PDA

Prikaži potpunu verziju : Potrebna pomoc za AI

Stevvan
3.8.2007, 14:24
Skoro sam poceo da pravim program koji bi trebalo da ume da sastavi slagalicu. Znaci slagalica je ona koja se sastoji iz 8 kvadrata i jednog praznog polja. Znaci pomeranjem kvadratica dobijamo slozenu slagalicu. Pogledajte sliku, mislim da ce biti jasnije 9949
E sad moj problem je u tome sto ne znam kako da napravim koliko poteza je potrebno da bi se neki kvadrat doveo na mesto na kom treba da bude (npr. kvadrat 1 u gornji levi ugao). Jel ima neko ideju? Znaci na raspolaganju je pozicija kvadrata, pozicija na kojoj treba da bude i pozicija praznog polja. Ako je nekome ovo nedovoljno informacija moze da uzima jos neku, ali ja mislim da su ove 3 dovoljne...

MilanGM
3.8.2007, 19:46
A u kom programu radish? Hoces da pokusamo da ti damo resenje ovako generalno, ili da ulazimo u detalje sa varijablama, i sa IF petljama...?

Mislim da nisam bas tacno razumeo sta trazis. Ali recimo, mozes da napravis resenje cele slagalice, rekonstruises sve poteze, i da prilikom resavanja pratis samo "kvadrat 1" i vidis koliko potezova mu je potrebno da se postavi na poslednju poziciju.

Stevvan
3.8.2007, 21:19
Radim u Python-u (programski jezik) ali to nije bitno. Treba mi pomoc u generalnom smislu.

Treba mi broj poteza koji odredjeni kvadrat koji se ne nalazi na mestu gde treba da bude, mora da napravi kako bi stigao do tog mesta. Btw, tvoj predlog mi je dao ideju, ali nije na odmet da jos neko da predlog:). Pokusacu sa tvojim predlogom:ciao:

Stevvan
4.8.2007, 22:24
Uspeo sam da napravim program koristeci A* algoritam, ali mi se cini da jos ponekad ume da baguje (tacnije da ne pronadje resenje) iako ono postoji. Zato bih vas zamolio da ga testirate zajedno samnom i pokusate da primetite kada se to desava, jer ja do sada nisam uspeo:(. Evo link ka programu i python25.dll-u ako ga vec nemate.

http://rapidshare.com/files/46986744/Puzzle.rar.html
http://rapidshare.com/files/45336385/python25.rar.html

Zaoravih da kazem: Prvim klikom misa pomerate odredjeni kvadratic na poziciju praznog polja. Kada ispomerate kvadratice kako zelite pritisnete beli pravougaonik kako bi komp krenuo da trazi resenje (Ono moze da se pronadje dosta brze ali sam ga usporio da bi korisnici mogli da vide kako se tabla menja :) ). Kada pronadje resenje proces mozete ponoviti ispocetka.

Stevvan
6.8.2007, 13:19
Ahm, jel isporbao neko program???

Edit: Mislim da sam uspeo da napravim da radi bez bugova. Evo ga exe 10080

Stranac
6.8.2007, 14:22
Isprobao malo prije i fino radi.bez gresaka,uvijek nadje rijesenje.zanimljiva ideja.

poz

Stevvan
6.8.2007, 20:50
Ipak poslednja verzija nije dobro radila. Isprobajte npr. kombinaciju
B C
A D E
H G F

Na srecu, sam shvatio u cemu je problem i uspeo da ga resim. Evo ga 2 nova exe-a 10097. Jedan je obican Puzzle gde vi kompu zadajete slagalicu, a drugi dobija vec zadatu po slucajnosti. Tako da ako nije na odmet da isprobate ovu drugu i da mi kazete ako program pukne.

fingerprint
7.8.2007, 17:50
Mozes li pls da kompajliras za linux, posto predpostavljam da si radio u python-u. Windows mi je crk'o, pa mi treba vremena da ...ovaj... skupim pare za novi...

Marko_L
7.8.2007, 18:16
A što ne instaliraš taj što si već... ovaj... kupio ? :)

EclipsE
7.8.2007, 18:25
Sigurno je izgubio CD... dzabe je bacio pare :)

Stevvan
7.8.2007, 23:30
Mozes li pls da kompajliras za linux, posto predpostavljam da si radio u python-u. Windows mi je crk'o, pa mi treba vremena da ...ovaj... skupim pare za novi...

Ma nema problema evo ti source pa ga samo pokreni, i onako ovo radim u edukativne svrhe. Bice ti potreban pygame (www.pygame.org nije nesto velik ima oko 1mb).
Btw, i nova verzija gresi ali stvarno ne znam u cemu je problem.

10134

fingerprint
8.8.2007, 8:29
Malo sam se pomucio da bi pokrenuo program (dok sam provalio da treba da skinem Pyinstaller), ipak sam ja n00b za linux. Nisam primetio nikakav bug u programu. Sve radi ok, mada je prozor prilicno mali :D
Nisam, doduse video nikakav AI u programu, ili nisam znao kako da ga pokrenem (mada ni u sourceu nisam video nista sto na to podseca).
Nasao sam ti jedanu gresku : pise se "combination", a ne "combinacion" :D
(ili si mozda hteo da kazes Combinación na Spanskom)

Congrats za igru :D

Stevvan
8.8.2007, 11:31
Pa kada rasturis slagalicu treba da pritisnes na belo dugme kako bi se slozila.
AI delovi u programu su ti funkcija test_combinacion i deo gde za kompentar pise 'Algoritam' (komnetari u pythonu pocinju sa #) .