PDA

Prikaži potpunu verziju : Slike sa digitalnih fotoaparata - razno

Strane : [1] 2 3 4 5

Iluminator
18.4.2006, 0:41
Posto mnogi od nas imaju digitalne aparate, vecina ce se posle nekog vremena zainteresovati za fotografiju. Po predlogu AstraLogos-a otvaram temu gde mozemo da komentarismo fotografije jedni drugima, a takodje, ako imate neku fotografiju, za koju ne znate kako da je obradite, ili kako u kameri da podesite da bolje ispadne, mozete da postavite ovde.
Nadam se da ce ovde biti dati razni dobri, i konstruktivni predlozi, koji ce, verujem, biti dobro prihvaceni.

Miloš
18.4.2006, 1:14
Шта кажете на ово? Шум ме нервира, али мислим да је остало супер.:)
http://img231.imageshack.us/img231/7954/hn4im.th.jpg (http://img231.imageshack.us/my.php?image=hn4im.jpg)

Iluminator
18.4.2006, 1:45
shum je zaista grozan, moram reci i neprihvatljiv. Verovatno si radio sa nekim starijim aparatom ,koji nema dobru redukciju shuma, posto vidim da je ovo onaj najgori shum koji se manifestuje ti linijama....
sledeci put stavi aparat na stalak, ili ga stavi na sto, pa ukljucu dugacku ekspoziciju ako to aparat moze, a shum (iso vrednost) smanji dosta. jedno 10 sekundi na iso 50-100 bi bilo dovoljno.
ajde postuj neku dnevnu fotku, interesuje me.

Miloš
18.4.2006, 1:48
shum je zaista grozan, moram reci i neprihvatljiv. Verovatno si radio sa nekim starijim aparatom ,koji nema dobru redukciju shuma, posto vidim da je ovo onaj najgori shum koji se manifestuje ti linijama....
sledeci put stavi aparat na stalak, ili ga stavi na sto, pa ukljucu dugacku ekspoziciju ako to aparat moze, a shum (iso vrednost) smanji dosta. jedno 10 sekundi na iso 50-100 bi bilo dovoljno.
ajde postuj neku dnevnu fotku, interesuje me.
Апарат је Sony и није стар. Фотографија јесте урађена на сталку, само се не сећам колика је експозиција. Сад немам ниједну слику која је снимљена по дану, па ћу сликати сутра и поставићу је.:)

Iluminator
18.4.2006, 1:54
pa, pogledaj exif pa mi reci.
inace, koji model sonija? dobro je sto si koristio stalak, ali izgleda da ti se ISO vrednost povecala, tj da ekspozicija nije bila dovoljno duga. Ako treba da razjasnim neki od pojmova, nije nikakav problem.

Miloš
18.4.2006, 2:01
Да ти не препричавам, ево ти слика.:)

AstraLogos
18.4.2006, 9:25
Bilo bi dobro da korisnici koji postuju svoje slike napisu obavezno kojim aparatom su slikali i podatke ako znaju ( zoom, ISO, otvor blende, mod....). Na taj nacin vise iskusni clanovi u ovoj oblasti mogu dati svoje predloge i sugestije a za dobrobit svih. Naravno i ja cu postovati svoje. :)
Evo jedne snimljene Canon A410 i makrozoomom. Kompozicijski namerno nisam hteo da cvetic stavim u sam centar sto je inace najgora kompozicija i ujedno najteza za snimanje.
Pa da cujem kritike. :)

zvucnjak
18.4.2006, 9:44
http://www.myimagehub.com/files/278/albums/Art/Bubamara.jpg

Rocker
18.4.2006, 13:30
Evo nečeg meni najinteresantnijeg što sam u svojoj početničkoj karijeri uslikao:kreza:
Fotka je naravno veća, ali zbog veličine sam isekao samo centralni deo da ne bih mnogo kompresovao i gubio na kvalitetu.
Slikano je sa sledećim parametrima u makro modu na brzinu.

AstraLogos
18.4.2006, 15:38
Druze imam dve male primedbe. Prva je da kada slikas pod jacim osvetljenjem ( dnevna svetlost ) obavezno smanjis otvor blende jer belo-zuta reflektuje svetlost sto dovodi do manje ostrine i razlivanja boja.
I druga je a ujedno i vrlo vazna kompozicija, odnosno sta secenjem slike zelis da naglasis. Pcela i cvet trebali su biti krupniji bez tolike kolicine pozadine koja je ionako mutna i nebitna. :)
Pozdrav!
P.S. nadam se da si kritiku shvatio kao dobronamernu. :)

Miloš
18.4.2006, 17:28
Ево слике коју сам направио по дану, а приложена је и слика са exif-ом.:)
http://img412.imageshack.us/img412/4531/cvet3qj.th.jpg (http://img412.imageshack.us/my.php?image=cvet3qj.jpg)

Miloš
18.4.2006, 20:31
Шта кажете на ово? чаша киселе воде, плава диода и ласер.:D
http://img136.imageshack.us/img136/7906/casa2gz.th.jpg (http://img136.imageshack.us/my.php?image=casa2gz.jpg)

Iluminator
18.4.2006, 23:03
PRVO JEDNA MOLBA!!!!
Molim sve koji kace slike da stave informacije o ISO-u, Shutter speed-u, i eventualno na koliko mm objektiva je slikano, ali da NE POSTAVLJAJU SCREEN SHOTOVE EXIF-a, da ne opterecujemo stranu prekobrojnim fotkama.
Takodje, voleo bih da slike budu u rezoluciji 640x480, maksimalno 800x600.
Vise volim (ja licno) da postavite sliku, a ne thumbove, dakle URL (kazem ako ima onih koji ne znaju). Tako ce svima biti lakse da likate.

Drugo, bilo bi lepo da postavljate one slike za koje mislite da su najuspelije, a ne bilo koje. OVO NE KAZEM ONIMA KOJI SU POSTAVLjALI DO SADA, vec govorim jer se bojim da to moze da pocne da se desi, imam losa iskustva sa nekih drugih foruma.
I, NAJBITNIJE. MOLIM SVE DA KOMENTARISU SLIKE DRUGIH, A NE DA SAMO POSTAVLJAJU SVOJE.
Hvala svima unapred.

@Zvucnjak:
Meni se dopada, veoma uspesan macro. Boje su lepe, i kompozicija sasvim odgovrajuca. Mozda treba da malo priblizis (iseces iz sredine), da bi buba-mara bila blize...

Iluminator
18.4.2006, 23:21
@Rocker:
Kompozicija je u redu, ali je slika preeksponirana. Kada je cvet svetao, i jako osvetljen, stavi metering na spot. Tako ce svet biti pravilno eksponiran, a pozadina nesto tamnija, to ce izgledati lepo. Takodje, bilo bi pogodno da malcice iseces iz sredine, i dodas neki ram, po mogucstvu.

@AstraLogos:
Slika je u redu, ali imam neke predloge:
Prvo, listovi oko cveta su jako zanimljivi, i lepo rasporedjeni oko cveta.
Zato mozemo da ih iskoristimo da dobijemo lepoe efekte, sto mislim da moze da se uradi cropovima. Evo mojih predloga, koje cu izbrisati, da mi ne prave guzvu na mom photoblogu.
Ako hoces da ima topliju atmosferu:
http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Nature%20and%20Landskapes-Priroda%20i%20Pejzazi/storage-URL/Cvetici.jpg
A ako hoces da ima grublju atmofseru, tako da se *neznost* sveta bele boje istakne, konverzija u bnw radi posao, po mom ukusu.
http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Nature%20and%20Landskapes-Priroda%20i%20Pejzazi/storage-URL/Cveticbnw.jpg

Kako ti se cine crop-ovi? Inace, fotka je sasvim solidna, dopada mi se.

korisnik
18.4.2006, 23:23
Ova mi se dosta svidjala. Zanimljiva mi je kompozicija. Inace palma u Sch0nbrunu u Becu.

1068

Naravno u punoj resolucji je lepse:)

CanonEOS 350d, Canon EF28-135 IS USM 28 mm focal, iso 800, 1/160, f/4.5

korisnik
18.4.2006, 23:25
Gusteri, lep sklad boja
:

1070

I naravno kolega:)

1071

Iluminator
18.4.2006, 23:43
Prva je dobra, ali steta sto stablo palme nije centralno postavljeno, to bi leglo toj fotki.
Druga je zaista odlicna, nemam zamerki.
Treca mi deluje pomalo neostro.
Zamolicu te da prokomentarises i fotografije ostalih clanova.

Posto smo bili u fazonu fotki cveca, evo jedne moje uspelije.
http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Nature%20and%20Landskapes-Priroda%20i%20Pejzazi/DSCF1219s.jpg.
Svaki komentar je dobrodosao.

korisnik
18.4.2006, 23:49
Stvarno je dobra. Jesi li to pripremao scenu i ponesto obradio, ili si tek tako uhvatio?
Mislis kod moje prve, da bi stablo bilo cisto vertikalno?
Pauk je slikan kroz staklo. Bojim se pauka.

Milosova slika bi mi se cinila izrazitija sa manje dubinske ostrine, znaci ostar cvet mutna pozadina.

Nesto u stilu:

1072

Dok bi astralogosovu uhvatio sa zelenilom do ruba, iliti uramio, kao sto si rekao.

Iluminator
19.4.2006, 0:17
Drago mi je da ti se svidja...nisam je obradjivao naknadno uopste, slikana je napolju po danu, sa blicom (cini mi se, za blic mi nikad ne pise tacno u exifu, ima neki bag). Cvet je bio na suncu jakom, pozadina tamnija, i to je to.
zaboravih da okacim exif.
f/8, iso 100, 1/280.

Sto se tice ruze, da li je to zbog jake kompresije ili mi se cini da je neostra?

korisnik
19.4.2006, 0:26
Kompresija, ograniceno je na 97k velicina filea. Ali i aparat pravi mekse slike po defaultu, nemam ukljucenog postprocesiranja i nikad ne ostrim slike. Naravo promasena je bila i sirina blende, to je bila jedna od pocetnih.

oluja
19.4.2006, 1:18
Evo da se pridruzim, slikano "iz ruke" pre neki dan...
Panasonic dmc-fz7

http://img13.imagevenue.com/loc283/th_02119_P1011253.jpg (http://img13.imagevenue.com/img.php?loc=loc283&image=02119_P1011253.jpg)

Rocker
20.4.2006, 0:10
Druze imam dve male primedbe. Prva je da kada slikas pod jacim osvetljenjem ( dnevna svetlost ) obavezno smanjis otvor blende jer belo-zuta reflektuje svetlost sto dovodi do manje ostrine i razlivanja boja.
I druga je a ujedno i vrlo vazna kompozicija, odnosno sta secenjem slike zelis da naglasis. Pcela i cvet trebali su biti krupniji bez tolike kolicine pozadine koja je ionako mutna i nebitna. :)
Pozdrav!
P.S. nadam se da si kritiku shvatio kao dobronamernu. :)
Naravno da kritiku shvatam kao dobronamernu!:) Mislim da sam naglasio da sam početnik u oblasti fotografije, tako da prihvatam svaku kritiku i savet. Znam da bi otvor blende trebao da bude manji pri jakoj svetlosti, ali je problem u tome što aparat ima samo predefinisane režime rada (night, sports, landscape...) a od manuelnih podešavanja dozvoljava samo menjanje ekspozicije i balansa bele boje. Znam da je ovo malo nezgodno, ali ipak automatika radi solidan posao za svakodnevne potrebe. Za neko intuitivnije igranje moraću da se strpim do nekog IS-a ;)

Iluminator
20.4.2006, 0:12
@Milosh:
macro je sasvim solidan, cvet izgleda "glatko" ali mislim da si trebao da pridjes cvetu pod manjim uglom, tj. nad se nagnes nad cvetom, i jedan crop bi lepo lego.
druga je zanimljiva, ali nije ostra, uopste nije fokusirana, a to je obavezna stvar. vidim da imas ideje, samo treba iskustvo da naucis da ih uspesno realizujes.

Miloš
20.4.2006, 0:19
@Milosh:
macro je sasvim solidan, cvet izgleda "glatko" ali mislim da si trebao da pridjes cvetu pod manjim uglom, tj. nad se nagnes nad cvetom, i jedan crop bi lepo lego.
druga je zanimljiva, ali nije ostra, uopste nije fokusirana, a to je obavezna stvar. vidim da imas ideje, samo treba iskustvo da naucis da ih uspesno realizujes.
Хвала. Нисам ни имао намеру да изоштравам ову другу, лепше ми изгледа овако, некако загонетно. Сад сам се сетио једне лепе слике, па ћу да је поставим.:)

Rocker
20.4.2006, 0:24
Ja se ne usuđujem da kometarišem tuđe fotke, jer neću da lupam i zvučim glupo. Generalno mi se baš sviđaju.Kad pročitam vaše komentare i ja skapiram eventualne nedostatke, ali teško da bi ih sam primetio. :confused:

Iluminator
20.4.2006, 0:28
treba da naucis da razlikujes ono sto je interesantno tebi, i ono sto cini fotku zanimljivom KAO FOTKU. dakle, ako nije ostra, onda to moze da bude i efekat u fotosopu, ili sta vec. fotografija je fotografija, treba da bude sve izostreno.

@Oluja:
Macak je mnogo dobar, lepa fotografija, i dopada mi se kako si fokusirao.
imas aparat koji sam ja mislio da kupim, ali me je shum na iso200 odvratio od te ideje, ipak siguran sam da je super aparat.
molim te da samo u buduce ne postavljas tako velike fotografije.

Miloš
20.4.2006, 0:42
Стари Бар; сликано на екскурзији; Kodak CX 7330.:) Мало је мутна, али је у оригиналу много лепша.
http://img204.imageshack.us/img204/4214/staribar3ya.th.jpg (http://img204.imageshack.us/my.php?image=staribar3ya.jpg)

Iluminator
21.4.2006, 2:07
PITANJE ZA MODERATORE.
zasto na ovoj temi pise da ej premestena, i ne vidi se sa pocetnog menija poslednja poruka ovde, iako je poslednja od svih na ovom odeljku?

AstraLogos
21.4.2006, 10:14
Стари Бар; сликано на екскурзији; Kodak CX 7330.:) Мало је мутна, али је у оригиналу много лепша.
http://img204.imageshack.us/img204/4214/staribar3ya.th.jpg (http://img204.imageshack.us/my.php?image=staribar3ya.jpg)
Milose nije vazna samo ostrina snimka vec ono sto je vise puta naglaseno. Sta zelis da istaknes fotografijom. Ako su ovo rusevine starog Bara onda su planine visak. Opet ako su bitan krajolik onda treba istaci planine. Ovako tesko kompozicijski da se uklope obe teme. Malo sam isekao tvoju fotografiju da bi video kako ja to razmisljam. Naravno nema ljutnje i sve je stvar licnog dozivljaja.
Evo dve slike koje isticu dve razlicite teme! :)

AstraLogos
21.4.2006, 10:25
Prva je dobra, ali steta sto stablo palme nije centralno postavljeno, to bi leglo toj fotki.
Druga je zaista odlicna, nemam zamerki.
Treca mi deluje pomalo neostro.
Zamolicu te da prokomentarises i fotografije ostalih clanova.

Posto smo bili u fazonu fotki cveca, evo jedne moje uspelije.
http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Nature%20and%20Landskapes-Priroda%20i%20Pejzazi/DSCF1219s.jpg.
Svaki komentar je dobrodosao.
Fotografija je odlicna i svidja mi se. Vidi se da preferiras crne podloge sto nije greska u slikanju. Cak sta vise istice sam objekat snimanja.
Mala ali zaista mala zamerka bila bi da si malo vise podigao gornji deo da zuti pupoljak ne bude otsecen pri vrhu. Dobio bi apsolutni sklad mada je i ovako dobro! :)

AstraLogos
21.4.2006, 10:42
Evo Bozicna ikebana moje supruge! :D
Akcenat je stavljen na boje. Ovo sam namerno postavio kao primer upozorenja kada se objekt slika odgore. Tanjir sa suvim vocem naravno stoji na stolu i ukrasenom bozicnom stolnjaku. Medjutim ako to neko ne zna o cemu se radi moze pomisliti da je tanjir okacen o zid i da visi kao neki amblem! :D
Eto primera o cemu treba voditi racuna pri slikanju da se ne dobije kontra efekat! :)
Pozdrav svim ljubiteljima fotografije. :ciao:

AstraLogos
23.4.2006, 21:39
Evo jos jedne fotke pa ako nema zainteresovanih za ovu temu, moderatori bi mogli da zatvore topic!
Pozdrav!

TheProphecy
23.4.2006, 22:04
Evo jos jedne fotke pa ako nema zainteresovanih za ovu temu, moderatori bi mogli da zatvore topic!
Pozdrav!
Zasto da zatvore??Ova tema je odlicna!
http://img56.imageshack.us/my.php?image=12010734cr.jpg

Rocker
23.4.2006, 22:46
Ima,ima zainteresovanih!!!:aplauz: Evo jedne sveže od danas popodne.Nemojte samo da pomislite da sam opsednut insektima :opanachke
Shutter speed 1/17
Lens Aperture F/2,8
Focal Length 6 mm
Exposure time 1/15
Iso 100

Iluminator
23.4.2006, 23:20
IZVINJAVAM SE NA MOM KRATKOM ODUSTVU.
ostavili ste mi mnogo domaceg, posto zelim da svaku fotografiju iskomentarisem. nadam se da cete i vi jedni drugima komentarisati.
drugo, zamilio bih nekog od "starosedeoca" da zamoli moderatore da sredi ovu temu. ovako izgleda kao da tema ne postoji, a i pored toga dosta ljudi dolazi, tako da ne verujem da su ljudi nezainteresovani.

@The prophercy: dobra je, dobija se taj osecaj prostornosti ali imam i zamerke:
1. nema neki odredjen motiv koji posebno drzi paznju, niti neku igru boja ili svetlosti
2. bilo bi lepo da si cucnuo,i slikao pod manjim uglom, tako da se vise istaknu slojevi izmedju dalekog i bliskog prostora.
ali u svakom slucaju lepo.

@Rocker: Solidna je muvica, imam utisak da je to 100, ili bar neki crop. Ne dopada mi se sto glava nije u fokusu.

@Astralogos:
fotka 1: kada se fotografise hrana, to je koplikovan proces koji zahteva studijska svetla. treba da se na poseban nacin pristupi objektu da to ne bi licilo na snapshot, i da se dobro osvetli. trebao si da stavis skroz beli stolnjak i da stavis to u cosak sa zidom, pa da slikas pod blagim uglom, bilo bi zanimljivije da gledas. ako si hteo da posignes da bude kao krug, i da sve bude jednako blisko oku, onda si opet trebao da stavis beli stolnjak, i da uradis 1x1 crop.
sto se tice druge fotrografije, dopada mi se, ali ne i kako izgleda podloga. uradio bih cropc 3x4 samo one kule sa vetrenjacom, i 4x3 crop vetrenacine kule, dobrog dela krova, i ona dve prozor kulice, kako da ih nazovem.
u svakom slucaju sasvim dobro.

AstraLogos
24.4.2006, 0:00
Iluminatore fotka br.1 je kako ne treba slikati zato sam je i okacio. A za ono beli stoljnjak pa sta ti mislis zena bi me ubila! :D :D :D
Motel je slikan danas popodne iz ruke. Jos ne radi, ali je kao gradjevina jako interesantan i neobican. Zato sam ostavio celu povrsinu i nisam hteo da je secem. Nov objekat na samom ulasku u Vrsac iz pravca BGD-a preko puta "Hemofarma".
Pozdrav! :)

Iluminator
24.4.2006, 0:49
samo sam se nadovezao za tvoje predloge u vezi sa fotkom 1.
Dobra je forka motela i ovakva kakva jeste, nemoj pogresno da me razumes.
Evo jedne moje "studijske" fotografije.
Za crnu pozadinu korsicena knjizurda neka (LOTR :D), a za pozadinu neka sveshcurda za koznim povezom. osvetleno blicem.
ono sto samom sebi zameram kod ove fotke je to sto je tako centralno postavljena, ali milsim da nije lose pa ko veli da postavim...
http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Other%20-%20Ostale/DSCF4031si.jpg

Iluminator
24.4.2006, 1:16
p.s. hvala astrologosu na komentaru, slazem se.

Rocker
24.4.2006, 20:59
@Rocker: Solidna je muvica, imam utisak da je to 100, ili bar neki crop. Ne dopada mi se sto glava nije u fokusu.

Nije muva, nego pčela:) Nije mi baš najjasnije šta si hteo da kažeš sa ovim "100" i "crop". Ako si mislio na osetljivost, jeste 100. Glava nije u fokusu, jer sam malu beštiju pola sata jurio kod ortaka u dvorištu!:mad: Jedva sam je "namolio" da makar te 2 sekunde "pozira":to_care:

Iluminator
25.4.2006, 1:30
Ja se ne usuđujem da kometarišem tuđe fotke, jer neću da lupam i zvučim glupo. Generalno mi se baš sviđaju.Kad pročitam vaše komentare i ja skapiram eventualne nedostatke, ali teško da bi ih sam primetio. :confused:

ova tema je postavljena da ucimo jedni od drugih i da komentarisemo fotografije jedni drugima...zato reci sta mislis, makar u stilu "dopada mi se/ne dopada mi se", a ako imas neki predlog, slobodno ga izlozi. Ne mozes da lupis i zvucis glupo, samo mozes da iznesesh svoje misljenje...samo je nekad pitanje koliko se nash ukus poklapa sa onim sto je za vecinu (sto je generalno) dobra fotografija.

pod 100 crop sam mislio na 100% crop, dakle isecak u punoj rezoluciji (napravis iz slike, lupam 2848x2139, isecak rezolucije 800x600).

AstraLogos
25.4.2006, 2:28
Nije muva, nego pčela:) Nije mi baš najjasnije šta si hteo da kažeš sa ovim "100" i "crop". Ako si mislio na osetljivost, jeste 100. Glava nije u fokusu, jer sam malu beštiju pola sata jurio kod ortaka u dvorištu!:mad: Jedva sam je "namolio" da makar te 2 sekunde "pozira":to_care:
Napredujes druze! :) Pre svega svidja mi se sklad boja na fotografiji pcele. Da je nekim slucajem list bio zelen ne bi bilo to ono pravo. Ovako si uspeo da uskladis braon-sivkaste nijanse sto je jako bitno kod fotografije. Nema ni jednog sporadicnog detalja koji bi odvukao paznju od tvoje osnovne zamisli. Cak da je i crno bela fotka bila bi dobra!
Pozdrav druze!

Rocker
25.4.2006, 11:05
pod 100 crop sam mislio na 100% crop, dakle isecak u punoj rezoluciji (napravis iz slike, lupam 2848x2139, isecak rezolucije 800x600).
E, sad te razumem!:opanachke Jeste, ovo je takav crop.:to_care:

Napredujes druze! :) Pre svega svidja mi se sklad boja na fotografiji pcele. Da je nekim slucajem list bio zelen ne bi bilo to ono pravo. Ovako si uspeo da uskladis braon-sivkaste nijanse sto je jako bitno kod fotografije. Nema ni jednog sporadicnog detalja koji bi odvukao paznju od tvoje osnovne zamisli. Cak da je i crno bela fotka bila bi dobra!
Pozdrav druze!
Ovo je zapravo bila čista slučajnost! Već sam napomenuo da je pčela trčkarala po dvorištu i da se samo za trenutak smirila baš na tom listiću. Početnička sreća valjda!:to_care: Pozdrav!:ciao:

AstraLogos
25.4.2006, 21:32
Ovo je zapravo bila čista slučajnost! Već sam napomenuo da je pčela trčkarala po dvorištu i da se samo za trenutak smirila baš na tom listiću. Početnička sreća valjda!:to_care: Pozdrav!:ciao:
Pa upravo najbolje fotografije su slucajno i snimljene. Nista cudno. Jer poziranje je jedno a fotografija je drugo. Ona oslikava zivot kao temu, istice lepotu ili paradoks vremena u kojem zivimo.
Meni se generalno svidjaju fotke obicnih ljudi uhvacene u odredjenim interesantnim situacijama ili detalji iz prirode koje retko kada zapazamo a tu su oko nas.
Ima naravno i dobrih eksperimenata sa nadrealistickim temama ili da se postigne efekat zagonetnosti i maste.
Gde ce se covek opredeliti zavisi od njegovih licnih afiniteta i interesovanja.
No u fotografiji se postuju odredjena pravila i zato smo tu da na njih ukazemo.
A to mozemo samo ako se ukljuce vise ljudi sa foruma i postave fotke. :)
Ajde saljite ljudi vase fotografije da ulepsamo forum!:ciao:

Rocker
25.4.2006, 21:50
Šteta što je na ovoj temi samo par nas.:( Izgleda da je uvek aktuelno prepucavanje oko novih tehnologija (Intel Vs. AMD, Nvidia Vs. Ati, TFT Vs. CRT), ali stvari koje su zaista zanimljive i koje direktno zavise od nas, našeg truda i entuzijazma ostaju bez šireg odjeka! Možda je ljudima ipak teško da se malo potrude i urade nešto lepo i konstruktivno. Lakše im je da broje hiljade u 3d markova... Hajde da bar mi koji smo tu istrajemo u ovome. Evo, ja ću nastaviti da "lovim" insekte u kadar (ili neke druge živuljke/homo sapiense) koji su raspoloženi!:kreza: Možda i uspemo da pridobijemo još koga na ovu odličnu temu! :nov_guita

Miloš
25.4.2006, 21:51
@Rocker
Свака част, Само напред.:) Ако направим неку слику коју вреди видети, поставићу је.

AstraLogos
25.4.2006, 23:56
@Rocker
Свака част, Само напред.:) Ако направим неку слику коју вреди видети, поставићу је.
Milose druze, samo slikaj pa salji. Digitalci daju mogucnost da se sve ibrise i nije kao nekada razvijati film pa ako ne valja uzalud bacati materijal i trositi vreme na razvijanju negativa.
Snimi 100 fotki pa jedna ce sigurno biti interesantna! :)
Pozdrav!:ciao:

Iluminator
26.4.2006, 1:17
ovaj, nisu sve najbolje fotografije slucajnost. ne govorim samo da postoje i vizualno atraktivne, koje nisu "caught the moment" fotografije, vec se i te "caught the moment" fotografije rade sa spremnim prstom na obaracu, kada ugledas nesto. to nije slucajnost, to je vidjenje onog sto moze uciniti fotografiju lepom ili zanimljivom, po mogucstvu dati fotografiji neku pricu da isprica....nekad do toga dodje slucajnoscu, ali ne i uvek.

evo nekih starijih
http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Other%20-%20Ostale/DSCI2478bnwsrs.jpg

http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Other%20-%20Ostale/DSCI6943ii.jpg

http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Buildings-Gradjevine/DSCI1855siii.jpg

kod prve i trece malo povecan kontrast u fotosopu, nista drugo nije radjeno.

kinteC
26.4.2006, 2:56
slike su vam extra...ja mogu da sanjam o takvim slikama, jer imam (tj imao sam krs od aparata, koji sam skoro prodao) od 3mega pixela...mustek mdc 3500 Ali uprkos tome, nastale su neke interesantne slicke :)
evo panorama zemuna, interesantno je da sam je radio od 27 fotki, sklapanih u photoshopu...to bese 2003 god...komp mi je trokirao tada...
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/Panorama-zemuna.jpg

i evo jos dve, iz italije...:)
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/toranj.jpg
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/piza1.jpg
imam na tone slika, ali nisu ni blizu kvalitetne kao sto ste vi ostali kacili :(
ps: koga treba da ubijem za dobar fotoaparat?:Freddy:

AstraLogos
26.4.2006, 9:05
iluminator kaze: ovaj, nisu sve najbolje fotografije slucajnost. ne govorim samo da postoje i vizualno atraktivne, koje nisu "caught the moment" fotografije, vec se i te "caught the moment" fotografije rade sa spremnim prstom na obaracu, kada ugledas nesto. to nije slucajnost, to je vidjenje onog sto moze uciniti fotografiju lepom ili zanimljivom, po mogucstvu dati fotografiji neku pricu da isprica....nekad do toga dodje slucajnoscu, ali ne i uvek.
Mislim da se druze dopunjujemo. :) Zivot nije statika vec dinamika u kome se u svakom delicu sekunde nesto desava. To fotografija belezi i pamti. Na takvu slucajnost sam mislio. Mozda nisam bio precizan u izrazavanju. Rekao sam i da se meni licno takve najvise dopadaju mada volim i lepe slike objekata, predmeta i sve sto moze biti interesantno za oko. Zato uvek i nosim foto aparat u dzep jel neznam kada ce biti nesto interesantno za snimanje. I onaj motel - Vetrenjaca je slucajno snimljen ( zapazio sam ga iz automobila ) dolazeci autom u Vrsac. :)
Dobre su ti fotke i licno nemam apsolutno zamerke. Posebno mi se svidja ona crno bela gradska. Sta ces kad takve najvise volim. Mozda bih i nju isekao do nadstresnice da ne "visi" ono drvo iznad a time bi ona dva tipa bila blize koja nesto komuniciraju.
Pozdrav Iluminatoru!

Iluminator
26.4.2006, 13:15
slike su vam extra...ja mogu da sanjam o takvim slikama, jer imam (tj imao sam krs od aparata, koji sam skoro prodao) od 3mega pixela...mustek mdc 3500 Ali uprkos tome, nastale su neke interesantne slicke :)
evo panorama zemuna, interesantno je da sam je radio od 27 fotki, sklapanih u photoshopu...to bese 2003 god...komp mi je trokirao tada...
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/Panorama-zemuna.jpg

i evo jos dve, iz italije...:)
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/toranj.jpg
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/piza1.jpg
imam na tone slika, ali nisu ni blizu kvalitetne kao sto ste vi ostali kacili :(
ps: koga treba da ubijem za dobar fotoaparat?:Freddy:

komenare za fotografije cu postovati kasnije.
moram da reagujem ove moje tri fotografije iznad su slikane sa aparatom firme mercury koja je u istoj meri no name koliko i mustek, i isto ikma tri megapiksela...malo se vezba, mozda malo doradi u fotoshopu...i to je to. doduse, ovaj moj mercury je imao 3 puta opticki zum

@AL: ok. :)

@SVI: danas sam srecan! kupio sam novi fotoaparat, posto mi je moj prethodnni fuji ukraden (e550) s9500!!!! skup dosta, ali mnogo mnogo dobar. mnogo. uskoro cu postaviti neke fotografije sa njega.

Rocker
26.4.2006, 13:22
S obzirom da sam opčinjen letelicama, posebno mi se svidela ona "avionska". I meni je to omiljeno mesto u avionu, malo iza krila. Lično bih voleo da uhvatim momenat prolaska kroz oblake ili pred sletanje, kada zbog većeg otpora vazduh postaje beličast i lepo se vidi kako prelazi preko krila. Kao u opitnim centrima gde se ispituje aerodinamičnost, samo što tamo vazduh koji struji namerno boje da bi se videlo opstrujavanje. Možda sam ovo malo rogobatno napisao, ali mislim da ste razumeli.
P.S. Šta je ono na trećoj slici? Baš lepo izgleda!

@SVI: danas sam srecan! kupio sam novi fotoaparat, posto mi je moj prethodnni fuji ukraden (e550) s9500!!!! skup dosta, ali mnogo mnogo dobar. mnogo. uskoro cu postaviti neke fotografije sa njega.
Čestitam!!! Da nas obraduješ nekim lepim fotkama!!!:tapsh:

AstraLogos
26.4.2006, 14:30
KinteC slika tornja u Pizi nije bas najuspelija. Toranj "visi u zraku" i previse je nakrivljen.
Pogledaj na crvenu zastavu na vrhu tornja. Da je stvarno toliko nakrivljen i zastava bi visila o stubu. da bi se istakla nakrivljenost moras mu dati osnovu ili objekat pored da naglasi osnovnu zamisao!
Zemun je korektan samo sam ja one sajle sa leve i desne strane isekao jer strce i stvaraju utisak da Zemun kojeg inace dobro znam ima zicaru ili veliki most sa kojeg je slikano.
I treca fortka katedrala sa tornjem malo je doterana da vise istakne gradjevinu. Smanjio sam zelenu povrsinu ispred i izbacio sa strane isecene objekte koje samo kvare dobru fotku. Sve u svemu ovo je dobra fotografija i da si jos neku snimio iz druge perspektive uspeo bi sa krivim tornjem da docaras njegovu neobicnost.
Pozdrav!

AstraLogos
26.4.2006, 14:37
Iluminatore bas je lepo kad je neko srecan i zna da to podeli sa drugima. :aplauz:
Jedva cekam da vidim nove fotke. E da se meni nije sj**o HD ima bih nesto od starih fotografija. Naravno vracam podatke na misice i bice starih fotografija sa G Smartom 3.1 Mp 3x digital zoom a firma Mustec. :D
Pozdrav!

AstraLogos
26.4.2006, 19:42
Evo jedne fotke od pre par godina sa Mustec-om. :D
Sto rece Rocker bestija od pcele nije htela da pozira kao ni ova veverica u parku Vrnjacke Banje! :)

Iluminator
26.4.2006, 22:11
Hvala za komentare o mom fotoaparatu.
evo ga
http://www.stereomag.cz/obr/digitalni_foto/fuji/1fuji-S9500.jpg

@KinteC: iz italije su prilicno dobre. ona sa tornjem je u redu sto se tice boja, ali ne znamo da je toranj nakrivljena ako tako slikas. moras i zemlju da uvatis.

@AstraLogos: dosta je neostra slika, nazalost. obavezan crop sa stablom i vevericom.
inace, molim te da ne navodis digiralni zum pod karakteristike. digitalni zum nije nista, nicemu ne sluzi.

@Rocker: stao sam ispod veoma jednog mosta, i zumirao.

postavicu sliku neku sa novog aparata.
hvala svima, pozdrav!

AstraLogos
28.4.2006, 20:46
@AstraLogos: dosta je neostra slika, nazalost. obavezan crop sa stablom i vevericom.
inace, molim te da ne navodis digiralni zum pod karakteristike. digitalni zum nije nista, nicemu ne sluzi.

Pa naravno da nije kvalitetna snimka kad je to aparat bez optickog zooma, nema blica a kad se snima mora se jos 1-2 sekunde drzati ruka da se pikseli srede. :D
Kako sam ga kupio ? Pa pre neku godinu imao je lepe kritike bas u SK ali to nije bilo presudno. Imao sam analogni ili obicni fotoaparat koji je jednostavno nestao a ja sam sutradan isao na letovanje. O aparatima tipa Canon A serije u to vreme trebalo je izdvojiti mnooooogo evrona a taj je stojao jedini na polici za 90e. :D
A naveo sam ono sto proizvodjac navodi da bi imali predstave o kom Mustecu se radi jer je bilo vise modela a ovaj najbolji. :D :D :D
Ne razumem te Iluminatore kakav krop sa drvetom i vevericom ? Pa slika je vec kropovana i ovo je cist slucaj da veverica gleda u klinca i on u nju. Nazalost nema prostora da se to bolje sredi. Evo jos jedne sa istim aparatom i neobivnim uglom snimanja!
PS. Aparat ti je zaista mocan!

Iluminator
28.4.2006, 23:11
ma ok. kao sto vidis i ja sam imao no name aparat, doduse moj je imao opticki zum.
sasvim dobra fotografija, dopadaju mi se linije i boje, ali i uprkos tome vidi se sta si slikao, sto je dobra stvar. two thumbs up.
hvala za aprat, to nije SLR, to je prosumer, ali veoma mocan..iako su o njemu podeljena misljenja, ja sam izuzetno zadovoljan. moj prethodni aparat (i) mu nisu ni za prineti...Rocker ima mnogo bolji fotoaparat, najbolji od svih nas ovde.

LJUDI POSTAVLJAJTE FOTOGRAFIJE!!!!!

Evo par fotografija "studijskih" (pomocu krpa, papira, stapa i kanapa :D) jednog staaarog fotoaparata.
http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Other%20-%20Ostale/2006_04250078s.jpg

http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Other%20-%20Ostale/Untitled-1iis.jpg

korisnik
28.4.2006, 23:25
Malo slonova:

1166

Jedan list:

1167

Cvece:

1169

korisnik
28.4.2006, 23:40
Drvo:

1170

Gora:

1171

Stari Mlin:

1172

Eto nekih, bit ce ubrzo novih, pa sta mi se ucini ok, objavit cu.

Inace sve su Canon 350D

Iluminator
29.4.2006, 2:08
posto imas mnogo dobar aparat, moram da budem stroziji, ali to su iskreni komentari. Nadam se da ces prokomentasati i fotografije ostalih koji su postavili slike ovde...svaki konstruktivan predlog je itekako dobodosao, kao sto sam vise puta reko do sada.

1. slonovi.
u redu je sto si uhvatio celu porodicu (3 slona) ali ona kuca i delovi ograde zaista smetaju. imas tamo, desno se vidi na fotografiji, lep kameni zid. mogao si da uhvatis malog i velikog slona (ona dva sto stoje blizu) u kadru u kome se ne vidi kuca, nego samo oni, i u pozadini zid, a da namestis f na 4.0-5.6 tako da se zid kameni vidi kakav je, i vidi da je od kamena, ali da bude zamuicen, dok slonovi budu ostri. to bi bila super fotka.

2. lepe dijagonalne linije koje treba da daju neki apstraktan efekat. daju li? pa, samo u odredjenoj meri. nedovoljno zanimljivo da bi bilo samostalna fotografija. barem da je veci kontrast, i ima jos nesto, ili zanimljivija igra senki, ili neki drugi objekat do list palme ili cega vec...

3. veoma lepo. dopada mi se taj mek izgled slike, i kompozicija je odgovarajuca sasvim.

4. onaj balon mnogo smeta, a i bez njega, fotografija nije narocito interesantna.

5. veoma lepo. volim takve fotografije, dopada mi se. jedino mozda da uklonis ono granje iz lebog gornjeg coska u PS-u, ali nije obavezno. Dopada mi se.

6. ne.

ne razumi me pogresno, sve su ostre i tehnicki dobre, fotografije su, a ne snapshotovi, sto je dobra stvar. Medjutim, mnoge od njih imaju neke greske u kadriranju, ja sam ti dao moje misljenje - potpuno iskreno. Komentarisi i ti moje fotke. i fotografije drugih clanova.

AstraLogos
29.4.2006, 16:24
Evo jednog grafita sa Novog Beograda snimljen Mustecom. :D

Iluminator
30.4.2006, 3:06
ovaj, ok je slika ali zbog grafita. a taj grafit nije tvojih ruku delo. to je fotografija grafita, koja fotografski nije nimalo interesantna, barem meni.
imas drugih dobrih fotki, njih salji. ovo nema puno veze sa tobom.
da je bilo vise grafita, i da si im prisao iz nekog zanmiljivog ugla (sto ne mislim da si ovde mogao) fotografija bi bila fotografski interesantna, ali nema veze.

zvucnjak
1.5.2006, 11:06
ajmo sad malo ovako

http://www.myimagehub.com/gallery/thumbnails/zvucnjak//Dancing/SMALL_P1010187%20copy.jpg (http://www.myimagehub.com/files/278/albums/Dancing/P1010187%20copy.jpg) http://www.myimagehub.com/gallery/thumbnails/zvucnjak//Dancing/SMALL_P1010179%20copy.jpg (http://www.myimagehub.com/files/278/albums/Dancing/P1010179%20copy.jpg) http://www.myimagehub.com/gallery/thumbnails/zvucnjak//Dancing/SMALL_P1010233%20copy.jpg (http://www.myimagehub.com/files/278/albums/Dancing/P1010233%20copy.jpg) http://www.myimagehub.com/gallery/thumbnails/zvucnjak//Dancing/SMALL_P1010210%20copy.jpg (http://www.myimagehub.com/files/278/albums/Dancing/P1010210%20copy.jpg)

Aparat
Panasonic Lumix DMC-FZ5
ISO 400
f3.3
exposure time 1/40

AstraLogos
1.5.2006, 16:03
ovaj, ok je slika ali zbog grafita. a taj grafit nije tvojih ruku delo. to je fotografija grafita, koja fotografski nije nimalo interesantna, barem meni.
imas drugih dobrih fotki, njih salji. ovo nema puno veze sa tobom.
da je bilo vise grafita, i da si im prisao iz nekog zanmiljivog ugla (sto ne mislim da si ovde mogao) fotografija bi bila fotografski interesantna, ali nema veze.
Tacno. :eek: Ovo stvarno nisam slikao ja pa me je interesovalo kako ces Iluminatore prokomentarisati grafit. Svaka cast imas osecaj za ljude i njihov filing. Jos jednom bravo! :n_klanja:

AstraLogos
1.5.2006, 16:12
Evo kako je izgledao Prvi Maj u Vrscu. Neko radno a neko paradno. Naravno sa pogledom na Milenijum i breg inace omiljeno izlediste vrscana!
Radno!

AstraLogos
1.5.2006, 16:17
Paradno!

AstraLogos
1.5.2006, 16:19
sa pogledom na Milenijum i vrsacki breg!

Rocker
1.5.2006, 19:49
Ova poslednja ti je stvarno odlična!!!:tapsh: Iako je donji deo malo odsečen sviđa mi se što si u'vatio brdo!

Iluminator
1.5.2006, 22:47
poslednja. :da:. zaista veoma dobra fotografija.

AstraLogos
2.5.2006, 2:55
Pa hvala obojici na pozitivnim komentarima. :) Inace sve tri su snimljene u roku od pola sata. Trud se ocigledno isplatio. Stanujem bas iznad sportskog centra Milenijum pa cu postovati i fotke zgrade gde stanujem. ;)
Jos jednom hvala na iskrenoj podrsci! :alealeee:

FORUMASI, SALJITE VASE FOTOGRAFIJE DA ULEPSAMO I OBOGATIMO SAJT!!!
PS. Rocker obecao si da ces postovati zivuljke. Pa nije valjda da ih ne mozeas "naloviti" Fujiiiiiiiiiiem. :D

Iluminator
2.5.2006, 21:47
Evo mojih fotki, stavicu ih vise u jednu poruku, kao sto uvek radim.

http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Nature%20and%20Landskapes-Priroda%20i%20Pejzazi/DSCF2314scsi.jpg

http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Nature%20and%20Landskapes-Priroda%20i%20Pejzazi/DSCF2240s.jpg

korisnik
2.5.2006, 21:51
Nema blema, kritika je ok, ali beauty is in the eye of beholder.

1. slonovi.

Slikano u zoloskom vrtu, na jedinom mestu, gde nema ograde. Imam ji i kad *****ju:)

4. onaj balon mnogo smeta, a i bez njega, fotografija nije narocito interesantna.

A bas mi je balon dobar:) Kontrast zivog i spakiranog:)

6. Sto ne? Svidja mi se diagonalna kompozicija, ja sam foto realista.

Ovo nabacim tako malo na brzinu (ima mnogo fotografija, ali vidim, da cu morati malo bolje pripaziti, da izabrem posebnije. Ti samo kazi sta mislis, tu se stalno uci.

Iluminator
2.5.2006, 21:58
za 6-u ne jer se ne vidi dobro kuca, vide kola u pozadini, i ne vidi krov. trebao si da pridjes objektu sa druge strane.

korisnik
3.5.2006, 0:33
Nesto iz 1majske posete Beogradu:

Titov kabinet:

1205

Marakana:

1203

Ris:

1204

AstraLogos
3.5.2006, 0:40
Nema blema, kritika je ok, ali beauty is in the eye of beholder.

1. slonovi.

Slikano u zoloskom vrtu, na jedinom mestu, gde nema ograde. Imam ji i kad *****ju:)

A bas mi je balon dobar:) Kontrast zivog i spakiranog:)

6. Sto ne? Svidja mi se diagonalna kompozicija, ja sam foto realista.

Ovo nabacim tako malo na brzinu (ima mnogo fotografija, ali vidim, da cu morati malo bolje pripaziti, da izabrem posebnije. Ti samo kazi sta mislis, tu se stalno uci.

Korisnik HE!-HE! Duhovit si nema sta. :aplauz:

1. Slonovi
Pa kad nisi imao mesta za slikanje sto im nisi dao kikiriki da ti poziraju. :D
Moja preporuka sto i sam radim opali ti vise snimaka iz sto vise uglova i polozaja mozes, pa kuci izaberi najbolju fotku. Mozda da si poslao onu sa zvezdicama Iluminator bi bio manje stroziji! :D

6. Tu se stvarno vidi fotorealizam. Stari mlin i moderni auto-kamp u donjoj pozadini. Kontrast starog i modernog shvatanja. Naravno salim se. :)
Stvarno je Iluminator u pravu na sugestijama.

@ Iluminatore prva me podseca na Lepu Lukic i pesmu Od Izvora Dva Putica! Da nije onog traktora fotka bi bila pomalo dosadna bez price. Ovako vidi se namera sa dve spojene krosnje drveca i blatnjavog puta.
Za drugu fotku nemam reci. Simple the best! Sirina prostora, igra senki i osuncanog dela, odlicna kompozicija i put koji je diskretan, sto se u potpunosti uklapa u prirodnu sredinu.
Odlicna fotka. Svidja mi se. :)

Iluminator
3.5.2006, 16:25
@Astralogos: hvala.

@Korisnik: druge dve su veoma dobre, stavise odlicne. Ris mi se vise svidja, a jos bi mi se vise svidjao ako bi malo u photoshopu ucinio boje toplijim, tj dodao crveni ton.

AstraLogos
4.5.2006, 0:35
Korisnik dve zaista dobre slike. :tapsh: Nema potrebe da komentarisem jer je Iluminator vec dao komentar

A ona iz titovog kabinet pokazuje da ti ne odgovara zatvoren prostor.
Prvo plafon je visak ionako niti se vidi niti je interesantan. Tu je jos luster koji visi u vazduhu sa nekom zicom sta li je. To si trebao da izbacis. I tepih nije ovde bitan ( ionako se ne vidi u potpunosti ) vec sto i slika na zidu.
Evo malo sam kropovao fotku i mislim da je sada bolja. Nemas ljutis. :)
Pozdrav i samo napred u nove radne pobede. :D :)

Simke
4.5.2006, 7:52
kao dokaz da se ova tema čita, gleda, prati...
evo vam ovi cvetovi posmatrači
sa ivice jednog običnog vojvođanskog trotoara
koji možda vodi i neke ljude ka vama...

Iluminator
4.5.2006, 12:36
prvo, nervira ono sto si cvet ubacio u onaj crni deo. mozda je tebi zanimljivo ali nije posebno lepo , i unistava pesrpsktivu.
dobra je slika ako:
u originalnoj slici (bez bordure i teksta), uradish krop tako da cvece bude malcice vise centralno postavljeno.
komentarisi fotografije drugih, kao i ostali.

korisnik
4.5.2006, 12:57
AstraLogos: Naravno, slika je sada usredotocenija, ali nije vise srazmer 2:3, nego custom crop. Kada bih uhvatio takvu visinu sa objektivom, odrezalo bi stol.
Inace samo ti komentarisi, zato jih i mecem na site. :)

Iluminator
4.5.2006, 13:04
stavljali smo fotografije insekata, evo nekih mojih:
http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Insects-Insekti/DSCF4851i.jpg
http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Insects-Insekti/DSCF4845s.jpg
http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Insects-Insekti/DSCF4559s.jpg

kinteC
4.5.2006, 13:15
Evo jos jedne slicke, slikao sam ortakinju... Ja licno mislim da jedino sto ne valja to je sto iza nje ima vise prostora nego ispred nje... Mogao sam da kropujem, ali onda bi stubovi bili odseceni...:(
1213

Iluminator
4.5.2006, 13:18
najbolje bi bilo da si se vise udaljio. iako lepa fotka, dobija se utisak da se slikala ispred velikog postera - ali samo delimicno. steta sto nisi napravio par koraka unazad.

LJUDI KOMENTARISITE FOTOGRAFIJE DRUGIH, NEMOJTE SAMO POSTAVLJATI SLIKE.

korisnik
4.5.2006, 14:04
U ovomesecnom SK je bilo reci o panoramskim slikama. Eto sto sam dobio upotrebom Panorama Factory 4 i osam slika slikanih iz ruke sa Kalemegdana.

1215

Program radi dosta OK, treba uzeti u obzir, da nije bilo stativa.

@Illuminator: Dobre su muve, jesi li malo pojacavao boje?

Iluminator
4.5.2006, 18:59
lep spoj, ali se kod na sredini, kod onog drveta dole, nekako vidi da je spajano...
sto se tice muva: pojacavan je kontrast, negde u kameri, a negde na kompu. ne secam se...mislim da na zadnjoj nista nisam radio.

korisnik
4.5.2006, 22:28
Nisam opazio nista u sredini, cak i ne znam dali je tamo spoj. ALi se vide dva kamiona na cesti a bio je samo jedan:)

Simke
5.5.2006, 7:37
prvo, nervira ono sto si cvet ubacio u onaj crni deo. mozda je tebi zanimljivo ali nije posebno lepo , i unistava pesrpsktivu.
Pretpostavljam da si zaboravio da naglasiš ili se po tebi podrazumeva:
Da tebe nervira, da tebi nije zanimljivo, da tebi nije lepo...
Ako je tako? OK. To je tvoj sud.
Inače bih te zamolio za definicije pomenutih kategorija! ;)

dobra je slika ako:
u originalnoj slici (bez bordure i teksta), uradish krop tako da cvece bude malcice vise centralno postavljeno.
To ne želim da radim. Previše mi je nemaštovito, to može svako da radi... kao da uzmeš makaze i isečeš fotografiju... često ostaci znaju da budu zanimljiviji.
Staviću obradu te iste fotografije na drugi način, sve se može videti različito... bitan je ugao posmatranja i misao koja to sve prati.

komentarisi fotografije drugih, kao i ostali.
Možda bih bio prestrog, bolje da još uvek samo posmatram!? :)
Primetio sam da vam promiču neke osnovne greške kod postavke fotografija, koje ne kritikujete.
Recimo: obično je zemlja/osnova dole a nebo/plafon gore u stvarnosti... tako da kad slikate građevine ili slično nije prirodno da one naginju na neku stranu kao da će se prevrnuti... treba to malčice obrezati i uravnotežiti.

Simke
5.5.2006, 7:47
Ova fotografija je u originalu sasvim obična i prilično neuzbudljiva...
sa malo obrade/prepravke, okretanja i sečenja rezultat može da bude i ovakav:

Iluminator
5.5.2006, 17:42
http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Nature%20and%20Landskapes-Priroda%20i%20Pejzazi/Picture094s.jpg

korisnik
5.5.2006, 20:02
Ja znam da sam amater, i volim da strckam uokolo, a slike volim kada nastaju spontano. Fotografija se uci dok si ziv.
Recimo svidja mi se ova od KinteCa, verovatno je svako nekako drugacije dozivljava. Ja recimo (mozda sam malo blesav:) ) ali je vidim recimo kao neki usklik covecanstva. Grčka antika u pozadini, a na slici devojka, sa uzdignutom rukom, podseca me na srz covecanstva da ide dalje u razvoju civilizacije.

Sad dal sam puko .. :)

Inace volim da probam da uhvatim kompoziciju vec pri samom skljocu, ne volim crop. Al svako radi kako hoce. Kompoziciju slazem po osecaju, mada bi voleo da procitam neke tekstove, kako bi skolski tehnicno pravilno stvarao fotografiju.

Simke
6.5.2006, 1:40
Postavio sam ovde jednu istu fotografiju obrađenu na dva vrlo jednostavna načina sa malčice rotiranja, seckanja, dodavanja nešto crne boje i teksta...
znači ništa posebno ni bitno...
Znači radi se o obrađenoj fotografiji u Adobe Photoshopu 6.0, urađenoj sa Kodakovim prosečnim digitalcem od 4.0 Mega Pixela...

Fotografija je nastala tako što su mi cvetovi privukli pažnju
jer su uspeli da se izbore za svoje parče življenja kroz pukotinu u betonu,
što je vredno divljenja i poštovanja prema upornosti žive prirode da pobedi i u skoro nemogućim uslovima mrtvu prirodu a u ovom slučaju beton kojim smo sve više okruženi.
Mislim da se taj osećaj nije izgubio kasnijom obradom... kao i neki njihov optimizam i radost kojom ti cvetovi odišu iako im je životni vek vrlo kratak i izvestan, možda i kraći pod cipelom nekog žurnog prolaznika.

Zašto ovo sve pišem?

Pa zato što svaka fotografija ima ili može da ima vrlo duboko i zanimljivo značenje, što su sve površine ( pa i ona crna okolo ) važne.
Fotografija ili u ovom slučaju kad je obrađena može se nazivati i rad, ako već hoćete je cela površina, tako da se ona crna ili neki drugi element rada ne može nazivati bordurom ili sl. jer to nije, ona/on/ono je samo deo jedne celine.

Fotografiju treba doživljavati,a ponajviše pažljivo posmatrati i pokušati proniknuti u to šta je autor hteo da postigne
pa tek onda ako se baš mora dati neki oštar sud.

Sve dobronamerne kritike su uvek dobrodošle i potrebne.
Naročito je potrebno davati primedbe na tehničke nedostatke koje su možda promakle autoru ali za nešto dublju analizu mislim da je potrebno malčice razmisliti i biti siguran u sugestije koje se upućuju sa naglašavanjem da je to uvek iz ličnog ugla. Po meni drugačije je pomalo neprihvatljivo.

Fotografije nisam postavio da se takmičim što i nije cilj ove teme a ne vidim i da bi bile u nekoj ozbiljnoj šansi protiv ostalih radova čak i da je takmičenje u pitanju, sasvim su obične.

One su tu da podržim temu i da ukažem da se može malčice drugačije gledati na stvari...
da podstaknem da se više unosi duša, misao u radove
bar malo više od čiste tehničke savršenosti.

U umetnosti gde spada i fotografija Hiper realizam nikada nije dostigao neki visok nivo pa čak ni trunčicu interesovanja koliko recimo Ekspresionizam, šta mislite zašto kad je zanatski mnogo savršenije urađen? Pa zato što nema dušu, sav je jednostavno rečeno neprirodan, veštački dok je Ekspresionizam nabijen emocijama i vrlo živ.
Treba pobediti mehanizam, mašineriju fotoaparata, ne podlegnuti hladnoj savršenosti da se pogodi nivo bele ili kontrast baš u bocu... treba uliti život i ličnu notu u dobijene fotografije a sad da li će one biti baš zanatski savršene manje je u početku važno, to se vremenom i radom stiče.

Iluminator
6.5.2006, 13:45
khm...da. i ti mislis da si ti to sve uspeo sa onom fotografijom?
i red bi bio da komentarises fotografije drugih clanova - KONKRETNO -, a ne da samo pricas o sebi i svom radu.

Simke
6.5.2006, 22:00
khm...da. i ti mislis da si ti to sve uspeo sa onom fotografijom?
i red bi bio da komentarises fotografije drugih clanova - KONKRETNO -, a ne da samo pricas o sebi i svom radu.

Bilo bi veoma lepo i svakako da bih voleo da sam sve to uspeo sa onom fotografijom...
ali to nisam ni tvrdio...
već sam naveo da bi to trebalo da je cilj ka kojem treba težiti.

Zašto mislim da ne treba da komentarišem?

Pa ima Vas koji to prilično korektno radite i dovoljno je...
zatim, smatram da imam prilično dobro razvijenu percepciju i sklonost da primetim i ono što drugi baš ne primećuju pa bih Vas smarao detaljnijim i oštijim primedbama... siguran sam da biste tvrdili da sam prestrog u komentarima.

AstraLogos
7.5.2006, 0:50
Bilo bi veoma lepo i svakako da bih voleo da sam sve to uspeo sa onom fotografijom...
ali to nisam ni tvrdio...
već sam naveo da bi to trebalo da je cilj ka kojem treba težiti.

Zašto mislim da ne treba da komentarišem?

Pa ima Vas koji to prilično korektno radite i dovoljno je...
zatim, smatram da imam prilično dobro razvijenu percepciju i sklonost da primetim i ono što drugi baš ne primećuju pa bih Vas smarao detaljnijim i oštijim primedbama... siguran sam da biste tvrdili da sam prestrog u komentarima.
Simke, kad si se vec dohvatio teme realizam i inpresionizam zasto favorizovati jedan pravac u odnosu na drugi. Da nije realizma mnoge stvari i licnosti iz istorije ne bi ni znali kako su izgledali. Da je portret nekog poznatog lika iz istorije radio inpresionista to bi bio njegovo unutrasnje vidjenje a ne onako kako je u stvarnosti. Poticem iz grada gde je stvarao jedan Paja Jovanovic - realizam i mnoge stvari o svom gradu ne bi znao da ga nije verno preneo na platno. To ne znaci da mi se ne svidjaju inpresionizam kao i drugi pravci u umetnosti. ;)
Svidja mi se i barok koliko i nadrealizam ili kubizam. Sto kazes sve po svojim unutrasnjim afinitetima i percepciji. Komentarisem uglavnom tehnicke strane jer je fotografija slicna slikarstvu. Postoje tehnike koje se celog zivota uce. Kada se meni nesto licno svidja ja naglasim sta je to a ako ne uopste i ne komentarisem. O ukusima ne treba ni raspravljati a pogotovo ne stvarati tenziju koja bi isla na stetu svih nas i na stetu ovako dobrog topika.
Evo sto sam danas snimio isavsi u manastir na Djurdjevdan.
Meni je interesantna a kome nije neka slobodno da kritike. Ako procenim da su na mestu zahvalim ako ne jednostavno precutim i idemo dalje! Ovo je jedan od nacina kako topic moze da zazivi!

Simke
7.5.2006, 8:01
Dopada mi se kako si sročio poruku, slažem se sa tvojim mišljenjem.

Što se tiče pravaca u slikarstvu, pa njih sam pomenuo više kao primer a nije mi bila namera da nešto favorizujem ili namećem.
Realizam poštujem, po meni on je osnova slikarstva, na žalost ne zna se dovoljno dobro ko su bili ni Paja Jovanović pa ni Uroš Predić ni koliko su doprineli... recimo koliko ima ulica koje se po njima zovu? koliko trgova, javnih ustanova koje se bave umetnošću i slično a da nose njihova imena ili nekog drugog poznatog umetnika... u svakom slučaju nedovoljno.
Jedini pravac koji ne poštujem i ne volim je Hiper Realizam, jednostavno mi je sterilan i nepotreban, nekako nema dušu... samo konkuriše fotografiji a jedino mi je u njemu dobro to što može da dokaže koliko je ljudska ruka sposobna da stvori realnu sliku, do te mere koliko i fotoaparat. Ali da ne davim ovde, postoji tema o slikarstvu: http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=1357 gde se o tome može pričati.

Što se tiče kritikovanja drugih radova, mislim da smo u principu isto rekli samo na drugi način... stim što sam ja retko zadovoljan gotovim radom, uvek se može bolje i drugačije uraditi, to je u osnovi kao igra. Treba samo znati kada treba stati i više ništa ne dirati.

Što se tiče teme, očigledno je da mi se dopada...
čak sam i sam nešto slično, još pre, postavio ali na žalost nije imalo nekog velikog odziva ako se nešto ne promeni ubuduće...
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=960

tako da podržavam razvoj ove teme, što ću potkrepiti sa par fotografija kao najboljim dokazom o podršci...

Simke
7.5.2006, 9:04
slikano Kodakom, obrađeno u PS ...
crop, invert, hue/saturation, colorize 225/25/0

Senke

Simke
7.5.2006, 9:12
mućkano u PS-u...
ne sećam se detalja...

Žuti cvetovi

Simke
7.5.2006, 9:16
bez bilo kakve obrade, slikano iz ruke bez posebnih podešavanja...
volem što je ovako čista...

Nebo

Simke
7.5.2006, 9:17
Toliko za ovaj put...

Fotografije su odabrane onako...
bez neke logike, samo trenutno raspoloženje.

korisnik
7.5.2006, 13:38
Iz ruku 135 mm, avion nad Bečom.

1241

AstraLogos
7.5.2006, 19:30
Evo nesto sto je jos u upotrebi u Vojvodini. Ovaj djeram stvarno ima vode! Nalazi se bilu manastrira "Mesic" kod Vrsca. :)

korisnik
7.5.2006, 20:14
Dugo nisam to video u zivo :)

MilosMaric
7.5.2006, 20:35
E evo i par mojih slika, aparat je canon A520

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=133569910&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=133569964&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=133570013&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142142393&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142142335&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142142302&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142139166&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142142192&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142142260&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142139185&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142138369&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142138343&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142138303&size=o

Inace sam potpuno nov u svemu ovome (aparat dobio 18. februara) slobodno komentariste, dajte predloge, sugestije, budite sto realniji, ipak hocu da nesto naucim o ovome, a ovo mi dodje odlicna prilika. Inace sada necu komentarisati vase slike posto ih ima dosta, nego cu kako budu neove pristizale....

I da, izvinite sto sam pokacio ovoliko slika, u buducnosti ce ih biti manje, obecavam ;)

AstraLogos
7.5.2006, 22:31
Dugo nisam to video u zivo :)
Nisam ni ja druze iako se nalazi desetak kilometara od grada. Inace u blizini se podize fabrika vode tako da je okolina bogata cistom izvorskom vodom. Ovaj djeram se verovatno koristi za napajanje stoke ( krava ) videh ih u blizini samo nisu htele da poziraju kraj djerma. :D
Pozdrav tebi!

Chivan
9.5.2006, 17:48
Evo nekih sličica, onako nabrzaka sa letovanja u Grčkoj od pre par dana.

Canon A610, totalna automatika.

Chivan
9.5.2006, 17:53

Chivan
9.5.2006, 17:55

Chivan
9.5.2006, 17:56

Iluminator
9.5.2006, 21:21
Ostavili ste mi puno domaceg zadatka. Ja sam uradio neke fotografije koje moram da vam pokazem, a treba i vase da iskomentarisem, i to bas puno njih, medjutim necu biti na internetu narednih par dana, nazalost.

@Simke (i ostali): Ovo nije tema gde svako samo postavi slike, nego je tema gde se fotografije kometarisu. ne moze samo 2 ljudi da komentarise, a drugi, vecina, samo da postavljaju i ne komentarisu druge slike. Onda bi tema izgubila svaki smisao. Ti kao moderator bi trebao do da znas. Uskoro bi svi samo postavljali slike, i eventualno bi neko rekao, "lepa je" nekom drugom, ali to nisu komentari, zar ne?

bobi
9.5.2006, 21:47
Da, ali ti iako si autor ove teme ne mozes da drugima odredjujes sta ce da kace (sem ako nije off-topic). Ne mozes na silu da teras ljude da komentarisu. Meni su se, na primer, jako zasvidele one tvoje muve, ali eto, nisam imao vremena da ih iskomentarisem.

@ Chivan
Sto si bre naljutio onu devojku (zenicu) onoliko? :)

AstraLogos
10.5.2006, 0:50
Inace sam potpuno nov u svemu ovome (aparat dobio 18. februara) slobodno komentariste, dajte predloge, sugestije, budite sto realniji, ipak hocu da nesto naucim o ovome, a ovo mi dodje odlicna prilika. Inace sada necu komentarisati vase slike posto ih ima dosta, nego cu kako budu neove pristizale....
I da, izvinite sto sam pokacio ovoliko slika, u buducnosti ce ih biti manje, obecavam ;)

Miloše, moje sugestije prihvati kao dobronamerne. Vidi se da sa apsolutni pocetnik. No najvaznije je da volis fotografiju i brzo ces siguran sam nauciti osnovna pravila fotografisanja. Posle veruj mi sve ide vec lakse i kreativnije.
Mnogo si slika postavio, no ja cu ih prokomentarisati po nazivima koje ces sigurno znati na koju se odnosi.

1. Prvo pravilo je da vaodis racuna iz koje perspektive slikas neki objekat a da to ima smisla. Ovo se odnosi na sat u Petrovaradinskoj tvrdjavi. Sigurno ti nije bila namera da pokazes visinu i koliko to strci u nebo. Bilo bi dovoljno samo da si ga slikao tako da uhvatis Dunav, ili neki interesantni detalja recimo nebo sa oblacima, zalazak sunca.......
2. Zgrada u rtvrdjavi se lomi na dva dela pa je spljostena po sredini. Toje zato sto ti je ugao snimanja bio los. Iz kog polozaja si slikao?
3. Tvrdjava i most su nekako prenatrpani detaljima. Svega ima a opet je sve odseceno. Trebao si da se fokusiras samo na most i na onaj prolaz na njemu. Ostalo je visak.
4. Manja ali ista greska je sa fotkama bulki. Moglo je to da se kropuje ( isece i da na nesto lici. Na jednoj se cak vidi metalna ograda koja samo sto ne padne na cvetove bulki.
5. Beli cvetici toliko su sareni da vise lice na foto tapet nego na fotografiju. Sta je pisac hteo ovom fotkom da kaze?
6. U kadru dva bela cvetica i opet visak koji strci su bele latice druga dva cveta koja se ne vide. To treba takodje iseci.
7. Drvo nije lose samo nekako je monotono. Nema cvetova:D a ni lisce nije sareno sto bi moglo da privuce paznju. Izbegavaj ovakve snimke.
8. Listove si sasvim dobro snimio samo da su jos malo vise prema sredini. mada i ovako vrlo korektan snimak. Svidja mi se. :)
9. Most na Dunavu je korektno snimljen sto bi se moglo reci i za Dunav samo sto ti je u levom donjem uglu uleteo pramac od camca ( predpostavljam ). To treba iseci.
10. Maca je sasvim dobra slika ali ne zbog kompozicije vec zbog same mace. Uhvatio si na njenom licu zadovoljstvo sto je jako lepo. Samo da si jos to naglasio bila bi super. No iovako je dobra.

Evo malo sam to obradio ono sto mi je bilo interesantno a sto moze da bude i kvalitetnija fotka i sasvim drugacija od originala. ;)

Na ovaj nacin maca dolazi vise do izrazaja a malo sam dodao ostrine i boje koje su sad nekako toplije i izrazenije.

AstraLogos
10.5.2006, 0:55
A sa tvrdjavom si mogao i ovako:

AstraLogos
10.5.2006, 1:18
A sa tvrdjavom i ovako moze. Sve u zavisnosti sta zelis da istaknes. U prvom slucaju vidi se visina sto samom kompozicijom odnos tvrdjava/nebo istice nameru.
U dugom slucaju istice se upotpunosti most i slika je malo spustena sa onim setacem na mostu. Eto od jedne slike mozes dobiti vise interesantnih kao da nisu od jedne te iste fotke. E sad koja je uspelija zavisi od ukusa i afiniteta.
Eksperimentisi sa fotografijom i gledaj da je malo obradis jer ima na vecini vise svetla nego sto bi to trebalo biti. Uostalom uporedi ove sa originalom. To sve mozes u fotoshopu ili ZoomBrowseru na brzaka ( to je onaj softver koji dobijas uz aparat ).
Pozdrav! :ciao:

AstraLogos
10.5.2006, 1:24
Evo slike Bulke kojoj je odstranjen samo onaj visak u levom gornjem uglu. Mala operacija a efekat veliki!
Nadam se da sam bar malo pomogao da uvidis bar ona osnovna pravila kako bi fotke bile cistije i lepse.

kinteC
10.5.2006, 1:55
@AstraLogos
..ne bih se bas slozio sa tvojim predlogom sto se tice tvrdjave. Na primer, prvo si kropovao tako da ti je kapija sa mostom totalno ispala desno, sto bi bilo ok da je u pitanju neki dinamicki objekat, ali u pitanju je statican objekat, tako da ne razumem sta si hteo da fokusiras tim kropom. Totalna ne ravnoteza. Sto se drugog kropa tice, ravnoteza na slici je ok, jedino sto je kapija i suvise blizu ivici slike, sto nikako ne bi smelo da se desi. Koliko je meni poznato, to su neka osnovna pravila i u slikarstvu, koja takodje vaze i za fotografiju...
Evo mog predloga kako bi moglo da se prikaze...
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/most.jpg
ps: coveka sam uklonio sa mosta, nije mi se uklapao u kompoziciju...:opanachke :opanachke :opanachke

kinteC
10.5.2006, 2:09
evo mozda jos bolje varijante tvrdjave i mosta...
http://i15.photobucket.com/albums/a364/trens86/most2.jpg

AstraLogos
10.5.2006, 3:03
kinteC, slozio sam ovoliko slika na brzaka a i morao sam sve da poskidam da bih ih imao na oku. :) Slazem se sa tobom i sugestijama. Ja sam nabacio bar dve varijante tvrdjave a eto bice ih vise od samo jednog snimka. Namera u vezi tvrdjave pise Milosu u postu.
Opet ono sto sam izbegavao to je ono parce "visece zemlje" oiviceno betonskom ivicom u donjem desnom uglu. Meni to licno smeta pa se ovi kropovi mogu nazvati prisilnim a ne kreativnim.
U svakom slucaju thanks na sugestijama i korektnom pisanju! :)

Simke
10.5.2006, 5:54

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=133569910&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=133569964&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=133570013&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142142393&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142142335&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142142302&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142139166&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142142192&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142142260&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142139185&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142138369&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142138343&size=o

http://www.flickr.com/photo_zoom.gne?id=142138303&size=o

■ Preporučio bih ti, kao i ostalim članovima koji šalju veći broj radova, da dodaš spisak sa nazivima da bi se mi koji želimo da pogledamo radove i kasnije neki prokomentarišemo mogli što lakše snaći... morao sam da otvorim nekoliko radova da bih pronašao kapiju na tvrđavi koju su komentarisali.

■ Znam da može da bude zamarajuće da fotografijama davaš neke nazive ali bi svakako i to bilo od pomoći, valjda je neki rad zaslužio da dobije ime ako si ga već izabrao. Npr. Kapija na tvrđavi ti se zove: 142138343_b1b0d3729d_o, što tebi možda nešto znači ali je prilično zbunjujuće. Možeš da primetiš da su AstraLogos i kinteC prilikom obrade tvojih radova dali imena: maca, cvet, tvrdjava, most ...

■ Nema potrebe da se izvinjavaš zbog broja slika, samo slikavaj i šalji radove...
naravno da ako budeš uvek slao puno radova, manje će to ljudi gledati i samim tim manje komentarisati,
zato bih ti preporučio da budeš malčice strožiji prema odabiru radova... u tome će ti svakako pomoći kritike, komentari koje ćeš dobijati.

■ Pošto napominješ da si nov, moraš znati da se svaki zanat krade... ovaj najviše posmatrajući,
gledaj sve fotografije koje ti dođu do ruku, a koje su radili profesionalci, evo pade mi na pamet dodatak nedeljnoj Politici u kojem imaš odlične fotografije, zatim tu su i neki drugi dobri Magazini i novine u kojima i za koje rade odlični fotografi, pa potom imaš i na mreži raznih lokacija... itd.

Simke
10.5.2006, 6:15
ajd kad su svi navalili na kapiju, tvrđavu, most da se i ja pridružim...

meni recimo više na toj slici nedostaje nego što ima viška,
recimo voleo bih da je malo šira u desnu stranu...
potom da ima malčice više neba, što sam i dodao...
bilo bi dobro da ima i koji oblačak ali me mrzelo da dodajem...
čovek na mostu se ni meni ne uklapa pa sam ga zamolio da se skloni, što je i uradio...
samo sam malčice pojačao kolorit, bilo mi je previše bledunjavo, anemično... iako ni ovako nisam nešto preterano zadovoljan...

ali evo sličica, da ne kucam više... potrošiću sva slova sa tastature :)

Simke
10.5.2006, 6:45
@Simke (i ostali): Ovo nije tema gde svako samo postavi slike, nego je tema gde se fotografije kometarisu. ne moze samo 2 ljudi da komentarise, a drugi, vecina, samo da postavljaju i ne komentarisu druge slike. Onda bi tema izgubila svaki smisao. Ti kao moderator bi trebao do da znas. Uskoro bi svi samo postavljali slike, i eventualno bi neko rekao, "lepa je" nekom drugom, ali to nisu komentari, zar ne?

Ne dopada mi se što me odvajaš i nema potrebe za tim, primer:
@Simke (i ostali):
ali kad već spominješ reč moderator...
Na prvom mestu je da sam ja član a tek potom Moderator,
plus ovde je Moderator Oluja tako da sam ja i po tom osnovu slobodniji... toliko.

A da ne naglabamo šta bih ja trebalo da znam a šta ne... vraćamo se temi.

Ubuduće će komentari o forumu, moderatorima i sl. biti brisani sa obrazloženjem da su van teme.
OK?

ps
što se tiče komentarisanja ti i AstraLogos se junački borite i pomažete... kad baš ne budete mogli, kad počnu da zatrpavaju ovu temu fotkama vi zovite u pomoć, ima još ljudi koji će priskočiti... sve će to doći na svoje mesto, dajmo priliku i ostalima... samo bez nervoze, tema napreduje i to je to, ne valja ni kada odjednom bukne i ugasi se... ovaj ritam je dovoljno dobar, važnije je da kvalitet fotografija bude koliko toliko u redu... a vreme će učiniti svoje.

AstraLogos
10.5.2006, 9:09
ajd kad su svi navalili na kapiju, tvrđavu, most da se i ja pridružim...

meni recimo više na toj slici nedostaje nego što ima viška,
recimo voleo bih da je malo šira u desnu stranu...
potom da ima malčice više neba, što sam i dodao...
bilo bi dobro da ima i koji oblačak ali me mrzelo da dodajem...
čovek na mostu se ni meni ne uklapa pa sam ga zamolio da se skloni, što je i uradio...
samo sam malčice pojačao kolorit, bilo mi je previše bledunjavo, anemično... iako ni ovako nisam nešto preterano zadovoljan...

ali evo sličica, da ne kucam više... potrošiću sva slova sa tastature :)
Simke, dobo je sto se otvorila rasprava bas oko fotke koja ima vise mana nego vrlina bar po meni. Lako je prokomentarisati uspesnu fotografiju i reci "svidja mi se". Veruj mi naporno mi je bilo da sve to pootvaram pa da nabrzaka izanaliziram ( pogledaj u koliko sati sam pisao ) a to sam ucinio jel vidim da covek zeli sugestije a niko ne zapocinje temu.
Dakle oko "sporne" tvrdjave moze se i ovako nesto uraditi sto bi licilo na akvarel :D
Cisto ekperimentisem i ne kazem da je dobro. Ovo je sam varijacija na temu.
PS. Dobro je da si Milošu ukazao na bitne stvari tehnicke prirode i da se zanat uci celog zivota ali najvise sam radeci, greseci pa ispravljajuci.
Ja sam dosta toga naucio od ujaka svetskog prvaka za fotografiju pod nazivom "Aida'. Bilo je jako lepih i poucnih tekstova u hrvatskom casopisu "Uradi sam" a moze se i u bolje snabdevenoj bibljoteci naci biografije i opus najpoznatijih svetskih fotografa i njihovi radovi. :)

MilosMaric
10.5.2006, 15:32
OK, hvala na sugestijama. Zaista nisma ocekivao ovoliku raspravu :)

Onda ce da bude jos slika kada se popravi vreme, pa cemo da vidimo da li sam napredovao :p :)

AstraLogos
10.5.2006, 21:31
OK, hvala na sugestijama. Zaista nisma ocekivao ovoliku raspravu :)

Onda ce da bude jos slika kada se popravi vreme, pa cemo da vidimo da li sam napredovao :p :)
Milose nemoj pogresno da me shvatis! Zasto cekas da se vreme popravi. :confused:
Fotografise se po kisi i po vetru, danju i nocu, leti i zimi..... Sve je to zivot i nije samo poziranje. Snimi po vetru i kisi ljudi u NS po ulicama. Neki auto po kisi u prolazu sa podignutim mlazom vode. Pa ako jos uhvatis kako nekog prolaznika tusira...:D
Ma sve zavisi od maste i raspolozenja. Uvek ima nesto interesantno da se uslika.
Ovo nije poziv da nas ponovo zatrpas fotkama nego sugestija da ne postoji vreme za slikanje vec trenutak koji fotografija pamti.
Pozdrav Milošu. :)

oluja
11.5.2006, 14:26
Da se nadovezem svojim slikama sa odmora...
Iz ruke, neka divlja plaza.
Panasonic DMC FZ7
Ne secam se tacno podesavanja ali mislim da mozete i sami videti u EXIF-u
Slika je blago retusirana i umanjena u PS CS2.

oluja
11.5.2006, 14:29
Meteori, oblacan dan :(

oluja
11.5.2006, 14:39
Imali smo bas lepo vreme... :(

korisnik
11.5.2006, 15:55
Meteori me se najvise dojme, al ne mogu da se odlucim, jel ona cestica dole smeta ili pase:)

oluja
11.5.2006, 18:54
Meteori me se najvise dojme, al ne mogu da se odlucim, jel ona cestica dole smeta ili pase:)
Smeta, ali sam je namerno ostavio, po meni ne treba previse PS-ovati slike... Ovde bi trebalo da prezentujemo koliko dobro "oko" imamo za kadriranje odredjene scene koja nam se ukaze...
hm, a da otvorimo jos jednu temu - Fotomontaze... ?

korisnik
11.5.2006, 21:09
@Oluja

Potpuno se slazem. Ni ja ne volim kropovanje. Vazno je kako uvatis kada slikas. Pitao sam vise onako dali je OK na slici. Hteo sam reci da se ne mogu odluciti dali bi bilo bolje bez ili sa puticem.
Nego gde se nalazi to mesto?

Simke
11.5.2006, 22:40
malo rotacije...
da more ne iscuri na desnu stranu :)

smanjio sam i stavio crne linije da se bolje oceni procenat rotiranja i deo koji bi se morao odseći...

ps
normalno je da se pojavi sitna nepreciznost u kadriranju kad se snima iz ruke...

AstraLogos
11.5.2006, 22:47
Oluje & korisnik, niste u pravu i to debelo gresite. Naveo sam u predhodnom postu da mi je ujak bivsi svetski prvak u fotografiji a imao je jos par svetskih nagrada. Zar vam treba veci autoritet od toga.
On i svi vrhunski fotografi sveta, kropuju fotografije samo sto mi to ne znamo jer nismo bili u mogucnosti da vidimo originale..
Naravno da govorim o klasicnim fotoaparatima i celuloidnoj traci na kojoj sam i ja ucio i razvijao slike i filmove. Da samo znate koliko je redukcija fotografije komplikovan proces i ujedno umetnicki rad sa klasicnom tehnikom.
Danas kada postoje digitalci i u kompu PS vama je tesko da popravite nesto za par minuta sto zaista smeta fotografiji.
Retke su fotografije kod profesionalaca koje ne traze dodatnu obradu. Radio sam pa vam pricam iz licnog iskustva.
Dakle ne radi se o fotomontazi i zna se sta je fotomontaza. Ovo navodim kao primer: to ti je kada sliku svoje devojke iskropujes glavu i nakalemis je na necije tudje obnazeno telo. Sto cesto mozemo u novinama da vidimo. I naravno epilog se zavrsava na sudu. :D
Dakle radi se o redukciji ( popravci ) a ne o fotomontazi fotografije u ovom topicu!
Pozdrav! :)

Simke
11.5.2006, 22:47
volim - ne volim :confused:

pa ne, ni ja nešto ne volim alat za isecanje
ali kao što se vidi na gornjoj slici često smo primorani da ga koristimo da bi poboljšali rad...

ranije dok sam koristio klasičan fotoaparat mnogo više pažnje sam posvećivao kadriranju, normalno ograničen brojem snimaka koje mogu da utrošim na neku scenu...
sada sa digitalnim škljocam uvek više puta i prilično sam komotniji, tako da mi ne gine nešto seckanja...
hoću reći: vodim računa, pazim ali ni približno koliko ranije...

Simke
11.5.2006, 22:58
ova dva prethodna posta ispadoše kao da smo se nešto dogovarali... ;)

@Oluja reče:

hm, a da otvorimo jos jednu temu - Fotomontaze... ?

Pa, mislim da bi to moglo još malo sačekati, dok ojača ova tema...
da sad postavljamo ovde i jedne i druge radove pa ako bude više radova koji se mogu nazvati fotomontažom... tek onda.

Ja volim da obrađujem fotografije,
to radim sa malim brojem radova koji me sami povuku da na njima intervenišem ( u stvari da se malčice igram )
ostale samo obradim koliko se to mora,
otprilike kako reče AstraLogos, u duhu starih majstora.

AstraLogos
11.5.2006, 23:31
ova dva prethodna posta ispadoše kao da smo se nešto dogovarali... ;)

@Oluja reče:

Pa, mislim da bi to moglo još malo sačekati, dok ojača ova tema...
da sad postavljamo ovde i jedne i druge radove pa ako bude više radova koji se mogu nazvati fotomontažom... tek onda.

Ja volim da obrađujem fotografije,
to radim sa malim brojem radova koji me sami povuku da na njima intervenišem ( u stvari da se malčice igram )
ostale samo obradim koliko se to mora,
otprilike kako reče AstraLogos, u duhu starih majstora.
Simke, koliko god popravljao ili sta kod radio na tvojoj fotografiji ne moze se nazvati fotomontazom sve dok je osnov tvoja fotografija.
Fotomontaza je ubacivanje slike u slici ili dodavanje necega cega nema u originalu. Pa i ja sam onaj most na tvrdjavi malo zamutio kao akvarel sto sigurno nije fotomontaza. To je moj umetnicki :D pogled na fotografiju.
Ne brkajte redukciju ( popravku ) fotografije sa fotomontazom. Ja ih imam dosta pa ako je Oluji interesantno da se otvori topic sa fotomontiranim fotkama moze ali ne brkati sa ovim topicom.
Evo jedne fotomontaze za primer! :)

korisnik
11.5.2006, 23:39
Naravno, da moze fotografija da se koriguje. Ali ja ovde objavljam onakve kakve sam slikao iz ruke, bez kropa (osim avion ako se secam) jer mi se cini da je to u velikom slucaju hvatanje trenutka. Uzeti krop pa mu dati razmer fotografije i misom ga setati po fotografiji mi se cini nekako neizazovno. Tako bi mogao da stvorim mnogo zanimljivih fotografija, sta takodjer nije niosta slabo samo mi se cini malo patvoreno. Verovatno i nije ali takav sam freak. CAk ne volim ni da popravljam parametre slike ako nije nuzno.

@AstraLogos: Svaka cast ujaku, al reci mi sta je to svetski prvak u fotografiji?

AstraLogos
12.5.2006, 0:00
Naravno, da moze fotografija da se koriguje. Ali ja ovde objavljam onakve kakve sam slikao iz ruke, bez kropa (osim avion ako se secam) jer mi se cini da je to u velikom slucaju hvatanje trenutka. Uzeti krop pa mu dati razmer fotografije i misom ga setati po fotografiji mi se cini nekako neizazovno. Tako bi mogao da stvorim mnogo zanimljivih fotografija, sta takodjer nije niosta slabo samo mi se cini malo patvoreno. Verovatno i nije ali takav sam freak. CAk ne volim ni da popravljam parametre slike ako nije nuzno.

@AstraLogos: Svaka cast ujaku, al reci mi sta je to svetski prvak u fotografiji?
Ma uredu je ako smatras da kropom nesto kvaris. To je tvoje ljudsko pravo da izrazis ono sto smatras da je dobro a sta ne. :)
U praksi sam naveo ono sto je realno pa i najuspesnije fotografije nisu bez mana. Zato i postoje korekcije.
Sta je to svetski prvak u fotografiji ? Pa to je slika koju saljes a pripadas nekom zvanicnom udruzenju ( autenticnost fotografije ) na izlozbu i tamo dobijas ocenu i preporuku za ostale izlagace. Slika pod nazivom "AIDA" crno-bela obisla je ceo svet i sve najznacajnije izlozbe i dobila njavece moguce ocene od Kanade, Evrope, Azije pa do Australije. Kad se zbroje svi poeni proglasava se najuspesnija fotografija za tu godinu u svetu. Na samoj fotki velicine je A3 formata, udarani su pecati i potpisi sa svih izlozbi da ne bi bilo prevara. Eto tako se postaje svetski prvak i stice se pravo na samostalne izlozbe sirom sveta. No za tu fotografiju desavale su se cudne okolnosti koje ne bih pisao i ujak nikada vise nije isao ni na jednu svetsku izlozbu. Jednostavno se povukao. :(
Ajd kad smo kod fotomontaze evo jede iz nase branse. :D

oluja
12.5.2006, 0:40
Oluje & korisnik, niste u pravu i to debelo gresite. Naveo sam u predhodnom postu da mi je ujak bivsi svetski prvak u fotografiji a imao je jos par svetskih nagrada. Zar vam treba veci autoritet od toga.
On i svi vrhunski fotografi sveta, kropuju fotografije samo sto mi to ne znamo jer nismo bili u mogucnosti da vidimo originale..
Naravno, mislio sam samo da ne treba preterivati sa photoshopom

Naravno da govorim o klasicnim fotoaparatima i celuloidnoj traci na kojoj sam i ja ucio i razvijao slike i filmove. Da samo znate koliko je redukcija fotografije komplikovan proces i ujedno umetnicki rad sa klasicnom tehnikom.
Danas kada postoje digitalci i u kompu PS vama je tesko da popravite nesto za par minuta sto zaista smeta fotografiji.
Znam, i ja sam poceo sa crno belim filmovima i crvenim svetlom u sobi... tako sam se i navukao na photoshop...

Retke su fotografije kod profesionalaca koje ne traze dodatnu obradu. Radio sam pa vam pricam iz licnog iskustva.
Dakle radi se o redukciji ( popravci ) a ne o fotomontazi fotografije u ovom topicu!
I opet, naravno, mislio sam samo da ne treba preterivati sa photoshopom...

@Simke: U pravu si, potrebna je mala rotacija... nisam jos stigao ni da pregledam sve slike, razmazili smo se pa nosimo u aparatima kartice od 1-2GB...

PLEASE, dosta ovih "off topic" slika, da vidimo sta vam je "palo pod objektiv"...

Pozdrav.

oluja
12.5.2006, 0:47
Meteori, Grcka.
Iz ruke i opet samo korekcija boja.

oluja
12.5.2006, 1:03
Meteori

Simke
12.5.2006, 7:43
@Simke: U pravu si, potrebna je mala rotacija... nisam jos stigao ni da pregledam sve slike, razmazili smo se pa nosimo u aparatima kartice od 1-2GB...

ma, to sam onako prokometarisao, radi neupućenih posmatrača,
razumemo se, pretpostavljam...
pa i ja korigujem samo kada tu sliku dalje upotrebljavam...

razmazila nas tehnika, izazovnije mi je bilo dok se osećao kiseli miris razvijača i fiksira, kada se daleko teže dolazilo do uspešne fotografije...
sad me ponekad mrzi i da sve pregledam pažljivo, već samo arhiviram pa kad ima vremena i potrebe...

PLEASE, dosta ovih "off topic" slika, da vidimo sta vam je "palo pod objektiv"...

interesantnije je kad ima više radova a manje prazne priče... ne kažem da ne treba komentarisati i kritikovati ali ...

Pozdrav.

tkđ

AstraLogos
12.5.2006, 10:24
Ko se seća Balaševićeve pesme "Ringišpil" i reči: "Izem ti sliku , nigde jedra na vidiku". :D Da, toliko monotona Vojvodina samo čokoti, čokiti, čokoti......
Al' ja je i takvu volem. :D :D ;)

Psychon@ut
13.5.2006, 18:23
Da i ja ubacim jednu sliku doduše ružnjikavu
olympus c370:
mislim da sam uhvatio najvažnije,a to je "pogled"
Nadam se da me nećete iznapadati zato što sam totalni amater.

AstraLogos
13.5.2006, 21:34
A odakle tebi utisak da ce te neko iznapadati. :) Osnovna zamisao Iluminatora i moje malenkosti je da ovo ne bude samo galerija fotografija vec i da se prodiskutuje sto ovaj topic cini drugacijim od slicnih na NET-u. ;)
Iako tehnicki daleko od savrsenstva ovo je jedna od najboljih fotki do sada. :aplauz:
Uglavnom postovali smo "razglednice" a ti si uspeo ono sto je najbitnije u zivotu - ljubav, koja se vidi iz pogleda tvog psa. Mada sam laik za rase ( koja je ? ) ocigledno mnogo te voli!
Slobodno salji fotografije pa kad ih bude vise mozemo razgovarati i o nekim tehnickim detaljima, naravno ako ovo sve shvatis dobronamerno a ne sumnjam da neces. :)

Simke
14.5.2006, 9:15
Pogled u čašu

( limun + coca cola )

foto je bez bilo kakvih intervencija,
posle obrade će biti itekako zanimljiviji ...
po meni ovo je dobra polazna osnova za igru u ps...
snimljeno je bez prethodnih nameštanja svetla, čaše ... escajga koji viri... stolnjaka...
znači sa pripremom bi bilo čistije... sterilnije i možda bolje za ovakvu fotografiju...
naravno iz ruke.

oluja
14.5.2006, 13:36
Pogled u čašu
( limun + coca cola )

Imamo iste ideje :D

oluja
14.5.2006, 13:39
Sahovske figure od neke plastike.
Makro.
Iz ruke. (90% slika koje napravim su "iz ruke", stativ se nikad ne nadje pri ruci kad zapazim nesto zanimljivo)
Bez dorade.

dbaja
14.5.2006, 14:34
Oluja, samo da je pozadina cola+limun malo manje sarena, sa manje boja. A sah da je bez onog lisca i isprzene svetle tacke u levoj gornjoj trecini, i sa mozda malo vecom dubinskom ostrinom, bilo bi...

dbaja
14.5.2006, 14:46
Evo par snimaka sa Fuji S-7000. Nista nije dodatno korigovano osim resize-a u MNOGO manju rezoluciju.

AstraLogos
15.5.2006, 1:05
Evo jos jednog pogleda zivotinjki. :D
Jes' da je mnogo toga pobeglo iz kadra a ti macici su stvarno nemirni pa jednog nekako uhvatih. :D

oluja
15.5.2006, 10:56
Evo par snimaka sa Fuji S-7000. Nista nije dodatno korigovano osim resize-a u MNOGO manju rezoluciju.
Odlican ti je ovaj bumbar, mnogo mi se svidja. Jurio sam jednu pcelu po dvoristu sat vremena bez uspeha... srecom pa nije poludela i pocela mene da juri... :D

firefly
15.5.2006, 13:06
Da i ja ubacim jednu sliku doduše ružnjikavu
olympus c370:
mislim da sam uhvatio najvažnije,a to je "pogled"
Nadam se da me nećete iznapadati zato što sam totalni amater.
Super ti je ovaj Betmen!:D
Pozz

MilosMaric
15.5.2006, 23:08

Ove zelene oci (http://www.sk.co.yu/forum/attachment.php?attachmentid=1329&d=1147610814) ssu mi jako dobre, tako nestvarno deluju....

Sto se vremena tice, ako sto vec rekoh aparat sam skoro i jedva dobio ((za 18. rodjendan od sestre i drustva iz razreda, mada sam taman skupio pare, ali eto, preduhitrili me :) ), tako da se jos uvek ne usudjujem da ga koristim po kisi... A i vecinu fotografija pravim dok vozim bicikl, a ipak ne volim da budem skroz mokar :) Inace aparat ne nosim uvek sa sobom, nosim ga samo na voznju ili kada idem negde da se setam (sto mu opet dodje skoro svaki dan) zato sto je suvise glomazan za dzep... Inace je tu kamerica na telefonu ako bas zagusti, ali te fotografije su bas ne daj Boze... Uf, ovo je bilo kofuzno.... :D

Moze li ta slika tvog ujaka? Bas me interesuej kako izgleda!

dbaja
15.5.2006, 23:17
Ove zelene oci (http://www.sk.co.yu/forum/attachment.php?attachmentid=1329&d=1147610814) ssu mi jako dobre, tako nestvarno deluju....

Znas li kakav je osecaj kada pomazis pumu koja spava???
Strava, samo kada se trgla ispustila je krik od kojeg mi se sledila krv u zilama. Sreca, ruku sam izvukao na vreme:p
Inace, u BG zoo vrtu je napravljen snimak, oci su jarko zelene sto zbog svetlosnih uslova i fill-in blica, sto zbog prave boje. Objektiv sam uspeo da proguram kroz zicu pa je tako ispala. Malo joj je isprano jedno uvce (zbog presvetle pozadine u tom delu, ali nisam mogao mnogo da biram poziciju jer se jako kratko zadrzala u toj "ispitujucoj" pozi).

dbaja
15.5.2006, 23:31
Evo i novih gostiju na mojoj terasi.
1335

korisnik
16.5.2006, 9:18
@dbaja: Krasne pticice

oluja
16.5.2006, 14:20
@dbaja: Da li je ova slika sa doradom (blurovanjem pozadine u PS) ili je u originalu ovako dobro ispala? Odlicna je svakako. :)

vladale
16.5.2006, 14:21
@oluja

sviđa mi se tvoja slika sa Coca Colom i limunom. Sjajno!

dbaja
16.5.2006, 18:37
@dbaja: Da li je ova slika sa doradom (blurovanjem pozadine u PS) ili je u originalu ovako dobro ispala? Odlicna je svakako. :)

Pticice su ovako smanjene propustene kroz programcic Noiseware (neka verzija blura). U originalu su mnogo vece rezolucije i on nije modifikovan. Ovo sam malo umeksao kako bi se mogla koristiti kao desktop.

AstraLogos
16.5.2006, 21:57
Pticice su ovako smanjene propustene kroz programcic Noiseware (neka verzija blura). U originalu su mnogo vece rezolucije i on nije modifikovan. Ovo sam malo umeksao kako bi se mogla koristiti kao desktop.
Sta reci osim cista fotka, odlican snimak sve uredno a i aparat ti je odlican a ne kao moj. :D
dbaja sve su ti fotke jako lepe pa kad se spoje tehnika ( aparat + softver ) i kreativnost koju nesumnjivo imas onda je rezultat :aplauz:
Pozdrav dbaji i posalji jos koju da nam ulepsas topic. :)

@ Ne fer bi bilo a ne reci da su Oluja i Simke postovali interesantne i jako dobre fotke. Doduse nesto slicno sam video na specijalizovanim forumima za fotografiju, no tamo postuju ljudi koji se jako dobro razumeju u fotografiju.
Polako ali sigurno topic dobija na kvalitetu sto me kao pojedinca jako raduje. :)
Forum SK zasluzuje daleko veci rejting jel ga vode zaista kvalitetni pojedinci a mi korisnici treba samo to da ispratimo. :)

dbaja
17.5.2006, 0:29
Hvala Astralogose na lepim recima, mada je i svaka sugestija dobrodosla.:)
Ipak se uvek i od svakoga moze ponesto nauciti.:dedica:
Evo jos par slicica:

dbaja
17.5.2006, 0:31
I jos...

dbaja
17.5.2006, 0:35
I jos samo, specijalno za Oluju, fotka "where the streets have no name" :ciao:

oluja
17.5.2006, 0:47
I jos samo, specijalno za Oluju, fotka "where the streets have no name" :ciao:
:n_klanja: Odlicna fotka :D Video sam je kod nekog od "Zmajara" mislim da je i imam negde u arhivi... neko od njih mi je poslao na mail... To si ti slikao!!! Sad mi je mnogo toga jasnije :) Kad cemo na letenje? :D

@AstraLogos: :alealeee: :ciao:

dbaja
17.5.2006, 0:57
Evo jos jednu sam iskopao iz stare kolekcije. Ovo je radjeno na starom Fuji Finepix-u 2300 (od 2.1Mpixela), ali ionako je smanjena pa ne smeta.

I evo linka za "bumbara" u punoj rezoluciji, ko hoce (fajl je tezak oko 900Kb):
http://www.intertek.co.yu/dbajafoto/bumbar04.jpg
Pozdrav svima!:ciao:

oluja
17.5.2006, 1:40
Avlijaner1 je zeleo da pozira, iz ruke.

oluja
17.5.2006, 1:44
Avlijaner2 je hteo da se igra za aparatom... :)
...zucu je nemoguce uloviti mirnog, van fokusa, ali ima svojih drazi...

dbaja
17.5.2006, 1:50
Avlijaner1 je zeleo da pozira, iz ruke.

E ovaj je strava:aplauz:
Ne rece, koji aparat je u pitanju i da li je ovo makrofotografija?
U makrofotografiji, pri odgovarajucem otvoru blende moze se dobiti JAKO zamucena pozadina, sto sam ja odradio kod "lasti".
Jedino sto sam ih na terasi cekao pola dana, sakriven, kako bih mogao da ih slikam sa manje od 1. metra rastojanja.

oluja
17.5.2006, 11:36
Ne rece, koji aparat je u pitanju i da li je ovo makrofotografija?
U makrofotografiji, pri odgovarajucem otvoru blende moze se dobiti JAKO zamucena pozadina, sto sam ja odradio kod "lasti".
Ako se dobro secam bila je neka opcija tele-makro... :icon_scra
Panasonic DMC-FZ7, nije "profi" ali za moje sitne gluposti/potrebe odradjuje. Dovoljno je mali za nosenje a opet nije ni totalan "idiot". Nema se vremena za "ozbiljnije" bavljenje fotografijom, ovako, kad je to zadovoljstvo, najsladje je... :)

Pozdrav.

AstraLogos
17.5.2006, 15:11
Ajd da pozdravim drustvo i zaista mi je drago kad vidim koliko fotografija moze da zblizava ljude. :)
Vala samo da nastavimo sa ovakvim druzenjem bice ovde mnogo interesantnih stvari.
Dok nesto ne uskljocam pozdrav uz "Zoffmann" vrsacko pivo! :D :to_care:

AstraLogos
17.5.2006, 15:47
Da, zaboravih u nedelju sam bio u obliznje selo. I sta da vam kazem. Sezona poljskih radova je u toku pa se nema vremena za basket.:)
A i ovom kosu treba poprilicna restauracija. :boodala: :D
Bitno je da se igra. :p

Rocker
17.5.2006, 21:13
Vidim da su se cica-mace odomaćile ovde i da su lepo prihvaćene :aplauz:
Evo i mog doprinosa "mačijoj popularnosti". Ovo je mačak moje devojke, inače ogrooomna lenština što se može i videti...

dbaja
17.5.2006, 23:12
Vidim da su se cica-mace odomaćile ovde i da su lepo prihvaćene :aplauz:
Evo i mog doprinosa "mačijoj popularnosti". Ovo je mačak moje devojke, inače ogrooomna lenština što se može i videti...

Au Rockeru, sto ga ostavi da spava na takvom suncu;)
Ovi uslovi nikad ne daju dobru fotografiju (makar ne bez fill-in blica). Tako ostra i jaka senka mnogo pokvari fotografiju.

AstraLogos
18.5.2006, 0:27
A sta kazete za mog Marinka. :)
On je u nasem stanu V.D. dete. :D

oluja
18.5.2006, 11:23
Idiot, Sony Cybershot, full auto.
Kod burazera u Petrovaradinu, igraju se odrasli pinc i mladi dobermann... :)

AstraLogos
18.5.2006, 20:52
EHE HE! Oluja, jel tom dobermanu kupirane ushi ( valjda se tako kaze ) ili je to neka fensi moda. Dodju mu ko dva roga na glavi. :D
Naravno salim se. :) Samo pitam?

Iluminator
18.5.2006, 22:03
hah! Odlicno, svi vi, pogotovu oluja.

Nema me nedelju ipo i svasta sam propustio.
U medjuvremenu sam napravio neke fotografije koje jednostavno MORAM da podelim sa vama, a neke ce zavrsiti i na DZ.
Odlican je onaj crni macak, svaka cast.
Onom sahu smeta ona biljka u pozadini, pomeri je i slikaj opet, fotka je vredna toga.

i ostale (ali ne i sve fotke koje sam propustio) cu prokomentarisati kasnije.

Iluminator
19.5.2006, 16:00
ova poselednja fotografija sa psima mi se ne dopada. nije fotografija nego snapshot.

astralogos, bela macka je veoma dobra, povecaj samo malo kontrast. one dve iznad mi nisu bile nimalo interesantne, pogotovu onaj sat.

Evo jedne moje relativno sveze fotografije. na slici je cvet. :D
http://i76.photobucket.com/albums/j20/Strider-IM/DSCF9207cisi.jpg

Iluminator
19.5.2006, 23:19
evo, posto smo stavljali slike nasih ljubimaca, i zivotinja generalno, evo mog psa

dok se ceshe sam ga slikao.
http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Animals-Zivotinje/DSCF3494cccsdi.jpg

Iluminator
19.5.2006, 23:20
ovo je on kako spava u liscu

http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Animals-Zivotinje/DSCF3494cddddd.jpg

Iluminator
19.5.2006, 23:22
a ovo je njegova pokojna majka
http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Animals-Zivotinje/DSCF3494cccsi.jpg

AstraLogos
20.5.2006, 1:06
Iluminatore, naravno da slika kosa ne moze biti atraktivna ali zato moze biti interesantana pogotovo kad je na ambaru i zakacena nekim zicama. To znaci da i nasi poljoprivrednici nekada lupaju basket. A sat i nije imao neku drugu namenu nego da pokaze u koiko sati sam pisao post pa jos ono pivo..:D
Ma u pravu si to nisu fotke o kojim treba raspravljati.
Txanks za mog macka Marinka a bice ih jos samo da nadjem neku uspeliju.
Zato sad postujem komsinicu Micu ( stvarno se tako zove ) nije rima u pitanju. :)
Fotke koje si postovao zaista nemam sta da dodam niti oduzmem. Jedino sto znam da si jaci u drugim oblastima kada sebi mozes priustiti masti na volju kao onaj tucak i prasnici ( slika cveta )!
Pozdrav!

Simke
20.5.2006, 8:41
fotografija trenutka, bez podešavanja i ulepšavanja...
samo su odsečeni delovi koji su predstavljali višak...

u pitanju je pravi domaći kućni ljubimac, iz milošte zvan: mica luftikica...
koji mi redovno pravi društvo u ovoj temi i oduševljava se macama, kucama, ptičicama, cvećem a zbog slika iz vazduha sam morao da objasnim celu nauku...

Oči u oči, brk u brk... jutarnja gimnastika

oluja
20.5.2006, 9:47
a zbog slika iz vazduha sam morao da objasnim celu nauku...
:n_klanja: :D

Iluminator
20.5.2006, 20:17
to Astralogos: fina fotka, ali evo sta mislim da bi joj prijalo:
1. iako ce oduzeti deo krzna, uradi crop da bude 3:4
ukoliko to neces, onda obavezno dodaj neku crnu borduru
2. pojacaj malo kontrast, sasvim je opravdano i u ocima onih anti-fotoshop chistunaca, jer se to moze uraditi i podesavanjem na aparatu pre slikanja (kao sto ja radim), ali posto je ovo slika za koju, naravno nisi imao vremena da podesavas i kopas po menijima, onda povecaj malo u PS-u.

Sta si mislio pod onim "nemas sta da dodas ili oduzmesh"? Dopada ti se ili ne? (odgovor ne me nece naljutiti i uvrediti).

Iluminator
20.5.2006, 20:23
@Simke:
ovo je lepa fotografija.
Evo predloga koji mislim da mogu da je ucine jos boljom.
1. u radi crop, na primer 3:2 formata, tako da odstranis one peskire i plocice iz gornjeg desnog ugla.
2. posto je zbog blica osvetljenje jako, i dosta se odbija na jednom delu kose, pokusaj da to iskoristis u tvoju korist: 1. pretvori sliku i crno-belu
ili 2. po fotosopu menjaj kontrast i boje
ja bi licno uradio crno-belu konverziju.
tako ce fotografija biti nevezana za kupatilo kao prostoriju, tj. jos vise ce se istaci glavni subjekat.

visish, ja komenatisem tvoje fotke~!

@Oluja: Moram jos jednom da pohvalim onog crnog macka na travi...super je to sto su mu oci boje trave, a on ima tu lepu meku crnu dlaku...bas mi se dopala fotka.

AstraLogos
21.5.2006, 13:47
Sta si mislio pod onim "nemas sta da dodas ili oduzmesh"? Dopada ti se ili ne? (odgovor ne me nece naljutiti i uvrediti).
Pa nista nisam mislio konkretno. Naravno da mi se svidjaju pa rekoh sta bi tu jos moglo uopste da se doda ili oduzme kada je OK. ;)
Da sam imao neke primedbe ili sugestije sigurno bih ti napisao. :)
Micu ( mislim na onu macu ) uradicu kako si rekao pa da vidim kako ce sve to izgledati. Molim te pogledaj njene oci boje cilibara. Fenomenalno! Vredi malo se pomuciti i doterati fotku. Inace ja imam obicaj da cim snimim nesto interesantno okacim bez nekih vecih obrada. Mica je slikana samo nekih 2 sata pre nego sto je okacena na topicu. Izbacio sam suvisne detalje da bi se fokusirao na nju i zato nema definisanu razmeru.
Pozdrav Iluminatoru!

oluja
21.5.2006, 14:52
Tekstura ispucale boje unutar lampe mi se ucinila zanimljivom...
Bez ikakve dorade, samo je smanjena za web.

Iluminator
21.5.2006, 16:03
hvala, Astralogos.

@Simke: evo obrade za sliku.
kako ti se dopada?
http://i21.photobucket.com/albums/b286/Foto-man/Nature%20and%20Landskapes-Priroda%20i%20Pejzazi/storage-URL/mica-luftikica-2ss.jpg

Simke
22.5.2006, 7:34
dopada mi se, jače je svakako...
iako je sama fotografija nezahvalna za obradu zbog lošijeg snimka, malo je mutnjikava, plus ima brdo nepotrebnih detalja u pozadini koje sam već izbacio...

okačio sam je zato što je tematski (po meni) dobra, uhvaćen je trenutak spontanosti... ona me nije primećivala i nije bilo ni jednog gesta čak ni nesvesnog koji bi nagoveštavao nameštanje... znaš ono kad uhvatiš na nekom licu nesvesnu grimasicu ili senku svesti da se snima posle čega sledi takodje nesvesno menjanje face... tj kraće: nema poziranja.

Simke
22.5.2006, 8:04
znam da se ne uklapa u ovo lepo majsko jutro ali naletelo mi je pod ruku...

fotka kojoj ne treba izoštravanje...
i nije ništa korigovano, kako je ispalo tako je...

mutno dunavo, mutno vreme, pogled iz ugla jedne novosadske žabe

Iluminator
22.5.2006, 10:53
lepo. vreme je ocigledno tmurno, pa onda bi svaka dorada unistial autencisnost. steta je jetino sto ima onih suncobrana i kola u pozadini, fotka bi onda bila mnogo.....vanvremenskija. naravno, to ne zavisi od tebe.

evo jos nojih fotografija iz baste.
http://i76.photobucket.com/albums/j20/Strider-IM/DSCF9221csibd.jpg

Iluminator
22.5.2006, 10:53
ova je slicna onoj koju sam postovao na prethodnoj strani, a na nju sam prilicno -da kazem- ponosan (na onu na strani 9).

http://i76.photobucket.com/albums/j20/Strider-IM/DSCF9221csi.jpg

Iluminator
22.5.2006, 10:58
cvece sa fotografije sa strane 9 izgleda ovako:
http://i76.photobucket.com/albums/j20/Strider-IM/DSCF9230i.jpg

a evo i jos jedna iz baste.
http://i76.photobucket.com/albums/j20/Strider-IM/DSCF9221csib.jpg

Kao sto ste verovatno primetili, ja izuzetno cenim onaj vizuelni element fotografije, i vizuelno lepa fotografija me odusevljava. takodje, volim fotografiju cveca jer cesto moze da izgleda apstraktno...
naravno da volim i fotografiju trenutka, i takve sam neke fotografije postavljao, cini mi se...ali mi je i tada od ogromnog znacaja vizuelni element, jer fotografija je vizuelna umetnost, right?

Inace, slike nisu nimalo obradjivane u photoshopu.

Komentari?

MilosMaric
22.5.2006, 16:12
Svidja mi se ova sa pecarosima, ali mislim da si ipak trebao postaviti aparat malo vise ili ga okrenuti navise posto ovako suvise prostora zauzima zemlja....

Psychon@ut
22.5.2006, 20:36
fotografija trenutka, bez podešavanja i ulepšavanja...
samo su odsečeni delovi koji su predstavljali višak...
...
Definitivno,najbolje što sam vidio:)

MilosMaric
22.5.2006, 21:36
Evo je jedna doradjena verzija belih rada (http://static.flickr.com/48/133570013_d63b8586c6_o.jpg)

http://static.flickr.com/54/151387027_565221d8ed_o.jpg

Jedino mi se ne svidja sto je slika tako duguljasta, ali sta cu, ne da mi se da je sada opet secem.....

Miloš
22.5.2006, 21:41
@MilosMaric
Е, свака част. Ова друга слика је велико унапређење у односу на прву. Баш ми се допада јасна оштрина белих рада и дубина поља. Необрађена веома лоше изгледа, а на обрађену немам замерки.:ciao:

Iluminator
22.5.2006, 22:14
ova obradjena je dobra, slazem se.

milose, nema te nesto ovde vise?

Miloš
22.5.2006, 22:15
ova obradjena je dobra, slazem se.

milose, nema te nesto ovde vise?
Мислиш на мене? Ево, никако да усликам нешто што ваља.:rolleyes:

oluja
22.5.2006, 22:41
Evo je jedna doradjena verzija belih rada (http://static.flickr.com/48/133570013_d63b8586c6_o.jpg)
http://static.flickr.com/54/151387027_565221d8ed_o.jpg
Jedino mi se ne svidja sto je slika tako duguljasta, ali sta cu, ne da mi se da je sada opet secem.....
Imam ja zamerku na obradjenu verziju, previse je "izgorela".

Iluminator
23.5.2006, 1:31
vidi stvarno...desni deo desnog cveta - tu se zbog blage preeksponiranosti gube detalji - verovatno posledica podesavanja kontrasta.
opet, lepse je.

AstraLogos
23.5.2006, 14:31
Evo "Vodenike" moje supruge sa terase. :)
Iluminatore, sta treba da kucam da u jednom postu bude vise slika i tekst iznad slike. :confused:

AstraLogos
23.5.2006, 14:34
Evo jos jedan:

AstraLogos
23.5.2006, 14:36
I jos jedan:

AstraLogos
23.5.2006, 14:41
I jos jedan cvetic:

AstraLogos
23.5.2006, 14:43
I na kraju buketic iz saksije:

Iluminator
23.5.2006, 19:49
komentare za slike cu postaviti kasnije, a ocekujem ih i od tebe.

Odgovor na pitanje:
Ja ne znam kako vi kacite slike ali ja to radim URL (bez razmaka).

Cel,cek...sad sam video..ti nemas blog? idi na www.photobucket.com (moze i flicr ili neki drugi, ja sam na fotobaket pa ga zato preporucujem) i tamo dobijes 200 ili vise megabajta besplatno za skladistenje slika.
Ako slike kacis kao attachment sa kompa, onda ne znam da li moze da se okaci vise od jedne.

dbaja
23.5.2006, 22:00
...a zbog slika iz vazduha sam morao da objasnim celu nauku...

Cekaj, gde si objasnio to, trazim i nista ne vidim?:confused:

MilosMaric
23.5.2006, 22:09
Ja koristim www.flickr.com zato sto imaju programcic koji ti ubaci opciju da okacis sliku u desni klik misem na sliku, tako da ne moram da se lomatam na njihovom sajtu kada uploadujem.... I da, na flickr se moze ici prkeo yahoo naloga, mada to i nije neka prednost, tj. nije nikakav problem registrovati se....

Simke
24.5.2006, 7:25
Cekaj, gde si objasnio to, trazim i nista ne vidim?:confused:

ma, onom malom radoznalom stvoru sa slike,
koji u glavi u svakom trenutku ima na desetine pitanja,
na svaki odgovor isto toliko potpitanja i tako dok se ne onesvestiš pričajući... a pamti kao tri slončića zajedno...

dbaja
24.5.2006, 7:27
ma, onom malom radoznalom stvoru sa slike,
koji u glavi u svakom trenutku ima na desetine pitanja,
na svaki odgovor isto toliko potpitanja i tako dok se ne onesvestiš pričajući... a pamti kao tri slončića zajedno...

A to...:ciao:

Simke
24.5.2006, 7:39
...
evo jos mojih fotografija iz baste.
http://i76.photobucket.com/albums/j20/Strider-IM/DSCF9221csibd.jpg

ovo mi se baš dopada,
onako na prvi pogled...
bez pažljivog posmatranja...
bez analiziranja...
dopada mi se odnos boja, oštrina, kompozicija...

ponekad kad mi se nešto tako na prvi pogled dopadne onda kasnije iako pronađem neku nelogičnost to lakše zanemarim... ali nikada se ne predomislim, dopada mi se i dalje...
dešava se da me neki rad osvoji sporije, tek kad ga bolje pogledam... iako mi je jako važan taj prvi utisak...

Iluminator
24.5.2006, 10:30
@Simke:
Hvala :-).
Inace, na toj slici je cvet koji jos se jos nije rascvetao...ono crveno su casicni listici.

oluja
26.5.2006, 19:19
"Crni" je danas opet bio raspolozen da pozira.

bobi
26.5.2006, 19:40
Uhh.. sunce ti, kad se sad nisam slogirao!
Jel' znas da me strecnula po malo, ladno! :)

b.t.w. redovno pratim ovaj topik, i ako vam nesto znaci, debelo ste me zaintrigrirali da kupim digitalca i pridruzim vam se . Kad se to desi, mogao bi neko uzurbani kurs da mi da.

Simke
26.5.2006, 21:57
b.t.w. redovno pratim ovaj topik, i ako vam nesto znaci, debelo ste me zaintrigrirali da kupim digitalca i pridruzim vam se . Kad se to desi, mogao bi neko uzurbani kurs da mi da.

:)
svakako sinko, možeš odmah da počneš sa vežbom...
za početak uzmi praznu kutiju od cigareta, tvrdo pakovanje i izbuši rupu na njoj...
potom je uzmeš sa obe ruke i približiš rupu oku, nanišaniš neku zanimljivu situaciju, klikneš i pohraniš je u vlastitu integrisanu memoriju...
kasnije u nekom agregatno vlažnijem stanju uma ćeš napisati pesmu...
kad je pročitamo stvorićemo sliku...

vidiš da je jednostavno, važno je da veza postoji...
samo uporno vežbaj...

ako te pak neki ljudi budu čudnije posmatrali ne obaziri se,
što više tako budeš fotografisao sve manje će te uznemiravati okolina...
moći ćeš se u potpunosti prepustiti čarima slobodne umetnosti...

ps

mogao bi neki krš da posudiš
pa da nam se lepo pridružiš... (vidiš da se rimuje)
slikarstvo, umetnička fotografija, poezija, proza, kompjuteri... veza svakako postoji... sve je u glavi.

preporuka: počni od skrivenih plaža uz nišavu gde se kupaju stidljive dame...

Simke
26.5.2006, 22:11
@oluja
nisam siguran da li tebe vidim u njegovim očima,
da li ti je ono podlaktica u desnom oku mačora (nama levom)
ali za krov kuće i neku nastrešnicu jesam...

imam utisak da može da izgleda opasno i opako taj mačji pogled...
samo uz malo dorade... ovako mi je previše miroljubiv...
ipak su mačke prave mašine za ubijanje...

AstraLogos
26.5.2006, 23:59
Molim bez ostrih kritika. Ovo je moj umetnicki pogled na nebo. :D

bobi
27.5.2006, 0:03
Sta bre ostrih? :)

Jel' imas hi res (sto veci)? Trebace mi za max.

dbaja
27.5.2006, 0:10
Evo mene opet sa lastama...

hacker_aca
27.5.2006, 0:25
Evo mene opet sa lastama...

Ekstra slika, samo šteta što je malo mutna...

Oduvek sanjam da imam neku kamericu ili fotoaparat (digitalno sve, naravno) I da slikam i snimam sve što stignem. Sestra mog druga ima Kodak cx7430, gledao sam slike i stvarno su impresivne, a i video nije loš. Ako što nabavim, odmah se pridružujem, najviše bih slikao nebo i mjesec, a već sam osmislio jednu fotomontažu sa slikom mog grada :) .

dbaja
27.5.2006, 0:35
Ekstra slika, samo šteta što je malo mutna...

Cilj mi je i bio da uhvatim pokret. Zbog toga sam tada ekspoziciju postavio na 1/250. Trenutak kada "mama" lasta doleti i ubaci ovom malom na zici hranu u usta jako kratko traje. Ni sam ne znam koliko sam sedeo i cekao pogodnu priliku (iako ni jednom nisam uspeo da uhvatim sam trenutak "primopredaje" hrane).

Iluminator
27.5.2006, 0:56
@Dbaja: bravo! Fokus na glavi, uhvacen autecntican momenat - BRAVO.
ISO je povecan na 200 ili vise, right?

@Oluja: Dobra fotografija, ali mi se ona prethodna vise dopada. Ovo je, cini mi se, neki krop, jel tako? Ima malo shuma, verovatno nisi hteo da rizikujes cist pogotak. Ipak, svidja mi se.

@Astralogos: Dopada mi se, ali (cim cujes ali smucim ti se :D) bilo bi bolje da si aparat vise okrenuo nalevo, tako bi uhvatio manje crnog dela neba, koji malo gushi fotografiju. Ako ne da okrenes na levo, onda si trebao manje da zumirash.

@Dbaja i oluja: koji aparat koristite?

@Bobi: koliko para oces da das? Reci cifru, preporucicu ti aparat, samo na onom "foto/audio/video" odeljku postavi pitanje...bolje nego ovde.

Danas sam opet slikao cvece iz moje baste, i ima solidnih koje cu postaviti ovde.

dbaja
27.5.2006, 2:43
@Dbaja: bravo! Fokus na glavi, uhvacen autecntican momenat - BRAVO.
ISO je povecan na 200 ili vise, right?

Jeste, ISO200.
Aparat je Fujifilm Finepix S7000. Ova fotografija je radjena u makro-modu, iz ruke. Ne pitaj kako sam se sakrio da me laste ne vide na samo 50-tak cm daljine i koliko dugo sam ih cekao da slete na zicu, ali vredelo je.

AstraLogos
27.5.2006, 8:56
@Astralogos: Dopada mi se, ali (cim cujes ali smucim ti se :D) bilo bi bolje da si aparat vise okrenuo nalevo, tako bi uhvatio manje crnog dela neba, koji malo gushi fotografiju. Ako ne da okrenes na levo, onda si trebao manje da zumirash.

Tako je Iluminatore za ono ALI. :D Jednostavno namerno sam hteo da ugusim fotku da pomalo lici na smak sveta ili kako se u trenu dan pretvara u noc. Dojadili su mi oni idilicni plavo - sivkasto - beli oblacici. :)
Ovako nebo dobija sasvim drugu dimenziju i veci spektar boja. Pa to je samo nebo i nista vise bez ijednog objekta na njemu a opet je dinamicno. Da znas samo kakav je pljusak tresnuo nakon pola sata. :p
@dbaja fotke su ti vise nego odlicne a za taj rezultat mora se kao sto si i sam napisao uloziti dosta vremena i truda. Biti brz i precizan kada je to najpotrebnije. Mada su takve slike vidjene u kavalitetnijim knjigama o pticama sto nije kritika vec pohvala.:aplauz:
Voleo bih da vise slika budu iz vaseg neposrednog okruzenja. Svi smo mi iz razlicitih gradova i sigurno mnogo toga interesantnog ima da se uslika kako bi imali predstavu gde ko zivi, kakvo mu je okruzenje. Ja sam nesto malo takvih fotki postovao kao recimo "Vinogradi", "Milenijum" ali bez odjeka u topicu iako imam najgori digitalac od redovnih posetilaca topica. :o
Nastavicu da vam saljem slike svog grada i okoline pa to i vi ucunite da malo rasirimo dijapazon pogleda na svet oko sebe.
Pozdrav drustvu. :ciao:

oluja
27.5.2006, 9:39
@Oluja: Dobra fotografija, ali mi se ona prethodna vise dopada. Ovo je, cini mi se, neki krop, jel tako? Ima malo shuma, verovatno nisi hteo da rizikujes cist pogotak. Ipak, svidja mi se.

Jeste mali krop, vidi se zid od kuce sa desne strane koji samo smeta pa...
Panasonic DMC-FZ7 http://www.dcresource.com/reviews/panasonic/dmc_fz7-review/index.shtml

imam utisak da može da izgleda opasno i opako taj mačji pogled...
samo uz malo dorade... ovako mi je previše miroljubiv...
ipak su mačke prave mašine za ubijanje...
Iskreno cekao sam zevanje da uhvatim taj malo opasniji izgled sa zubima... a na jednoj fotografiji sam dobio vise bolesnu nego opasnu macku... na kraju sam bio zadovoljan i sa ovom...

Pozdrav.

MilosMaric
27.5.2006, 15:36

Ja bih ovde radje stavio oi malo nize, ovako mi prvo upadne u oci nos, pa tek onda moram da podizem pogled, mada je svakako odlicna :aplauz:

Rocker
27.5.2006, 16:41
Evo jedne crkvice posvećene Vladiki Nikolaju Velimiroviću. Slikano je u Valjevskom kraju. Posebno mi se sviđa oblačno nebo u pozadini. Ono što mene nervira je što nisam u potpunosti uhvatio krst na glavnoj kupoli a i ova devojka koja baš kvari prosek.

korisnik
27.5.2006, 20:20
Rosa na listu:

1479

Neke bube, fora mi je da ih ima tri na okupu:

1480

dbaja
28.5.2006, 0:03
Rosa na listu:

Neke bube, fora mi je da ih ima tri na okupu:

Slike su super, jedino sto je rosa mogla da bude iz malo drugacijeg ugla, kako bi dobila trecu dimenziju, da ne izgleda plocasto. Da je objektiv mozda bio samo malo nize bilo bi jos bolje. Bube su odlicne.

korisnik
28.5.2006, 12:52
Bilo je mokro, pa mi se nije dalo da kleknem:)

korisnik
28.5.2006, 14:42
Murter nocu:

1493

Divlja plaza:

1494

Slap na Krki:

1495

korisnik
28.5.2006, 14:49
Lep cvet:

1496

SKSK
28.5.2006, 22:31
Uhvaćena !http://dizajnenterijera.com/svasta/uhvacena.jpg

Simke
29.5.2006, 7:47
@Rocker

šta si rekao da te nervira? :confused:

meni mnogo više smeta ovaj kafanski sto i stolica, tu gde im nije mesto...
kao i ova travica što viri po donjoj desnoj ivici...

recimo i to bih iskorigovao, da dobijem čistiju kompoziciju...

Simke
29.5.2006, 7:50
ovde mi je interesantan pogled...

Simke
29.5.2006, 7:56
@korisnik

bubice su skroz simpatične...
bila bi fora da su okrenute jedna ka drugoj...
pa, kao da čavrljaju...

možda bi mogao da ih malo izrotiraš - izmontiraš ...

oluja
29.5.2006, 9:41
@Rocker
šta si rekao da te nervira? :confused:
meni mnogo više smeta ovaj kafanski sto i stolica, tu gde im nije mesto...
kao i ova travica što viri po donjoj desnoj ivici...
recimo i to bih iskorigovao, da dobijem čistiju kompoziciju...
Sve to plus korekcija boja...

@SKSK: Nije mi bas jasna ova fotografija sa zmijom... Mogao si bar neku rec da napises o njoj... :icon_scra

@korisnik: Fenomenalno. :aplauz:

AstraLogos
29.5.2006, 14:24
@Oluja meni su oba lika na fotografiji interesantna. Ni ja ne razumem poentu osim da je neka ljuta otrovnica u pitanju a covek ima hrabrosti. :)

@SKSK steta sto je fotka presvetljena a vidi se da si je kropovao ( sekao ) zbog ociglednog prisustva "treceg coveka kome se vidi cipela jer je nisi mogao iseci. Ali mogao si je malcice doraditi. Skinuo sam malo svetla dodao kontrast i u obicnom Paintu izbrisao cipelu. ;) I sve to za manje od 2 minuta. Daleko da je snimak kvalitetan, no ovako je malo sredjeniji.
Pozdrav!

korisnik
29.5.2006, 17:01
Jos dva cveta i cisto ko zanimljivost jaslice iz leda u Grazu. Sad prekidam sa cvecem:)

1518
1519
1520

korisnik
29.5.2006, 18:57
Danas mi je stvarno dosadno, a posto niko danas ne objavljuje slike evo jos neka moja:

Vatromet Maribor, Lent:

1522

Bajaga i Žile na Lent festivalu:

1523

Simke
29.5.2006, 22:14
@oluja
odlično, razlika je veoma velika u odnosu na original...
baš kako sam zamišljao, dopada mi se kako izgleda posle korigovanja boja...

@rocker
kaže: ... i ova devojka koja baš kvari prosek.

iznenadjuje me da si ovo napisao, mora da ti je ljubav bila u blizini kad si kuckao poruku...
drugi put preciznije slikaj devojku koja kvari prosek, crkve ćemo već pronaći u turističkim vodičima...

naravno, da nas potpišeš kao koautore za crkvu... :)

oluja
30.5.2006, 0:05
Sinoc, cekajuci zalazak sunca...

AstraLogos
30.5.2006, 0:28
Veceras u Vrscu je odrzan koncert grupe "Balkanika" povodom slave grada "SV. Teodora". Evo sa nemonitiranim iz ruke fotkama da vam prenesem deo atmosfere. Snimao je i RTS pa ce mozda biti i na TV-u. :)

AstraLogos
30.5.2006, 0:29
Sanja Ilic u delirijumu! :D

AstraLogos
30.5.2006, 0:32
Glas Slavuja. :) Fenomenalno!:aplauz:

AstraLogos
30.5.2006, 0:35
Sta reci za ova cetiri prelepa glasa. :) Etno je nas izvozni artikal definitivno. ;)
Bravo za Balkaniku i Sanju Ilica! :tapsh:

Rocker
30.5.2006, 16:36
@rocker

iznenadjuje me da si ovo napisao, mora da ti je ljubav bila u blizini kad si kuckao poruku...
drugi put preciznije slikaj devojku koja kvari prosek, crkve ćemo već pronaći u turističkim vodičima... NO COMMENT!!!;)
I ti i oluja zaslužujete da budete navedeni kao autori a ne samo koautori. Zapravo, ja možda mogu da se provučem kao koautor :kreza: Crkva izgleda onako kako sam i želeo da ispadne! Svaka čast za krst. Verovatno je iskorišćen jedan od "krakova" koji se vide da bi se "nadogradio" onaj koji se ne vidi, jel da?!:aplauz: Nisam baš vičan photoshopu.Poslednji put sam se igrao obradom fotografija pre 10-ak godina na svom prvom P1. Skinuo sam s neta neke silne manual-e, ali nikako da počnem malo da "čačkam".

Rocker
30.5.2006, 16:39
@Astra Logos
BRAVO!:aplauz: Uvek volim da vidim slike sa koncerata! Ja se spremam da se namontiram iznad stadiona na Tašmajdanu kad bude svirala Apocalyptica 3. Juna. Ako bude ispalo kako sam zamislio, svakako ću postovati ovde!

Simke
31.5.2006, 7:11
NO COMMENT!!!;)
I ti i oluja zaslužujete da budete navedeni kao autori a ne samo koautori. Zapravo, ja možda mogu da se provučem kao koautor :kreza: Crkva izgleda onako kako sam i želeo da ispadne! Svaka čast za krst. Verovatno je iskorišćen jedan od "krakova" koji se vide da bi se "nadogradio" onaj koji se ne vidi, jel da?!:aplauz: Nisam baš vičan photoshopu.Poslednji put sam se igrao obradom fotografija pre 10-ak godina na svom prvom P1. Skinuo sam s neta neke silne manual-e, ali nikako da počnem malo da "čačkam".

drago mi je da ti se dopada...
ovo je bila samo mala igra, da te malčice podstakne (kao i ostale) na doradu fotografija... znači, tvoj posao...
to što tvrdiš da nisi vičan ps ne brine me puno, ti si vešt lik što se vidi iz tvojih poruka širom foruma pa ćeš i to lako savladati... ako nađeš vremena i ako se zainteresuješ...
što se tiče krsta, ja ga nisam baš nešto šminkao... duplirao sam snimak,muvnuo sam fotku na dole, spojio slojeve i ono što je ostalo da viri od krsta sam pobrisao, prekrio nebom... igrao sam na kartu nesavršenosti ljudskog oka...
čak sumnjam da ga je i oluja dirao...
da je fotografija u nekoj visokoj rezoluciji i da će biti prikazana, odštampana u nekom većem formatu... e, onda bi se radilo detaljnije... ovako, kao što vidiš...

p.s.
šalji fotke i počni da ''čačkaš'' ps