
Ako instaliraš 32-bitnu verziju Viste, radiće.

JohnnyNT
29.8.2006, 21:49
Beta verzije su uvek bušne,to da se razumemo.Final version će biti bolja,mogu da se kladim.:dedica:

Che_
29.8.2006, 22:05
Ako instaliraš 32-bitnu verziju Viste, radiće.

A sa 64 bitnom verzijom?

optimus_prime
29.8.2006, 22:38
Ukoliko imas aktivnu internet konekciju trebao bi, a cak iako imas adsl modem trebao bi da ga pronadje bez problema.

Djordje81
30.8.2006, 2:05
Windows Vista Ultimate 449 долара
Windows Vista Business 386
Home Premium 269
Home Basic 233

Сића:mad:

Lord
30.8.2006, 7:38
Ionako će svi ovde nabaviti Ultimate Vistu za nešto malo manje od 449, ali dinara :dzavo:... Nisi naveo da ima i upgrade opcija koja je jeftinija... :dedica:

Djordje81
30.8.2006, 15:41
Ionako će svi ovde nabaviti Ultimate Vistu za nešto malo manje od 449, ali dinara :dzavo:... Nisi naveo da ima i upgrade opcija koja je jeftinija... :dedica:

Виста је ваљда заштићена од свих облика ******рије, upgrade може ваљда само неко са легалним XP ?

optimus_prime
30.8.2006, 20:13
Виста је ваљда заштићена од свих облика ******рије, upgrade може ваљда само неко са легалним XP ?

DA DA, nepostoji taj code i ta zastita koja ne moze da se razbije, to nece da radi
neko spolja nego neko iz Microsofta, kao sve velike firme i oni imaju inseider-a!!!

genius
30.8.2006, 20:29
Ja vec imam legalni XP i bas me briga :a_bleh:

optimus_prime
31.8.2006, 0:17
Ja vec imam legalni XP i bas me briga :a_bleh:

Imam i ja, posto radim za takvu firmu koja to omogucava, ali vistu cu tesko da prisutim org!!!

Master Neo
31.8.2006, 0:30
Vistu cemo svi nabaviti za oko 2-3eura, zar ne? Mada ne verujem da cu skoro preci, prvo zbog bagovitosti, dok je ne srede lepo, a drugo zbog zahtevnosti dok ne kupim drugu makinu. XP me sasvim zadovoljava, kao i sve ostale, zar ne?!

EclipsE
31.8.2006, 0:45
Bash me zanima sta ce sve Vista Ultimate od 449 dolara da ima od mogucnosti... Ko je lud da placa 449 dolara?

Ali izracunajte koliko ce u proseku ljudi da je kupi * 449=milioni i miloni... pa cak i milijarde

Lord
31.8.2006, 1:18
Teško da će baš milijarde...

optimus_prime
31.8.2006, 15:26
Teško da će baš milijarde...

Ne covek je mislio milijarde dinara. :) :) :D

N!KSY
31.8.2006, 15:31
Beta verzije su uvek bušne,to da se razumemo.Final version će biti bolja,mogu da se kladim.:dedica:
ja ne mogu:dedica: :n_klanja: LINUX!:alealeee: :n_klanja: LINUX!:alealeee:

Lucic Nemanja
3.9.2006, 13:27
Meni je drug rekao da bih mogao da pokrenem vistu moram da imam najmanje 1GB RAM-a:confused: :confused: .Ja mislim da je to mnogo.Ja imam 768MB RAM-a.Jel to dovoljno:confused:

Bug[Su]
3.9.2006, 13:44
za samo pokretanje ti treba toliko(to je da nekoci) moz ti i manje al ce da cepa :)
i josh ako hocesh da igrash igre................ihahah treba rama :D

voodoo_
3.9.2006, 14:35
Meni je drug rekao da bih mogao da pokrenem vistu moram da imam najmanje 1GB RAM-a:confused: :confused: .Ja mislim da je to mnogo.Ja imam 768MB RAM-a.Jel to dovoljno:confused:
Za Aero temu da.
Za običan WinXP skin je dosta i 512 MB.

korisnik
3.9.2006, 15:21
Evo upravo je izasla verzija 5600 oficielni RC1. Sa obzirom kako dobro je radio 5536 pre-rc1 i glede na to da ova verzija vazi do sredine 2007, svakako je zanimljiva za skidanje.

optimus_prime
3.9.2006, 16:35
Ma manite da se zezate sa beta verzijama, instaliras bilo koju betu 2 probas cisto da vidis na sta lici Vista, malo se prozezas i tolko, neocekujte sad bog zna kakav rad u Visti, kad didje Full onda cemo da komentarisemo za sta treba koliko rama i ostalo, do tad se ne opterecujte sa time,

Pozz svima,,,,

Lucic Nemanja
4.9.2006, 22:53
']za samo pokretanje ti treba toliko(to je da nekoci) moz ti i manje al ce da cepa :)
i josh ako hocesh da igrash igre................ihahah treba rama :D
Pa koliko mi rama treba za AERO i da igram igre?

Garson
5.9.2006, 1:28
Pa koliko mi rama treba za AERO i da igram igre?
2 GB optimum.

optimus_prime
5.9.2006, 10:01
2 GB optimum.

Lupas gluposti!!! Igrao sam sa 768mb heroes 5 , quake 4... i radi sasavim solidno , i to na celeornu 4 2200. kako li bi tek radilo na nekoj jacoj masini.

Garson
5.9.2006, 10:05
Lupas gluposti!!! Igrao sam sa 768mb heroes 5 , quake 4... i radi sasavim solidno , i to na celeornu 4 2200. kako li bi tek radilo na nekoj jacoj masini.
Vidish li ti pitanje? Koliko ce trebati za AERO?
Optimum ce biti 2GB.Pogledaj malo testove Viste sa AERO okruzenjem pa cesh videti.

optimus_prime
5.9.2006, 12:16
Vidish li ti pitanje? Koliko ce trebati za AERO?
Optimum ce biti 2GB.Pogledaj malo testove Viste sa AERO okruzenjem pa cesh videti.

slazem se ja, ali me testovi uopste ne zanimaju, zanima me samo ono kako radi kod mene a ne kod nekog, tako da je sve individualno do masine, ali radice bez problema!

Lord
5.9.2006, 13:32
To ti je isto kao da kažeš da je za XP dovoljno 256Mb rama - radiće ali kako? Za sam Wina je dovoljno - ali ne i za igre. 1,5Gb je dovoljno za Vistu - ali ne i za najzahtevnije igre (Oblivion, Fear...)

optimus_prime
5.9.2006, 15:02
To ne mozes da tvrdis jer je OS jos uvek u beta2 fazi izrade, (citaj ne optimizovan do kraja), kad izadje full onda mozemo da raspavljamo o to me sta i koliko je potrebno od resursa racunara za normalan rad i igranje, do tada mozemo samo da nagadjamo sta je i kako!

Garson
6.9.2006, 0:08
To ne mozes da tvrdis jer je OS jos uvek u beta2 fazi izrade, (citaj ne optimizovan do kraja), kad izadje full onda mozemo da raspavljamo o to me sta i koliko je potrebno od resursa racunara za normalan rad i igranje, do tada mozemo samo da nagadjamo sta je i kako!
Ako je sada za Oblivion i FEAR za potpuno ugodno igranje potrebno 1,5-2GB onda se lako zakljucuje koliko ce Vista traziti-sigurno ne manje od XP-a.

optimus_prime
6.9.2006, 1:19
Ma dok izadje Vista , i oblivion i FEAR ce da budu zastareli naslovi nece niko da ih igra, ili jako malo, a reko sam na kojoj masini sam lagano igrao FEAR na Visti i radila je bez problema, tako da ne vidim sad tolka preterivanja oko njene zahtevnosti.

Garson
6.9.2006, 1:42
Ma dok izadje Vista , i oblivion i FEAR ce da budu zastareli naslovi nece niko da ih igra, ili jako malo, a reko sam na kojoj masini sam lagano igrao FEAR na Visti i radila je bez problema, tako da ne vidim sad tolka preterivanja oko njene zahtevnosti.
Pa to shto pricash ide u prilog onome shto ja tvrdim, ako FEAR i Oblivion tada budu zastareli koliko li ce RAM-a traziti nove igre?
Face it, sa 1GB RAM-a na Visti ce biti zeznuto igranje.:dedica:

optimus_prime
6.9.2006, 20:31
Pa to shto pricash ide u prilog onome shto ja tvrdim, ako FEAR i Oblivion tada budu zastareli koliko li ce RAM-a traziti nove igre?
Face it, sa 1GB RAM-a na Visti ce biti zeznuto igranje.:dedica:

Pa da, nego da mi vidimo kako ce ona da radi stand alone pa cemo polako da dodajemo ram po potrebi.

paterfamilias
7.9.2006, 1:50
Ne razumem šta je u toj Visti toliko vredno da bi ljudi uzimali 2 gb Ram-a samo zbog malo šarenih efekata.Nema novog fajl sistema koji su toliko obećavali,tu je stari dobri Ntfs i nešto malo lepših prozora,neki šareni klon ACD see-a i desktop sidebar sa nekim beskorisnim ikonicama.Ima i neki desktop search,ali ništa bolji od Googlovog.
Kako će to čudo raditi na 90 % naših kancelarijskih mašina sa nekim celeronom,i 256 mb ram-a i integrisanom grafikom koja deli taj isti sistemski ram?Neće ni moći da se instalira verovatno.
Bruka je koliko taj sistem zauzima na hard disku a ima svega nekoliko programčića.
Ja sam instalirao Vistu beta 2 sa 1,5 gb ram-a na Athlonu xp 3200,i vukla se ko poslednja mrcina i drljala nemilice po virtualnoj memoriji iako je bilo dovoljno fizičke memorije
I sa 2 gb ram-a biće problema,treba držati i antuvirus i firewall,jer će odmah po izlasku Viste hakeri naći milion rupa kao i kod svakog Windowsa.Tek kada se instalira i deinstalira desetine programa i dođe do degradacije performansi zbog uvećanja registra,ima Vista da se vuče kao puž.Ima i zanimljivih stvari,recimo ako startuješ aplikaciju bez njenog instaliranja u Visti(instalirana u drugom Windowsu),startovanjem exe fajla,dobiješ upozorenje da program nije pravilno instaliran i da ga ne možeš koristiti.Znači mora instalacija i ubacivanje raznog smeća u registar.Jednostavno jedna obična šarena mamipara.

sasha vukelic
7.9.2006, 3:00
na disku mi je trenutno
Microsoft.Windows.Vista.Build.5600.RC1.x86.DVD-BetaInsiders

vrijedi li to instalirati, tj da li ce mi ista raditi na njemu?

optimus_prime
7.9.2006, 12:38
Ne razumem šta je u toj Visti toliko vredno da bi ljudi uzimali 2 gb Ram-a samo zbog malo šarenih efekata.Nema novog fajl sistema koji su toliko obećavali,tu je stari dobri Ntfs i nešto malo lepših prozora,neki šareni klon ACD see-a i desktop sidebar sa nekim beskorisnim ikonicama.Ima i neki desktop search,ali ništa bolji od Googlovog.
Kako će to čudo raditi na 90 % naših kancelarijskih mašina sa nekim celeronom,i 256 mb ram-a i integrisanom grafikom koja deli taj isti sistemski ram?Neće ni moći da se instalira verovatno.
Bruka je koliko taj sistem zauzima na hard disku a ima svega nekoliko programčića.
Ja sam instalirao Vistu beta 2 sa 1,5 gb ram-a na Athlonu xp 3200,i vukla se ko poslednja mrcina i drljala nemilice po virtualnoj memoriji iako je bilo dovoljno fizičke memorije
I sa 2 gb ram-a biće problema,treba držati i antuvirus i firewall,jer će odmah po izlasku Viste hakeri naći milion rupa kao i kod svakog Windowsa.Tek kada se instalira i deinstalira desetine programa i dođe do degradacije performansi zbog uvećanja registra,ima Vista da se vuče kao puž.Ima i zanimljivih stvari,recimo ako startuješ aplikaciju bez njenog instaliranja u Visti(instalirana u drugom Windowsu),startovanjem exe fajla,dobiješ upozorenje da program nije pravilno instaliran i da ga ne možeš koristiti.Znači mora instalacija i ubacivanje raznog smeća u registar.Jednostavno jedna obična šarena mamipara.

Ne bih se bas slozio da se vuce kao mrcina, zavis koji build si koristio?

Garson
7.9.2006, 13:09
Ne bih se bas slozio da se vuce kao mrcina, zavis koji build si koristio?
Shto, hocesh da kazesh da radi bolje nego XP? Cuo sam da sama instalacija pojede oko 7 GB.Zashto?
Svaki novi OS iz MS je zahtevniji nego prethodni.Shta tu nije jasno?

paterfamilias
7.9.2006, 15:44
Ne bih se bas slozio da se vuce kao mrcina, zavisi koji build si koristio?
Ne mogu da se setim tačno koji je bio build.Ali je bila zahtevnija od bete 1.Znači ništa od one priče da će biti optimizovanija na kraju,jer kako je razvijaju sve je zahtevnija.
To je i dalje običan Windows,ntfs,uporno korišćenje pagefile-a iako ima dosta ram-a,fragmentizacija,usporavanje i pad performansi čim instaliraš nešto više programa.Ništa značajno nisu unapredili od izlaska xp-a,a sve novine su kozmetičke prirode.

korisnik
7.9.2006, 15:51
Ne budite u zabludi, zaboravite betu. RC1 radi, brzo i stabilno, isto je brz ko xp ako ne i brzi, s time da postaje brzi sa vremenom. Trosi manje rama (560 Mb sa aero), a puno je sigurniji od svih ostalih sistema windows. Nikako nije caka ovog viste u 3d prozorima, to je samo usput "eye candy".

U svako slucaju, ko nije nuzno vezan za igre moze da upotrebljava Vista RC1 kao primarni sistem. Potrebno je 512 MB i stvar ce da radi.

optimus_prime
7.9.2006, 16:21
Shto, hocesh da kazesh da radi bolje nego XP? Cuo sam da sama instalacija pojede oko 7 GB.Zashto?
Svaki novi OS iz MS je zahtevniji nego prethodni.Shta tu nije jasno?

Pa bice bolja nego xp!
Pa sta ako pojede 7 gb, za to pitaj Microsoft ako zelis tacno da znas.
Svaka nova tehnologija mora da bude zahtevnija pa tako i ova.

Meni je boga mi sve jasno, ali neznam tebi.
(nemoj da me poghresno razumes ne ljutim se nista nego uhvatili ste se za dve stvari i non stop 24/7 raspravljate iste.)

paterfamilias
8.9.2006, 15:37
Pa bice bolja nego xp!

(nemoj da me poghresno razumes ne ljutim se nista nego uhvatili ste se za dve stvari i non stop 24/7 raspravljate iste.)
Ako nova tehnologija mora da bude zahtevnija treba da donese i nešto kvalitativno novo,a ne samo doterivanje xp-a.
Korisnicima treba manji,kompaktniji i brži sistem,zato je pun internet raznih lite verzija xp-a,koje su smanjene uz pomoć Nlite programa.A sada im nude nešto što zauzima 7 gb i jede resurse ko nenormalno.

Lord
8.9.2006, 16:44
Nešto mi se čini da tih 6GB razlike u odnosu na XP nije utrošeno na doterivanje korisničkog interfejsa. Sa najnovijim buildom 5600 tj. RC1, igre rade isto kao i na XPu što se tiče brzine, tako da sa te strane ne možeš govoriti o zahtevnosti. A što se ostalih stvari tiče, zato je ovaj build RC1, a ne FINAL verzija. Razlika izmedju XPa i Viste će biti kao i izmedju win98 i XPa - koja se mnogima činila velika samo zato jer je bio daleko lepši korisnički interfejs u XP, negu u win98, a imedju XPa i Viste nema preterano mnogo razlike u UI, pa se ljudima čini da nema suštinskih razlika koje su ispod haube - a biće je, najviše po pitanju sigurnosti...

optimus_prime
8.9.2006, 17:55
Nešto mi se čini da tih 6GB razlike u odnosu na XP nije utrošeno na doterivanje korisničkog interfejsa. Sa najnovijim buildom 5600 tj. RC1, igre rade isto kao i na XPu što se tiče brzine, tako da sa te strane ne možeš govoriti o zahtevnosti. A što se ostalih stvari tiče, zato je ovaj build RC1, a ne FINAL verzija. Razlika izmedju XPa i Viste će biti kao i izmedju win98 i XPa - koja se mnogima činila velika samo zato jer je bio daleko lepši korisnički interfejs u XP, negu u win98, a imedju XPa i Viste nema preterano mnogo razlike u UI, pa se ljudima čini da nema suštinskih razlika koje su ispod haube - a biće je, najviše po pitanju sigurnosti...

Apsolutno se slazem!!!

Kostarum Rex Persia
8.9.2006, 22:48
Ajde nek me neko kontaktira na PP ako ima Vista RC1 ili Vista64 RC1 operativni sistem. Zahvaljujem.

Garson
8.9.2006, 22:57
Pa bice bolja nego xp!

Shto da pitam Microsoft? Ako tu ima (a ima sigurno) gomila nepotrebnih stvari, nemam shta da ih pitam.
Slazem se da je svaka nova tehnologija zahtevnija, zato sam i rekao da ce za potpuno ugodno korishcenje Viste biti potrebno 2GB RAM shto je u skladu sa napretkom tehnologije.Neko rece da Vista sa Aero jede 560 MB, dodaj na to Crysis i eto ti 2GB RAM.Sa 1GB ce igranje verovatno biti mucenje.

Mr. Garrison
9.9.2006, 1:58
znaci miran sam za Vistu sa Aero paketom :)
ako nista, memorija nije skupa...

Garson
9.9.2006, 2:02
znaci miran sam za Vistu sa Aero paketom :)
ako nista, memorija nije skupa...
Koji ce ti qrac Aero?

Mr. Garrison
9.9.2006, 2:32
kad je dzabe, i sirce je slatko...lepo izgleda, alo nista drugo...

Garson
9.9.2006, 2:41
kad je dzabe, i sirce je slatko...lepo izgleda, alo nista drugo...
Nije dzabe.Koshta jedno 500MB RAM-a.;)

Mr. Garrison
9.9.2006, 3:01
znaci 40e. nije strasno :)

Garson
9.9.2006, 3:12
znaci 40e. nije strasno :)
Pratish li ti cene? DDR je poskupeo.Sad je 50e.

Mr. Garrison
9.9.2006, 3:22
ne pratim :) imam dovoljno rama, pa sto se mene tice, moze da bude i 100e. sto vise to bolje po mene; kad budem prodavao svoj ram ima da se obogatim i pazarim nekog DX10 ATI-ja :)

korisnik
9.9.2006, 13:20
Dosta bre sirenja dezinformacija. Ko kaze da Aero trosi 500 MB. Evo sad sam probao. Vista sa Aero trosi 575 MB, bez aero, znaci windows classic, trosi 535 MB.

Dakle, Aero nije memory hog servis. U tom ramu koji sam spomenu se vrte jos brojni procesi, poput messengera, explorer sa tri taba, audio control centar itd.

Wild Boy
9.9.2006, 14:07
Dosta bre sirenja dezinformacija. Ko kaze da Aero trosi 500 MB. Evo sad sam probao. Vista sa Aero trosi 575 MB, bez aero, znaci windows classic, trosi 535 MB.

Dakle, Aero nije memory hog servis. U tom ramu koji sam spomenu se vrte jos brojni procesi, poput messengera, explorer sa tri taba, audio control centar itd.

Pa dobro pre par meseci se pojavio onaj cuveni test u kome Aero trosi 800mb.....napredujemo :aplauz:

voodoo_
9.9.2006, 14:11
Aj probaj da pobiješ nepotrebne servise pa javi kakva je situacija.

korisnik
9.9.2006, 15:19
Neznam koje to da zaustavim. Imam 2 GB i ne smeta me 600 MB usage. Uveren sam da moze da se spusti na 300-400.

Mr. Garrison
9.9.2006, 18:15
znacu udvostucili su memory usage? nije lose, obzirom da je XP trosio k'o upaljac. cobani sa 2GB nemaju razloga za brigu :)

paterfamilias
9.9.2006, 19:58
znacu udvostucili su memory usage? nije lose, obzirom da je XP trosio k'o upaljac. cobani sa 2GB nemaju razloga za brigu :)
Sada na našem tržištu ne preovlađuju mašine sa 2 gb ram-a.Neće biti mnogo drugačije ni kada Vista izađe.Još uvek se prodaju kao mainstream konfiguracije sa 256 ili 512 mb ram-a.Kakav je to operativni sistem koji ne može solidno da radi na sadašnjoj mašini sa 512 mb ram-a?Čim bi trebalo da se pokrene neka igra-trk u prodavnicu da kupiš još malo ram-a.
Neće ni 2007 godine mašine sa 1-2 gb ram-a biti toliko zastupljene,sećam se da su 2002/2003 godine bile popularne mašine sa 256 mb ram-a,i sada posle skoro 5 godina još se nude na tržištu konfiguracije sa 256 ili 512 mb ram-a.Neki dileri ove računare sa 512 mb još uvek reklamiraju kao "gamer"-konfiguracije.

korisnik
9.9.2006, 20:20
Mozda ne bude main stream 2 Gb. ALi 1 Gb ce da bude februara 2007. Tada ionako dolazi vista u mase.

Bryan Fury
10.9.2006, 22:05
Sada na našem tržištu ne preovlađuju mašine sa 2 gb ram-a.Neće biti mnogo drugačije ni kada Vista izađe.Još uvek se prodaju kao mainstream konfiguracije sa 256 ili 512 mb ram-a.Kakav je to operativni sistem koji ne može solidno da radi na sadašnjoj mašini sa 512 mb ram-a?

To što izlazi Vista ne znači da svi moraju istog trenutka da pređu na nju - oni sa slabijim mašinama mogu slobodno da ostanu na XP-u ili starijim OS. Ipak većina budućih korisnika Viste nije iz Srbije, a u normalnom svetu 1Gb memorije odavno nije neka cifra.

optimus_prime
11.9.2006, 20:32
Kolko mi se cini RAM nije problem jer su njegove cene vise nego smesne(bar po meni)!

Garson
11.9.2006, 20:36
Pogledajte ovo. (http://www.benchmark.co.yu/article.php?sid=11528)
Verovatno je ATI navlakusha u pitanju.Bezobrazluk.

mishko
11.9.2006, 22:07
Naravno da je navlakusha. Kakav bezobrazan nacin za ubedjivanje ljudi da kupe X1800 ili nesto skuplje, ali iskljucivo od ATI-ja. :mad:
Nego, zanima me da li je moguce instalirati Vistu RC1 na mashinama koje nemaju DX9 kompatibilnu kartu? Da li bi Vista mogla da radi na takvim kompjuterima (bez aero-glass-a, naravno)?

Garson
11.9.2006, 22:09
Naravno da je navlakusha. Kakav bezobrazan nacin za ubedjivanje ljudi da kupe X1800 ili nesto skuplje, ali iskljucivo od ATI-ja. :mad:
Ne X1800, nego X1900XTX ili jace.:confused: :mad: :nov_mad2: :n-cc2:

Rocker
11.9.2006, 22:50
Pogledajte ovo. (http://www.benchmark.co.yu/article.php?sid=11528)
Verovatno je ATI navlakusha u pitanju.Bezobrazluk.
Ja pao zbog grafičke i prostora na hardu, sve ostalo je OK! Mada za grafičku seru k'o besni! Piše da treba 256MB, Shader model 3.0 (a ja to sve imam na 6600) i piše da je grafička nedovoljna a ispod toga detaljna analiza grafičke sve piše da je OK!!! Koja nebuloza...:rofl:

Garson
11.9.2006, 22:57
Ja prosh'o sve :) sem slobodan prostor na disku, mada on prepoznaje slobodan prostor na C particiji gde imam 10GB free a treba 15GB.

Wild Boy
11.9.2006, 23:57
Ja pao zbog grafičke i prostora na hardu, sve ostalo je OK! Mada za grafičku seru k'o besni! Piše da treba 256MB, Shader model 3.0 (a ja to sve imam na 6600) i piše da je grafička nedovoljna a ispod toga detaljna analiza grafičke sve piše da je OK!!! Koja nebuloza...:rofl:

Zato sto je nvidia :)
Lepo ti kazu ljudi predji na ATI-ja :D

Garson
12.9.2006, 0:03
Zato sto je nvidia :)
Lepo ti kazu ljudi predji na ATI-ja :D
Kao shto rekoh, ja sam prosh'o :) , sa nVidia 7600GT.:D

korisnik
15.9.2006, 0:16
Ovde je lista u doradi o compatibilnosti viste RC1
http://www.iexbeta.com/wiki/index.php/Windows_Vista_Hardware_Compatibility_List