PDA

Prikaži potpunu verziju : SUSE ili DEBIAN

Miloš
20.2.2006, 4:07
Pošto uskoro dobijam SUSE 10 i DEBIAN 3.1, zanima me koji da instaliram. Linux ću koristiti za multimediju i internet. Treba da napomenem da se ne plašim terminala, ali ne želim da radim sve u njemu. Takodje me zanimaju generalne razlike izmedju ova dva OS-a.:D
Unapred hvala. Pozz!:ciao:

brainZ
20.2.2006, 13:29
To nisu dva OS-a, to je jedan OS - Linux ;). U pitanju su 'samo' varijante. Inace, ovo pitanje ja shvatam kao retorsko - naravno da treba instalirati Debian...

Miloš
20.2.2006, 13:30
Dobro, jeste Linux, ali koje su suštinske razlike medju njima?:confused:

mjoksimovic
20.2.2006, 13:44
To sta je bolje i koji je bolji od ova dva, to je vise nego glupo porediti. Ovde ces prijatelju dobiti oko 200 razlicitih predloga koji da instaliras, tako da...nemoj gubiti vreme. Ako si pocetnik na Linuxu, savetujem ti SuSE, jednostavniji je, pre ces se snaci nego na Debianu. Ja imam i SuSE i Debian, radim podjednako na oba. Sve sto ti treba konkretnije da saznas, bolje poseti www.linuxo.org, dobices mnogo vise odgovora nego ovde.

POZDRAV

Miloš
20.2.2006, 13:51
Hvala! Pozdrav!:ciao:

holodoc
20.2.2006, 14:40
Sve sto ti treba konkretnije da saznas, bolje poseti www.linuxo.org, dobices mnogo vise odgovora nego ovde.

POZDRAV

Čoveče nisam imao pojma da kod nas postoji ovakav sajt koji obrađuje Linux na ovaj način.:boodala:
U svakom slučaju odličan izvor informacija.

Hvala na odličnom linku!:aplauz:

Anak1n
20.2.2006, 17:49
To nisu dva OS-a, to je jedan OS - Linux ;). U pitanju su 'samo' varijante. Inace, ovo pitanje ja shvatam kao retorsko - naravno da treba instalirati Debian...
Linux nije OS

AxeZ
20.2.2006, 18:32
Linux nije OS

Nego sta je?

mjoksimovic
20.2.2006, 19:29
Čoveče nisam imao pojma da kod nas postoji ovakav sajt koji obrađuje Linux na ovaj način.:boodala:
U svakom slučaju odličan izvor informacija.

Hvala na odličnom linku!:aplauz:

;) Nema na cemu...;)

brainZ
20.2.2006, 20:18
Linux nije OS

http://en.wikipedia.org/wiki/Linux - a za one koje citanje zamara samo prva recenica

"Linux is a computer operating system and its kernel."

Anak1n
21.2.2006, 2:29
Linux je kernel a ceo sistem je gnu/linux tj. kernel je jedna komponenta celog sistema...a sad sto se stvorila zabuna pa se ceo sistem zove linux je nesto 10-to
kaze Richard Stallman pa izvinite ako vise verujem njemu nego vama...
I

brainZ
21.2.2006, 3:10
Da, ali s obzirom da vecina koristi 'skraceni' oblik Linux, ne mozes jednostavno da naokolo pricas - Linux nije OS. I ja licno vise volim GNU/Linux (gnu slash linux je pravilan pronounciation), ali je lakse reci Linux, kao sto je lakse reci Windows nego Microsoft Windows (sto je puni naziv). RMS insistira na imenu GNU/Linux iz razloga koji prevazilaze temu ovog topica, ali to ne znaci da cu bezuslovno prihvatiti njegovu argumentaciju i u svakoj situaciji koristiti izraz GNU/Linux...

Anak1n
21.2.2006, 11:48
Sto jeste jeste i ti si u pravu i ja :D

holodoc
21.2.2006, 13:32
Samo usputni komentar:
Ala bi se Linus Torvalds prevrtao u krevetu :dzavo: da zna da se ljudi danas svađaju oko toga kako mu se OS stvarno zove.

Anak1n
21.2.2006, 15:29
Pa to su izjave ljudi koji znaju sta su radili i sta rade..uopste ne raspravljam o tome niti bi se ududio da bilo kome od njih protivrecim...ako oni kazu nije to je zabuna onda je to za mene amin...

AxeZ
21.2.2006, 15:35
Samo usputni komentar:
Ala bi se Linus Torvalds prevrtao u krevetu :dzavo: da zna da se ljudi danas svađaju oko toga kako mu se OS stvarno zove.

Ala bi se ti iznenadio kad bi znao kako je Linus prvobitno hteo da nazove Linux...;)
I Linus nije dao ime Linux vec Ari Lemke...;)

brainZ
21.2.2006, 16:55
Sto jeste jeste i ti si u pravu i ja :D

Pa dabome ;)

@Axez

Da nije mozda Freax ;) ? Linux je svakako bolje ime, a ako smo se bas dotakli problema imenovanja sam Linus je za naziv GNU/Linux rekao da je "ridiculous" - mislim, ja sam na strani RMS-a :n_klanja: , ali da napomenemo da je sukob u stvari na vrhu...

holodoc
21.2.2006, 23:14
I Linus nije dao ime Linux vec Ari Lemke...;)

Što ti voliš da udaraš kontru a još ni ne čitaš šta je napisano:n-cc2:
Ja nigde nisam ni napisao da je sam Linus dao ime OS-u!
RFP (Read the F****g Post):nov_mad2:

brainZ
21.2.2006, 23:25
@holodoc

Sta ti je, decko...?

Miloš
27.2.2006, 0:28
Ma kako god da se zove, bolji je od Windows-a.:D

holodoc
27.2.2006, 0:42
Što jes' jes':tapsh:
Ja sam već skoro dve nedelje na SUSE-u i bez obzira što je onako malo nafrakan i šaren počeo sam da ga koristim za mnoge stvari. U Windows uđem kad hoću da igram neku igricu mada sam hteo da padnem u nesvest kada sam uz pomoć Wine-a uspeo da poteram par igrica "na golo" u Linuxu.

Stvarno su Wine mnogo popravili od trenutka kad sam ga poslednji put koristio.

Samo jedno usputno pitanje. Da li je moguće da Wine u trenutnoj verziji ne podržava zvuk. Mislim nemam živaca da proveravam na netu a iako sam uspeo da pustim softver koji je ispravno radio na Linuxu nisam uspeo da izvučem zvuk iz njega.

Zoran Dojkic
5.3.2006, 14:26
Uputstvo za instalaciju Debiana.
http://new.linux.hr/debian/sarge/sarge-KAKO-index.html

RedBull
25.3.2006, 10:22
Mislim da ti nelšto u podešavanju wine-a nije dobro odrađeno jer on podržava zvuk.
Usput, ako želiš dobo da se igraš koristi codegu (cedega) više nego odlična podrška za igrice, a ako želiš savršeno da ti rade programi poput photoshopa, flasha pa i ms offica možeš da koristiš i crossover office...

Sale KG
27.3.2006, 23:42
@holodoc

Sta ti je, decko...?
Ne zameri mu :D, njemu u opisu radnog mesta stoji poznavanje operativnih sistema :dzavo: http://www.sk.co.yu/forum/showpost.php?p=20965&postcount=19
A vidi se da Linux poznaje veoma dobro, kao i sve ostalo :rofl:.

holodoc
28.3.2006, 3:39
@AxeZ
Na ovom mestu zakasnelo izvinjenje na reakciju ali šta ćeš:) PDV:boodala:

bobzilla
28.3.2006, 11:33
Pošto uskoro dobijam SUSE 10 i DEBIAN 3.1, zanima me koji da instaliram. Linux ću koristiti za multimediju i internet. Treba da napomenem da se ne plašim terminala, ali ne želim da radim sve u njemu. Takodje me zanimaju generalne razlike izmedju ova dva OS-a.:D
Unapred hvala. Pozz!:ciao:

Kolika diskusija na ovako malo pitanje. :eek: Je li momak... A što ne bi instalirao oba, pa probao koji ti više odgovara. ;)

Miloš
28.3.2006, 14:50
Kolika diskusija na ovako malo pitanje. :eek: Je li momak... A što ne bi instalirao oba, pa probao koji ti više odgovara. ;)
Pa SuSE sam prvo uzeo da instaliram (zbog silnih pohvala:) ), evo skoro mesec dana i PREZADOVOLJAN sam, i preporučio bih Linux svakome! Doduše, imao sam mali problem sa TV i radio karticom, ali sam ga odmah rešio. Sada sve radi kako treba, i prilagodio sam ga sebi, a u Windows ulazim samo kada mi treba Photoshop:) ! Pošto imam hard disk od 80GB rezervisan samo za Linux, možda instaliram oaj Debian;) !

bobzilla
28.3.2006, 16:18
Pa SuSE sam prvo uzeo da instaliram (zbog silnih pohvala:) ), evo skoro mesec dana i PREZADOVOLJAN sam, i preporučio bih Linux svakome! Doduše, imao sam mali problem sa TV i radio karticom, ali sam ga odmah rešio. Sada sve radi kako treba, i prilagodio sam ga sebi, a u Windows ulazim samo kada mi treba Photoshop:) ! Pošto imam hard disk od 80GB rezervisan samo za Linux, možda instaliram oaj Debian;) !

BTW, Photoshop ti piči i pod Wineom. Koliko stabilno, ne znam. Verovatno je ok. Poslednji put sam to probao pre jedno godinu dana sa nekom trial verzijom Photoshopa. I funkcionisalo je.

holodoc
28.3.2006, 16:36
Ja nikako nisam uspeo da poteram Photoshop pod Wineom. Kad sam već kod toga ni Macromediu a kao što sam već rekao nema ni zvuka.

bobzilla
28.3.2006, 20:00
Ja nikako nisam uspeo da poteram Photoshop pod Wineom. Kad sam već kod toga ni Macromediu a kao što sam već rekao nema ni zvuka.

Kod mene zvuk radi... Macromedia šta? Dreamweaver? Flash? Nikad nisam ni probao... Možda jedino Dreamweaver pre par godina.

BTW, sad ću naći na kom mi je CDu Photoshop trial, pa ćemo videti... Mada ne volim da instaliram đubre na svoju mašinu. Po meni je GIMP i više nego dovoljan. Jedino se malo teže uči... Recimo, posle nekoliko godina korišćenja GIMPa, tek sada sam počeo da hvatam cake za većinu poslova za koje bi mogao poslužiti... A ne mislim na jednostavno odsecanje slike i sl.

GIMP je vrlo moćan, samo treba znati sa njim. Za one nestrpljive koji ne žele da uče GIMP, mogli bi da pogledaju Gimpshop (verzija GIMPa sa rasporedom menija i izgledom nalik na Photoshop).

http://www.plasticbugs.com/ (zvanična)
http://www.gimpshop.net/ (fan site)

holodoc
28.3.2006, 20:23
Mada ne volim da instaliram đubre na svoju mašinu.

Auuuuuuuuu. To si sad reko i nikad više:) :) :)

Nema pojma. Photoshop mi je zakon. A bogami i ceo paket Adobe-a. A oMacromedi da ne pričam. Negde sam bio našao uputstvo kako se Macromedia podešava u Linuxu ali je fora u tome što se prave neke batch datoteke.
Ajde ako nađeš neki lek javi a ja da probam da isprčkam nešto sa Wineom.

bobzilla
28.3.2006, 20:51
A što ti ja dadoh link za Gimpshop? :mad:

Ajde brzo: download, proba, komentar. ;)

A za Photoshop pod Wineom... Rekoh ti da ću probati, pa javljam. Evo sad pretražujem CDove.

Miloš
28.3.2006, 21:31
A što ti ja dadoh link za Gimpshop? :mad:

Ajde brzo: download, proba, komentar. ;)

A za Photoshop pod Wineom... Rekoh ti da ću probati, pa javljam. Evo sad pretražujem CDove.
Evo, ja sam ga download-ovao, i kad sam pokrenuo ./configure, tražio mi je dve biblioteke, koje sam instalirao. Međutim, došlo je do neke greške kad sam ukucao make i make install, tako da ga nisam instalirao:mad: . Sad ne znam šta da radim, hoću da poludim.:boxing:

Miloš
28.3.2006, 21:39
O, Bože, izgleda da sam ja skinuo (i instalirao) Gimp 2.2.8! Ako može direktni link do Gimpshop-a?:D

bobzilla
28.3.2006, 21:54
Probaj ovaj link: http://freshmeat.net/redir/gimpshop/57360/url_mirror/gimpshopbyme.rpm

A za Photoshop... Evo ja našao 5.5 na nekom disku. Ali sećam se da sam nekada bio pokrenuo i 7.0. CS nisam probao da instaliram. I 5.5 i 7.0 su pičili kao nenormalni. ;) Evo shotova:

bobzilla
28.3.2006, 21:55
Inače... Slike su smanjene, zbog ograničenja koja su postavili na forumu. Imam dialup, a Imageshack mi je kočio... Tako da... Ovo je najbolje što je moglo u ovom trenutku.

holodoc
28.3.2006, 21:57
I bre. Pa ajde probaću ali najstarije od Photoshopa što imam sad kod sebe je CS2:boodala:

bobzilla
28.3.2006, 21:58
Na trećoj slici se umešao u Noatun... Izvinjavam se zbog toga. Inače u type toolu je otkucano: "Prokleti Photoshop piči kao lood pod Wineom" (prva slika) i "a sad je vreme da ga deinstaliram" (druga). :p

Covenant
5.4.2006, 16:03
Mada ne volim da instaliram đubre na svoju mašinu. Po meni je GIMP i više nego dovoljan. Jedino se malo teže uči... Recimo, posle nekoliko godina korišćenja GIMPa, tek sada sam počeo da hvatam cake za većinu poslova za koje bi mogao poslužiti... A ne mislim na jednostavno odsecanje slike i sl.GIMP je vrlo moćan, samo treba znati sa njim....

Ajde ajde-Photoshop nikako nije djubre-za PROFESIONALNU upotrebu je nezameneljiv i Gimp zaista tu nema sta da trazi-nisam se nesto preterano baktao ni sa jednim,ali dosta ljudi koji se bave profesionalo fotografijom su se izjasnili za Photoshop.....
Sa druge strane,Gimp je zaista fenomenalan program kada se uzme u obzir sta nudi i kad tome dodamo cinenjicu da potpuno besplatan i otvoren-mnogi ljudi zaslepljeni mocnim Phothosop-om to previdaju,kao i cinjenicu da vecina korisnika(porosecnih)koristi 10% funkcija kompleksnog(ovo je blaga rec) programa kao sto je Photoshop....
Sto ce reci da Gimp,svidelo se to nekom ili ne moze da odradi sve poslove koje od njega ocekuju prosecni,desktop korisnici kojih ima daleko najvise,a cak i vise od toga....
Sto se Macromedie tice-za nju ne postoji adekvatna zamena u Suncevom sistemu:)
Iako volim i koristim Linux i open-source resenja,to ne znaci da ne postujem izuzetan kvalitet programa,bilo da su oni komercijalni ili ne....

Photoshop mi je zakon. A bogami i ceo paket Adobe-a.A o Macromedi da ne pričam

Neko je to saljivo prokomentarisao-"Kada bi Adobe(u cijem je vlasnistvu i Macromedia:))portovao svoje proizvode za linux,bila bi to smrtna presuda i kraj MS-a"
Kako bi korisnici Win samo poceli da se osipaju....
PoZ svima!

bobzilla
6.4.2006, 2:45
Ajde ajde-Photoshop nikako nije djubre

Zaboravio sam da kažem ono "komercijalno". :D Meni GIMP služi i više nego dobro... Uostalom, u stvarno "profesionalne" svrhe ok... Ali gledajući istini u oči, većina ljudi (kod nas) Photoshop koristi za neke stvari za koje bi GIMP bio i više nego odličan... A da ne pominjem odličnu alternativu (u takođe besplatnom, ali ne i slobodnom) IrfanView-u koji omogućava lako i brzo osnovno editovanje (menjanje veličine, crop, itd...) i konverziju slika...

bobzilla
6.4.2006, 2:47
Kad govorim o IV kao alternativi, mislim na alternativu načinu na koji ljudi kod nas koriste Photoshop. Ebem ti pirateriju...

urke
6.4.2006, 8:01
Vidim raspričalo se OffTopic, pa da se pridružim ekipi (dok ne podelim temu na GIMP vs. PS :)

Što Covenant reče, Desktop korisnici koji ne znaju da se izvuku ako kliše krene po zlu (dobiju poruku o grešci koju nisu očekivali) a kunu se u PS su obični amloumnici. Zašto ovo kažem? Pa zato što ne znaju čak ni najobičniju stavku da PS ima Actions i Batch mogućnosti, niti uopšte znaju čemu to služi, ali im je PS nezamenljiv. Jedino što meni ponekad nedostaje u GIMP-u je nedostatak CMYK podrške (ono što GIMP ima trenutno, CMYK separaciju finalne slike nije ono što mi tada treba - obrada u CMYK-u). To je ujedno i jedina prepreka za profesionalnu upotrebu i zašto ga profi fotografi ne koriste. Ali, za wallpapere, web grafiku, pravljenje crtanih filmova, ilustracija, doradu (retuširanje) fotografija u kućnoj radinosti, i još puno toga, GIMP je više nego dovoljan.

Još mi nedostaju i Akcije koje postoje u PS-u, i mada ih skriptinzi mogu zameniti, oni nisu dovoljno jednostavni za Desktop korisnika jer zahtevaju programerskog znanja.

Tako da, ako već govorimo o tome da je PS upotrebljiviji od GIMP-a, molim zagovarače takve teorije da iznesu činjenice. Hvala :)

bobzilla
7.4.2006, 17:30
Vidim raspričalo se OffTopic, pa da se pridružim ekipi (dok ne podelim temu na GIMP vs. PS :)

Sto nije tako losa ideja... Samo se bojim da bi to otislo u flame... ;)

urke
8.4.2006, 9:55
Sto nije tako losa ideja... Samo se bojim da bi to otislo u flame... ;)

Zato ja i postojim ovde ;)

Miloš
23.4.2006, 3:22
:D :)
iTunes (http://img124.imageshack.us/my.php?image=itunes3ux.jpg)

brainZ
23.4.2006, 12:16
:D :)
iTunes (http://img124.imageshack.us/my.php?image=itunes3ux.jpg)

O tempora, o mores...