PDA

Prikaži potpunu verziju : Predugo bas predugo dizanje sistema

alexa
22.4.2006, 11:57
Instalirao sam Winsows XP SP2 i kada se dize prvo ide FSC logo i ispod pise F2 BIOS setup/F12 Boot options i to boravi tako nekih 40tak sekundi pa onda digne XP za potpuno normalno vreme za svezu instalaciju.
Tih 40tak sekundi me neverovatno nervira (do sada sam 4 puta reinstalirao XP sa ful format C i taj deo boravi 3 sekunde tako da nemogu da verujem da je sad 40!!!). U radu je sve normalno i uobicajeno...
Citao sam ostale teme ali nisam nasao nista ili me uputite na pravu temu da se ne ponavljamo.
Nije neki drastican problem ali me prosto izludjuje pa savetujte...

DanijelP
22.4.2006, 12:25
Mislim da to nema veze sa Windowsom. Verovatno ti je u BIOS-u uključena opcija za potpuno testiranje memorije (ili tako nešto). Pogledaj u delu Boot (ne znam koji BIOS imaš tako da ne znam tačno) i sve što ima oznaku Delay stavi na najmanju vrednost.

alexa
22.4.2006, 12:49
Bios je prilicno star i veoma skroman... mozda neka podsavanja msconfig/boot.ini? Cemu li sluzi neko podesavanje vremena koje je kod mene 15s?

Staronsky
22.4.2006, 22:07
Da li se ovo desava samo pri "hladnom startu racunara" ili uvek ( pri restartu i sl.)!?Ako je ovo prvo meni mirise na praznu bateriju! Obicno se opcije "F2 BIOS setup/F12 Boot options " pojavljuju posle Clear CMOS-a ,a u tvom slucaju je mozda ispraznjena baterija te samim tim po gasenju racunara BIOS ne pamti podesavanja i uvek pri startu trazi da mu uneses nova! Ili druga varijanta da pogledas u BIOS-u da li postoji opcija Fast ili Quick Boot(postavi na Enable) ili Test Memory(na starijim plocama ovo zna da potraje ako je ukljuceno-znaci postavi na Disable) ili nesto slicno i postavis je na(kao sto Danijel rece) neku najmanju vrednost! P.S.Nemoj gubiti vreme sa Windowsom i boot.ini ,jer problem nastaje pre podizanja Windowsa(ako sam dobro razumeo racunar zaglavi na "F2 BIOS setup/F12 Boot options"!?) :D

oklagija
22.4.2006, 23:45
definitivno BIOS,

mada sam slican problem kod druga resio dzamperisanjem sleve i master

na HDD i CD-ROM

alexa
23.4.2006, 21:50
U biosu i fast i quick boot na enable. Desava se i pri prvom paljenu i svaki restart...
HDD mi je sam na grani pa neznam da li bi dzamperisanje sta pomoglo...

alexa
23.4.2006, 21:51
Nemogu da nadjem test memory u biosu pa to ti je...

Staronsky
24.4.2006, 1:01
Nemogu da nadjem test memory u biosu pa to ti je...
Toga nema u svakom BIOS-u tako da nemoj da se mucis!Sada nisam siguran ni za bateriju jer se desava i pri restartu...mogao bi da pozajmis od nekog druga na probu bateriju(ne zaboravi da ces mu resetovati BIOS vadjenjem baterije i vodi racuna o voltazi i polaritetu) pa da probas!

DanijelP
24.4.2006, 13:41
Možda je resetovanje BIOS-a i najbolje rešenje u ovom slučaju. Ako ne pomogne, onda je moj savet da nađeš nekog prijatelja sa malo više iskustva pa da ti on flešuje BIOS.

Eddie
3.5.2006, 16:54
Ja sam nekada brljao po biosu i promenio raspored hdd i rezaca u boot opcijama pa se sistem ucitavao za 20-25 onih linija (ne znam tacno da kazem kako se to zove).Posle promenjenog rasporeda:
1.primarni master-HDD
2.primarni slejv-/
3.sekundarni master-NEC DVD rezac
4.sekundarni slejv-ASUS CD rezac
sistem se ucitava za 2-3 linije.
Mozda je ovo i kod tebe problem.A cekiraj Quick Boot na enable i find other boot divice na disable.

alexa
5.5.2006, 22:41
probacu

alexa
6.5.2006, 10:47
Ma sve mi je tako podeseno... Jedino nisam probao sa vadjenjem baterije... Usput cemu sluzi "Bios work space-expansion ROM area" a druga opcija je "top of base memory"?

Erdeljan Boris
6.5.2006, 22:58
Za ubrzavanje boot-ovanja Windowsa pokusaj da koristis Microsoft-ov program BootVis. Pronadji ga na netu, mali je i jako koristan program.
LINK: http://files5.majorgeeks.com/files/b03e8bef90a87a63643cb663e2b5bc1c/misc/bootvis.msi