PDA

Prikaži potpunu verziju : Kako videti NTFS particiju iz Linux-a

The Finest Serbian Since '82
6.3.2006, 18:16
Evo jednog (verovatno) prostog pitanja, naime:
Imam SuSe 10 i Win XP na jednom hardu koji je podeljen na dve particije (odnosno tri ukoliko racunam Linux swap part. :) ). Interesuje me kako da iz Linuxa vidim tu particiju na kojoj je WinXP, odnosno NTFS particiju. Ovo mi treba iskljucivo zato sto se na njoj nalazi sva muzika i filmovi, a glupo mi je da sve to kopiram na dva mesta.
Unapred hvala

Eni
6.3.2006, 18:48
Samo skini drajvere za mountovanje ntfs particije, knoppix ih ima preinstalirane npr. Ne znam kako se tacno zovu, sorry, ali tu je (ta-DAM!) google...
Mada u beta fazi su (ali rade relativno) pa bih ti savetovao da samo citas sa ntfs particija (tj pustas muziku i filmove) nikako d aupisujes nesto na njih...

bofi
6.3.2006, 20:45
Evo sta ja radim.

Napravi na primer direktorijum C sa komandom mkdir /windows/C i direktorijum D mkdir /windows/D. Onda ti je najlakse da se logujes kao root udjes u /etc/fstab. Fstab otvori pomocu na primer kwrite
i dodaj red:
/dev/hda2 /windows/C ntfs ro,users,gid=users,umask=0002,nls=utf8 0 0
tako isto uradi i za drugu particiju naravno hda2 zameni sa svojom oznakom particije.

Na kraju moun - tuj sve uredjaje komandom iz konzole mount -a.
To bi bilo to. Ako imas neko pitanje pitaj.

Johnny
6.3.2006, 21:45
Ja imam win particije u mnt folderu. (Mandrake 9.1) Jel' to znaci da nije tako kod svih distribucja?

AxeZ
6.3.2006, 22:22
Ja imam win particije u mnt folderu. (Mandrake 9.1) Jel' to znaci da nije tako kod svih distribucja?

Možeš da koristiš koji želiš direktorijum.

Miloš
6.3.2006, 22:39
Kol'ko mi se čini Linux sasvim normalno čita NTFS particije.

laserjat
6.3.2006, 23:25
Linux cita i NTFS i FAT particije a bezbedno je pisati samo po FAT particiji, dok pisanje po NTFS particiji jos uvek nije tako sigurno.

brainZ
7.3.2006, 0:16
Samo skini drajvere za mountovanje ntfs particije, knoppix ih ima preinstalirane

Verovatno mislis na Captive, ali oni su pre svega prisutni da bi omogucili potpuno baratanje ntfs particijama (rwx), a ne puko mountovanje. Podrska za ntfs je inace prisutna u kernelu, kao sto je poznato i vec receno ovde...

Oliver
7.3.2006, 0:53
Što se mučiš sa dva os-a?
Izabereš lepo windows ili linux.

The Finest Serbian Since '82
7.3.2006, 1:55
Što se mučiš sa dva os-a?
Izabereš lepo windows ili linux.
Ovako je prakticnije. Linux zaista jeste superioran u nekim stvarima, medjutim jos uvek ga nisam toliko savladao kao Win. Ali vremenom...

& @svima koji su pomogli
Bas sam piglu. Upravo sam nasao NTFS particiju, vec je mount-ovana(samo je trebalo malo bolje da pogledam).
u svakom slucaju hvala svima