PDA

Prikaži potpunu verziju : Windows Vista

Sale2322
26.1.2006, 13:14
LJudi cuo sam da izlazi nova verzija cuvenog OS-a Windows Vista. Cuo sam takodje da je kod nas izasla neka beta verzija, ali kao nema jos Full. Jos znam da je nova verzija okrenuta najvise zastiti racunara od virusa!!! Znate li jos nesto i kada ce to doci kod nas???

ZoNi
26.1.2006, 14:15
Vista? Ma, ne verujem ja da se to pojavilo negde :D

Electric
26.1.2006, 14:19
Ne znam ko moze da se raduje novoj verziji Windows-a ?
Salim se - mada mi je XP dojadio. Vista ce biti izuzetno hardverski zahtevna:
za optimalan rad bice potrebno 2GB RAM-a ( a i donosi podrsku za direct-x 10 ), ne verujem da ce skoro da se pojavi. Ja ipak volim da sacekam neki SP - sto je sigurno, sigurno je.

LoneWolf
26.1.2006, 14:38
LJudi cuo sam da izlazi nova verzija cuvenog OS-a Windows Vista. Cuo sam takodje da je kod nas izasla neka beta verzija, ali kao nema jos Full. Jos znam da je nova verzija okrenuta najvise zastiti racunara od virusa!!! Znate li jos nesto i kada ce to doci kod nas???
Jeste,izgleda da ce prokleti Microsoft ponovo da lansira svoju novu "inačicu" Windowsa prepunu bagova i sigurnosnih rupčaga...Pustite to kraju ljudi,što reče jedan fini čika:"Stay normal and use Linux"

VojaM
26.1.2006, 14:39
Izlazi u aprilu sledeća beta.
Javili golubovi pismonoše ;)

ZoNi
26.1.2006, 15:08
Vista ce biti izuzetno hardverski zahtevna:
za optimalan rad bice potrebno 2GB RAM-a ( a i donosi podrsku za direct-x 10 ), ne verujem da ce skoro da se pojavi. Ja ipak volim da sacekam neki SP - sto je sigurno, sigurno je.
ne verujem da ce biti ba stoliko zahtevna... uostalom, i za XP je bilo takvih prica, pa se ispostavilo da i nije bas toliko zahtevan...

ja takodje jedva cekam Vistu, mada sam prezadovoljan XPom :)

evo jedan opsiran review Viste na srpskom:

http://www.bench-market.com/modules.php?name=BenchmarkNews&file=article&sid=10004

The Finest Serbian Since '82
26.1.2006, 17:00
Vista ce biti izuzetno hardverski zahtevna:
za optimalan rad bice potrebno 2GB RAM-a ( a i donosi podrsku za direct-x 10 ).
Bice zahtevnija od XP-a, ali nece SIGURNO traziti 2gb ram-a za normalan rad. Ta zahtevnost ce se najvise ogledati u grafickoj, Naime... ukoliko hoces one Aero mogucnosti, trebace ti neka nova graficka, ali ti ni onda ne treba 2 gb-rama.
Sto rece covek, i za XP je kod NAS bilo prici da ce zahtevati najmanje giga rama, da nece igre raditi u suprotnom...(bla,bla,bla), pa je na kraju ispalo da moze da radi sa 256ram-a(cak i SDRama)

semaglig
26.1.2006, 17:51
Microsoft Windows Vienna izlazi 2010 godine (naslednik viste)

NenadN
26.1.2006, 20:50
Microsoft Windows Vienna izlazi 2010 godine (naslednik viste)Prvo da izadje code name BackComb 2008

hacker_aca
26.1.2006, 22:24
Vista je najavljena za 27. decembar 2006. godine (ili 2007., neznam tačno, ja mislim da je '06). Imaće više tih "tipova" Visti: imaće ih bar nekih 6-7 komada. biće neka osiromašena verzija, tako da će biti dosta jeftina, ali neće npr. moći da pokreće igre i što već. A ona najjača verzija će da bude ultra-mega-giga Windows, moći ći sve i svašta da pokreće imaće kakve dodatne mogućnosti i itd.....

urke
26.1.2006, 22:41
„Srbija ulazi u Evropsku uniju 2013. godine ali sam ja još sada spreman, imam odelo i kravatu“ :D A do tada, ne lipši magarče... :) Pravi zombi trip, a gde ćete vi biti za tih godinu/dve/tri/pet/deset? Ljudi, osvestite se, život je kratak da bi polagali nadu u neke fix ideje. Take the reality! ;)

Covenant
28.1.2006, 1:48
A ja jedva cekam brz net i buduce verzije FreeBSD-a:)
A sto se tice XP-a-da mu treba 1GB RAM-a nije toliko daleko od istine-tek sa 512MB RAM-a to lici na ono sto bi trebalo:)

Kostarum Rex Persia
28.1.2006, 1:51
@ hacker aca

Gde si pročitao da Vista izlazi 27 decembra 2006, ja to nigde na netu nisam video. Daj izvor gde si to pročitao.

Kum Ruzvelt
28.1.2006, 20:55
Ako budu posao odradili kao svaki put do sad, prvo ce da se pojavi Asta la,
a Vista (upotrebljiva) jednog dana, tamo negde...

Anak1n
28.1.2006, 21:35
Naleti na ovo na linuxo :D

faXcooL
31.1.2006, 21:22
Prvo da izadje code name BackComb 2008

Pod 1. Nije BackComb nego BlackComb
Pod 2. BlackComb je isto sto i Viena...

NenadN
1.2.2006, 15:15
Pod 1. Nije BackComb nego BlackComb
Pod 2. BlackComb je isto sto i Viena...
Dobro mislio sam BlackComb ali sam progutao L.
Znaci tako:
LongHorn->Vista
BlackComb->Vienna

VojaM
1.2.2006, 15:42
Znaci tako:
LongHorn->Vista
BlackComb->ViennaU, je!
BlackComb = Crni češalj :D:D:D

Bryan Fury
1.2.2006, 16:28
A šta tek reći za Longhorn? ;) Nije ni čudo što su ga prekrstili u Vista :D

voodoo_
1.2.2006, 16:40
Jel to MS počeo da daje ženama da smišljaju imena? Mislim Vista, Vienna, WTF?
Gde su stare dobre opskurne geek skraćenice tipa NT, QNX, MSCDEX :) i slično...
Sve je krenulo put Mekintoša...

ZoNi
1.2.2006, 16:44
BlackComb... Longhorn... Whistler... sve su to nazivi vrhova planina i drugih "zemljopisnih" lokaliteta, gde se obicno odmaraju M$-ovi programeri, a nalaze se na severozapadu SAD odn. jugozapadu Kanade...

voodoo_
1.2.2006, 16:48
To znam, ali Vista i Vienna? Tu su neke žene umešale prste :)

PS. Znam da je Vienna Beč ;)

Anak1n
1.2.2006, 17:33
Jel to MS počeo da daje ženama da smišljaju imena? Mislim Vista, Vienna, WTF?
Gde su stare dobre opskurne geek skraćenice tipa NT, QNX, MSCDEX :) i slično...
Sve je krenulo put Mekintoša...
NT - Nice Try :D

NenadN
1.2.2006, 21:35
Vista znaci pogled, na sta na jos jednu nocnu moru. Mislim da im je bolje da se vrate na staru skolu i lepo bude Microsoft Windows 2006,2008,2010 etc

TtuEd
4.2.2006, 17:36
Khm, pa to nije baš stara škola :p Kad bi se vratili na staru školu, Vista bi se zvala Windows NT 6.0 (što ustvari i jeste).

lijenština
4.2.2006, 23:12
Ma samo da dodaju neku skraćenicu kao turbo, ultra mega, super.Pa da se posle hvališ okolo:
Šta imaš od sistema? Imam Windows XP super turbo ultra 64 plus .
Oznaka nije važna. Meni je važna suština, ali opet nekima to baš i nije tako.:n_klanja: :kreza: :mrgreensa
http://img372.imageshack.us/img372/9972/38929xw.jpg

Miloš
4.3.2006, 15:32
Kol'ko vidim na Microsoft-ovom sajtu, biće pet verzija Viste.:)

Kostarum Rex Persia
4.3.2006, 16:46
Ja sam pročitao da će biti 6 verzija Viste, ali Microsoft stalno menja planove. Setite se samo da su pre mesec dana pominjali da će biti čak 8 različitih verzija Viste.

AxeZ
4.3.2006, 17:54
U prinicpu je to jedna verzija koju ce uvaljivati naivnim budalama i razlicito naplacivati.

voodoo_
4.3.2006, 17:56
...unless you have the magic number...

faXcooL
4.3.2006, 21:43
Ok, ako je nekom doshlo da proba vistu neka se javi na mail ( faXcooL@gmail.com ), poslacu mu linkove (verzija 5308 Ultimate).

Gogiran
8.3.2006, 19:22
Dali je neko probao 64 xp i kako se snasao sa drajverima?Ako jeste-koja je konfiguracija?:eek:

voodoo_
8.3.2006, 19:54
Kako misliš "kako se snašao"? Ako su drajveri 64-bitni, radi odlično; ako nisu, neće ni da se instaliraju...

Jim Bravura
10.3.2006, 1:13
To znam, ali Vista i Vienna? Tu su neke žene umešale prste :)

PS. Znam da je Vienna Beč ;)
Vista je gradic (po americkim merilima) u okolini San Diega. E sad da li ima veze s tim, ne bih znao. Mozda se i tu neki M$ programer odmara ;) , posto se doticno mesto nalazi pored obale Tihog okeana.

Atila
10.3.2006, 1:21
Ево мало ''језивих'' вести (http://www.benchmark.co.yu/article.php?sid=10293) са свима нама познатог сајта :D

Staronsky
10.3.2006, 2:31
Ovo su stvarno jezive vesti!!! 800mb rama u idle! Pa dal' su bre normalni?Znaci za normalan rad minimum 2gb rama u slotovima...Sve su ovo smislili zajedno sa proizvodjacima hardvera 100%!Sve po dzepu korisnika kao i obicno!:boxing: To ti je biznis :mad:

urke
10.3.2006, 8:41
Ne mora da bude po džepu korisnika! Više čitajte rubriku „Laki pingvini” i učite se, prilagođavajte se, pa će vama džepovi biti puniji a M$ kolegama (proizvođačima hardvera) plići i prazniji ;) Pazi da je legalno (i besplatno)!

iurisvulgaris
10.3.2006, 23:34
Ево мало ''језивих'' вести (http://www.benchmark.co.yu/article.php?sid=10293) са свима нама познатог сајта :D
800 mb RAM-a u idle režimu i 7 gb na hard disku-stvarno previše za ono što se dobija zauzvrat.Mogu da zamislim koliko će memorije trebati za ugodan rad u nekim zahtevnijim aplikacijama.A ljudi još očekuju i da se igraju na tom novom operativnom sistemu i da pokrenu i neku zahtevniju igru.Još kad uzmemo u obzir da će kod većine korisnika u pozadini morati da rade antivirus,firewall i antispyware-biće i 2 gb Ram-a premalo.Koliko sam pročitao Vista ne nudi ništa toliko revolucionarno da bi to opravdalo toliko trošenje resursa i kupovinu toliko Ram-a-sve to zbog virtuelnih direktorijuma i još par dodataka.
Doduše MS izdaje Windowse na otprilike svakih 5 godina-pa će verovatno za 3-4 godine i većina naših korisnika imati konfiguracije sa 2-3 gb ram-a na kojima će moći da pokrene i poneku 3d-igru ili zahtevniji program.Ali to će biti kad Vista bude na izdisaju i kada MS već bude pripremao novi Windows.
Koliko li bi trebalo Ram-a da se Vista pokrene u virtualnoj mašini na Windowsu Xp ili još gore da se na Visti instalira vmware ili virtual pc i u virtualnoj mašini instalira neki grafički zahtevniji OS(Windows xp ili neki Linux sa KDE-om) ili sama VIsta?
Sve ovo znači da će Vista biti vrlo skup OS,jer će najmanji izdatak biti kupovina same Viste a mnogo veći-kupovina novog kompjutera.

genius
11.3.2006, 13:27
Morace da se radi upgrade, nema sta...

Mada kada je XP izasao, vecinom su ljudi imali 128 RAM a trebalo je imati 4 puta vise.

Danas svima radi XP lepo. Tako ce i VISTA za 4-5 godina...

Jel ce moci da se mreze Vista i XP ?

NenadN
11.3.2006, 15:22
Jel ce moci da se mreze Vista i XP ?A sto ne bi mogli ne vidim razlog. Danas mozes svaki windows da umrezis sa drugim, zasto ne bi mogo i longhorn. Kakve veze to ima.

iurisvulgaris
12.3.2006, 0:00
Danas svima radi XP lepo. Tako ce i VISTA za 4-5 godina...

Za 4-5 godina Vista će biti na izdisaju kao danas xp,i microsoft će spremati novi windows koji će biti još hardverski zahtevniji od viste.Situacija sa Vistom dokazuje da je Windows prevaziđen i da je glupo bacati pare na njega(u vidu kupovine dodatnog ram-a a verovatno i drugih komponenti).I sa dodatnim ram-om od 1 gb pitanje je da li će Vista i zahtevnije aplikacije raditi dobro,jer i za xp je dovoljno 128-256 mb ram-a a ipak ljudima ponekad "štucaju" 3d- igre i zahtevniji programi.

voodoo_
12.3.2006, 1:11
Apsolutno ne postoji razlog prelaska na Vistu u narednih nekoliko godina. Osim ako vam se baš toliko ne igra Halo 2, koga MS veštački gura samo za Vistu, a osećam da će u roku od nedelju dana da se pojavi nezvanični patch koji skida OS check iz igre...

AxeZ
12.3.2006, 2:21
Apsolutno ne postoji razlog prelaska na Vistu u narednih nekoliko godina.

Ma kako nema..znas da se deca pale na rotirajuce 3D prozore...;)

genius
12.3.2006, 12:49
To ce uskoro u linuxu da bude potpuno normalna stvar, a siguran sam da ce cela linux varijanta da bude mnogo jeftinija nego Vista.
Kada izadje HALO 2, izaci ce i nova verzija CEDEGA koja ce da radi sta? Da tera igricu kroz linux, naravno :aplauz: :aplauz: :aplauz:

voodoo_
12.3.2006, 12:54
To postoji na Unixu već ohoho :)
Gledao sam Sunove demoe još dok to Microsoftu nije bilo ni u planu :)

AxeZ
12.3.2006, 13:01
To postoji na Unixu već ohoho :)
Gledao sam Sunove demoe još dok to Microsoftu nije bilo ni u planu :)

Meni pricas......kazi to ovoj deci sto piskaju na Vistu...;)

http://www.sun.com/software/looking_glass/
http://www.novell.com/linux/xglrelease/
http://en.opensuse.org/Xgl
http://www.gnome.org/~seth/blog/xshots

voodoo_
12.3.2006, 13:03
Ponizno se izvinjavam što sam sumnjao u tvoju kompetentnost :D ;)

AxeZ
12.3.2006, 13:04
Ponizno se izvinjavam što sam sumnjao u tvoju kompetentnost :D ;)
Apology accepted...;)

ZoNi
12.3.2006, 19:15
mada, to moze i da bude korisno ponekad... zato i ja koristim tu opciju na WinXP vec par godina :dedica:

http://img148.imageshack.us/img148/818/xpmado4hb.jpg

Heist
12.3.2006, 20:16
Reci mi koji Linux koristis? Sta mislis o SuSE 9.2?

Andross
12.3.2006, 21:58
Vista.Haha.Iako koristim windows smejem se njegovoj pojavi.Koji ce nam to u zivotu?Kad vec winFX moze na xp-u(ima da se skine)koji ce nam onda vista?Ili je to samo majkrosoftova tradicija.

ZoNi
12.3.2006, 23:38
Kad vec winFX moze na xp-u(ima da se skine)
gde ima da se skine???

DiskoDasa
3.4.2006, 0:26
Instalirao sam Vistu 5207 i ne radi mi muzicka cmi8738 pci kartica, ni winmodem koji ne radi ni na xp-u dobro, takodje ne radi mi ni web kamera. Da li bi mogao da narucim od nekoga od negde noviju verziju 5308 ili vec koju, tj. da li ima negde da se naruci posto sam na dial-up, ili neko zna neku web lokaciju za drivere za ovu verziju?:nov_guita

Sasa011
3.4.2006, 20:34
Citam da je MS Windows Vista najava tek za 2007. godinu.Do kraja tekuce pojavljuju se jedino bussines verzije.
Zanimljivo je to sto operativni sistem zauzima oko 800Mb radne memorije,tako da bez 1Gb Ram-a nemoze se govoriti o instalaciji.
Dali se neko razume u ove podatke da ga pitam zasto je usledio ovako veliki skok u zahtevnosti?

Rasha019
3.4.2006, 20:59
5308.60 Sam Probao i nije radilo nista kako treba Dok je NenadN Probao 5342 I Radi bez problema....

Mario Pavićević
4.4.2006, 12:01
Ja sam ga probao u jednoj firmi koja je microsoft gold partner i na toj masini im 768mb rama i sve radi bez problema sto se memorije tice

NenadN
4.4.2006, 12:08
Ja sam ga probao u jednoj firmi koja je microsoft gold partner i na toj masini im 768mb rama i sve radi bez problema sto se memorije tice
Pa pazi ono za 800mb u idle modu su jos samo glasine ja sam ga probao na 256mb rama i isto rasporedjuje memoriju kao XP stim sto ipak malo vise resursa uzima zbog vise procesa, to je za sad mozda ce u finalnoj verziji da bude drugacija prica. Ince XP uzima isto dosta kad imas vise memorije mislim ne uzima 800 ali uzme koliko mu treba.

urke
5.4.2006, 12:08
A kad se samo setim onog Billyjevog "64k će zauvek svima biti i više nego dovoljno" tripa :) Dakle, videćemo krajem 2008. godine (kad izađe SP1) kako to radi... do tada...

Covenant
5.4.2006, 15:38
Kuda se krece IT industrija?
1GB RAM-a da bi Vista radila pristojno,koja bi,jel'te,trebala da bude pre svega desktop sistem!Hello?Anybody home?
Sta radi lobiranje Intela(mrzim ih,pustite vi Kuzmu,cak mi je i MS bolji od njih) i MS-a koji su dugogodisnji "strateski" partneri-kupite vi lepo Vistu,a usput i nov kompjuter sa ultra-mocnim Intel-ovim procesorima koji ce moci da podnese svu razmetljivost Viste.....
Za sta?Za nasminkani WinXP(u pitanju je,ako se ne varam,jos uvek NT arhitektura)3D prozore i fancy izgled....
Begaj bre....
Bolje bi im bilo da porade na svom proizvodu-mislim,mozda se na zapadu koriste jake masine-ali sta je sa ljudima iz Afrike,Azije i Latinske Amerike.....
Toliko.....
P.S. Na Duronu od 700MHz i 256MB SDRAM-a radi kod nekih ljudi i mojih drugova na linux-u KDE i Gnome perfektno-brzo,stabilno,sa ukljucenom transparencijom,anit-alias-em i svim efektima-and guess what-izgleda bolje 100x nego budjava Vista,a od tog tako "presudnog" 3D-a ni traga....
Zapitajte se ljudi?

NenadN
5.4.2006, 15:49
jos uvek NT arhitekturaNe sad je .NET ako tako moze da se nazove nazalost. Mada vista nije toliko losa ni sada jer je to problem do ljudi recimo ja sam je probao i nisam odustao da nadjem caku sta je koci a mnogi ljudi probaju i odmah ako nesto ne radi vracaju se na staro, ali sad vista radi totalno razlicito na razlicitim konfiguracijama i to je problem, dobro beta verzija i oni dosta isprobavaju, ubace nesto nesto drugo izbace i to sad sve radi kao po jajima. Koliko se secam codename Whisltler je bio vise zabagovaniji od longhorna. Inace ja sam na XP presao negde krajem 2001 kad je izasao SP1 za XP jer je tek tada XP na nesto licio, i kada sam bio siguran da ce sve raditi, Znaci od kad bude vista izasla pa za odprilike pola godine mogu da se kladim da ce svi da je koriste. Jer ne znam koje recimo probao longhorn iz 2003 ovaj sada je sasvim OK i ide ka tome da bude stabilan i brzi. Zahtevnost ce noramlno biti veca ali recimo vreme je da 1GB postane standard ipak je i 1GB za XP danas malo u vise slucajeva

Covenant
5.4.2006, 16:19
U principu,verovatno ce stvari dosta biti bolje u finalnoj verziji,jer je u pitanju beta.....
Will see....
Ali,moras priznati da sve deluje kao pokusaj velikih(i mocnih)firmi da ljudima sa nesto starijim masinama nametnu obavezu da pazare njihov novi(i sto je najvaznije)skupi hardver....
No tako je uglavnom bilo oduvek....
Zahtevnost je,objektivno,u Visti neralno velika,kada se vidi sta pruza....
Slican je slucaj bio i sa XP-om u vreme kada se pojavio(koji je nista drugo da malo nasminkani Win 2000),a treba ga uporediti sa Win98-icom(prvim izdanjem)koja,je po meni,ubedljivo najbolji GUI OS koji je izdao MS-jer ce sasvim korekno raditi sa 32MB RAM-a i na P133 koje su i bile standardne,pa cak i ispod proseka konfiguracije za to vreme....
A o Visti Final kruze price,da nece moci da se instalira na masine koje imaju manje od 1GB-a,sto je po meni cist bezobrazluk,cef i pokusaj naturnja necije politike...
Sve u svemu-nista neobicno za MS-od njih to treba i ocekivati....
PoZ!

korisnik
5.4.2006, 16:29
Vista ne trosi toliko rama koliko se prica. Stvar je samo, da radi ko Linux i ne dozvoljava da slobodan ram idla bez upotrebe. Vista koristi sav RAM, sto je i pravilno.

NenadN
5.4.2006, 17:22
U principu,verovatno ce stvari dosta biti bolje u finalnoj verziji,jer je u pitanju beta.....
Will see....Naravno da ce mo da vidimo kako ce se stvari odvijati jer je dosta stvari koje se sada isprobavaju u visti zato je u neku ruku zahtevna vise nego sto bi trebalo.

Ali,moras priznati da sve deluje kao pokusaj velikih(i mocnih)firmi da ljudima sa nesto starijim masinama nametnu obavezu da pazare njihov novi(i sto je najvaznije)skupi hardver....
No tako je uglavnom bilo oduvek....
To je sasvim normalno, jer su u igri velike pare i sad ko vise plati taj ce i vise da zaradi u buducnosti.

Slican je slucaj bio i sa XP-om u vreme kada se pojavio(koji je nista drugo da malo nasminkani Win 2000),a treba ga uporediti sa Win98-icom(prvim izdanjem)koja,je po meni,ubedljivo najbolji GUI OS koji je izdao MS-jer ce sasvim korekno raditi sa 32MB RAM-a i na P133 koje su i bile standardne,pa cak i ispod proseka konfiguracije za to vreme....
A o Visti Final kruze price,da nece moci da se instalira na masine koje imaju manje od 1GB-a,sto je po meni cist bezobrazluk,cef i pokusaj naturnja necije politike...
Sve u svemu-nista neobicno za MS-od njih to treba i ocekivati....
Pa ja se secam da XP nisam mogao da instaliram na P2 @ 300mhz dok sada sp2 cak normalno radi bez nekih vecih problema sa brzinom, inace moj favorit je windows Me jer me je stvarno posluzio, za razliku od 98 ali je sve bilo do mashine posto je ME stvarno probirljiv sa hardwareom. E sad koja ce min konfiguracija za vistu biti stvarno ne znam ali kao sto ti kazes stvarno ce biti bezobrazno ako isforsiraju 1GB, ali videcemo, po mojoj nekoj proceni bice to 256MB.

Vista ne trosi toliko rama koliko se prica.Slazem se sa time. Ipak sada ima malo vise procesa koji su na testu, kad se oni iskljuce i par servisa kod mene se vista ponasa slicno kao XP.

Bye

iurisvulgaris
5.4.2006, 21:02
Znaci od kad bude vista izasla pa za odprilike pola godine mogu da se kladim da ce svi da je koriste. .. Zahtevnost ce noramlno biti veca ali recimo vreme je da 1GB postane standard ipak je i 1GB za XP danas malo u vise slucajeva
1 gb Ram-a bi trebao da bude sasvim dovoljno memorije,praktično za skoro sve potrebe desktop računara.Vreme da 1 gb postane standard?-zavisi za šta se koristi računar ali za većinu stvari je dovoljno još uvek 256-512 mb.Još uvek se nude na našem tržištu nove konfiguracije sa 256 RAM-a i nekim celeronom/sempronom i integrisanom grafikom-na tome Vista neće sigurno leteti.
Da li će svi Vistu koristiti to je veliko pitanje -oni koji ne mogu priuštiti 1-2gb ram-a je sigurno neće koristiti.
Što se tiče Viste,ništa posebno nisam primetio što bi je činilo tako "revolucionarnom".I dalje Windows koristi u velikoj meri virtualnu memoriju(u idle režimu 400 mb sa 1 gb RAM-a) i to mnogo više nego xp(oko 100-200 mb)a o Linuxu i da ne govorimo.Znači treba kupiti nekoliko gb Ram-a da bi Vista umesto da koristi fizički ram u punoj meri i dalje drljala po hard disku i koristila pagefile.
Grafički Vista izgleda nekako retardirano-po defaultu su isključeni padajući meniji file,edit,view,-primećuje se jedan princip preteranog uprošćavanja i tretiranje korisnika kao debila od kojih treba što je moguće više sakriti (na primer file,edit,view...).
Sve u svemu Vista je jedna prava beda,i samo naivni mogu da poveruju da je vredna tolikih sistemskih resursa.

Covenant
5.4.2006, 21:38
Stoji cinjenica da MS nije napravio posten Win jos od 98-mice....
Prvo ocajni 95,pa uzasni 95 osr2(Win 97),pa Milenium posle 98-mice
Meni je to najbolji Win koji sam koristio u zivotu-tek posle godinu i po dana i ko zna koliko instaliranih i deinstaliranih programa i cackanja je poceo da posustaje,a radi zaista na relativnom skromnom hardveru cak i za to vreme,a i sam kernel mu je,kako stvari stoje,bolje napisan i nesto sigurniji,za razliku od uboge NT arhitkure koju virusi prosto opsedaju....
I imao je jos jednu stvar koja po meni vredi-DOS koji je jos uvek bio njegov sastavni deo,i koga su 'ladno izbacili iz XP,sto je uzrokvalo da gomila starih(ali vrednih)igara i programa na radi na njemu,a da ne pominjem i cinjenicu da NTFS particije nisu vidljive iz DOS-a......
A Vista,s obzirom da koristi istu arhitekturu kao XP,nece biti nista do obicno i sareno razbacivanje resursa,a i gledajuci to i nista bezbednija
Toliko...

NenadN
6.4.2006, 12:15
Iskreno meni se ne svidjaju visual efekti ni kod XP-a a kaomli kod Viste. Kao sto rekoh Vista je sada nesto zahtevnija ali imajuci u vidu da su tu neki bespotrebni servisi koji se gase nije tako drasticno, inace treba sacekati final verziju koja u sebi nece imati eksperimente i videti sta je po sredi.

NTFS particije nisu vidljive iz DOS-a......
Ovo je bio veliki problem, kazem bio jer danas pocev od negde kraja 2004 postoje toliko sitnih programcica besplatnih kakav je recimo NTFS4DOS, koji moze lepo da iscitava i upisuje fajlove na ntfs particije iz bilo kog dos-a, a takodje radi u vezi sa SMARTDRV-om tako da je protok otvoren sirom.

Gorans
9.4.2006, 8:41
A šta tek reći za Longhorn? ;) Nije ni čudo što su ga prekrstili u Vista :D

LONGHORN je ime BILL_ovog rancha koji se nalazi negde u Blizini Aspena ( planina poznata kao omiljeno zimovaliste bogatih! ):tapsh:

Inace mislim da su i LONGHORN i VISTA vrsta krava!!

antraks
10.4.2006, 21:13
meeh. nadjoh pre neki dan kod ulichara full verziju. i jeste full. ochajna je. trazhi jaaaaaaaaaaaku mashinu. a i ne mozhesh da je updateujesh a bez toga trokira :D tako da...shta da vam kazhem. drzhite se xp 64bit :P

Lord
11.4.2006, 9:50
antraks kaze:
meeh. nadjoh pre neki dan kod ulichara full verziju. i jeste full. ochajna je. trazhi jaaaaaaaaaaaku mashinu. a i ne mozhesh da je updateujesh a bez toga trokira tako da...shta da vam kazhem. drzhite se xp 64bit :P

Nema full verzije. To je beta, Vista izlazi tek pocetkom sledece godine. Naravno, da trazi jaku masinu, sta si ocekivao, da ce raditi na nekoj krsh konfiguraciji? Zasto ocekujes da ce neko izdavati update i patcheve za nesto sto je u beta fazi? To ce doci sa posle izlaska Viste... :D

VojaM
11.4.2006, 11:17
LONGHORN je ime BILL_ovog rancha koji se nalazi negde u Blizini Aspena ( planina poznata kao omiljeno zimovaliste bogatih! ):tapsh:

Inace mislim da su i LONGHORN i VISTA vrsta krava!!Ah, kakva bujna mašta :opanachke

Longhorn je vrsta goveda (krave, bikovi, telicji) sa, je li, dugačkim rogovima.

Vista nema veze s tim, ali pošto su sve veće kompjuterske kompanije u Kaliforniji, a tu se govori i španski, usvojeno je to ime koje otprilike znači "vidik".

Bryan Fury
11.4.2006, 12:11
Ni jedno ni drugo ;)

The Windows Vista codename "Longhorn" is named after a famous bar in Whistler, British Columbia.

http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_codenames

dechkotzar
11.4.2006, 14:38
Ni jedno ni drugo ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_codenames

Micro$oft samo nastavlja tradiciju:
Codename XP-a je bilo upravo Whistler.

NenadN
11.4.2006, 15:46
Micro$oft samo nastavlja tradiciju:
Codename XP-a je bilo upravo Whistler.
Upravo tako a jesu im imena smesna pogotovu ono Harmony pa onda Symphony LOL.

korisnik
11.4.2006, 23:44
Stoji cinjenica da MS nije napravio posten Win jos od 98-mice....
Prvo ocajni 95,pa uzasni 95 osr2(Win 97),pa Milenium posle 98-mice
Meni je to najbolji Win koji sam koristio u zivotu-tek posle godinu i po dana i ko zna koliko instaliranih i deinstaliranih programa i cackanja je poceo da posustaje,a radi zaista na relativnom skromnom hardveru cak i za to vreme,a i sam kernel mu je,kako stvari stoje,bolje napisan i nesto sigurniji,za razliku od uboge NT arhitkure koju virusi prosto opsedaju....
dnija
Toliko...

Kako neko moze da stavlja sisttem kao sto je Win98 pred NT kernel i FAT pred NTFS

Znaci:

-Hardcoded 8 MB za plikativni kernel space pred dynamic aallocation
-FAT sa svojim gnjusnim FAT tabelama i check diskom pred jounraling file systme sa redundancijom
-16Bita pred True 32
-Slabiji memory management pred bolji (al sam pametan :))

Svatite vec jednom da 9x *****a i NT technology imaju samo istog vlasnika.

Kao sto je reko jedan od MS programera kada su ga upitali povodom WInME (radio je covek naravno na NT): " I don't deal with toy systems"

Bryan Fury
12.4.2006, 8:38
Slažem se. WinXP sigurno nije savršen, ali je za Win98 i ostale pojam komfora i stabilnosti. A o milenijumu je dovoljno rečeno u prethodnom postu ;)

NenadN
12.4.2006, 11:19
Ljudi sta vam je sto izazivate bespotrebnu svadju. Sto puta je bilo pisano o tome razlike izmedju 98 i Me, tako da onim ljudima kojima je radio Me nije im radila 98 ukljucujuci i mene. I mogu slobodno da kazem na kojoj masini Me ne radi kako treba ta masina nije hardwerski ispravna.

nighthawk
14.4.2006, 0:07
Ma kakva bre Vista. Ko ima 800 MB memorije! Sada koristim XP, a za najvise godinu dana potpuno prelazim na linux. Mozda cu zadrzati XP, ali Vista mi sigurno ne treba.

iurisvulgaris
14.4.2006, 18:53
Vista je već sada u beta verziji jedno veliko smeće,a po svemu sudeći kada konačno bude izašla biće još veće smeće.Biće malo optimizovanija ali će biti dodate još neke džidža-bidže,pa će i dalje biti isto hardverski zahtevna a možda i još više.
Većina windows korisnika „kuka“ da im je i xp od 1.3-1.7 gb preglomazan i prespor,prave se razne lite verzije xp-a uklanjanjem raznih komponenti,gase se servisi,ima na hiljade registry tweak-ova kako isključiti ovo ili ono,ali će ubuduće ipak koristiti još veću i glomazniju Vistu,3-4 puta veću od xp-a,koja nemilice „jede“ ram ali joj i dalje treba 300-400 mb virtualne memorije.Pokupovaće nove mašine sa par gb ram-a a Vista će im i dalje drndati pagefile na hard disku,ali dobro, ipak će imati nove ikonice i par novih wallpaper-a ,znači ipak se isplati,barem sa aspekta jednog procenta windows korisnika.
Uveren sam da će 90 % korisnika Windowsa vrlo brzo preći na Vistu i da će je hvaliti isto kao sada xp,malo će negodovati u početku ali će ipak „progutati“ ono što im nudi Microsoft,kao i uvek do sada.

voodoo_
14.4.2006, 20:13
Slažem se. WinXP sigurno nije savršen, ali je za Win98 i ostale pojam komfora i stabilnosti. A o milenijumu je dovoljno rečeno u prethodnom postu ;)
Mene je bogami WinME služio odlično sve do pojave XP-a. Kad sam prešao sa Win98SE na WinME, progledao sam.

Mr. Garrison
14.4.2006, 20:52
i XP je kad se pojavio bio zahevan, a kako je vreme proticalo, a ljudi kupovali nov hardver (naravno, ne samo zbog XP-a, vec zbog igara), polako su svi presli na XP.
isto ce biti sa Vistom. u pocetku ce samo napredni korisnici (citaj oni sa divljackim hardverom) instalirati Vistu, a kasnije ce i ostali kad urade upgrade preci polako na novi OS. uvek bilo i bice. ne vidim razlog za hate...

NenadN
14.4.2006, 22:01
Tako ce biti i prica za predstojeci BlackComb/Vienna koji ce zahtevati neki Pentium 5 i ostale gluposti. Znaci ljudi koji nisu probali Vistu neka nesire lose glasine. Jer je ja sada imam na masini sledech specifikacija

Intel P3 @750mhz sa 256MB SDRAMA

i radi mi potpuno kao XP, normalno posle malo ciscenja nepotrebnih servisa koji su u beta fazi. Ne zahteva 800MB. Koristim zadnju betu i udnosu na predhodne bete je mnoooogo bolja.

@Mr. Garisson Totalno si u pravu ali objasni ti to njima, ja recimo sam tek posle godinu i po dana presao sa ME na XP, tj kad je izasao SP1 koji je bio skoro duplo brzi i bolji od obicnog XP-a

@Voodoo_NBGD ti si moj covek znas sta valja

Covenant
15.4.2006, 1:46
Kao sto je reko jedan od MS programera kada su ga upitali povodom WInME (radio je covek naravno na NT): " I don't deal with toy systems"
Da....posto je verovatno godinama radio na sistemima poput W95 i W98,jednog dana,posle svog tog napornog rada,je zakljucio da je samo gubio vreme(tacnije MS je verovatno primorao(ko zna zasto)sve svoje programere da se odreknu DOS+Win kombinacije i da se okrenu "superiornoj" NT arhiteketuri,busnoj kao sito,prezahtevnoj,sa jos revolucionarnijim NTFS fajl sistemom,koji je,da li pomenuh,kompatibilan izgleda samo sa samim sobom,posto jos uvek nema write podrsku ni u jednom Unix sistemu koji za razliku od Win-a i te kako postuju standarde....
Toliko o ozbiljnosti....

Uveren sam da će 90 % korisnika Windowsa vrlo brzo preći na Vistu i da će je hvaliti isto kao sada xp,malo će negodovati u početku ali će ipak „progutati“ ono što im nudi Microsoft,kao i uvek do sada.

Nazalost,to ti je Win filozofija-zrtvuj sve zarad komfora u radu....
Bitna je samo lakoca koriscenja-koga jos briga za stabilnost,sigurnost i ostale nepotrebane stvari....
Nekada su operativni sistemi poput DOS-a ili Workbench-a za Amigu pravljeni za korisnike za koje se podrazumevalo da makar malo koriste svoj mozak i da zanju i nesto o hardveru koji koriste...
A ne ko danas-gomila setup.exe debila,koja ima tendenciju da radi sve na dva klika,dok ljudi koje odstupaju od te definicije obavezno bijavaju progalseni kojekavim jerticima....

Intel P3 @750mhz sa 256MB SDRAMA

Na Celeronu od 633MHz i 128MB SDRAM-a radi meni fenomenalno na jednom kompu OpenBSD 3.8 sa KDE-om 3.4 koji izgleda bolje deset puta nego Vista...
Trasparencija,ikone,setovi sve tu po default-u i u paketu....
Sta da se radi.....

Bryan Fury
15.4.2006, 14:37
Ako nisi primetio, tema je o Windows Visti... ne vidim šta tu traže komentari o Linuksu. Kome se sviđa neka ga koristi, nemam ništa protiv, ali ne mora biti u svakoj čorbi mirođija ;)

AxeZ
15.4.2006, 14:43
Ako nisi primetio, tema je o Windows Visti... ne vidim šta tu traže komentari o Linuksu. Kome se sviđa neka ga koristi, nemam ništa protiv, ali ne mora biti u svakoj čorbi mirođija ;)

Gde si ti video Linux???
Covek je pricao o OpenBSD-u....

Wild Boy
15.4.2006, 17:20
A ne ko danas-gomila setup.exe debila,koja ima tendenciju da radi sve na dva klika,dok ljudi koje odstupaju od te definicije obavezno bijavaju progalseni kojekavim jerticima....

Malo ti ovo ne stoji...a sto bi prosecan korisnik uopste morao da se zamara nekim tezim stvarima osim next---next---next---finish
To je isto kada bi ja tebi rekao ''E ti si obican dzabalebaros jer koristis daljinac za TV umesto da odes do TV-a i ''rucno'' promenis kanal''

Covenant
15.4.2006, 22:35
Malo ti ovo ne stoji...a sto bi prosecan korisnik uopste morao da se zamara nekim tezim stvarima osim next---next---next---finish
To je isto kada bi ja tebi rekao ''E ti si obican dzabalebaros jer koristis daljinac za TV umesto da odes do TV-a i ''rucno'' promenis kanal''

Izgleda da je i to nekima smor....
A 90% "porsecnih" korisnika,kako ih zoves,lepo kupi komp,i sta radi na njemu-slusa muziku i gleda filmove-neka kupe lepo neki stand-alone video player koji moze da pusta i mp3,wma,divX i DVD i jos puno lepih stvari,a za razliku od kompjutera ima po defaultu i daljinski,a kosta 3x jeftinije...
Ili ako hoces brate iskljucivo da se igras-eto konzola-treba samo da ubacis DVD/CD i igra pocinje...
Sta ce njima komplikovana sprava zvana PC-instaliraj drajver i Win,pa kodek pa nesto levo-sto bi se ljudi mucili sa tako komplikovanim(za njih)operacijama....

Kada neku stvar uradis polako i rucno logicno je da raditi dosta bolje nego kada je prepustis automatici-kada,recimo,za mesec dana sklopis auto rucno u nekoj radionici on ce 10x bolje sljakati nego auto koji je pravljen na pokretnoj traci u nekoj fabrici....

Unix/Linux namestis rucno samo jednom i to kada ga instaliras-i on ce raditi tako do pamtiveka,sve dok radi i komp na kome je,a sa Win-om nikad ne znas,jer neko generalno pravilo ne postoji-ili ce ti riknuti za mesec dan ili posle pola godine sto bi mu bio i maksimalan limit....
Plus da ne pominjem da Win deluje kao neka igrackica za decurliju,kada se kao OS uporedi sa jedim kompleksnim sistemom kao sto je Unix/Linux
Toliko....

Wild Boy
15.4.2006, 23:39
za mesec dana sklopis auto rucno u nekoj radionici on ce 10x bolje sljakati nego auto koji je pravljen na pokretnoj traci u nekoj fabrici

:eek: E ala si ga lupio

Covenant
15.4.2006, 23:52
Aston Martin se sklapa uvek rucno-nece sigurno biti bolji ako se od istih delova sklopi automatizovano na nekoj pokretnoj traci....
Sigurno ce ti bolje raditi Jugo koji se sklopljen od istih delova rucno od strane dobrih mehanicar i kvalifikovanih radnika u nekoj radionici,polako i brizljivo....

Wild Boy
17.4.2006, 20:25
Izvini ja sam mislio da bi ti sklapao automobil ;) (a i ne pravi se Aston Martin skroz rucno kao nekad sto je takodje slucaj i sa npr Jaguarom)
Sto se Juga tice....njemu ne bi pomogli ni ovi iz Aston Martina
Nego malo smo odlutali.

djuricdjordje
17.4.2006, 22:40
Slušam ove priče o Visti i ne mogu da se načudim koliko ljudi „prosipaju“ pamet te im je Vista hardverski prezahtevna,te im se ne sviđa ovo ili ono,a uopšte zanemaruju da Vista tek izlazi krajem ove godine ili početkom sledeće i da ima još dobrih godinu dana do momenta kada ozbiljno zaživi a onda će nam hardver biti godinu dana stariji a mišljenje o Visti mnogo bolje.
Vista kada bude završena će biti optimizovana za slabije kompjutere,imaće mnogo novih i usavršenih stvari-virtualne foldere,Aero itd,a kasnije i nov fajl sistem.Famu o njenoj prevelikoj hardverskoj zahtevnosti šire uglavnom ili ljudi koji je nisu nikada probali ili nisu znali koje servise treba isključiti ili Linux-fanovi.
Kod mene je Vista sasvim korektno radila sa isključenim aerom na 1 gb Ram-a a posle isključenja nekoliko servisa ostalo je preko 800 mb slobodnog Ram-a,što znači da Vista nije trošila sve ukupno ni 200 mb.Nije bilo nikakvih problema ni sa zahtevnijim igrama (quake 4,UT 2004),sve je radilo OK i modem i štampač i skener,već sada kao beta koja nije ni dovršena,Vista radi bolje od bilo kog Linuxa.
Zato je bolje pre kritike Viste pogledati konkurenciju-Linux koji još po funkcionalnosti nije dostigao ni Windows 95 a još 10 godina mu treba da stigne xp.
Budimo realni,ono što valja mora malo da bude i hardverski zahtevnije i svi noviji igrački hitovi za ono što nude traže i brz cpu,i dobru grafičku i dosta memorije a za Vistu treba ipak mnogo manje od toga.
Nećemo se valjda upravljati prema onima koji hoće da na Pentiumu I u 21 veku da nešto ozbiljno rade.Čak i ako budem morao da vršim upgrade hardvera sigurno neću zbog toga razmišljati o Linuxu na primer,jer mi ne treba smeće iako je džabe,a ono što valja i košta-tako je bilo od pamtiveka.

PAIN
17.4.2006, 23:07
Zato je bolje pre kritike Viste pogledati konkurenciju-Linux koji još po funkcionalnosti nije dostigao ni Windows 95 a još 10 godina mu treba da stigne xp.
Ne slazem se s tobom.Linux iz dana u dan sve vise stize Win.Sve vise mogucnosti a i ima softwere koje ima i Win.
Nećemo se valjda upravljati prema onima koji hoće da na Pentiumu I u 21 veku da nešto ozbiljno rade.Čak i ako budem morao da vršim upgrade hardvera sigurno neću zbog toga razmišljati o Linuxu na primer,jer mi ne treba smeće iako je džabe,a ono što valja i košta-tako je bilo od pamtiveka.
Upravo tako, neko se premislja ovde zato sto za Vistu treba 768ddr.Pa nisu oni krivi sto mi nemamo pare za vise.Taj Pentium I treba da ostane sa Win 95, i da fura winamp 2.8 , Office 1997 itd itd...

AxeZ
17.4.2006, 23:19
Slušam ove priče o Visti i ne mogu da se načudim koliko ljudi „prosipaju“ pamet te im je Vista hardverski prezahtevna,te im se ne sviđa ovo ili ono,a uopšte zanemaruju da Vista tek izlazi krajem ove godine ili početkom sledeće i da ima još dobrih godinu dana do momenta kada ozbiljno zaživi a onda će nam hardver biti godinu dana stariji a mišljenje o Visti mnogo bolje.
Vista kada bude završena će biti optimizovana za slabije kompjutere,imaće mnogo novih i usavršenih stvari-virtualne foldere,Aero itd,a kasnije i nov fajl sistem.Famu o njenoj prevelikoj hardverskoj zahtevnosti šire uglavnom ili ljudi koji je nisu nikada probali ili nisu znali koje servise treba isključiti ili Linux-fanovi.
Kod mene je Vista sasvim korektno radila sa isključenim aerom na 1 gb Ram-a a posle isključenja nekoliko servisa ostalo je preko 800 mb slobodnog Ram-a,što znači da Vista nije trošila sve ukupno ni 200 mb.Nije bilo nikakvih problema ni sa zahtevnijim igrama (quake 4,UT 2004),sve je radilo OK i modem i štampač i skener,već sada kao beta koja nije ni dovršena,Vista radi bolje od bilo kog Linuxa.
Budimo realni,ono što valja mora malo da bude i hardverski zahtevnije i svi noviji igrački hitovi za ono što nude traže i brz cpu,i dobru grafičku i dosta memorije a za Vistu treba ipak mnogo manje od toga.

Ti si ocigledno neznalica kad mozes da lupis toliko gluposti na tako malo mesta.
Linux je x puta funkcionalniji od svakog windowsa. Da ne govorim o tome da je fleksibilniji, stabilniji..itd
Za polupismene kretenoide funkcionalnoscu se smatra da je sve sareno i da imas leptirice na ekranu. Za prave ljude funkcionalnost je maksimalno iskoriscenje resursa i njegovo optimalno trosenje. ****s OS koji zahteva GB RAM/a samo da bi sebe pokrenuo sa nekim 3D prozorima, koji btw postoje na Linuxu vec godinama a i na MAC-u s tim da zahteaju mnogo manje resursa. To je egzemplar idiotizma i kretenoidnog projektovanja i programiranja operativnog sistema. OS treba da bude platforma na kojoj ce se vrteti zahtevni servisi a ne da bude zahtevan servis sam za sebe.

Cisto za tvoju informaciju, Linux je vodeci OS na vodecih 100 superkompjutera na svetu dok windowsa nema nigde.

Dalje, na Linuxu je raspolozivo nekoliko naprednih journaling fajlsistema vec odavno, dok windows po obicaju samo pokusava da imitira vec postojece....i po obicaju neuspesno.

Zato, poklopi se usima i idi cuclaj palac na nekom drugom mestu.

Miloš
17.4.2006, 23:30
@AxeZ Слажем се са тобом у вези Linuxa.:) Он је као систем много боље урађен од Windowsa. Није он крив што постоји мањак професионалних апликација и игрица за њега. Зар не би било лепше (и лакше) радити у нпр. Sound Forgeu на Linuxu него на Windowsu? Уз већу стабилност.:qliranje:

AxeZ
17.4.2006, 23:46
On je bolje uradjen iz vise razloga.
Prvo, Linux je u principu Unix iako je napisan od nule. Unix tehnologija je proverena i razvija se vise od 30 godina.
Windows sa druge strane,a govorimo o NT seriji lose projektovan galimatijas svega i svacega. Poluzavrsene tehnologije su napravile od windowsa svajcarski sir a opterecenost sa backward kompatibilnoscu je ucinila da je moja baba je brza od j ebenog windowsa.
Windows je totalno nefleksibilan, Linux zahvaljujuci svojoj otvorenoj arhitekturi radi na svemu od rucnog casovnika do superkompjutera sa par hiljada procesora, sto se i vidi ako se pogleda lista top500.
Posto je otvorenog koda Linux radi na gomili arhitektura, pocevsi od x86, IA64, UltraSparc, MIPS, PowerPC, pa sve do IBM mainfreamea.

Znaci Linux radi na svemu...windows ne radi ni na onome za cega je pisan.

Dalje da vidimo, BSOD, svi znamo sta je to...kako se zove Linux ekvivalent tome?

A jel ga neko video uzivo?

Dalje, sigurnost...necu ni trositi tastaturu na to.

Znaci, samo totalna neznalica moze napisati takve gluposti kao ovaj djuricdjordje...

Ah, pa da...Igrice ne rade na Linuxu....sigurno je to ono sto je bitno djuricdjordju.

btw..Doom3 radi brze na Linuxu nego na windowsu.

korisnik
17.4.2006, 23:56
Dalje da vidimo, BSOD, svi znamo sta je to...kako se zove Linux ekvivalent tome?

A jel ga neko video uzivo?

Dalje, sigurnost...necu ni trositi tastaturu na to.

Radim i na Linux i na Windows. Ne volim kad neko bezpredmetno kategoricki mrzi Windows iako na to ima pravo.

Linux takodjer pravi kernel panic ili core dump sto su ekvivalentni BSOD i desavaju se podosta cesto. Na windowsima je to 99% kriv drajver, kao sto je i u Linuxu neki pokvaren kod.

Sigurnost na Linuxu. U zadnje vreme je statisticki puno vise rupa i patchova za Linux sisteme nego za Windows, voleli to Linux firkovi ili ne.

Apsolutno me boli k koliko ce da trosi Vista, jer je takava nalogija, kao A8 puno trosi, pa cu u fizla. Vist aje daleko napredniji desktop sistme nego bilo koji KDE ili slicno. Jedini ekvivalentni su Macovi destop sistemi te SUNov desktop sistem.

Da, Linux unatoc sto se je popravio ostaje korisniku neprijazan, docim se malo sidje sa staze. Da u Windowsima je ta staza ogradjena, sto je slabo za one koji oce svojim putem, ali dobro za prosecnog korisnika, jer ne moze da sidje.
I naravno ne, Linux desktop ne radi brze od Windowsa na ekvivalentnoj konfiguraciji (naravno ako ona nije predpotopna) :)

NenadN
18.4.2006, 0:17
Linux vs Windows vec postoji, svako ima svoj ukus.

@djuricdjordje inace nadam se da si probao Vistu kao i ja i totalno si u pravu hardwerske zahtevnosti koja ni sada nije mnogo zahtevna.

Miloš
18.4.2006, 0:20
Sigurnost na Linuxu. U zadnje vreme je statisticki puno vise rupa i patchova za Linux sisteme nego za Windows, voleli to Linux firkovi ili ne.

Можда јесте тако. Али после крстарења интернетом са Windowsom Ad-Aware нађе 3-4 црва, а често и Kaspersky нађе нешто, а после крстарења са Linuxom - ништа. Одкад имам Linux нисам ништа закачио. Обратио сам пажњу на сајтове где има вируса где се Windows лако зарази - Linux иде без проблема.:D :ciao:

korisnik
18.4.2006, 0:21
Miloše to stoji. Ne kazem da je Windows zlatan, al onako *****t po njemu po defaultu ...

iurisvulgaris
18.4.2006, 0:37
Vista kada bude završena će biti optimizovana za slabije kompjutere,imaće mnogo novih i usavršenih stvari-virtualne foldere,Aero itd,a kasnije i nov fajl sistem.Famu o njenoj prevelikoj hardverskoj zahtevnosti šire uglavnom ili ljudi koji je nisu nikada probali ili nisu znali koje servise treba isključiti ili Linux-fanovi. .
Malo će je optimizovati ali će i dodati još neke uglavnom nepotrebne stvari pa će zahtevnost ostati ista.Ja sam recimo posle dužeg vremena odlučio da se bakćem sa Windowsom i instalirao Vistu,čisto radi eksperimenta i moram reći da se vukla ko crknuta mačka.

Bez Aera Vista izgleda mnogo gore nego Windows XP,a KDE-u ne može prići ni na kilometar.Ako po defaultu moramo da isključujemo Aero-Vista će biti ružnija nego Windows 2000.
UT 2004 nije više pojam zahtevnosti,to je igra od pre 2,5 godine,mada ne verujem da su ti sve mape baš radile perfektno
.
Zato je bolje pre kritike Viste pogledati konkurenciju-Linux koji još po funkcionalnosti nije dostigao ni Windows 95 a još 10 godina mu treba da stigne xp. .
Gledajući ovaj komentar ,osećam se kao da čitam neki Microsoftov bilten.Po čemu je to Windows danas superioran u odnosu na Linux?Jedino po virusima,plavim ekranima,problemima u registru,stalnom reinstaliranju,potrebom za što većim pagefile-om-pa još ljudi i da plaćaju za to.Monopolisali su sve što su mogli,hardver se uglavnom pravi samo za Windows a opet nestabilnost i reinstalacija svakih par meseci.

iurisvulgaris
18.4.2006, 0:40
.
Čak i ako budem morao da vršim upgrade hardvera sigurno neću zbog toga razmišljati o Linuxu na primer,jer mi ne treba smeće iako je džabe,a ono što valja i košta-tako je bilo od pamtiveka.
Zaista čudno razmišljanje,bacati pare samo da bi imao malo šarenije okruženje-to je stvarno apsurd-da li je moguće da je MS ovako uspešno istrenirao neke ljude da jedva čekaju da daju novac samo da bi udovoljili njegovom veličanstvu Microsoftu.
Osvrni se malo oko sebe,korisnici gledaju na svaki način da svoj postojeći hardver što bolje i duže iskoriste,neki se prebacuju na Linux,a neki prave Windows xp Lite instalacije veličine oko 200 mb samo da bi Win trošio manje resursa,a neki možda ne rade ništa i još žive u ubeđenju da je Windows xp najbolji,ali stvarno niko barem bez malo negodovanja,čak i najookoreliji Windows-fan ne prihvata ovu novu ujdurmu MS-a zvanu Vista.

Upravo tako, neko se premislja ovde zato sto za Vistu treba 768ddr.Pa nisu oni krivi sto mi nemamo pare za vise.Taj Pentium I treba da ostane sa Win 95, i da fura winamp 2.8 , Office 1997 itd itd...
Ko priča o Pentiumima I,reč je o tome da mašine sa 512 mb Ram-a vrlo slabo podnose Vistu a to su ipak Pentiumi IV ili jače mašine.
Ti si ocigledno neznalica kad mozes da lupis toliko gluposti na tako malo mesta....
Za polupismene kretenoide funkcionalnoscu ...
Zato, poklopi se usima i idi cuclaj palac na nekom drugom mestu.
Mislim da ne treba da se vređamo i ovaj forum pretvorimo u nešto slično političkim forumima RTS i B 92 gde se ljudi bez prestanka vređaju i psuju.Čovek(@djuricdjordje)оčigledno ne zna o čemu piše i apsolutno je neupućen ali neistomišljenici pa bili čak i neznalice zaslužuju neki minimum poštovanja,razumem da je nekima muka od stalnog „prosvećivanja“ neinformisanih ljudi,ali se moramo ipak uzdržavati od ovakvih kvalifikacija.

djuricdjordje
18.4.2006, 1:21
Ti si ocigledno neznalica kad mozes da lupis toliko gluposti na tako malo mesta.
Linux je x puta funkcionalniji od svakog windowsa. Da ne govorim o tome da je fleksibilniji, stabilniji..itd
Za polupismene kretenoide funkcionalnoscu se smatra da je sve sareno i da imas leptirice na ekranu. Za prave ljude funkcionalnost je maksimalno iskoriscenje resursa i njegovo optimalno trosenje. ****s OS koji zahteva GB RAM/a samo da bi sebe pokrenuo sa nekim 3D prozorima, koji btw postoje na Linuxu vec godinama a i na MAC-u s tim da zahteaju mnogo manje resursa. To je egzemplar idiotizma i kretenoidnog projektovanja i programiranja operativnog sistema. OS treba da bude platforma na kojoj ce se vrteti zahtevni servisi a ne da bude zahtevan servis sam za sebe. .
Čim neko objektivno iznese mišljenje i kaže da Vista ne mora obavezno da troši 800 mb memorije,da svi drajveri iz xp-a perfektno rade i da već sada u beta fazi razvoja ima robustnost jednog ozbiljnog OS-a,odmah se jave dežurni „gurui“ Linuxa koji ne prezaju ni od uvreda i agresije čim im neko dirne njihovu „svetinju“ Linux.Izgleda da je poseta njihovog „prvosveštenika u čarapicama“ Stallmana Beogradu ostavila poguban uticaj u psihi mnogih samoproglašenih gurua Sv.Linusa i njegovog preosveštenstva RMS. Baš mi je žao što razmišljam svojom glavom a ne čekam da mi tamo neki freakovi poput Stallman-a u svojim „komunističkim manifestima“ kažu kako da razmišljam.

Cisto za tvoju informaciju, Linux je vodeci OS na vodecih 100 superkompjutera na svetu dok windowsa nema nigde. .Briga me za superkompjutere,zna se šta je Desktop OS broj 1 danas-Windows Xp a koliko već sutra-Windows Vista.

Dalje, na Linuxu je raspolozivo nekoliko naprednih journaling fajlsistema vec odavno, dok windows po obicaju samo pokusava da imitira vec postojece....i po obicaju neuspesno. .
Windows ništa ne imitira,već se čeka zrelost jedne tehnologije da bi se implementirala u jedan ozbiljan OS,za razliku od Linuxa gde diletanti ubacuju šta stignu.

@AxeZ Слажем се са тобом у вези Linuxa.:) Он је као систем много боље урађен од Windowsa. Није он крив што постоји мањак професионалних апликација и игрица за њега. Зар не би било лепше (и лакше) радити у нпр. Sound Forgeu на Linuxu него на Windowsu? Уз већу стабилност.:qliranje:
Da je Linux toliko dobro urađen pa još i besplatan,nagrnuli bi programeri i kompanije da prave aplikacije i igre za Linux,ne bi mogli Linus i kompanija da se odbrane.Suočite se sa istinom-Linux ne može ni da prismrdi Windowsu ni po čemu.A da,nema virusa,kao da nekome i pada na pamet da piše maliciozne programe za Linux,da bi zarazio eventualno 1-2% računara.

djuricdjordje
18.4.2006, 1:51
Linux vs Windows vec postoji, svako ima svoj ukus.

@djuricdjordje inace nadam se da si probao Vistu kao i ja i totalno si u pravu hardwerske zahtevnosti koja ni sada nije mnogo zahtevna.
Naravno da sam probao i znam o čemu govorim,od ukupno 1 gb Ram-a kod mene Vista je bez Aero-a trošila jedva 200 mb.I sa Aerom Vista nije trošila više od 250-270 mb uz isključenje nepotrebnih servisa.Niti je troma niti spora zadivljujuće je stabilna za jednu betu.S druge strane neke KDE Linux distribucije se jedva vuku kao Mandriva na primer .Niko ne može da negira da Vista ne izgleda perfektno za razliku od Linuxa i da će biti superioran sistem budućnosti.Kada se uporedi KDE ili ne daj bože GNOME sa Aerom,vidi se koliko je Linux inferioran.
Da se ne bih samo bavio izgledom,reći ću da je i prepoznavanje hardvera odlično,da sam instalirao niz aplikacija od offica 2003 preko NERO-a,winrara,winamp-a,itd.skoro njih 60 i nijedna se nije srušila,a degradacije performansi nije uopšte bilo.Gotovo sve aplikacije koje su radile u Xp-u rade i na Visti čak i neki system utility(Sys.Mechanic 5) i to izuzetno stabilno.
Stvarno mi je muka kada vidim toliko „stručnjaka“ za Windows/vulgaris na primer/koji ne znaju ni kako se instalira windows 98-a „znaju“ sve o Visti i njenoj „nečuvenoj“ hardverskoj zahtevnosti.
Можда јесте тако. Али после крстарења интернетом са Windowsom Ad-Aware нађе 3-4 црва, а често и Kaspersky нађе нешто, а после крстарења са Linuxom - ништа. Одкад имам Linux нисам ништа закачио. Обратио сам пажњу на сајтове где има вируса где се Windows лако зарази - Linux иде без проблема.:D :ciao:
Linux je malo selo,a Windows metropola,pa je normalno da ti u nekom seocetu bezbednost bude manje ugrožena nego u metropoli.I za Linux postoje virusi,pa ako je to kriterijum,ajde svi da koristimo BE OS i sličnu egzotiku jer za njih uopšte i nema virusa.

NenadN
18.4.2006, 14:35
Recimo i da je Vista bila zahtevna, jeste ali to su starije verzije. Mogu da se kladim da od vas niko nije porbao betu 2 tj bulid 5342, kao sto rece djuricdjordje zahtevnost je normalna, doduse zahtevnije je ali ovo je beta, pola stavri se jos isprobava. Zasto pricati u prazno kad niste probali. To sto ste provbli starije verzije ne ide u prilog. Neznam ko je bese postavio ona screen shoot gde vista u idle modu uzima 800MB, to je neko uslikao na brzaka i ajd zravo. Normalno da sad ljudi imaju protiv viste i druge kompanije jednostavno pokusavaju da uniste Microsoft ali svi ce te vi preci na Vistu u najkracem roku od dve godine.

PAIN
18.4.2006, 18:33
Ko priča o Pentiumima I,reč je o tome da mašine sa 512 mb Ram-a vrlo slabo podnose Vistu a to su ipak Pentiumi IV ili jače mašine
Ja samo kazem da Vista nije za slabe kompjutere.To sto 60% ljudi ima 512 ili manje rama nije Microsoft kriv.Zasto bi oni u 2006 godini pravili nesto za Srbe. Na zapadu gde ljudi imaju para ,ram ne predstavlja problem.Ako hoces nesto sto zauzima malo rama baci se na win98.Posle sest godina morali su da osmisle nesto novo, i sigurno da je zahtevnije.Tada ti je trebalo za XP 256rama iako je 3/4 ljudi imalo 128.

AxeZ
18.4.2006, 20:59
Ja samo kazem da Vista nije za slabe kompjutere.To sto 60% ljudi ima 512 ili manje rama nije Microsoft kriv.Zasto bi oni u 2006 godini pravili nesto za Srbe. Na zapadu gde ljudi imaju para ,ram ne predstavlja problem.Ako hoces nesto sto zauzima malo rama baci se na win98.Posle sest godina morali su da osmisle nesto novo, i sigurno da je zahtevnije.Tada ti je trebalo za XP 256rama iako je 3/4 ljudi imalo 128.

Da li si ti svestan sta pricas?
Kakvih fuckin 512 RAM-a. Svaki normalan OS mora da radi sa 128 ili manje. To sto neki zahtervaju minimum 512 ili 1 gig je bezobrazluk svoje vrste plus lose programiranje.
J.ebote koja logika...stvarno vas je windows zatupio.

bobzilla
18.4.2006, 22:04

Nisi dobro obavešten. Ako je tebi funkcionalnost kopiranje Windowsa, onda se tu varaš. Funkcionalnost je nešto drugo i odnosi se na izvršavanje funkcija koje bi sistem trebalo da odradi. Linux je u suštini Unix... A unix sistemi imaju mnogo prednosti u odnosu na zatvorenu Windows arhitekturu. Ideja da Linux mora da stiže Windows je smešna. Takva priča ima smisla samo kad se govori o funkcionalnosti OSa kao desktop sistema i ograničava se samo na "koliko Linux mora da liči na Windows" i samim tim diskretuje samu sebe kao ozbiljnu.

Linux jednostavno nije Windows. Ako to prihvatiš, shvatićeš njegove prednosti. Ako ti u Linuxu tražiš Windows, onda si zalutao brdovitom stazom bez povratka.

BTW, Linux je od samog početka bio ozbiljniji OS od win95... Možda grafičko okruženje nije bilo dovoljno "uglađeno" (što je vrlo diskutabilno - više je bio u pitanju drugačiji pristup), ali sam OS je od trenutka ulaska u neku zrelu fazu bio mnogo ozbiljniji od Win95. Uostalom to i proizilazi iz korena na kojima je potekao Linux - Unixa. Windows 95 je obična 32bitna grafička nadogradnja DOSa. Iako je GUi manje više interesantan, niti je bio originalan, niti je bio nešto revolucionarno. O samoj stabilnosti i da ne pričamo.

Jednostavno tradicija Unix GUI-a je pratila drugačiju stazu od razvojne staze GUI okruženja za mikroračunare (ne samo Windows, već i MacOS, GEM, GEOS, Workbench, itd...). Zato i kažem da je u pitanju drugačiji pristup.

brainZ
18.4.2006, 22:18
Linux je malo selo,a Windows metropola,pa je normalno da ti u nekom seocetu bezbednost bude manje ugrožena nego u metropoli.I za Linux postoje virusi,pa ako je to kriterijum,ajde svi da koristimo BE OS i sličnu egzotiku jer za njih uopšte i nema virusa.

Ne, djoko, vec je Linux elita, a windows masa. Linux podrzava dozvole, kao i svaki drugi Unix, da si koristio neki video bi da ti je za system wide instalaciju bilo cega pa i takve gluposti kao sto je igrica potreban root pass. Fajl sistem dakle ima implementirane dozvole, journaling, algoritam za iskoriscavanje prostora na disku optimizovan do te mere da prakticno nema fragmentacije... ovde je neko lupetao o kernel panic i core dump - kernel panic jos nisam video na svojoj masini i posle visegodisnjeg koriscenja Linuxa (video sam na jednom Mac OS X-u :dzavo: ), a core dump izbacuju programi koji imaju neki bug - ali kakve to veze ima sa Linuxom? Nista nije savrseno, ali je sve mnogo bolje od Windowsa...

Dalje, zar ti nije palo na pamet da s obzirom da kombinacija Linux/Apache pogoni 70% servera vaskolikog interneta postoji sasvim dovoljna motivacija mnogobrojnim haXXorima i haXXorcicima za pisanje virusa/trojana ili bilo kakvog drugog malwarea...? Ako nije, onda su tvoje sposobnosti logicke dedukcije u najmanju ruku diskutabilne, i ovo sto pises automatski potpada pod FUD.

http://www.theregister.co.uk/2003/10/06/linux_vs_windows_viruses/

Bedtime read... Nista posebno, ali objasnjava osnovne koncepte...

korisnik
18.4.2006, 22:22
Lupetala ti .... Kernel paic je kao BSOD. To sto jih ti nisi video.
Core dump je bug, a memory dump na windowsima je glupip windows. Svasta. Linux desktop opcenito koriste oni sa socialnijim hardwareom. A sto se serveske strane tice, tu nema zamerki Linuxu, mada je i Wins sve blize.

bobzilla
18.4.2006, 22:27
Lupetala ti .... Kernel paic je kao BSOD. To sto jih ti nisi video.

Znaš li kada se kernel panic javlja na računarima na kojima nije ništa prčkano po sistemskim fajlovima? Nikad. Kada se javlja pri instalaciji drajvera koji nisu uključeni u kernel? Nikad. Znaš li kada se javlja pri menjanju podešavanja u Linuxu? Nikad... Znaš li kada se javlja ako je aplikacija loše napisana? Nikad.

A znaš li koliko se retko javlja? Vrlo retko. I to ako baš petljaš po kernelu. Uglavnom su rezultat loše podešenog kernela. U stabilnim kernelima se kernel panic vrlo retko, ako uopšte, javlja.

A u Windowsu BSOD?

korisnik
18.4.2006, 22:29
Onda kada je drajver u k. inace meni se javljao na vise dana pri izadi ppp tunela enkriptanog preko ssh sa blowfishom. nista prckano po kernelu.

Lord
19.4.2006, 1:13
bobzilla kaže:
A u Windowsu BSOD?

Vec duuugo vremena nisam imao prilike da vidim BSOD, stvar je samo u pravilnom odabiru hardvera i podesavanju sistema... I windows moze da bude jako stabilan sistem, samo je potrebno pripaziti na neke stvari...

Bryan Fury
19.4.2006, 9:16
Da li si ti svestan sta pricas?
Kakvih fuckin 512 RAM-a. Svaki normalan OS mora da radi sa 128 ili manje.

Hehe... možda će ti OS i raditi, ali da vidim kako će da potera neku iole noviju aplikaciju sa 128 ili manje (npr. Photoshop)? ;) Plus što module od 128 nećeš više ni naći u prodaji. Mislim, ako je nekom puno da dâ 50€ za 512MB rama, onda bolje da kupovinu računara odloži za neki kasniji period ;)

korisnik
20.4.2006, 10:52
Jel imao neko problema sa koexistencijom viste i winxp na istom kompu, tacnije verzija viste je 5342 ako se ne varam.

Problem je sledeci:

Winxp imam na RAID 1 particiji, do sam vistu instalirao kao drugu partciju diska ne jednom PCI IDE kontroleru. E sad, Vista svati da postoji stari sistem, instalira novi loader i u njemu navede entry za stari boot.ini nacin i default sebe. Ali to sebe ne radi:) Stalno gnjavi da fali winload datoteka, znaci pobrkan mu je path.

Problem je sto novi nacin butovanja koisti drugaciju konfiguraciju (nema vise boot.ini)

Naredbo bcdedit definises slovo logickog pogona na kojem se nalazi vista.
Sad, koje je to slovo u fazi bootovanja ne mogu da ukapiram.

hacker_aca
19.5.2006, 21:45
Evo za sve koji žele da vide da li će njihov komp moći da radi sa Vistom. Beta verzija, nisam skidao, jer mi je muka da skidam ta 4MB (dial-up) tako da to prepuštam vama. ;) Download (http://www.microsoft.com/windowsvista/getready/upgradeadvisor/default.mspx)

PAIN
19.5.2006, 22:36
Evo za sve koji žele da vide da li će njihov komp moći da radi sa Vistom. Beta verzija, nisam skidao, jer mi je muka da skidam ta 4MB (dial-up) tako da to prepuštam vama. ;) Download (http://www.microsoft.com/windowsvista/getready/upgradeadvisor/default.mspx)
U hvala evo skidam upravo sad.I ja imam dail-up pa malo se smaram.Nadam se da moje luce moze da fura Vistu.

20.5.2006, 1:34
Ne lezi vraze:
"The Windows Vista Upgrade Advisor beta is currently unavailable, please check back soon. We apologize for the inconvenience."
Svaki normalan OS mora da radi sa 128 ili manje.
Ma najbolje da radi sa 32 rama?!?
ccc... bezobrzni programeri sto prave tako zahtevne OS-e! ccc

hacker_aca
20.5.2006, 1:40
Ne lezi vraze:
"The Windows Vista Upgrade Advisor beta is currently unavailable, please check back soon. We apologize for the inconvenience."

E pa ne znam zašto sada neće, ali kad sam ja došao na ovu stranu, onaj Download je bio kao hiperlink, ne znam šta im je.

20.5.2006, 1:42
E pa ne znam zašto sada neće, ali kad sam ja došao na ovu stranu, onaj Download je bio kao hiperlink, ne znam šta im je.
Verovatno suvise ljudi nagrnulo. U svakom slucaju koristan link, thanx.