PDA

Prikaži potpunu verziju : Problem kod instalacije Debiana

marcco
8.1.2006, 0:34
Prvi put instaliram Linux i dopao mi je pod ruku disk iz jednog casopisa,tako da sam krenuo sa instalacijom Debiana 3.1

Pocetak je fino prosao ali onda sam restartovao komp,krenulo je bootovanje, a onda se zaustavilo na sledecim redovima:

drivers/usb/input/hid-core.c:ctrl urb status-2 recieved
drivers/usb/input/hid-core.c:usb_submit_urb(ctrl) failed

Provalio sam da su u pitanju usb portovi pa sam sve uredjaje iskljucio, i sve je proslo OK,do pojavljivanja welcome screena prije nastavka podesavanja vremenske zone,korisnickog naloga i sl... tada treba potvrditi sa OK a meni tastatura ne radi :rolleyes:
Prikljucio sam je a onda sam dobio opet onu gornju dijagnozu.

Da li to Linux ne prepoznaje uredjaj (tastaturu),da li nedostaju drajveri (i kako da ih instaliram) ili kako na drugi nacin da rijesim problem?

Imajte samo u vidu da sam potpuni pocetnik na Linuxu.

Hvala unaprijed.

Pantelija
8.1.2006, 0:40
Da li to Linux ne prepoznaje uredjaj (tastaturu),da li nedostaju drajveri (i kako da ih instaliram) ili kako na drugi nacin da rijesim problem?

Moguce da ces morati da instaliras najnovije drajvere, moja ti je preporuka da ih skines sa www.usb-drivers.com I ja sam pocetnik na Linu, ali jos ih nisam instalirao. Imas veoma koristan forum za Dabian: http://debian.fsn.org.yu/forum/ I sacekaj da ti se ovde javi neko od iskusnijih Pingvinasa. A linux prepoznaje tastaturu jer nebi mogao da je ne prepoznaje da koristis sve pingvinske funkcije u konzoli.

Covenant
8.1.2006, 1:35
Zakljucujem da imas(verovatno) USB tastaturu.....
Pogledaj u BIOS-u da li su ukljuceni svi USB portovi(All enabled),a ukljuci i opciju USB Keboard legacy support(ne znam sad napamet gde su)-koja omogucava da ti proradi USB tastatura u DOS-u i slicnim textolikim OS-ovima...
PoZ!

marcco
8.1.2006, 1:45
Ljudi hvala vam,ali vec sam rijesio taj problem.
Jednostavno sam preko konektora prikljucio tastaturu na ps/2 port i sve je proslo.

Sada mi se desilo da ne mogu da ukucam password.
Ne znam da li ima nesto sto bi trebalo da znam u vezi toga ali kad se zavrsio proces instalacije zatrazio mi je login,ukucao sam username (valjda to treba) ali brojcanu sifru nikako ne uspijevam,cak ni slova ne mogu da istipkam u tom `polju`, dok kod log ina sve radi :confused:

Covenant
8.1.2006, 12:52
Pa slova se u password-u ne vide,i to je jedna od sigurnosnih mera...
Samo kucaj svoju sifru i stisni enter bez obzira sto se nista ne vidi na ekranu,uloguj se i uzivaj...

diablo_
8.1.2006, 13:30
Da, lol!To je meni bilo najzanimljivije prvi put kada sam instalirao linux.Ako ti zatreba jos nesto ti nam javi :D i javi kakv je debian posto sam hteo da ga isprobam...

marcco
8.1.2006, 15:47
Pa slova se u password-u ne vide,i to je jedna od sigurnosnih mera...
Samo kucaj svoju sifru i stisni enter bez obzira sto se nista ne vidi na ekranu,uloguj se i uzivaj...
Nisam rekao da mi se to desava u `crnom dijelu`,dakle nije podigao sistem niti sam dobio uvodni ekran za logovanje.
Ulogujem se kao root,izlista mi par redova opstih podataka o Linuxu i onda mi se pojavi `debian: ~#`
Tu sam blokirao,nemam pojma koju komadnu da utipkam.
Da li sam preskocio nesto tokom instalacije?

Anak1n
10.1.2006, 10:10
probaj gdm ili startx ili kdm ili X start nesto od toga oce sigurno :D

marcco
10.1.2006, 15:17
probaj gdm ili startx ili kdm ili X start nesto od toga oce sigurno :D
Nece.

Ljudi sa jednog drugog foruma su mi savjetovali da utipkam " dpkg-reconfigure xserver x-free86" i sto je najgore,dobio sam izvjestaj da mi X server uopste nije instaliran :eek: :eek:

I sta sad :confused:

AxeZ
10.1.2006, 16:29
Nece.

Ljudi sa jednog drugog foruma su mi savjetovali da utipkam " dpkg-reconfigure xserver x-free86" i sto je najgore,dobio sam izvjestaj da mi X server uopste nije instaliran :eek: :eek:

I sta sad :confused:

Sad instaliras X server...
Imas ga na tom istom CD-u
XFree86 se zove paket, ili Xorg , ali mislim da debian jos uvek nije presao na X.org.

marcco
10.1.2006, 17:45
Sad instaliras X server...
Imas ga na tom istom CD-u
XFree86 se zove paket, ili Xorg , ali mislim da debian jos uvek nije presao na X.org.
Aha... Ali kako?

urke
10.1.2006, 19:17
Jedna od shell komandi koja ti je veliki, ili bolje reći najveći prijatelj na Linuxu je man. Dakle, poteraj:
man apt-get

AxeZ
10.1.2006, 19:56
Aha... Ali kako?

Na tom istom CD-u postoji takodje gomila dokumentacije...
Urke ti rece, a tu je i google....

Takodje pogledaj
man dpkg

Edit: http://www.debian.org/doc/

marcco
12.1.2006, 4:58
Ljudi,hvala na savjetima,ali ipak sam odlucio da predjem na Fedoru.

Instalacija je prosla iz prve i sve radi! :)
Hardver je prepoznat (sem ISDN modema,vidjecu sta cu sa njim) i za sada je sve OK.

Veliko hvala za savjete :worshippy

AxeZ
12.1.2006, 21:37
Ljudi,hvala na savjetima,ali ipak sam odlucio da predjem na Fedoru.

Instalacija je prosla iz prve i sve radi! :)
Hardver je prepoznat (sem ISDN modema,vidjecu sta cu sa njim) i za sada je sve OK.

Veliko hvala za savjete :worshippy

Hehe, na cega ces preci kad na Fedori ne budes umeo nesto da podesis...:)

Anak1n
12.1.2006, 23:24
Na suse ;)

marcco
13.1.2006, 14:44
Hehe, na cega ces preci kad na Fedori ne budes umeo nesto da podesis...:)

Ma bilo mi je bitno da instaliram,a sad polako...kao sto je bilo i sa Winom ;)
A imam i vas :mrgreensa