PDA

Prikaži potpunu verziju : Photoshop Tips&tricks

bobi
27.11.2005, 22:11
A sada zadatak od mene.
Probajte da napravite gradientno transparentni layer preko pozadine.

Malo da pojasnim.

Otvorite neku sliku (suma, planine, snajke... bilo sta), ukucate tekst odozgo, recimo Boban :)

E, sad ne zelim da taj Boban odozgo bude polu-providan, vec gradientno providan.
B slovo se, recimo, super vidi i onda vidljivost celog teksta polako opada (gradientno) dok ne dodje na N, koje je potpuno nevidljivo.

Ja sam se pre nekih godinu dana mucio da to izvedem, i nisam uspeo.

I onda mi kolega rece:" Moras prvo da kliknes ovde".

Sta mislite gde?

Simke
28.11.2005, 1:21
A sada zadatak od mene.
Probajte da napravite gradientno transparentni layer preko pozadine.

Malo da pojasnim.

Otvorite neku sliku (suma, planine, snajke... bilo sta), ukucate tekst odozgo, recimo Boban :)

E, sad ne zelim da taj Boban odozgo bude polu-providan, vec gradientno providan.
B slovo se, recimo, super vidi i onda vidljivost celog teksta polako opada (gradientno) dok ne dodje na N, koje je potpuno nevidljivo.

Ja sam se pre nekih godinu dana mucio da to izvedem, i nisam uspeo.

I onda mi kolega rece:" Moras prvo da kliknes ovde".

Sta mislite gde?

Rasterize layer i radiš im šta hoćeš.

A tvoja varijanta je:

bobi
28.11.2005, 19:08
Rasterize layer i radiš im šta hoćeš.

A tvoja varijanta je:

Nece da moze :)

Mozda nisam lepo objasnio.

Evo vam primer

Simke
30.11.2005, 0:58
Grešiš sine, silno grešiš sine.

Drugi put probaj pre nego što nešto tvrdiš!
Ako nisam uradio na onaj način koji ti poznaješ to bi moglo biti: Da postoji još neka varijanta. A možda ima još koja, šta misliš?

bobi
30.11.2005, 18:29
Na pamet mi pada samo jedna varijanta.

Jer, gledaj... Ako ukucas tekst i rasterizujes isti, posle kada posegnes za crno-belim gradientom, cela slika se obji u crno belo (probao ja posle tvog prvog posta) :).

Cela fora se sastoji u tome da treba layeru dodati masku, pre gradienta. (Mislim da si ti kao advanced user verovatno predpostavljao da je uobicajeno dodati masku na layer, a nasta sam ja ciljao da ostali treba da nadju).

A sad mi ovo nije jasno kod tvog nacina...

Zasto rasterizovati Layer i tako onemoguciti promenu teksta, kada ovaj opisani nacin radi i bez toga?

Pozdrav...

P.S. Daj i ti neki trik :)

Simke
1.12.2005, 2:38
Ako ukucas tekst i rasterizujes isti, posle kada posegnes za crno-belim gradientom, cela slika se oboji u crno belo (probao ja posle tvog prvog posta) :).

Zašto u belo?
Foregroud to transparent

Što se tiče trikića trebalo bi malo više prostora a to je već problem.

Zašto ih rasterizujem?
Ja volim da koristim kombinacije raznih filtera što na na određene delove slike/sloja koji obrađujem što na cele površine. Sad ćeš najverovatnije biti razočaran jer radim t.j. koristim Photoshop 6.0. Razlog je što za njega imam dodatnih preko 250 raznih filtera, možeš da stvoriš sliku koliko to kombinacija daje. Veliki deo tih filtera nažalost ne pije vode sa novijim verzijama. Ne kažem da nema novijih verzija filtera ali ovo je balkan zar ne ...

oluja
1.12.2005, 2:42
koristim Photoshop 6.0. Razlog je što za njega imam dodatnih preko 250 raznih filtera, možeš da stvoriš sliku koliko to kombinacija daje. Veliki deo tih filtera nažalost ne pije vode sa novijim verzijama. Ne kažem da nema novijih verzija filtera ali ovo je balkan zar ne ...

Koje to verzije filtera ne rade sa novijim PS-ovima? Svi stari filteri koji su radili i sa 4.0 verzijom rade mi i sa CS2... bar ovi koje ja imam...

Simke
1.12.2005, 2:57
@bobi

Što se tiče filtera ako nisi na CS-u i ako te ne mrzi da instaliraš 6.0 rado ću ti ih poslati na jednom CD-u. Podrazumeva se da je sve besplatno osim PTT troškova.

Uz dovoljan broj filtera nezavisnih proizvođača i podrazumevane filtere i mogućnosti Photoshopa aktivira se njegova puna snaga.

Možda ne bi bila loša ideja da predložimo SK-a da organizuje neki konkurs za recimo Wallpaper ili nešto slično. Da se radovi predaju na forumu, da može da se glasa ... i na kraju možda neke nagradice u vidu opreme ili programa.

Simke
1.12.2005, 3:06
Koje to verzije filtera ne rade sa novijim PS-ovima? Svi stari filteri koji su radili i sa 4.0 verzijom rade mi i sa CS2... bar ovi koje ja imam...

Recimo:
- Filter Factory Gallery A, B, C, D, E, F, G, H, M
- Eye Candy

meni nije htelo da radi jer su ...

a ako znaš kako da ih nateram da rade pod CS-om častim piće.

oluja
1.12.2005, 3:13
Recimo:
- Filter Factory Gallery A, B, C, D, E, F, G, H, M
- Eye Candy

Eye Candy - samo pokazem putanju... C:\Program Files\Adobe\PhotoshopCS2\Plug-Ins\Filters
Filter factory se, koliko se secam, samo kopira (ista putanja)...

Javi, idemo na pivo svejedno...

Simke
1.12.2005, 3:41
Eye Candy - samo pokazem putanju... C:\Program Files\Adobe\PhotoshopCS2\Plug-Ins\Filters
Filter factory se, koliko se secam, samo kopira (ista putanja)...

Javi, idemo na pivo svejedno...
Probaću svakako ali tek danas po podne najverovatnije, sad idem da knjavam pošto radim od 7-8 ... a na poslu imaju razne ideje (možeš pretpostaviti kad su mi preko 75% ''klijentele'' intelektualci koji misle da su najpametniji na svetu)

Ako se dobro sećam problem je bio što CS nije hteo da ih pokrene iz razloga što su 16 bitni ili tako nekako.

Pozdrav,
kad ja budem čitao tvoju sledeću poruku
ti ćeš tako slatko spavati
a ja ću te tako jako mrzeti ...

oluja
1.12.2005, 4:04
Pozdrav, kad ja budem čitao tvoju sledeću poruku ti ćeš tako slatko spavati a ja ću te tako jako mrzeti ...
Eye Candy 3.0 u CS2... siguran sam da sve sto radi u 6 radi i u CS2 :)
PS. Ni je ne spavam mnogo duze... :(

Simke
1.12.2005, 7:50
Vidim OK je za Eye Candy, videćemo šta će biti sa FF Gallery. Nisi morao da se mučiš sa slikom valjda postoji doza poverenja.

Nemam CS2, imam samo CS i danas sigurno instaliram iako sad kad sam odspavao kao da se sećam da je bio već instaliran uporedno sa 6.0 i da sam mu putanju kao što si i sam rekao u podešavanjima naveo na: folder/ ... plug-in od 6-ice.

Šta koristiš još od filtera?

oluja
1.12.2005, 11:24
Šta koristiš još od filtera?
Izbegavam sve ostale plug-inove koliko god mogu zato sto mislim da prava kombinacija osnovnih moze skoro sve... (ako se ima vremena). Odavno nisam instalirao eye... pa si me sinoc zaintrigirao da li su nesto promenili i po tom pitanju u CS2... znatizelja vise... :)
BTW promena koja me najvise nervira u CS2, sto vise ne mogu sa ctrl+desni klik da selektujem zeljeni lejer ako se nalazi grupisan (kao u folderu) na paleti layers... :( doduse nisam nesto ni imao vremena da trazim resenje za problem...

bobi
1.12.2005, 19:07
Zašto u belo?
Foregroud to transparent

Kako sam glup, nije mi ni pala alfa na pamet.
Fora je sto se u drugim programima crno - bela varijanta koristi za alfu, pa sam po toj logici trazio resenje.

Dobro...nema veze.

Sto se tice diska, salji,(dobices na PM adresu) pa onda ja vodim na pivo.

Samo jos da Oluji nadjemo razlog da nas casti za pivo :)

P.S. Slazem se za nagradnu igru u kojoj bi se radili wallpaperi, ali se ne slazem za nagrade.

Mislim da bi dobitnici u najmanju ruku trebali da dobiju nekog najnovijeg Mac-a, Silikon Graphic stanicu i sl.
A ostalima, koji bi bili pohvaljeni za trud, neku dobru graficku (po sopstvenom izboru Ati ili N-vidia).

oluja
1.12.2005, 19:20
Mislim da bi dobitnici u najmanju ruku trebali da dobiju nekog najnovijeg Mac-a, Silikon Graphic stanicu i sl.
A ostalima, koji bi bili pohvaljeni za trud, neku dobru graficku (po sopstvenom izboru Ati ili N-vidia).

LOL :D
Samo ako se nadje sponzor i sumnjam da ce dati Silicon Graphic ili MAC-a...
Morali bi smisliti teme za radove. Bobi, otvori novu temu (ako ne postoji) u delu "O SK-u uopšte" ovo postaje off topic.

Highlander
1.12.2005, 20:55
Uz dovoljan broj filtera nezavisnih proizvođača i podrazumevane filtere i mogućnosti Photoshopa aktivira se njegova puna snaga.

Ne mora da znaci! Ja licno izbegavam filtere (sem standardnih, naravno)! Nabavio sam bio negde oko 1700 filtera (necu da kazem gde :D) ali su mi samo zamrznuli Photoshop, posle cega sam morao da resetujem komp, a posle da ga i reinstaliram jer nije hteo da radi! Ako neko hoce te filtere, neka mi javi, mada je vecina beskorisna!

Ako smatrate da nisam u potpunosti u pravu onda mi napisite koji su to MustHave filteri posto ne mogu da isprobavam jedan po jedan!

Simke
2.12.2005, 0:05
Nabavio sam bio negde oko 1700 filtera

Nisi ih valjda sve instalirao?:confused:
Pa samo da ih probaš ako uzmemo da ti je za jedan filter potrebno 5 (pet) minuta dođemo do cifre od 141,6 sati ili 5,91 dana. Ni ja ih ne bih zavoleo.

ali su mi samo zamrznuli Photoshop, posle cega sam morao da resetujem komp, a posle da ga i reinstaliram jer nije hteo da radi!
Pitam se zašto? A da je tebi neko obukao svu garderobu iz ormara kako li bi se samo kretao?

Ako neko hoce te filtere, neka mi javi, mada je vecina beskorisna!
Beskorisna, ovo mi je već izazov. Možda hoću ja sve zavisi od uslova transakcije.

Ako smatrate da nisam u potpunosti u pravu onda mi napisite koji su to MustHave filteri posto ne mogu da isprobavam jedan po jedan!

MustHave?
Nemama pojma.

zleetherius
12.12.2005, 20:12
evo i ja da postvaim par kratkih tut:

fading lines:
vrlo brzo se radi. prvo povucete liniju (sto tanju to bolje 3-5px) u zeljenoj boji. foreground stavite da bude boja pozadine. zatim sa gradient toolom (foreground to transparent) povucete sa leva ne desno ili obrnuto u zavisnosti od toga na koju stranu zelite da linija "nestaje.
lightsaber (moj omiljeni tut):
odaberite pozadinu (ja satvljem tamno sivu) i marquee toolom selektujte pravougaonik (kao tanak stap ako neko ne zna kako izgleda zrak sabera). ofarbajte u belo i blurujte na 1-3 px. dodajte i bevel & emboss ali ne preterano, u suprotnom zrak ce izgledati kao plasticni stap. mozete da stavite da se zrak malo smanjuje ka vrhu : edit>transform>distort. zatim dodajte efekat outer glow. (e da zaboravio sam, ako hocete da vam sablja izgleda iole normalno napravite mali polukrug cije je precnik jednak vrhu zraka i spojite ta dva lejera da dobijete zaobljen kraj). opacity:80-90, noise:1, spread:10-20 size: 30-35. za drsku mozete da pogledate www.masterreplicas.com i odatle skinete slike hiltova. a ako imate iskustvo sa 3d mozete i sami da je napravite. zatim postavite zrak na vrh hilta, dodate jos malo blur efekta, lens flare na mesto spajanja hilta i zraka (ne preterano jak), i to bi bilo to. ja cu svoj rad okaciti cim budem imao malo vremena sad radim matis :D

cetnik
16.12.2005, 0:08
ljudi, ala se cimate, ima i laksih nacina da se dodje do onog cilja, sto ste rekli za transparentna slova, probajte sa blending options... i sa fill opcijom, tako ne morate da rasterizujete text...

BossCo
16.12.2005, 0:20
Pozdrav svima koji su jos uvek budni a rade ujutru! :eek:

Samo hocu da kazem da u Photoshopu radim od verzije 3 pa sve dosad u CS2

ako nekome treba neki savet neka pita slobodno, posto ja u ove kasne ste nemogu da smislim nijedan pametan tutorial.:)

cetnik
16.12.2005, 15:30
evo jedne cake, ako focete da napravite neki objekat da izgleda kao da je od metala (ne treba vam 3dsmax za to) Prvo napravite, napisite, stagod hocete, nekakav objekat...onda iskoristite blending options. Na primer bevel and embross. Preko toga samo stavite neku texturu metala, neku rdjavu i stavite taj layer na overlay... ja sam tako napravio logo za mod koji radim. Veoma je prosto, mozda i debilasto, ali je rezultat extra:)
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/logo.jpg

zleetherius
16.12.2005, 17:35
to bi bilo kao da kazes: kako napraviti kamen? uzmete neki oblik i skinete texturu kamena :D. postoji nacin sam da napravis metal, barem nesto sto lici na metal: kao foreground stavite tamno sivu a kao background stavite svetlo sivu. sa gradient toolom predjite preko povrsine (sa pritisnutim shift). blending options> bevel and emboss (ne moram da pricam koliko da stavite, uostalom lepse je kad sami odredite koliko stavite), ukoliko zelite inner shadow, veoma mali satin i pattern overlay (ima nekih opcija koja se dobijaju uz ps). a mozete i da skinete texturu :D. za rdju imate brusheve koje mozete da skidate na netu, a ja preporucujem www.deviantart.com.

cetnik
16.12.2005, 22:28
e svaka ti cast! ako tako dobijes nesto sto lici na metal...Ja sam rekao najbrzi nacin za pravljenje, jer je vreme novac, np ja radim texture za igricu, i ako bih radio tako...Uostalom ako neko hoce da se cima, moze da uzme uljane boje i platno pa da slika. Ovaj sajt sam uradio na nacin koji sam opisao, pa vidi da li bi to mogao bez neke texture :D
http://www.allied-victory.com/

bobi
16.12.2005, 22:46
Mislim da ste obojica u pravu.

Ne postoji odredjena definicija kako treba da se radi.
n.p.r ako se radi o sajtu koji si ti cetnice napravio, onda covek stvarno i nema vremena da rucno napravi metal ili kamen.
Ali ako se radi jedna slika, glupo je koristiti bilo koju mapu, pogotovo neku koja je dosla uz program.

B.T.W. Svidja mi se dizajn sajta cetnice, samo jedan predlog ako smem..

Kada kursorom predjemo preko prve teme, taj layer se spusta na dole, zatim kada predjemo na temu ispod isto se desava, s tim sto se ovaj prvi vraca u pocetno stanje.

Mislim da bi bilo mnogo efektnije kada bi i prvi ostao pognut poput drugog.
Zatim ako predjes na treci, sva tri su spustena.

Dobro?

cetnik
17.12.2005, 2:21
ok, nije losa zamisao, samo problem je texnicke prirode, slab sam sa dhtml-om, tako da to ne znam kako da izvedem sa javom, ili vec cim :( mada tnx na predlogu

zleetherius
17.12.2005, 14:33
e svaka ti cast! ako tako dobijes nesto sto lici na metal...Ja sam rekao najbrzi nacin za pravljenje, jer je vreme novac, np ja radim texture za igricu, i ako bih radio tako...Uostalom ako neko hoce da se cima, moze da uzme uljane boje i platno pa da slika. Ovaj sajt sam uradio na nacin koji sam opisao, pa vidi da li bi to mogao bez neke texture :D
http://www.allied-victory.com/

nemam sad vremena radim matu, ali do kraja dana napravicu ti bez ijedne skinute texture. ja ti nisam rekao da to ne valja, vec da ovde pokusavamo da objasnimo postupak pravljenja metala, a ne skidanja i upotrebljavanja textura.

cetnik
17.12.2005, 15:59
aha, pa ok, mada je prilicno tesko napraviti nesto sto lici na metal, ja sam nesto pokusavao, da lici na hrom... ili sta vec. ovde sam koristio max photoshop, mada je vecina stvari u photoshopu.
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/pozadina.jpg

zleetherius
17.12.2005, 17:57
here ya go. http://i28.photobucket.com/albums/c237/zleetherius/rdja.jpg

ovo sam odradio za 2 minuta mozda sam malo preterao sa teksturom, ali dobro. evo napravicu nesto slicno cim budem imao malo vise slobodnog vremena za takve stvari.

zleetherius
17.12.2005, 18:13
evo i da pojasnim postupak. recimo 300x300p. kao sto rekoh jedna tamno siva a druga, background boja, svetlo siva. samo pazi da ne bude velika razlika izmedju te dve boje. gradient tool, i prevuces preko pozadine sa pritisnutim shift. blending options> bevel and emboss, smanjis na recimo depth: 80 size: 15 dodas soften, uostalom videces sam, kako se tebi svidja, inner shadow (nemoras nista da menjas, samo stikliraj). onda filter>texture>texturizer texture: sand stone, scaling: 50%, relief: 1, light: top left! filter>texture>craquelure i podesi kako hoces. uzmes neku od cetkica (brushes, nije vazna namena samo da ima oblik koji ti je potreban). napravis novi layer i na njemu napravis mrlje, ja sam koristio #5B450B. i stavis soft light na taj layer. toliko od mene, mozes da se bakces i sa texturama u blending options> pattern overlay.

zleetherius
17.12.2005, 18:37
ajde kad ovde vec cavrljamo koji je font najbolji za sign? http://i28.photobucket.com/albums/c237/zleetherius/sign2.jpg

cetnik
17.12.2005, 18:57
he he, ovaj na dnu slike je extra, gde si da nasao? Sto se metala tice, probacu da napravim nesto...

cetnik
17.12.2005, 20:39
Evo lima sa rupom od projektila :p
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/metal.jpg

zleetherius
17.12.2005, 21:01
mozes meni da zadas neku texturu da ti odradim da se ne smaram! :D

cetnik
17.12.2005, 21:06
Lol. E da li bi hteo da radis texture za mod battefielda 2? primamo samo najbolje :p

zleetherius
17.12.2005, 21:15
znas kako, ja nikad u zivotu nisam radio nista vezano za pravljenje igara, ti meni kazes kako i sta, pod tim kako ne kako da napravim texturu nego samo uopsteno, a ja napravim, ako ti se ne svidi, nista. give me a try

cetnik
17.12.2005, 21:50
nego da kazem nesto pametno... evo kako se moze dobiti crtez od slike: otvorite neku sliku ( sto je ostrija to bolje), zatim pritisnite shift+ctrl+u (desaturate).isti layer kopirajte i izabrite opciju color dodge(odmah iznad layera u padajucem meniju) Zatim pritisnite ctrl+i (invert). posle toga idite na filters-blur-gaussian blur. podesite radius na neku malu vrednost... i to je to. posle treba ba se uradi samo flaten image i mozda da se stavi malo kontrasta:)
ps: ovo nisam ja izmislio, pre godinu dana sam negde procitao :p
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/slika-ctez.jpg

Simke
8.1.2006, 11:17
ovakva jedna korisna i dobra tema zaslužuje malo infuzijice...

nije neki štosić ali prvo mi je palo na pamet...
šta radim kad mi treba nešto nejasnog teksta za neku podlogu?
pa lepo startujem Total Commander pronađem neki fajl pa f3 ( edit ) selektujem neku količinu i kopiram u Clipboard, ubacim u PS i dalje se igram sa tim... može da posluži i za pravljenje zvezdanog neba...

Zenit
8.1.2006, 11:49
BTW promena koja me najvise nervira u CS2, sto vise ne mogu sa ctrl+desni klik da selektujem zeljeni lejer ako se nalazi grupisan (kao u folderu) na paleti layers... :( doduse nisam nesto ni imao vremena da trazim resenje za problem...
a ja izludeh sto sad da bi linkovao layere moras da ih dhift selektujes pa desni pa link layers... sta je falilo starim checkbox-ovima pored layera... jel' zna neko jel' ima neka fora da se to vrati... (kao i lock, visibility i ostali checkbox-ovi...)

holodoc
8.1.2006, 19:18
@Zenit

Nažalost za sada ne. I mene ovo strašno nervira u novom CS-u jer je po meni strai način linkovanja bio mnogo bolji. Posebno kada je u pitanju bilo linkovanje velikog broja layera-a. Samo prevučeš crtu:icon_lol:

Mada ako si primetio to i nisu baš mogli da prepakuju zbog nove organizacije layer prozora.

Ali ako profesionalci kažu da je to dobro (A Adobe je bar po meni uvek važio za firmu koja "čita misli") navići ćemo se.

Zenit
9.1.2006, 1:28
pazi, i ja sam se uvek kleo u Adobe, (i i dalje cu) al' mi je stvarno tupavo... navika je cudo...

bobi
17.1.2006, 18:30
Ljudi, nije toliko bitno, al' me nervira.

Zasto kada u photoshopu kliknem na boju (cisto da je promenim), uvek me vraca na eyedroper tool.
Necu uvek da uzimam boju sa uzorka...
Cak i na gradient kad kliknem, i odem gore da mu promenim boje, vrati me na ovu ikonicu.

Postoji li ikakav (bilo kakav) nacin da se ovo promeni?

kinteC
17.1.2006, 19:16
bobi, ne kapiram:confused: cekaj, radis na slici, kliknes na boju koja se nalazi na tool meniju, otvori ti se prozor da izaberes boju...ili da ukucas sifru boje...U tom trenutku se promeni alat na ayedroper, ali kad izaberes boju, vrati se na predjasnji alat...sta je tu problem?:confused:

bobi
17.1.2006, 19:18
ali kad izaberes boju, vrati se na predjasnji alat...sta je tu problem?:confused:

Ne vrati se....

srcko
27.1.2006, 13:10
Kako mogu u Photoshopu najlakse da postignem sledeci efekat: da slika bude crno bela i recimo samo da crvena boja bude vidljiva ? Ili neka druga nebitno je. Znaci sve sto je crvene boje da ostane kao sto jeste a ostalo da bude B&W.

Unapred hvala !

Highlander
27.1.2006, 13:57
@srcko: Nisam siguran da sam te najbolje razumeo, ali možda ovako...
Ja bih otvorio dva puta sliku, jednu, koja će služiti kao podloga bih pretvorio u BW a zatim sa druge polako seckao deo po deo te crvene boje koju hoćeš da izraziš pa onda lepio na onu crno-belu!

Možda ostali znaju neki trik, videćeš kad se pojave na forumu. Ja i nisam neki stručnjak za Photoshop, a sad ga i nemam pri ruci, tako da ako nekom ovaj predlog deluje smešno then KMA!:p

kinteC
27.1.2006, 17:35
hm, pa ides na select-color range izaberes crvenu pozadinu ili sta ves, stavis level koliko hoces i ok. Zatim pritisnes shift ctrl i. tako si selekciom isdvio sve boje koje nisu crvene... Onda mozes da radis sta kod hoces sa pozadinom, mozes da stavis neki filter, ili da ides na adjustemens desaturate, i tako dobijes da je sve crno belo osim crevene... prosto :) Neku boju mozes izdovijti i preko drugih alata, na primer magic wand tool...
evo sta sam ja dobio, samo ja sam selektovao pozadinu, plavu i zelenu
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/1998_ferrari_f50-1024x768.jpg

ps: ovo ce se sigurno svideti redislaw-u hehe

Highlander
27.1.2006, 17:40
Eto, rekoh ja da postoje neki trikovi!;)

srcko
27.1.2006, 17:47
Hvala puno na pomoci ! :worshippy
Dodjem vam pice.... ;)

Zenit
27.1.2006, 20:04
Kako mogu u Photoshopu najlakse da postignem sledeci efekat: da slika bude crno bela i recimo samo da crvena boja bude vidljiva ? Ili neka druga nebitno je. Znaci sve sto je crvene boje da ostane kao sto jeste a ostalo da bude B&W.

Unapred hvala !
imas i channel-e, samo selektuj crveni... ako je neka ne-osnovna boja onda idi kao sto kinteC rece

bobi
30.1.2006, 21:53
Dakle, treba mi neki dobar tutorial za pravljenje realisticnog univerzuma u ogromnoj rezoluciji.

Simke
31.1.2006, 2:01
Dakle, treba mi neki dobar tutorial za pravljenje realisticnog univerzuma u ogromnoj rezoluciji.

Šta je tebi ogromna rezolucija???

Nemoj da ti se istopi procesor, memorija presuši a grafička završi na Niškoj neuropsihijatriji...:)

NecCie
16.2.2006, 19:02
Evo josh jednog tip-A za B&W mode + zeljena boja:

1. Ako je cela fotografija B/W mozes se posluziti magic wand-om ako imash konjske zivce i onda adjust-irati boju
2. Mislim da je igranje sa channel-ima malko zeznuto, jer takodje morash da selektujesh delove slike koje modifikujesh, pa se ponekad desi da dobijesh suvise velike i neprirodne kontraste! Naravno, onda podesis i njih i problem je reshen :D

lijenština
19.2.2006, 19:40
Najlakše je ako radiš u layerima da se postignu takvi efekti.Samo u layer proprities isključiš sve kanale osim crvenog. Rad u layerima je mnogo dobra stvar moj komp može da izgura dosta njih ali ako preteram onda uspori.... Samo kada radite u layerima obeležite svaki da ne bude gde li beše to što tražim.... . A gotovu sliku nisam nikada čačkao.... Btw kakve su to jedva vidljive mrlje iznad F50-tice? :dedica:

kinteC
1.3.2006, 16:23
Btw kakve su to jedva vidljive mrlje iznad F50-tice? :dedica:
ako mislis na mrlje odmah pored ivice ferarija, na nebu....probaj da kompresujes jpg, recimo da stavis na low kvalitet :D
inace, i ja radim u layerima, to se podrazumeva :) Jedino sto me nervira, ako se layeri grupisu, onda ne moze da se odredjeni layer selektuje na slici, samo selektuje grupu...da li neko zna kako se to moze promeniti?

holodoc
1.3.2006, 17:39
Pa ako su ti layeri grupisani ionako se većina transfornacija koju budeš radio na jednom članu grupe biće sprovedene i na ostale članove grupe.
Ako ti je ipak potrebno da radiš selekciju u letu onda drži CTRL i pritisni desni taster miša za izbor layere i to bez obzira u kojoj se alatci trenutno nalaziš. To znači da trenutno možeš i da pišeš tekst a da ćeš moći da izabereš layer. Levi taster miša + CTRL bi ti bio za izbor "najvišeg" layera u tački kliktanja.

Sretan lov:)

kinteC
1.3.2006, 19:00
@holodoc
pa to i kazem, kada se tako selektuje layer, ako je u grupi, tj folderu, ceo folder ce biti selektovan, a ne zeljenji layer, osim ako se ide na desni klik, pa se izabere zeljeni layer( to ume da bude problem ako se layer zove layer1, layer2, layer3....)

djenka
23.3.2006, 0:22
ajde da neko pomogne
kako da sa staklenih povrsina skinem odsjaj,kao recimo polarizacijski filter na fotoaparatu.
naravno ako moze da se skine.
fotografisana je jedna vitrina sa knjigama a ima odsjaj na staklu,knjigr se nevide ili se upola vide.:icon_scra

holodoc
23.3.2006, 1:35
Ovo je jako problematično. Obično ako imaš ovakav problem predlog bi bio ponovno fotografisanje bez blica sa dobrim osvetljenjem i smanjenom ekspozicijom. Pošto to najverovatnije ne možeš da uradiš možda bi mogao da sa selekcijom oko problematičnog mesta smanjiš ekspoziciju (CS2 ima opciju Exposure u Adjustments ja mislim) ali je velika verovatnoća da ovo ne možeš da popraviš. Možda grešim ali ja nikada nisma uspeo da popravim "nagorelu" sliku.

kinteC
23.3.2006, 12:48
Sto se odsjaja tice, to je ume da bude bas komplikovano, i najbolje je resenje da se na odsjaj misli kada se fotografise nesto. Na primer, ako se fotografise neka zastakljena slika, treba da se slika pod nekim uglom, a ne pod pravim uglom, jer ce se videti odraz onoga koji slika...kao ogledalo....a posle treba da se slika razvuce u photoshopu. Naravno, blic treba zaboraviti kada je staklo u pitanju..A opet, ako nema blica, treba veca ekspozicija, a i javlja se sum kod digitalca :nov_mad2:
PS: daj tu sliku vamo, pa da vidimo sta se moze uciniti :)

djenka
23.3.2006, 14:09
sad to nije mnogo izrazeno,kao sto vidis,ali ima na par mesta.:n-cc2:
morao sam mnogo da smanjim fajl zbog uploada.
imam ga u row-u,i jpeg-u

holodoc
23.3.2006, 15:46
:rofl: Pa ti se to sa nama šališ?

Pa ova slika je po meni sasvim ok. Da se razumemo, bez refleksija koje na njoj postoje slika bi izgledala veštački.

Pa ako baš insistiraš. Ovu refleksiju na staklu desno uokviri selekcijom i probaj opciju Exposure (opet napominjem samo CS2 je za sada ima). Ako ovo ne upali probaj da se igraš malo sa Brightness/Contrast opcijom tako što ćeš da smanjiš Brightness (opet napominjem da to radiš samo na selekciji kojoj sigurnosti radi možeš da daš mali Feather ili Contract od par piksela). A što se tiče ove refleksije gore nju po meni nikako ne bi trebao da ispravljaš jer bi slika izgledala baš veštački.

djenka
23.3.2006, 22:56
ne,druze,cisto sam mislio da probam i to da "skinem",a da si ti potpuno upravu sto se tehnike tice!
e sad ono gore na vitrini nebih ni "skidao"nego samo ono na polovini.
imao sam srecu sto sam to radio uporedo u row i jpg formatima pa sam sa programima RawShoter i CaptureOne "skinuo" dosta senki.
hvala na pomoci!:icon_stud

Carl Jonson CJ
30.3.2006, 16:13
Meni treba mala pomoć.Kako da sliku napravim u obliku kruga?Kao za pečat,ako me razumete.Molim pomoć jer je hitno.

bobi
30.3.2006, 16:56
Meni treba mala pomoć.Kako da sliku napravim u obliku kruga?Kao za pečat,ako me razumete.Molim pomoć jer je hitno.
Objasni malo bolje sta tacno hoces.
Hoces samo sliku? Hoces tekst?
Detaljno opisi sta hoces da izvedes, da ne nagadjamo bez veze.

Carl Jonson CJ
30.3.2006, 19:37
Uf...Hoću sliku,u obliku pravougaonika,da savijem,tako da kraj dodiruje početak,i da se formira tako krug.Znači kao pečat,samo slika da bude savijena kao krug.Valjda sam dobro objasnio :)

kinteC
31.3.2006, 14:58
ok, evo resenja, sorry sto nisam odmah napisao resenje, nisam imao vremena. Nego, ako imas photoshop cs2, onda nema problema, mislim da u ranijim verzijama to nije postojalo...(secam se kako sam rucno deformisao sliku....ne ponovilo se) Dakle, imas photoshop cs2, napravis nov list, tu ubacis sliku koju hoces da savijes. dakle, da ti ta slika bude kao layer.Onda pritisnes ctrl+t. e onda ti se pojavi ovo:
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/deskphotoshop1.jpg
Ostalo ces videti sam, opcije se nalaze na vrhu, lako je. Samo, sliku maximalno mozes saviti za 180 stepeni, tako, ako hoces 360, podeli sliku na dva dela...

kinteC
31.3.2006, 15:05
Evo sta sam ja dobio...
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/klugslika.jpg

valjda si na to mislio, jel:)

Carl Jonson CJ
31.3.2006, 15:10
E na to,na to.Puno hvala! :) Šta sve nisam pokušao... :)

hacker_aca
22.4.2006, 16:08
Meni treba jedna pomoć. Pokušavam da napravim temu za moj SE K700i i hoću da stavim na određeno mjesto da mi bude providna boja. Možda zvuči malo čudno, ali mi treba. Gledam ove ikonice na mom desktopu i nisu sve kockaste kako sam ja pravio sa nekim programom za ikonice, tako da valjda ima neki način da se stavi kao "providno". Možda već ima neka tema o ovome ali nemam vremena ni da fino prelistam forum a ne još da tražim temu sa ovom tematikom. Može li kako ovo u PS-u da se uradi? Unapred zahvalan.

kinteC
22.4.2006, 16:51
prosto, imas program za pravljenje ikonica i pointera, zove se microangelo (valjda tako, koristio sam ga pre par godina) On ima tu mogucnost da ikonice imaju transparenciju, a pointere mozes da animiras...

Miloš
22.4.2006, 17:02
prosto, imas program za pravljenje ikonica i pointera, zove se microangelo (valjda tako, koristio sam ga pre par godina) On ima tu mogucnost da ikonice imaju transparenciju, a pointere mozes da animiras...
Има и plugin за Photoshop, бесплатни и са њим правим нормалне иконице и курсоре (са транспаренцијом и осталим погодностима:D)...

kinteC
10.8.2006, 17:05
ok, sada meni treba help...
problem je sledeci: oni svedjani, imaju sve programe na svedskom, pa naravno imaju i photoshop na svedskom, koji izgleda nekako ovako...2762

ok, mogu ja da radim i sa ovakvim photoshopom, ali vise bih voleo engleski... Kako da vratim na engleski, a da ne moram da reinstaliram..ako je moguce?

6am3 Fana71c
18.8.2006, 10:51
Ako neko pliz moze da mi objasni [sto detaljnije] kako da na jednoj slici promenim osobi boju kose da bude plava [mislim, plava kao sto zene nose plavu kosu, ne bukvalno plava :D ali da ispadne sto uverljivije. Znam da je tesko, ali vidjao sam svakakva cuda, pa reko mozda ovde neko zna "materiju"

RaideR
18.8.2006, 16:31
:) Uzmes Lasso tool, (ako zelis, stavis mu feather na 1px, da omeksas ivice) i pokusaj da sto tacnije selektujes kosu. Shitf+Selektovanje dodaje na postojecu selekciju (ako ti zatreba :)). Kad si zavrsio, ides na Image > Adjust > Hue/Saturation, i tu se igraj... Ako zelis, chekiraj i kucicu Colorize, mozda ti to da rezultate koje si trazio. A upotrebi i druge opcije iz Adjust menija, kao sto su: Color Balance, Levels, Brightness and Contrast...

Posle malo eksperimentisanja, trebao bi da dobijes ono sto zelis :) Srecno

gervasius
3.9.2006, 13:34
@holodoc
pa to i kazem, kada se tako selektuje layer, ako je u grupi, tj folderu, ceo folder ce biti selektovan, a ne zeljenji layer, osim ako se ide na desni klik, pa se izabere zeljeni layer( to ume da bude problem ako se layer zove layer1, layer2, layer3....)

Ako neko jos uvek nije provalio resenje problema, evo odgovora:

http://img227.imageshack.us/img227/451/autoselectgrouphs9.gif

Dovoljno je samo iskljuciti "auto select group", ali prvo mora biti ukljucen "auto select layer", koji naravno posle toga moze ponovo da se iskljuci.

kinteC
3.9.2006, 16:10
tnx :D samo mi nije jasno kako to nisam video pre...ko bi rekao, uvek ima nesto da se nauci :tapsh: :tapsh: :tapsh:

Imam jos par problema, koji me neki put iritiraju...Recimo, posto se bavim web dizajnom, radim izgled u photoshopu (mada iskusniji kazu da je ilustrator bolji za to ali ebga, photoshop mi je oce nas) I kada krenem da crtam nesto, recimo pomocu vektora u photoshopu, objekat uvek ima ublazene ivice. Da li moze nekako da se iskljuci ublaznivanje ivica?