PDA

Prikaži potpunu verziju : Laki pingvini

urke
5.1.2006, 21:16
Da li ste primetili novu rubriku u „Svetu kompjutera“? Da li ste zadovoljni startom? Šta bi promenili, dodali, oduzeli? Koje teme očekujete da vidite u narednim brojevima? Kritike, sugestije, itd, itt...

AxeZ
5.1.2006, 21:46
Pa ovako...
Meni kao Vojvodjaninu je veoma tesko da se poistovetim sa sajkacom koja je pretezno obelezje centralne Srbije, a na 3 strane su cak 4 Tux-a sa sajkacom. Ovim bukvalno iskljucujete trecinu zemlje kao ciljne grupe citalaca.

Drugo, lepo je potrediti win softver i Lin softver, ali je mozda bolje da se odvoji prostor pa da se softver za Linux, npr jedna aplikacija opise bas do detalja, sa svim manam i vrlinama. Ovako brz pregled je suvise kratak da bi citaoci stekli neki utisak ( zelim / ne zelim ) taj softver.

Trece, malo vise hackish stvari ne bi bilo naodmet...zamislite..nekada su u SK cak i pisali o programiranju, ne samo o igricama...;)

urke
5.1.2006, 23:24
Ejh, šajkača... Pa pošto je urednik Šumadinac, ilustrator je hteo da to posebno naglasi svim čitaocima, da umaju u vidu sa kime imaju posla ;) Šalim se :) Nego, šajkaču si video, a slamčicu slame u kljunu nisi? btw, koja vrsta kape je zaštitni znak Vojvodine, pa da možda napravimo modifikaciju :)

Poređenje softvera je urađeno kao pomoć ljudima koji koriste Windows a boje se da će ostati bez „preko potrebnog softvera“ da to postoji i na GNU/Linuxu. Pripremljeno je još nekoliko grupnih (konciznih) recenzija, ali ako više čitalaca smatra da treba više pažnje posvetiti pojedinačnim rešenjima, onda ćemo misliti i na to. Samo se nosimo mišljenjem da su „Laki pingvini“ svojevrstan pokazatelj korisnicima Windowsa i novim korisnicima GNU/Linuxa, a geekovi neće tražiti rešenje u „Svetu kompjutera“ već u specijalizovanim časopisima i forumima za to (TUX magazin, Linux magazin i gazete, GNUzilla, NewsForge i slično). E sad, možda grešim(o), a možda sam(mo) u pravu :)

Trenutno smo skučeni sa prostorom za GNU/Linux. Novogodišnji broj je doneo četiri strane, ali će standardno biti samo dve, eventualno (u najboljem slučaju) tri. Ako na jednu stavimo recenziju programa ili distribucije, a na drugoj neki hard-core, onda će se ljudi uplašiti od GNU/Linuxa, a cilj nam je promocija ovog OSa.

AxeZ
6.1.2006, 0:18
Ejh, šajkača... Pa pošto je urednik Šumadinac, ilustrator je hteo da to posebno naglasi svim čitaocima, da umaju u vidu sa kime imaju posla ;) Šalim se :) Nego, šajkaču si video, a slamčicu slame u kljunu nisi? btw, koja vrsta kape je zaštitni znak Vojvodine, pa da možda napravimo modifikaciju :)

Sesir..:)

http://www.dunav.org.il/folk_costumes/serbia/serbia_costumes_men_backa_voivodina_19th_century.j pg

Poređenje softvera je urađeno kao pomoć ljudima koji koriste Windows a boje se da će ostati bez „preko potrebnog softvera“ da to postoji i na GNU/Linuxu. Pripremljeno je još nekoliko grupnih (konciznih) recenzija, ali ako više čitalaca smatra da treba više pažnje posvetiti pojedinačnim rešenjima, onda ćemo misliti i na to. Samo se nosimo mišljenjem da su „Laki pingvini“ svojevrstan pokazatelj korisnicima Windowsa i novim korisnicima GNU/Linuxa

Mozda bi trebalo vise paznje obratiti na nove korisnike Linux i dati im recenzije softvera in depth sto ce pomoci i buducim korisnicima da se odluce. Ne mislim tu na objasnjavanje ./configure && make && make install objasnjavanje instalacije vec prezentacija kompletnih mogucnosti programa, koliko je to moguce.

a geekovi neće tražiti rešenje u „Svetu kompjutera“ već u specijalizovanim časopisima i forumima za to (TUX magazin, Linux magazin i gazete, GNUzilla, NewsForge i slično). E sad, možda grešim(o), a možda sam(mo) u pravu :)

Ne, u pravu si....davno je SK prestao biti casopis gde se moglo nesto nauciti. Sad je postao deciji casopis...:)

Trenutno smo skučeni sa prostorom za GNU/Linux. Novogodišnji broj je doneo četiri strane, ali će standardno biti samo dve, eventualno (u najboljem slučaju) tri. Ako na jednu stavimo recenziju programa ili distribucije, a na drugoj neki hard-core, onda će se ljudi uplašiti od GNU/Linuxa, a cilj nam je promocija ovog OSa.

Ok, potpuno jasno, ali trebalo bi maksimalno iskoristiti dati prostor, malo onoga, malo ovoga. Linux i Hard Core idu jedno sa drugim...;)

Boza
6.1.2006, 0:28
Pa recimo da onog istog pingvina sa šajkačom obuče u lalinsku nošnju!!!:icon_mrgr
Ja sam mišljenja da bi možda moglo biti nekog edukacionog texta tipa kako se instalira softver, driveri....
Znam da je prostora malo, ali kako su čitaoci SK 90 % windows nastrojeni, pa i ako odluče da pređu na Linux, programi koji se opisuju im neće biti od neke koristi kada ne znaju da ih instaliraju.:confused:

urke
6.1.2006, 0:47
Ako pitaš nekoga koji distro početnik da izabere, taj neko će reći: SuSE, Mandriva, Fedora Core, ubuntu. Sva četiri dolaze sa gomilom softvera koji se podrazumevano instalira.
Ali, nebi bilo loše objasniti kako se softver instalira na tim distribucijama, pošto smo za Slackware (makar sam to ja radio) to objašnjavali uz svaki tekst, pa je ljudima i dosadilo :)

AxeZ
6.1.2006, 1:49
Ako pitaš nekoga koji distro početnik da izabere, taj neko će reći: SuSE, Mandriva, Fedora Core, ubuntu. Sva četiri dolaze sa gomilom softvera koji se podrazumevano instalira.
Ali, nebi bilo loše objasniti kako se softver instalira na tim distribucijama, pošto smo za Slackware (makar sam to ja radio) to objašnjavali uz svaki tekst, pa je ljudima i dosadilo :)

Trebalo bi objasniti ljudima razlike izmedju svih package managera, prvenstveno tgz, deb i rpm paketa i nacina na koji se koriste, instaliraju, apgrejduju i koje distribucije ih koriste.

urke
6.1.2006, 2:00
Trebalo bi objasniti ljudima razlike izmedju svih package managera, prvenstveno tgz, deb i rpm paketa i nacina na koji se koriste, instaliraju, apgrejduju i koje distribucije ih koriste.

Već par meseci razmišljam o tome, ali nism (bio) siguran koliko bi to onim početnicima bilo zanimljivo, jer mu to dođe kao lektira :) Ali, odličan predlog. Samo bih uvrstio tu i Gentoo-ov emerge sistem portova.

AxeZ
6.1.2006, 3:17
Samo bih uvrstio tu i Gentoo-ov emerge sistem portova.

Da, obavezno..emerge se podrazumeva.

Lvxuruz
12.1.2006, 9:12
Ex, ko da o linuxu malo sta ima da se pise.Pisite pa sta god doduse moze malo i da se ubaci o distribucijama i kako mogu da se nabave (recimo ubuntu koji moze da se naruci besplatno) itd..

@vojvodjanin

ma daj mislim pingvinu stoji sajkaca onaj sesri bi bio bezweze :P uostalom zamisli da se i albanci pobune .. sta da urade ?tri pingvina ugraju kolo jedaan ima sajkacu jedan sesir treci ono cudo sto muslimani nose oko glave ?

voodoo_
12.1.2006, 23:50
Albanci nek ga sisaju.

Nego što se tiče količine softvera, jeste da uz novije distribucije na DVD-u dolaze tone programa, ali džaba kad korisnici uglavnom i ne znaju šta su sve dobili i čemu služi.

Rubrika je dobra ali se vidi da ste skučeni sa tekstom, ono o gejmiranju je bukvalno pisano navrat-nanos, više deluje kao neki uvod nego kao tekst...

urke
13.1.2006, 0:12
Gejming jeste uvod i najava mogućnosti da se na Linuxu _I_ igra. Da imamo 10 strana za GNU/Linux, opet bi bilo malo, jer ima toliko toga da se piše i objašnjava.

voodoo_
13.1.2006, 0:37
Ma jok, sve to opušteno stane na jednu stranu. Instalacija ATI/nVidia drajvera, instalacija Q3, D3 i Q4, i to je to. Pravom linux gejmeru više i ne treba :icon_mrgr

Elementarna Nepogoda
13.1.2006, 1:56
Drago mi je da je SK napokon krenuo redovno sa Linux sekcijom. Zamerku dajem vecini tekstova sto se spominje mnogo nepotrebnih stvari koje sluze samo za zbunjivanje pocetnika (a koje se kao sto ste rekli mogu naci u spec magazinima), a izostavljaju se mnoge vazne stvari (da sada ne navodim, treba ce mi bar pola sata pisanja).

U svakom slucaju treba ipak krenuti od nule i objasniti neupucenim citaocima step-by-step kako funkcionise Linux, koje sve funkcije ima, koja je razlika u odnosu na Windows (sistem, programi, koji direktorijumi cemu sluze), kako se dodaju programi, koje su osnovne razlike izmedju distoa (i GUI-a), sta mogu a sta ne mogu da rade na Linux-u...

Ako bi se sve to lepo objasnilo u formatu "total idiots guide" mislim da bi mnogo vise citalaca probali Linux, ne samo zato sto je free (open) vec zato sto je bolji sistem. Ovako samo Linuxasi imaju dodatno stivo, koje opet mogu naci na drugim mestima mnogo detaljnije i sadrzajnije.

urke
13.1.2006, 10:25
Hvala na predlogu. Razmotrićemo mogućnost pisanja serijala "za neupućene" u narednih nekoliko dana.

AxeZ
13.1.2006, 16:30
Hvala na predlogu. Razmotrićemo mogućnost pisanja serijala "za neupućene" u narednih nekoliko dana.

Hehe, nemoj da prepisujes iz knjige Linux for Dummies...;)

urke
13.1.2006, 18:38
A pa ne, ima i urketov čpp za newsa :)

bofi
21.1.2006, 17:23
Prijatno sam se iznenadio ovom rubrikom i mogu reci samo napred. Evo i nekih mojih predloga. Mogli biste da objasnite malo vise o instalaciji samih programa. Da postoje vec gotovi paketi i koji paket je za koju distribuciju. Koje su komande za njihovo instaliranje. To vazi isto i za source, ali ne samo da napisete ./configure, make, make install nego i sta korisnik radi kada kuca te naredbe i sta se tu u stvari desava.
Sto se tice clanka u poslednjem broju nebi se slozio sa konstatacijom za drajvere. Znam da hocete da privucete ljude da koriste Linux sto je veoma pohvalno ali sto je mnogo mnogo je. Ja posedujem fancy SuSE 9.3 Pro distribuciju na kojoj nisam nesto primetio da postoje drajveri koji podrzavaju 3D. Sa SuSE-ovim drajverima moze da se igra Super Tux i njemu slicne igre, dok za ostale drajveri moraju da se skinu sa neta. Mogli biste mozda da objasnite ovaj postupak. Toliko od mene.

Pozdrav!!!:)

prvul
22.1.2006, 2:32
Dobro je da Linux dobije malo mesta i u SK. Sta da kazem a da ne ponavljam sta su drugi napisali? Recimo, da li je moguce da se rubrika prosiri? Samo dve strane? Pa kod vas ce jos malo samo ASUS-ova "reklama" da bude stampana na toliko strana. Stvarno ne vidim da ce biti neceg kvalitetnog na tom obimu, tj. moze i da bude,ali da se jedna tema solidno obradi u nekoliko broja, ne ide bas. Pa cak ni za najopsirnije opise igara i win softvera to nije bilo. BTW Nadam se da vas "gigant iz Redmonda" nije otkupio kao neke. Malo kompromisa ne bi bilo na odmet, zar ne?

laserjat
22.1.2006, 16:26
Nije samo linux slobodan operativni sistem.
Mogli bi sa vremena na vreme da se pomene i BSD.

Covenant
24.1.2006, 13:18
Slazem se laserjat-om
Mogli bi nesto da napisete i o BSD-u-uz dobar net Free i OpenBSD mogu biti odlicno resenje za desktop...
Mogao bi u nekom od sledecih brojeva da,recimo,bude dat uporedni prikaz najpoznatijih linux distroa-ukratko o svakom distrou i njegovim specificnostima+orjentisanost na napredne korisnike/pocetnike(to je recimo sjajno uradjeno u jednom broju PC Press-a ako se ne varam...)

AxeZ
24.1.2006, 14:29
Slazem se laserjat-om
Mogli bi nesto da napisete i o BSD-u-uz dobar net Free i OpenBSD mogu biti odlicno resenje za desktop.

OpenBSD za desktop...heh, mozda ako si mazohista...:)

Covenant
24.1.2006, 14:42
Dobro,malo sam se izlanuo:)
Rekao bi da je pored FreeBSD,NetBSD pogodan za takvo nesto-ima portova i paketa skoro isto kao FreeBSD....
Sto da ne-ako imas dobar link,i nesto strpljenja
PoZ!

VojaM
24.1.2006, 14:45
OpenBSD za desktop...heh, mozda ako si mazohista...:)
Elaboriraj.
Bez objašnjenja tvoj odgovor čoveku malo znači.

AxeZ
24.1.2006, 17:58
Elaboriraj.
Bez objašnjenja tvoj odgovor čoveku malo znači.
Razumem...;)

Elem, OpenBSD i pored toga sto ima portove kao i ostali BSD sistemi je najvecim delom serverski OS. Tako se i projektuje i razvija. Uzimajuci u obzir da standardna OpenBSD instalacije ne ukljucuje po defaultu skoro nista od standardne desktop podrske koju vidimo na Linuxu ili FreeBSD-u. Naravno, KDE,Gnome i ostalo se moze naknadno instalirati.
Cilj OpenBSD-a je prvenstveno da bude sto sigurniji OS.
Zato se i vrsi konstantan code audit iznova i iznova i to se naravno odnosi samo na core operativnog sistema koji ustvari i cini OpenBSD.
Lako je razumeti koliki bi posao bio i koliko bi sredstava zahtevalo da se to radi za svaki port i paket koji moze da se instalira. Zato OpenBSD tim ukljucuje u default instalaciju samo ono najneophodnije i provereno.
Takav OS se moze doterati da bude stabilna desktop platforma ali zbog naglasene sigurnosti mnogo toga je izbaceno potrebno je dosta strpljenja a i znanja da se sve podesi kako treba.

Don't get me wrong, ja volim OpenBSD, koristio sam ga.....ne koristim ga iskljucivo zato sto nemam prostora gde da ga instaliram....ali nije za svakoga. Mislim da bi 99% ljudi koji bi pozeleli da ga probaju odustalo jos pre particionisanja kad bi videli da moraju da broje sektore HDD-a ( u slucaju dual boot instalacije )

urke
24.1.2006, 21:54
Zadovoljstvo je videti da sve više ljudi nalazi potrebu da izrazi svoja očekivanja od rubrike „Laki pingvini“. Na žalost, prostora je malo, ali se trudimo da ga bude više (prvi zadatak vam je da sve prijatelje i ljude koje poznajete podsetite da pošalju pismo/e-mail glavnom i odgovornom uredniku sa željom da bude još više Linuxa i tako nam pomognete da osvojimo još više prostora :)).
Predlozi o temama za obradu su na mestu (pogotovo paketni mehanizmi, način instalacije iz binarnih i paketa sa izvornim kôdom za sve specifične distribucije). To bi moglo da se razvije u radionicu na dva/tri broja. „servisne informacije“ iz GNU svega nismo u mogućnosti da prezentujemo jer cenim da u trenutku izlaska broja 90% njih više nije zanimljivo (prošao im rok aktuelnosti).
Što se *BSD sistema tiče, ako se nađe kvalitetna saradnja možda toga i bude. Obzirom da je novoosnovana rubrika namenjena GNU/Linux operativnom sistemu kao desktop varijanti, primarno u svemu ovome su znači GNU i pingvin. Ipak, članci o drugim operativnim sistemima (*BSD, Mac OS X i drugi) nisu tabu tema, i ako bude bilo izvora, biće i članaka.

Pantelija
24.1.2006, 22:47
(prvi zadatak vam je da sve prijatelje i ljude koje poznajete podsetite da pošalju pismo/e-mail glavnom i odgovornom uredniku sa željom da bude još više Linuxa i tako nam pomognete da osvojimo još više prostora :))

Znaci spamujte SVE mail adrese od SK, a pogotovu: editors@sk.co.yu to je stvarno lako kao ovi vasi pingvincici:D
Sad na posao :)

članci o drugim operativnim sistemima (*BSD, Mac OS X i drugi) nisu tabu tema, i ako bude bilo izvora, biće i članaka.

Ima izvora, ali je tesko objavlivati najaktuelnije informacije zbog toga sto casopis izlazi 1 mesecno, gledano sa brze strane razvoja tehnologija pogotovu komunikacionih to je jako dugo, kao tri miliona godina :)

urke
25.1.2006, 13:27
@Pantelija: spamovanje je kontraproduktivno! :)
@Pantelija (2x): Nema konkretnih (pouzdanih) izvora sa viškom vremena :)

Elementarna Nepogoda
27.1.2006, 15:50
Mogli biste da objasnite malo vise o instalaciji samih programa. Da postoje vec gotovi paketi i koji paket je za koju distribuciju. Koje su komande za njihovo instaliranje. To vazi isto i za source, ali ne samo da napisete ./configure, make, make install nego i sta korisnik radi kada kuca te naredbe i sta se tu u stvari desava.

E da, sto se tice instalacije programa: mnogi pocetnici jedva znaju da kliknu next+next-finish, a kamoli da se cimaju oko kompajliranja programa, zato uz opisani program treba napomenuti da postoji inatalacioni fajl (paket) kao i u Windowsu i prvo kako njega instalirati, pa onda pod "opciono" pomenuti i drugi nacin instalacije.

Ovo kazem jer ste recimo nepotrebno zakomplikovali pricu o instalaciji recimo Krusadera ili Firefoxa. Sta bi bilo kada bi do detalja pojasnjavali svaki korak instalacije za prosecan win program:

Da bi raspakovali arhivu otkucajte C:\mesto arhive\naziv arhive... onda izaberite direktorijum gde cete smestiti instalacione fajlove koje cete kasnije pokrenuti komandom Run. Kada pokrenete instalaciju mozete izabrati mesto za skladistenje programskih fajlova, ali je najbolje da to bude C:\program files\naziv direktorijuma, a morate imati i dozvolu administratora za instalaciju programa. Da bi pokrenuli program posle instalacije, jednostavno u okviru apleta Run ukucajte naziv programa. Ukoliko zelite da dodate ekstenzije mozete ih naci na adresi http://www.jafbfieufsukfhbks.xjj.com/~mdjjx/p-sb.html a na adresi www.xxxyyy.co.jp/not-normal.html mozete proveriti da li je to finalna ili razvojna verzija, koje sve bug-ove ima i kako deinstalirati program i ocistiti sistem od spyware-a...

Ako bi mi rekao (a da sam ja lamer) da se u Windowsu ovako radi ja bi ga oterao u tri pm i njega i Windows i kupio bih sinu PS2, a sebi DVD plejer i novi TV umesto PC-ja.

Elementarna Nepogoda
27.1.2006, 17:40
...Ukoliko zelite da dodate ekstenzije mozete ih naci na adresi http://www.jafbfieufsukfhbks.xjj.com/~mdjjx/p-sb.html a na adresi...
Koje ludilo, pa ova adresa postoji!!! A dobio sam je nasumicnim kuckaranjem sa svih deset prstiju (+/- 2). Dobro nije to bas ta adresa, vec neka fora sa njihovog (www.xjj.com) sajta, ali opet, sve sam nasumicno otkucao!

brainZ
30.1.2006, 17:46
Rubrika je dobra ali se vidi da ste skučeni sa tekstom, ono o gejmiranju je bukvalno pisano navrat-nanos, više deluje kao neki uvod nego kao tekst...

E pa hvala na pohvalama za kvalitet texta :). Seriously, text uopste nije pisan navrat-nanos, vec je bas ovo drugo u pitanju - radi se u uvodu: "Svi vi likovi koji trlite po ceo dan kako je Linux dobar samo za programiranje... vidite, radi i Q4 i ne treba vam ceo dan za kompajliranje i instalaciju, vec manje vremena i znanja nego na Windozeu"... something along these lines. Prostor je vise nego ogranicen, a urke je insistirao da bude puno slika, te eto... Volim da mislim da je clanak jezgrovit i pruza puno informacija na malo prostora :p E sada, ima i onih koji bi malo hackish stvari, admin talk i te price, a treba i to ispostovati, mada je rubrika "laki pingvini" i podrazumeva uklanjanje onoga sto se obicno zove FUD... Na kraju, u pitanju je tek prvo izdanje rubrike...

voodoo_
30.1.2006, 19:38
Ma ne kažem ja da je loš tekst, nego vidi se odma' da je autor imao još štošta da kaže al mu nisu dali :)

Što se tiče instaliranja vs kompajliranja, preferiram prvo... kompajliranje mi nije problem, ali se ne sećam kad je zadnji put nešto ispalo "iz prve", da nisam morao da brljam po izvornom kodu... Ovako lepo rpm -Uhv i zdravo ćao...

Sioux
2.2.2006, 23:34
Ma ne kažem ja da je loš tekst, nego vidi se odma' da je autor imao još štošta da kaže al mu nisu dali :)

Što se tiče instaliranja vs kompajliranja, preferiram prvo... kompajliranje mi nije problem, ali se ne sećam kad je zadnji put nešto ispalo "iz prve", da nisam morao da brljam po izvornom kodu... Ovako lepo rpm -Uhv i zdravo ćao...

Ili klik na rpm paket kucanje lozinke i gotovo.
Početnicima treba objasniti kako se upotrebljavaju paket menadžeri koji dolaze uz distroe jer je to najlakši način za pretragu i instalaciju paketa.
po meni Mandriva i SuSe imaju najelegantnija rešenja.

brainZ
3.2.2006, 1:54
@Sioux
Ne bih se bas slozio. RPM distroi su u principu bullshit: npr. Mandrakov urpmi jeste na prvi pogled ok - dvoklik, pokrene se prompt za root pass, krene instalacija i pap, nemas sve zavisnosti i moras da prekines instalaciju. Po meni je to daleko od user-friendly pristupa. Kod Susea ne mogu da se setim kako tacno funkcionise resavanje zavisnosti u slucaju graficke instalacije... uglavnom, najbolji je Debianov Synaptic - odaberes paket, povuce sve zavisnosti, instalira se fino u pozadini i kraj price. Naravno, svaki od package managera ima svoje mane koje su x puta raspravljane od kako je sveta i Linuxa... mozda ce stvari kao sto su klik (http://klik.atekon.de) ili autopackage (http://autopackage.org) resiti ovo pitanje u nekoj blizoj buducnosti.

Sioux
4.2.2006, 0:00
@brainz
Ovo Ti nije tačno vodi računa o svim međuzavisnostima i traži disk da instalira nedostajući paket.Ali to nije bitno bitno je da se lako instalira masa paketa koji dolaze uz sam distro.

brainZ
4.2.2006, 0:46
@brainz
Ovo Ti nije tačno vodi računa o svim međuzavisnostima i traži disk da instalira nedostajući paket.Ali to nije bitno bitno je da se lako instalira masa paketa koji dolaze uz sam distro.

Ahem, vodi racuna kada odgovarajuci paketi postoje na disku. U suprotnom moras da prekines instalaciju. S druge strane ni Debian se ne ponasa mnogo bolje pri prvom koraku, ali ako instaliras paket bez zavisnosti mozes/moras da odradis apt-get -f install i povucice potrebne pakete sa neta, reinstalirati sporni paket i ponovo dovesti bazu u normalno stanje. Ovo se moze uraditi i graficki kroz Synaptic: Edit - Fix Broken Packages. Da ne pricamo o Debianovoj bazi sa 16.000 dostupnih programa...

Sioux
4.2.2006, 1:54
Ja koristim i Kubuntu i ostajem pri svome što se početnika tiče ,i da se ne prepucavamo oko toga ko koji distro više ceni to je izlizano i ničemu ne vodi.

brainZ
4.2.2006, 3:23
Ja koristim i Kubuntu i ostajem pri svome što se početnika tiče ,i da se ne prepucavamo oko toga ko koji distro više ceni to je izlizano i ničemu ne vodi.

Mozda si se zbunio, bilo je reci o upravljanju paketima, odn. koliko je lako instalirati doticne u smislu onog sto se obicno zove user-friendliness. Nijednom nisam rekao da je Mandrak los distro, naprotiv, poceo sam svoje upoznavanje s Linuxom preko njega i 2006 free edition je mozda najbolja komercijalna distribucija trenutno na trzistu - instalirao sam kod svoje devojke i radi kao metak... Ali to i dalje ne znaci da je rpm dobar sistem za instalaciju paketa, ili da je urpmi user-friendly :p

Sioux
4.2.2006, 23:32
OK
:tapsh:

brainZ
5.2.2006, 1:31
OK
:tapsh:
:rolleyes:

Covenant
5.2.2006, 2:02
Kada ste vec pomenuli manipulaciju paketima....
BSD port/package sistem je zakon-po uzoru na njega je radjen Portage kod Gentoo-a i apt kod Debian-a-u-baza programa je slicna kao i kod Debiana-oko 12000.....
Dakle #cd /usr/ports/xxx
make install clean ili make deinstall
ili...
pkg_add -r ili pkg_delete u slucaju binarnih paketa...

Sve potrebne zvisnosti se skidaju se net-a,a azuriranje port stabla vrsi se preko odlicnog CVS-up-a....
Ako se ima dial-up,mogu se naruciti DVD-ovi sa portovima iz nekog online linux store-a...
Cekam da mi stigne to,pa cu razmisliti da li da linux drzim na hd-u.....
Salim se....za moj Slackware ce uvek biti mesta:)
PoZ!

Zoran Dojkic
5.3.2006, 14:15
Ne radi se o prelasu na Linux, vec o prelasku na vise operativnih sistema od kojih ce jos dugo Windows biti na prvom mestu.

The Finest Serbian Since '82
5.3.2006, 14:45
Da li ste primetili novu rubriku u „Svetu kompjutera“? Da li ste zadovoljni startom? Šta bi promenili, dodali, oduzeli? Koje teme očekujete da vidite u narednim brojevima? Kritike, sugestije, itd, itt...
Jako mi se svidja rubrika... Mislim da je jako korisna.
Hteo bih da pohvalim ovu poslednju iz sk-a 3/2006. Zaista je EXTRA, svidja mi se opis programa(odnosno odabir) i posebno mi je drago sto opisujete Linux distribucije, sto mnogim potencijalnim Linux-asima dosta olaksava posao.
Jos jednom SVAKA CAST!

bofi
5.3.2006, 17:37
Drago mi je da ste poslusali moj savet sto se tice instaliranja drajvera za graficku. Jeste da ste malo zakasnili sa opisom posto sam ja bas pre neki dan konacno namestio sve i poterao DOOM 3 demo naravno sa ****.... zvukom ali kako kaze nas narod, ne moze i jare i pare. Ipak nije vazno bar se drugi ljudi nece cimati oko graficke kao ja.:alealeee:

Pozdrav!!!

urke
6.3.2006, 7:48
bofi: Ovo je sve više informativne prirode, a ne uputstvo steb-by-step. Detaljnu pomoć i uputstva možeš dobiti na našim renomiranim IT forumima (SK, linuxo, FSN, pa i es :))
Jesi li probao QUAKE3 native (kompajliran iz source code-a) da vidiš kako lebdi na Linuxu? :)

bofi
6.3.2006, 16:56
@Urke u redu sto kazes da je samo informacoine prirode ali mislim ipak da ste lepo objasnili i da covek koji nikada nije instalirao drajvere ne bi trebalo da ima nikakvih problema. Sto se tice Doom 3 ortak mi je skinuo demo sa nekog sajta tako da nemam pojma koja je ovo verzija. Ako imas neku adresu ti okaci znacilo bi mi dosta posto imam dial - up i ortak mi obicno skida tako nesto.

urke
6.3.2006, 17:16
U prethodnom broju SK u Lakim pingvinima u delu Gaming brainZ je pomenuo par WEB adresa sa instalerima i source kodom više igara. Sinoć sam skinuo SVN Quake3 i mogu ti reći da leprša u odnosu na onaj ID-ov compile. A možda je ipak samo do novog hardvera :)

brainZ
8.3.2006, 21:10
poterao DOOM 3 demo naravno sa ****.... zvukom

Ne znam koja je verzija u pitanju, od verzije 1286 podrzana je alsa tako da ne bi trebalo da bude problema; medjutim, ponekad i bas alsa izaziva probleme, pa probaj iz konzole da pokrenes igru komandom

doom3 +set s_driver oss, ili
doom3 +set s_driver alsa

Jedno od ova dva bi trebalo da resi problem sa zvukom...

bofi
8.3.2006, 23:19
@brainZ samo ovo cu reci :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja: :n_klanja:
Ovo ti u zivotu necu zaboraviti. Imas od mene koliko hoces piva kad se vidimo. Izgleda da je problem bio u ALSI. Samo sam otkucao doom3-demo +set s_driver oss i sad mi Doom leti.
E odoh ja da se igram.

Pozdrav!!!

voodoo_
8.3.2006, 23:42
Vidi se da si nov u linux gejmingu :)
Ovo OSS/Alsa žongliranje se dešava u praktično svakoj igri, pošto autore izgleda mrzi da napišu podršku za oba drajvera... recimo Neverwinter Nights radi samo sa Alsa drajverom, Unreal Tournament samo sa OSS, itd.

brainZ
9.3.2006, 2:19
Vidi se da si nov u linux gejmingu :)
Ovo OSS/Alsa žongliranje se dešava u praktično svakoj igri, pošto autore izgleda mrzi da napišu podršku za oba drajvera... recimo Neverwinter Nights radi samo sa Alsa drajverom, Unreal Tournament samo sa OSS, itd.

Pa ne bih bas mogao da se u potpunosti slozim - ako igra ima podrsku za OSS, radice i sa ALSA drajverima kroz compatibility mod, a doom 3 cak ima podrsku i za jedan i za drugi zvucni sistem (u slucaju da imate samo OSS, ALSA support vam nista ne bi znacio...) - problem je sto cesto ALSA nije bas najbolje konfigurisana tokom procesa instalacije, pa se javljaju razni problemi... Takodje, Unreal ne koristi OSS, vec OpenAL koji je mozda i najbolje resenje jer predstavlja layer za audio pri cemu resava vecinu problema koje ALSA obicno izaziva... s druge strane, ALSA je puno naprednija u mnogim sferama od OSS-a, pa recimo ako neko ima dobru zvucnu karticu i 5.1 zvucnike moze ih iskoristiti u Doomu zadavanjem

+set s_numberOfSpeakers 6

Raznih zaj3b@ncija tu ima ... ;)

@bofi
Don't mention it ;)

Miloš
14.3.2006, 3:11
Baš me mrzi da zalazim u temu ali me nervira kad neko ovako upadne i počne da "seje" nebuloze.
@djuka007
Ako nisi kompetentan za nešto što se uopšte javljaš?
Ako ti se ne sviđa ono što piše u Svetu Kompjutera možeš slobodno da prestaneš da ga kupuješ (sad će ovde neko do moderatora sigurno da me izgrdi što pozivam ljude da ne kupuju SK:)

Pa valjda imaš dovoljno godina da shvatiš da su tekstovi koji su napisani u SK-u namenjeni propagaciji Linuxa (sad će opet da nastane svađa što ga zovem Linux) odnosno kao "podstrek" onima koji su do sada znali samo za Windows. I po meni rade odličan posao jer svaki tekst donosi po malo onoga što je taman dovoljno da reši neki problem ili da pokaže šta Linux može. Ni manje ni više.
Pa zar misliš da bi neko bio lud da piše svakog meseca memoare o tome kako se pravilno izgovara naziv tog operativnog sistema ili kada je napravljen ili šta je tačna definicija ovoga ili onoga. Za to postoje specijalizovani časopisi i specijalizovana mesta na internet-u.

Ja sam od skora rešio ponovo da počnem da "učim" Linux (prvi put sam došao u kontakt sa njim pre skoro 6-7 godina kada se još uvek isključivo radilo u konzoli) i mogu ti reći da mi je mnogo pomoglo što su tekstovi jasni, koncizni i ciljaju pravo "na stvar". Ne bi mi padalo napamet da ih čitam da je drugačije.

Zato ide jedan glas za to da kogod piše te tekstove nastavi sa njima jer radi "dobar" posao. U ovom slučaju ne mora da bude odličan.

Ja sam skoro instalirao SUSE 10 kojim sam prezadovoljan, zahvaljujući SK, jer da ga nisu onoliko nahvalili sigurno ga ne bi instalirao. I stvarno je istina ono što pišu. Ko ne želi a čita o Linuxu, neka preskoči članke o njemu.

holodoc
14.3.2006, 3:24
@Miloš

Usput,.... I ja sam instalirao SUSE10 i mogu samo da se složim da bez nekih početnih uputstva iz SK ne bih skoro pohvatao konce. Da nije bilo on eteme o modemima ne bih nikad YASTom instalirao potrebne fajlove jer mi ne bi radio ni modem. Sada SUSE potpuno zamenjuje Windows.

holodoc
14.3.2006, 17:52
Evo javnog poziva autoru teksta (ma ko bila ta tajna osoba:) ) da u sledećem broju tema bude instalacija TV kartica na Linuxu. Mislim pošto je očigledno da Forum u Redakciji koristite za "ispitivanje javnog mnjenja" (što apsolutno pohvaljujem:tapsh: ) bilo bi dobro da pokušate da uslišite ovu "molbu".:)

TV kartice su gadan problem i na Windows-u a izgleda da je Linux malo veći šampion po tom pitanju. Na internetu postoji dosta pitanja na ovu temu ali malo razumljivih odgovora i dobrih instrukcija.

nighthawk
17.3.2006, 0:01
Imam jedno pitanje- kako se instaliraju programi, ako su prethodno iskompajlirani.

AxeZ
17.3.2006, 18:04
Imam jedno pitanje- kako se instaliraju programi, ako su prethodno iskompajlirani.

U kom formatu su ti "programi"?

man rpm
man dpkg
man installpkg

nighthawk
17.3.2006, 22:18
Pa pitam uopshteno, poshto o linuxu znam veoma malo, do sada sam koristio iskljuchivo windows.

voodoo_
17.3.2006, 23:41
Slobodno u sledećem broju opišite i instalaciju ATI drajvera... nije više tako opasno (doduše nije bilo ni ranije, koristio sam obe karte, potpuno ista procedura)...

urke
17.3.2006, 23:54
@nighthawk: Biće priče na tu temu u Lakim pingvinima od 1. aprila. Strpi se 14 dana, i onako do tada sigurno nećeš instalirati „GNU sistem sa Linux kernelom“ ;)

bofi
17.3.2006, 23:57
Ovu temu imas na svakom forumu koji se bavi linux - om. Cak je bilo i u rubrici Laki pingvini, al dobro sad evo jos jednom o tome naravno uopsteno.
Bilo koji program moze da se instalira na dva nacina. Uz pomoc paketa ili izvornog koda. Paket je vec iskompajlirani kod. U zavisnosti od distibucije svaki paket ima svoju ekstenziju i drugaciju komandu za instalaciju. Potrebno je skinuti paket i instalirati ga. Naravno to ne ide bas uvek kako bi mi zeleli. Ponekad pri instalaciji dobices obavestenje da ako hoces da instaliras neku aplikaciju potrebno je da skines neku biblioteku.
Sto se tice instaliranja iz izvornog koda to je malo komplikovanije ali uz svaku aplikaciju dobijas odlican README. O tome ima jos dosta da se prica ali iz mog nekog skromnog iskustva shvatio sam da na distribucijama kao sto je SuSE i slicni njemu kompajliranje iz izvornog koda moze da praktikuje samo covek kome je veoma dosadno u zivotu.
Naravno imamo i distribuciju Ubuntu koja je prica za sebe.
Moj savet instaliraj neku distribuciju GNU/Linuxa mozda ti se svidi.
Toliko od mene.

nighthawk
18.3.2006, 23:13
Negde sam chuo (verovatno sam to prochitao u SK) da postoji jedna distribucija linuxa koja se bootuje direktno sa floppyja, a sluzi za razbijanje sifre windows. Da li tako neshto zaista postoji, i gde moze da se nadje?

bofi
19.3.2006, 0:59
Opasan si ti neki huker:) . Za Linux ne znam ali sam imao taku disketu dok je naravno nisam zagubio negde:boodala: .

RedBull
24.3.2006, 9:07
Kao prvo javlja vam se jedan već (da nekažem i previše) iskusni korisnik linuxa. Pozdravljam Vaše napore koje ste učinili kada ste objavili rubriku o linuxu jer je to gest koji upravo govori ljudima o tome da M$ Windows nije jedino rešenje koje mogu da imaju na svojim računarima. Tekstovi (bar ovi koje sam ja video) su veoma dobri (za početnike) ali mislim da se moglo ići sa još detaljnijim objašnjenjima. Znam da vam je ograničenje 2 strane i da tu ne možete ništa (bar za sada) no za početak je i to dobro. (nisam kapirao postoji i neki dvd uz sk ili sve verzije koje sam video su bile felerične????)
:ciao:

urke
24.3.2006, 18:16
@RedBull: Prvo hvala za pozitivno mišljenje. Mišljenja smo da prvo treba upoznati čitaoce sa samim pojmom GNU/Linuxa, a tek onda produbljivati suštinu do detalja. Ali, biće i toga. Uz SK nikada nije, niti će (za sada) stizati nikakav CD/DVD. Verovatno si mislio na retro igre na DVD medijima, međutim one nisu bile pakovane u celofanu uz časopis već si mogao da kupiš samo DVD bez časopisa, i obrnuto (uostalom, koa i svi DVDjevi na trafikama).

RedBull
25.3.2006, 7:51
Hmmm....
Imam jedan predlog praktične prirode. Naime, ako već postoji DVD na njega bi mogli (naravno oglasite to na sva zvona pored svojih članaka) da stavite uputstvo korak po korak instalacija recimo opisanog SuSe-a. Mislim da bi to apsolutnim početnicima i te kako značilo. Ako još na forumu vidite da se neka tema non stop ponavlja zašto ne i nju uvrstite. Takvi članci sa svim slikama u njima ne bi trebali da zauzimaju mnogo (naročito ako ih budete pravili u html varijanti, a verovatno bi na ljude još pozitivnije uticalo... :a_bleh:

urke
25.3.2006, 18:15
Hm, RedBull, mislim da nisi razumeo moj odgovor :) Uz SK se ne isporučuje DVD, tako da nema mogućnosti stavljanja ičega što se tiče Lakih pingvina na nepostojeći disk :)

cTaHk0
28.3.2006, 13:02
Samo da pohvalim temu, nek se desava bilo sta o linuxu i dobro je :), nedavno sam imao prilike cuti komentare za linux "to je neki novi windows" :), dakle, treba ljude jos edukovati :)

Elem, sad.. mozda ne bi bilo lose (moje misljenje) pokusati ljudima (a i meni posto vec gubim kosu od ovog problema) objasniti kako da instaliraju cudo zvano modem (posebno ono sto 90% populacije koristi winXXXXsm56XXXHCFxxxxHSFxxx modem).. ispade nauka citava od toga a ja jos prebacujem u windows kad pozelim na net .. :( tuzno... :eek:

bofi
28.3.2006, 14:26
@Stanko na www.linuxo.org imas mali milion tema za tvoj problem. A ja imam jedno pitanje za tebe, od kada kupujes Svet kompjutera? U jednom od proslih brojeva opisano je sve do detalja.

urke
28.3.2006, 23:14
@cTaHk0: Instalacija win modema je objašnjena tamo negde u oktobru/novembru/decembru 2005, pa pogledaj (pre pojave ustaljene rubrike „Laki pingvini“). Inače, svim atoplo preporučujem da odvoje 30€ i kupe eksterni serijski modem koji radi „out-of-the-box“, ili po naški „kkako ga uštekaš“, bez drajvera i (do)instalacije :)

cTaHk0
29.3.2006, 10:58
@Stanko na www.linuxo.org imas mali milion tema za tvoj problem. A ja imam jedno pitanje za tebe, od kada kupujes Svet kompjutera? U jednom od proslih brojeva opisano je sve do detalja.

potrazicu rjesenje, nece se "oteti" valjda, mada sam nesto i trazio na raznim siteovima ali nista konkretno ne nadjoh..

od kad kupujem SK?.. pa mislim tamo negdje od 90-te :dedica:, problem je od kad namjeravam da koristim linux e tu sam zelen :)

@cTaHk0: Instalacija win modema je objašnjena tamo negde u oktobru/novembru/decembru 2005, pa pogledaj (pre pojave ustaljene rubrike „Laki pingvini“). Inače, svim atoplo preporučujem da odvoje 30€ i kupe eksterni serijski modem koji radi „out-of-the-box“, ili po naški „kkako ga uštekaš“, bez drajvera i (do)instalacije

za to sa externim modemom znam da ide kao podmazano :), ali...
pogledacu te starije brojeve.
U svakom slucaju 10x na informacijama i bofi i urke

bofi
29.3.2006, 16:56
Pomenuti tekstst se nalazi 10/2005 Sveta kompjutera u rubrici servis. Nisi pomenuo koju distribuciju koristis i koji modem posedujes. Ako ne uspes da namestis javi mi se preko PM -a da ne bi smarali i pisali nesto sto je stvarno dosta puta opisano na nekim drugim forumima.

Pozdrav!!!

maddox
5.4.2006, 12:45
Elem, sad.. mozda ne bi bilo lose (moje misljenje) pokusati ljudima (a i meni posto vec gubim kosu od ovog problema) objasniti kako da instaliraju cudo zvano modem (posebno ono sto 90% populacije koristi winXXXXsm56XXXHCFxxxxHSFxxx modem).. ispade nauka citava od toga a ja jos prebacujem u windows kad pozelim na net .. :( tuzno... :eek:
Uf, pa toga ima koliko hoces :)
Evo ti kvalitetnog uputstva :)
http://www.linuxserbia.com/content/view/1525/40/
Btw, Urke svaka cast na zalaganju i radu. Sta da ti kazem, zbog Lakih Pingvina i rublike "Ja igrac" i citam SK :) Svaka cast, samo nastavite sa dobrim radom :)

cTaHk0
5.4.2006, 13:36
Uf, pa toga ima koliko hoces :)
Evo ti kvalitetnog uputstva :)
http://www.linuxserbia.com/content/view/1525/40/

:confused: sve sto sam ja do sad nasao odnosi se na lucent i conexant chip, za Motorolu sm56 jos nisam uspio da nadjem neko rjesenje... distribucija mi je ubuntu 5.10 a ljudi uglavnom opisuju nacin instalacije za pomenute conexant i lucent cipove... tako je i u sk-u 10/95
skinem ja onaj modemscan i sa njim skeniram i dobijem neke rezultate... ali sta dajle? tu sam vezan...
zainatio sam se nesto, mada kontam da dignem ruke i kupim neki externi modem :dedica:
pozz.

maddox
5.4.2006, 14:11
Hm, koliko vidim ima nekih drajvera, ali ne znam kako to već ide sa Ubuntu Linux-om.
http://www.motorola.com/softmodem/driver.htm#linux

Sale KG
3.5.2006, 3:58
На насловној страни сајта СК не ради линк који треба да води ка рубрици ''Лаки пингвини'', тј. ради али повезан је са погрешном страном. Да ли уопште има текстова у тој рубрици или је то тек у припреми?
Делите ли неке награде за пронађене грешке на сајту :p ? Ако делите немојте да се понашате као један наш велики дистрибутер (ПАКОМ) ;).

П.С. А мислили сте да нећу да га споменем :D

bobzilla
7.5.2006, 19:01
Vrlo interesantan članak o Knoppixu u majskom broju. ;) Po onome što sam pročitao gosn. Knopper se ovog puta baš potrudio.

Miloš
7.5.2006, 19:04
Vrlo interesantan članak o Knoppixu u majskom broju. ;) Po onome što sam pročitao gosn. Knopper se ovog puta baš potrudio.
Да, волео бих да пробам Knoppix.:)

Vladimiros
11.6.2006, 13:08
Oce li se naci mesto u lakim pingvinima i za neke OpenSource igre?
Ovde prvenstveno mislim na Wesnoth i Vega Strike, mada ako iskopate jos nesto zanimljivo, by all means!

urke
12.6.2006, 0:04
Za pingvinaste igre je glavni i odgovorni krivac brainZ, tako da njega hvatajte za gušu što se igara tiče :)

nikolam
6.9.2006, 13:05
Желим само да кажем како је рубрика о Гну/Линуксу у СК
права ствар и да је сматрам за ако не најкориснији,
онда један од најкориснијих делова часописа.

Вреди их чувати јер у сваком броју буде поменуто по неко кључно решење
при коришћењу линукса и представљају праве текстове за учење
(једне од ретких из којих може свашта да се научи) у СК!:alealeee:

Предлажем да се размотри објављивање посебне књижице
која би садржала све теме/текстове (наравно прилагођене)
о Линуксу из претходних бројева. (Уз упутства за постављање система од нуле све до гледања филмова опен офиса и слично):love:

Мислим да би дата књижица могла д анаиђе на велики позитиван одјек
и представљала би референтно штиво
за све нове кориснике линукса (покрила би све основне технике
коришћења и одржавања).:to_care:

Идеја је потекла од мојег првог упутства на српском (и то за слеквер)
које је стигло уз један домаћи часопис пре десетак година
а без којег ни ја не бих дошао у додир с линуксом :):dedica:

laikexpert
10.9.2006, 23:45
SK kupujem vec mnooogo godina,
i da nije pokrenuta ova dionica u SK,
narod se nebi ovako zapalio za Linux
:aplauz:
Bilo kako bilo, nakon preko 30-tak distroa,
koje smo isprobali ja i moje drustvo-odgovor je dosao ne iz boce,
vec iz dragog nam SK-a
Dakle konkretan problem je bio-pronaci distro na kome u dva-tri klika
rade novije ATI X1300-X1600 itd karte u 3D
SimplyMEPIS 6.0 je pun pogodak-on je resenje datog problema.
Sve ono sto treba da se sazna o Linux-u na brdovitom Balkanu,
najbolje do sada su odradili:
1. SK
2. GNUzilla http://www.gnuzilla.info
3. Linuxo http://www.linuxo.net/
(Za Linux pocetnike najbolje)

P.S
Trenutno koristim:
PCLinuxOS 0.93a Big Daddy

LongLiveLinux

Gentoorama
28.9.2006, 0:17
Ma ideja s lakim pingvinom je super, takodje moram da pohvalim i TUX-a sa sajkacom, svaka cast, bas bi ga voleo za avatar, samo da je malkiceee vise strana, ali ok, ovako se pocinje :tapsh:

laikexpert
11.10.2006, 23:44
Moze li u sledecem broju
dragog nam SK
da bude
pregled distro-a PClinuxOS?
:icon_stud

voodoo_
12.10.2006, 0:36
Bio je u martu.
http://www.sk.co.yu/2006/03/sklp01.html

laikexpert
16.10.2006, 12:14
Hvala
:aplauz:

A moze li da bude opis:
Dream Linux-a
http://www.dreamlinux.com.br/english/

i na njihovom sajtu ima alat:
MKDistro tool
The exclusive MKDistro tool
allows you to build your own Distro
from the ground up easily, in a completely assited way..
http://www.dreamlinux.com.br/english/saiba-tutor.html

dragomix
18.10.2006, 19:30
Ako moze da se u jednom broju detaljno opise Instalacija i podesavanje ATI Radeona u linux-u

optimus_prime
18.10.2006, 20:06
I ako moze da se detaljno u nekom od brojeva opise, instalacija i podesavanje svih internet konekcij, sto je bolna tacka svih koji se malo druze sa linuksom.

Mr.Eco
19.10.2006, 19:47
I ako moze da se detaljno u nekom od brojeva opise, instalacija i podesavanje svih internet konekcij, sto je bolna tacka svih koji se malo druze sa linuksom.

Slazem se u potpunosti pogotovo VPN

oganj
19.10.2006, 20:38
Kao neko ko se smatra pochetnikom, iako godinama koristim kompjuter, od skoro i linux, dala bih jedan predlog: dosta je pochetnika koji iz godine u godinu dolaze u kontakt sa kompjuter i skroz su neobrazovani po tom pitanju a interesuje ih dosta stvari, tipa kako zapocheti sa programiranjem, kako odraditi neke elementarne stvari u linuxu, a svi ti ljudi, s obzirom da su pochetnici ne znaju nishta o kompjuteru i sistemu a zeljni su znanja koje mogu dobiti iskljuchivo na kursevima koji nisu jeftini. Vi kako dugo godina postojite, verovatno ste vec izlistali sve na tu temu. Da skratim, mislim da bi lepo bilo napraviti jedan odvojeni deo chasopisa koji bi vrteo teme iskljuchivo za pochetnike, koji bi ih donekle obuchio da se sami snalaze, da ih ko zna kakvi maheri, hackeri, lameri ili shta vec, ne klepaju po ushima sa uvaljivanjem raznih fora, znachi, neshto malo "mehanike" (delovi) i ostatak programi, rukovanje i programiranje.
Pozdrav :alealeee:

urke
20.10.2006, 9:44
Samo da javim da čitamo vaše predloge, i razmišljamo na temu sa verijacijama :)

Covenant
20.10.2006, 15:20
Zaista bilo bi lepo da se u nekom od narednih izdanja "Lakih Pingvina" ubaci tekst o instalaciji ATI drajvera sto zadaje glavobolju mnogim ljudima;)
Takodje,moglo bi da se nadje mesta i za distroe za naprednije korsnike poput npr Gentoo-a,a lepo bi bilo da bude i recenzija nove Fedore koja izlazi sledece nedelje...
Mozda ne bi bilo lose da se nesto napise i o FreeBSD-u,jer i on moze biti odlican za desktop,cak i bolji od nekih popularanih linux-a:)
Hvala na strpljenju.....

corcrash
7.11.2006, 14:34
Rubrika je za sada super ali bi ste uz SK mogli da upakujete i neki distro na CD-u ili DVD-u jer neki ljudi nemogu bas lako da nabave bilokoji distro.:dedica: CRASH

anqe1ki11er
14.12.2006, 0:26
Kako bi bilo da u sledecem broju opisete Mandriva Power Pack 2007,
takodje mogli bi ste da i da opisete povezivanje na internet preko wireless-a (ja sam pokusao u Kubuntu-u ali mi nije uspelo iako sistem vidi AP i ispravno sam uneo IP adresu DNS i ostalo), a ne bi bilo lose i da pretstavite i neku igru za Linux:aplauz:

attitude
21.12.2006, 18:35
Sto se Mandrive PowerPack tice nisam siguran da postoji njihov partner ovde koji bi mogao da je ustupi na test, buduci da ne postoji mogucnost besplatnog preuzimanja pri cemu deljenje i kopiranje ove verzije nije legalno...

n15h12awa
8.1.2007, 22:45
Narode cenim da bi bilo mnogo dobro recimo da neko opise kako se instaliraju drajveri za usb asus adsl modem (dobro de ne mora da bude asus ali na primer) posto po deafaultu nije podrzan u 95% linux distribucija

LoneWolf
13.1.2007, 1:07
Ubacite link do neke distribucije na netu koja se lako instalira,poput recimo stand-alone programa u windowsu,par klikova na next,finish i to je to..
Nisam neki veliki poznavalac linuxa ali bih volio da ga instaliram pa bi mi bilo stvarno drago da ti/vi ili neko od fellow forumasa postavi link do jedne takve distribucije ili samo napise njen naziv pa cu je skinuti i instalirati..hvala

nighthawk
13.1.2007, 18:14
Sve novije distribucije se instaliraju lako. Ubuntu se recimo instalire u samo 6 koraka iz grafickog okruzenja.

Deusdies
5.2.2007, 1:58
Sve novije distribucije se instaliraju lako. Ubuntu se recimo instalire u samo 6 koraka iz grafickog okruzenja.
Jeste. Mada je njegov Disk partitioner ipak meni uspeo da, pored svega, formatira C kao RAW...a jeste se nešto zeznulo znam...prvih 10 puta nije hteo uopšte ni da izparticioniše disk! a dobio sam original ubuntu cd

THX-13
7.3.2007, 20:24
Ma lak Ubuntu za instaliranje, to stoji. Ali sta posle? STA POSLE?
Jos jedan glas za tekst o konektovanju Ubuntu-a (6.10) na Internet. Pogotovu za dial-up a jos pogotovije za US Robotics hardverski koji nit je win nit pa radi sa linuxom... Dobro ne trazim da mi neko da uputstvo za konkretno moj primer, ali mislim da je to mnogima problem sa bilo kojom distribucijom, a osudjeni su na dial-up.

Vuckovic Veljko
8.3.2007, 17:26
Narode cenim da bi bilo mnogo dobro recimo da neko opise kako se instaliraju drajveri za usb asus adsl modem (dobro de ne mora da bude asus ali na primer) posto po deafaultu nije podrzan u 95% linux distribucija
Ja sa ADSL-om nisam imao nikakvih problema.Ali sto jes jes kod mene sve ide preko mrezne (FC5)

M.Silenus
9.3.2007, 10:59
Još jedan glas za ATI drajvere ( jesu mnogo lošiji u odnosu na ono što nVidia nudi za svoje grafičke ali opet ). Ipak ste obradili nVidia-u.

Doduše, kako je krenulo, najbolje je da u svakom broju jedna strena bude rezervisana za instaliranje drajvera.

urke
21.4.2007, 21:42
Obzirom da smo promenili organizaciju rubrike, kada ATI bude objavio značajniji napredak njihovih drajvera, biće analizirani uveliko. Do tada, predstavljaćemo bitnije događaje sa FLOSS scene i korisne alatke.

enaB
9.5.2007, 18:46
Meni se više sviđalo kako je nekada izgledala, sa više "How To..." tekstova...
Ovako liči na "PD Kutak", što po mom mišljenju, i nije baš za pohvalu :boodala:

urke
9.5.2007, 20:33
Moramo malo da eksperimentišemo. Nova koncepcija ima za cilj „bržu“ popularizaciju obraćanjem apsolutnim početnicima i čitaocima koji ne znaju da je Linux upotrebljiva desktop platforma. Svaki eksperiment mora da traje da bi se doneo zaključak valjanosti ili ne... stay tuned...

Johnny
4.6.2007, 20:24
Bilo bi lepo da objavite neki recnik najcesce koriscenih komandi. :)

urke
4.6.2007, 23:09
Za sada ništa takvo nije moguće. Imao sam u planu da uradimo školu BASH-a u tri časa (dela), ali smo u poslednjem trenutku odustali od toga (kad sam završio prvi deo).

Dakle, u nekom narednom periodu, zadržaćemo se na ternutnoj šemi Pingvina. Ako imate želje i predloge, iznesite ih ovde, pa što budemo mogli, realizovaćemo (da se razumemo, ekipa koja piše Lake pingvine može, samo još treba da „može“ i kuća „Politika“.

voodoo_
4.6.2007, 23:19
Da li je u planu neko opisivanje Winea? Znam da je bila opisana Cedega pre par godina, s tim što se u međuvremenu dosta toga promenilo, kako generalno po pitanju emulacije Windowsovog API-ja, tako i na polju DirectX-a, + cedega nije free (tj. jeste al niko nije lud da se bakće sa cvs-jem), tako da bi jedan tekst o zadnjoj verziji Winea bio super. Znači da se isproba kako rade najkorišćeniji Windows programi (Office, Photoshop, igre), kako se ponašaju popularni instaleri (installshield, innosetup, msi) itd.
Ako trebaju dobrovoljci, javljam se dobrovoljno :)

urke
5.6.2007, 7:30
Dobar predlog. Razmotrićemo.

Johnny
5.6.2007, 23:33
Za sada ništa takvo nije moguće. Imao sam u planu da uradimo školu BASH-a u tri časa (dela), ali smo u poslednjem trenutku odustali od toga (kad sam završio prvi deo).
Steta. Nema prostora za konzolu? :) Anyway, da predlozim onda nesto za trenutnu semu: cuo sam da je GCfilms (http://home.gna.org/gcfilms/) dobar program za katalogizaciju filmova, ali ga jos nisam isprobao. Dobro bi doslo strucno misljenje. :D

urke
6.6.2007, 1:55
Na žalost geekova, nema mesta za konzolu (jer, jelte, geekovi ne uče iz SK, a početnike konzola plaši). Ali zato ima mesta za korisne programe (mawe ili veće). btw, GCfilms je zastareo, zamenio ga je GCstar (http://www.gcstar.org) koji je veoma dobar program. A stručno mišljenje... biće ;)

ex3m
27.6.2007, 10:35
slazem se sa sa Nikolam, pa ja sk kupujem najvise zbog lakih pingvina. Objediniti sve clanke LP-a je super ideja...

nikolam
5.7.2007, 14:28
slazem se sa sa Nikolam, pa ja sk kupujem najvise zbog lakih pingvina. Objediniti sve clanke LP-a je super ideja...

E, jel čitaš i Gnuzillu? (mirror: http://gnuzilla.eccegeek.info/)
što je najlepše, možeš nešto i da napišeš za nju, kao trening za Sk :)

Inače, tekstovi u SK o pingvinskim rabotama su do te mere kvalitetni
da se zaista lako može uz malo izmena od njih naštampati jedno super izdanje.

Alexandar
5.7.2007, 21:07
Samo jedan predlog, samo jedna strana vise bi bila super... Mogao bi se predstaviti rad nekog uredjaja pod linuxom.

oluja
5.7.2007, 23:31
Samo jedan predlog, samo jedna strana vise bi bila super... Mogao bi se predstaviti rad nekog uredjaja pod linuxom.

Bilo je vec opisa...

http://www.sk.co.yu/2004/06/sktd17.html
i nastavak
http://www.sk.co.yu/2005/07/sktd04.html

:ciao:

Aksic Srdjan
12.7.2007, 14:57
Nisam siguran da li je ovo pravo mesto za ovo, nije kritika na "lake pingvine" ali je interesantno (bar meni je bilo), to je blog, na njemu se može naći intervjui Ubuntu developera i vesti u vezi tog projekta... zanimljvo... pogledajte...

http://daniel.holba.ch/blog/

I :love: Ubuntu.

attitude
24.8.2007, 13:57
Ono sto bi po mom misljenju bilo optimalno, kada pomenuste hardver, jeste da malo "propustimo kroz sake" aktuelne modele notebookova kako bismo videli koji su modeli najbolji za prosecnog kupca koji zeli funkcionalan GNU/Linux. U ozbir bi mogle doci i stone masine za domacim brendovima...

pivonroll
30.8.2007, 15:56
Mozda bi mogli da u jednom od sledecih brojeva obrade instalaciju gamepadova u GNU Linuxu.

GoranSTX
10.11.2007, 13:38
Pretpostavljam da je broj strana predvidjenih za Lake pingvine ogranicavajuci faktor, ali kako bi bilo da se negde ubace i neke vesti iz linux sveta? Nesto kao u gnuzilli, al' da ne zauzima celu stranu nego moze i jedna kolona uz ivicu strane? Linux zajednica je vrlo dinamican entitet i uvek se nesto novo desava (novi distroi, okupljanja, najave, akcije) u svetu, a bogami i kod nas. Par kratkih vesti sa linkom bilo bi sasvim dovoljno da se citaoci upoznaju sa trenutnim desavanjima.

Neky
10.11.2007, 14:32
A možda bi i moglo da se nađe još 2 strane za malo više Linux programa, objašnjenja, testa hardvera ili šta već. Baš gledam poslednji broj i nekako stičem utisak da je opisano par totaaaaaaaalno fucked up programa za Windows koji sumnjam da ikome trebaju. Mislim, Byoni Perfect Diet Tracker? U prošlom, ako se ne varam broju, oni editori ikonica? Ma daj... Zar ne može još 2,3 strane da se odvoji za Linux? Pa pogledajte samo koliko ljudi naručuje i probava Ubuntu. Linux zajednica u Srbiji se ubrzano širi, ubeđen sam.

Snoopy
10.11.2007, 14:50
Podrzavam tvoj predlog.
Stvarno 1-2 stranice vise bi stvarno dobro dosle.
I predlog o vestima je odlican.Imati na jednom mestu vesti
i najnovija desavanja stvarno bi bilo odlicno!
btw
Kad izlazi nova GNUzilla???

Gorankx
10.11.2007, 21:37
Koliko ja znam trebala je da izadje sad oko prvog ali neznam sto nije.

urke
15.11.2007, 10:31
U dva broja smo pustili vesti sa FLOSS scene, ali je to po preporuci za ubuduće prebačeno na rubriku sa vestima. Zlo što ne znam kako se zove ta rubrika, ali se nalazi na prvih nekoliko strana SK.

Na žalost, koliko nam je prostora za GNU/Linux teme dato, toliko ga popunjavamo. Kada bi imali 10 strana, 10 strana bi bilo korisno iskorišćenih. Ali morate da shvatite da windows „korisnici“ dominiraju ciljnom publikom SK, pola časopisa zauzimaju igrice (s moje strane: gubljenje vremena). Ali, tako nam je kako nam je.

SK je u vlasništvu kuće „Politika“, i ono što će da izađe u SK odobrava se po hijerarhiji. Ako bude dovoljno apela upućenih čitaocima Lakih pingvina na e-mail redakcije, možda se nešto i promeni (na bolje i više).

OffTopic: Nova GNUzilla će... ne znam :) Verovatno posle Joomla dana u nedelju.

VojaM
15.11.2007, 11:30
Zove se I/O port. Prva rubrika u broju, odmah posle uvodnika i sadržaja.
E nikad to neću naučiti, čak ni posle cele 21,5 godine rada u SK-u... :(

Ono napred sa vestima zove se Hard/soft scena

Ono u sredini sa pismima čitalaca i odgovorima na pisma zove se I/O port.

Oduvek sam mešao te dve rubrike (valjda zbog kose crte) pa sam ih, eto, i sada pomešao...

Neky
15.11.2007, 20:21
A kako privoleti dotičnog urednika i kolegijum da se broj stranica rubrike Laki Pingvini samo malo poveća? Ne tražimo 10 strana, mada bi bile popunjene i čitane, nego još 2,3 stranice više. Smatram da može da se nađe toliko, ali bravo za celu rubriku u svakom slučaju.

Covenant
15.11.2007, 20:24
Mozda ne bi bilo lose da u nekom od sledecih brojeva vidimo opise Fedore 8 i SUSE 10.3 :opanachke

stesha
15.11.2007, 20:47
Mislim da opisi novih distroa nisu od neke pomoci pocetnicima jer se, u sustini, svode na puko izlistavanje programa koji dolaze sa distro-om. Mislim da bi prakticnije bilo napisati neko konkretno iskustvo (i dobro i lose) onoga ko je taj distro testirao. Ovako se stice utisak textova iz casopisa ZOV:"Pelvicachromis pulcher je dugacak 4.5cm sa repom, muzjak veci od zenke.Blah, blah... By the way, ja nikada nisam zaista gajio tu ribicu". Takodje, neophodno je pisati i uputstva o instalaciji modula kernela, kompajliranju kernela (znam da je bilo 5/2006;)), kompajliranju pojedinih programa za najpoznatije distro-e, temeljnije opise distroa ,koje je, napr. Covenant :) pomenuo u prethodnoj poruci, itd. Bez tih elementarnih stvari nema novih "linux-asa" a ni GNU/Linux citalaca...

P.S.- za one koji ce reci "bilo je u broju iz prosle godine", "necemo da ponavljamo" mogu da porucim: smatram da je 2008. godina preletaca i mislim da je treba iskoristiti, makar to znacilo i ponavljanje (kako mislite da izlazi casopis "Ribolov"? sa novim tekstovima? No way!!!)...:D

urke
16.11.2007, 1:08
Bedniče ;) Zove se I/O port. Prva rubrika u broju, odmah posle uvodnika i sadržaja.

Vojo, da te ne znam lično, pomislio bih da u životu nisi uzeo SK u ruke :D I/O port je Kuzmina rubrika za pisma, a prva rubrika u SK je Hard/soft scena :p Zahtevam bonus od 20% za decembarski honorar! :dzavo:

Pa, baš i ne. Glavnu reč vodi glavni i odgovorni urednik, zajedno sa uredničkim kolegijumom (kako to lepo zvuči).

Izvinjavam se što nisam upućen djetaljnije u uređivačku politiku. Znam da je neko „od gore“ :Freddy:

Mozda ne bi bilo lose da u nekom od sledecih brojeva vidimo opise Fedore 8 i SUSE 10.3 :opanachke

Fedora sigurno neće jer je bila recenzija sedmice. Ali zato nešto drugo hoće... Da ne otkrivam pre vremena :a_bleh:

Mislim da bi prakticnije bilo napisati neko konkretno iskustvo (i dobro i lose) onoga ko je taj distro testirao. Ovako se stice utisak textova iz casopisa ZOV:"Pelvicachromis pulcher je dugacak 4.5cm sa repom, muzjak veci od zenke.Blah, blah... By the way, ja nikada nisam zaista gajio tu ribicu".

Testiranje bilo koje distribucije kraće od nedelju dana ne može da pruži dovoljno kvalitetan utisak o njoj za detaljnije opisivanje. Jer, recimo, ja sam ustanovio da Fedora 8, posle nekoliko dana upotrebe, u 64bitnoj verziji ipak nije spremna za desktop. Previše štucanja i kočenja. Izneo sam na temi o F8 prve utiske, koji su poražavajući, i predpostavljam da je 90% krivac za sve te negativne utiske upravo 64bitna verzija. Čvrsto sam odlučio da je u subotu zamenim sa upola bitnijom verzijom.

U planu mi je bila mala škola BASH-a u nekoliko brojeva, ali je tema kao previše geeky ostavljena za neki drugi put. Prvi čas sam napisao još tada, ali dalje nisam jer su usko stručne stvari u vezi sa terminalom ocenjene kao potencijalno scarry za prosečnog čitaoca SK, i da GUI impress u stilu PD kutka ostavlja bolji efekat, što u suštini, ako objektivno pogledamo, i jeste tako. Nikome, čini mi se, od vas koji ste aktivni na Lakim pingvinima nije neophodno da pročitate kako se kompajlira kernel, Qt4 program, i slično, jer to već znate, a nekome potencijalnom „preletaču“ bi to bilo zastrašujuće komplikovano. Zato, predpsotavimo da već ima isntalirano, i samo navedemo mogućnosti programa. Bar još u decembru, a za posle ćemo videti.

Snoopy
16.11.2007, 15:42
Podrzavam predlog za skolu BASH-a!
To bi bila odlicna ideja!

stesha
16.11.2007, 18:59
Nije lose zapoceti temu o .deb i .rpm distroima, njhovim razlikama, kao i opisati nekoliko najpoznatijih (paket menadzeri, kontrolni centri) distroa (uz par prakticnih saveta). A i rubrika 'ispod haube" ili slicnog imena nije naodmet...:)

urke
16.11.2007, 20:06
Nije lose zapoceti temu o .deb i .rpm distroima, njhovim razlikama, kao i opisati nekoliko najpoznatijih (paket menadzeri, kontrolni centri) distroa (uz par prakticnih saveta). A i rubrika 'ispod haube" ili slicnog imena nije naodmet...:)

Znam da rekoste „bilo je (http://www.sk.co.yu/2006/04/sklp01.html)“, ali stvarno je bilo :)

Za „isopod haube“ može da kaže Voja, ako ima bliže informacije. IMHO, tu je rubrika „Sitna crevca“.

Snoopy
17.11.2007, 11:48
A mozda neki text o editorima??
npr. opisivanje Vi-a i Emacsa ipak su oni
u mnogome ucestvovali u razvitku Linuxa pogotovo Emacs.

Gorankx
17.11.2007, 12:31
Takodje bi dodao na listu text editora i joe.

Snoopy
17.11.2007, 12:56
Naravno!
Ove sam samo naveo kao primer posto su najpoznatiji.

attitude
20.11.2007, 0:24
Po meni su opisi distribucija veoma korisna stvar. Mislim da je dobro da mi "zaprljamo ruke" umesto citalaca i prenesemo poruku sta je vredno pokusaja, a sta ne. U tome i jeste poenta clanka, da citaocu isporuci zapakovanu informaciju.

GNU/Linux je nemoguce stavljati u Windows kalup - Windows je jedan, GNU/Linuxa ima mnogo i to se verovatno nikada nece promeniti. Uklapanje slobodnog softvera i GNU/Linuxa u Windows metalitet jednostavno ne daje dobre rezultate. Takodje, distro scena je globalno aktuelna od kada distribucije postoje.

nighthawk
8.12.2007, 17:20
Mali katalog Lakih Pingvina od SK 01/2006 do 12/2007, korisno za ljude koje mrzi da pretrazuju sajt (zbog dial up-a ili sl.), a tesko im je da gledaju broj po broj.

Nisam imao vremena da upisem stvari koje su pisane pre LP, mozda moze neko drugi da to odradi.

http://site.atwebpages.com/docs/

enaB
8.12.2007, 21:24
A šta je sa ovim (http://www.sk.co.yu/indexes/sections/lp.html) :)

nighthawk
8.12.2007, 22:32
Pazi stvarno, izgleda da ne poznajem dobro sajt Sveta Kompjutera (posledica posedovanja svih brojeva od 2004.)

VojaM
9.12.2007, 16:05
Po meni su opisi distribucija veoma korisna stvar. Mislim da je dobro da mi "zaprljamo ruke" umesto citalaca i prenesemo poruku sta je vredno pokusaja, a sta ne. U tome i jeste poenta clanka, da citaocu isporuci zapakovanu informaciju.
Ono što tu ne valja, a mnogo puta sam upozoravao na to, jeste običaj da se kao ilustracija stavi slika desktopa u nekoj velikoj rezoluciji, sa samo dve-tri ikone, bez ijednog otvorenog prozora niti bilo kakve akcije. Da bi se išta videlo, sliku moramo da prelomimo što veću a na njoj se realno ništa pametno ne vidi.

VojaM
9.12.2007, 16:06
Za „ispod haube“ može da kaže Voja, ako ima bliže informacije. IMHO, tu je rubrika „Sitna crevca“.
Urke, rekao bih da Stesha misli na nešto "ispod softverske haube" :D

voodoo_
9.12.2007, 18:16
Ne želim da omalovažavam rad ljudi koji opisuju distribucije, ali pošto pratim tekstove o Linuxu od početka (i pre Lakih pingvina), pomalo je dosadilo :) Počinje da se svodi na puko nabrajanje šta stiže od najpopularnijih programa i to je praktično to.

Mislim da bi umesto toga bilo bolje pokrenuti seriju korisnih tekstova oko poslova "ispod haube", tipa ručno editovanje xorg.conf-a (sa najčešćim poslovima kao što je upućivanje na instalirani drajver, setovanje refresha itd.), ručno biranje između alsa i oss drajvera i njihovo podešavanje, ručno nameštanje mreže itd. Znači, sve ono što Linux "stvarno" podrazumeva, odnosno ono što korisnik mora da radi na distribucijama koje nisu opremljene sopstvenom control panel aplikacijom, kao što je npr. Slekver. I naravno druge teme kao što su sastavljanje skripti itd.

Gorankx
9.12.2007, 19:27
To bi svakako bilo korisno ali pri tome se mora voditi racuna o pocetnicima na linuxu za koje je ipak bolje da uzmu neki distro koji je user frendly.Konzola jeste dobra stvar i to stoji.Iz licnog iskustva znam da je pocetnicima bitno da sto je vise moguce zaobidju konzolu.

Beagle
9.12.2007, 22:21
To bi svakako bilo korisno ali pri tome se mora voditi racuna o pocetnicima na linuxu za koje je ipak bolje da uzmu neki distro koji je user frendly.Konzola jeste dobra stvar i to stoji.Iz licnog iskustva znam da je pocetnicima bitno da sto je vise moguce zaobidju konzolu.

Hehe, pa ja sam onda izuzetak, ja sam prvo naleteo na konzolu i.... mnogo mi se svidelo, jednostavno, kulturno i brzo resenje. Meni XServer skoro i da ne treba (dobro preterujem :)), imam linux tri meseca i stvarno sam zadovoljan, Win mi je na HDD-u samo reda radi :D

Nisam neki ekspert za tekstualni mod, ali stvarno se brzo kapira, i mnoge komande su dobro dokumentovane pa je kriva uchenja vrlo strma.

urke
9.12.2007, 23:02

Naprotiv. Početnik upravo treba da ima uz sebe sigurno rešenje u terminalu, a onda da krene u eksperimentisanje kliktanjem unaokolo. I kada, t.j. ako ustanovi d akliktanje nije dovelo do onoga što je želeo, onda primeni konzolno rešenje.

Ukoliko ima uputstvo sa kliktanjem, a nema konzolno, GUI može da ne odradi posao kako treba, i onda je početnik na cedilu, jer nema ono što će sigurno da radi kako on želi.

Ide Nova Godina, a sa njom i neke stare nove stvari sa Pingvinima.:dedica:

Neky
10.12.2007, 0:36
prvo da kucka a onda Beryl+Compiz, to je to, mada je to teško progurati danas. Jedva čekamo nove, poboljšane Pingvine.

kosmo
13.12.2007, 4:41
Ako vam ne daju dodatne strane zašto ne uđete na njihov teren, recimo u rubrici 'test of time'pored linkova ka emulatorima za win mogu da se dodaju njihove linux verzije i korisne adrese(siguran sam da barem tu postoji gaming-takmac za svaki, pošto ih koristim). Vidim da isti autor (V.P.) priprema tu rubriku, a u zadnjem broju baš lepo opisao iskustva sa Ubuntu 7.10 i PS3, pa možda može ovo da razmotri.
Inače, screenshot praznog Suseta 10.3 u wide rezoluciji ne služi ničemu, puko nabrajanje i na kraju patos zbog potpisa ugovora sa MS:( Mislim, moglo bi malo manje patetike oko toga ili bolje zaobilazite takve distroe.
Pohvala za urketa, zahvaljujući njegovom tekstu o Parted Magic-u, uspeo sam da pomoću njega izvučem podatke iz jednog otpisanog HDa sa skoro crknutim kešom. Da citiram: "Dakle, sve što je potrebno da bismo savladali "gremline" i povratili "otete" podatke." Baš tako.

Neky
13.12.2007, 16:16
još jednom bravo za Parted Magic.

urke
13.12.2007, 20:18
Milošu (openSUSE) je ovo prvenac za SK, a u cajknotu zbog neimanja konekcije nije na vreme stigao da dostavi bolji screen. Reakciju „DOH!?“ za taj screen je ispružila kompletna redakcija, ali to je to, prošlo je.

Inače, opisi svih distribucija se svode uglavnom na puko nabrajanje softvera koji stiže uz njih, i tako je bar do sada bilo. Nešto ćemo da menjamo.

Parded Magic je sjajna alatka. Kada bi više ljudi znalo za njega, mnogi stručnjaci bi ostali bez zarade :) A vi, čuvajte se gremlina, umeju da udare kad se najmanje nadamo ;)

stesha
11.1.2008, 19:38
Da ne bude da se samo zalim, :D koristim priliku da pohvalim autora teksta "U sluzbi korisnika" (tekst o cron daemon-u). Sa ovakvim tekstovima "preletanje" je mnogo bezbolnije...;)

Covenant
16.2.2008, 15:40
Ja se u prinicipu slazem da treba smanjiti na mininalnu meru opise novih distroa
Mislim malo je bzvz jer se sve svodi na nabrajanje softvera koji doticni distro ima po fazonu "ovaj je bolji od onoga jer ima Open Office a ovaj ga nema" :opanachke
Meni se svidja sadasnja koncepcija "Lakih Pingvina" u kojima se opisuju programi za svakodnevnu upotrebu jer je kada pogledam to je ipak ono sto najvise interesuje obicne korisnike a uvek moze,i pored toga,da se ubaci pokoji tekst za naprednije stvari :)

pivonroll
16.2.2008, 16:14
Ok je opisivanje distroa cisto da ljudi koji nikad nisu probali GNU/Linux vide sta sve ima tamo.Jos kada vide slike KDE i GNOME, bude reakcija "Ne **** da ima grafike!".A compizfusion je posebna prica.Kada sam pokazao ortaku zino je ko keza.
Elem svidja mi se opis programa za GNU/Linux samo da ih je malo vise.No dobro i to ce se valjda promeniti u skorije vreme.Svaka cast ljudi.Keep up the good work!

urke
16.2.2008, 20:23
Тренутно имамо на располагању само три и по стране, па кад се укомбинује са огласима испадне и мало више визуелно, али то је то.

Мало иде ситних алатки, мало стручних и практичних ствари, мало мултимедије, мало овога, мало онога :)

Ако имате неку музичку жељу, јавите, или још боље, напишите па пошаљите ;) Све послате текстове узимамо у разматрање, а ако су и квалитетни, угледаће странице вашег и нашег, једног и јединог, најбољег... месечника.

stesha
21.2.2008, 17:30
Gde da posaljemo?:icon_scra

VojaM
21.2.2008, 19:29
Urke priprema taj deo časopisa. Pošalji mu LP i dogovorite se kako da mu pošalješ.

igorx
3.3.2008, 19:33
Jako mi se sviđa to što pišete u vezi linux, ja sam počeo kupovati časopis od 2002. taman od prvih početaka pisanja o linuxu u SK, i sad ako sumiram do sada to puno znači za laike kao što sam ja. Jednostavan rječenik.

j.bojan
4.3.2008, 5:10
Citam vas dugo, stvarno dugo.Tada niste imali ovaj fini papir i vise ste licili na dnevne novine nego na casopis, ali i tada ste bili dobri. Steta sto onda nije bilo ovog linux dela.
U svakom slucaju rublika je odlicna i bilo bi fino kada bi mogla da bude bar duplo veca.

Dual pretop
21.3.2008, 20:31
Mislim da su Laki Pingvini u svakom broju sve bolji.

:boodala:
Sećam se vremena kada sam preskakao te stranice jer je to za mene bila nepoznata materija.

VojaM
21.3.2008, 21:20
Možda ti postaješ sve bolji? ;)

urke
21.3.2008, 22:20
Možda ti postaješ sve bolji? ;)

Ne Vojo, čovek je lepo rekao da smo mi sve bolji! ;)

HVALA!

Dual pretop
4.5.2008, 10:01
Predlog za Lake Pingvine:

Listen 0.5 (http://www.ubuntu-rs.org/forum/viewthread.php?tid=5024)

http://img181.imageshack.us/img181/3305/screenshot19ly0.th.jpg (http://img181.imageshack.us/my.php?image=screenshot19ly0.jpg)

Snoopy
4.5.2008, 14:28
Evo jos jednog predloga:
Devil's Pie (http://live.gnome.org/DevilsPie)

GoranSTX
2.6.2008, 21:52
E, urke, svaka čast za onaj Acetone, evo sad videh da planiraju i da ga nauče da reže... Imao sam gomilu image-a u .nrg formatu (zaostavština nesrećne prošlosti :)) i vazda sam ih mor'o konvertovat u .iso pomoću nrg2iso skripte.
Al' komentar sa download strane im je najjači
SUBVERSION - daily code (highly experimental and more unstable than a radioactive atom!!!)

urke
3.6.2008, 11:25
Hvala Gorane, služimo otadžbini :D

Nego, treba li po više puta ponavljati, kada dajete predloge za softver koji bi voleli da se nađe na stranicama SK, zašto ne spojite zabavno i korisno te sami napišete recenziju i pošaljete je nama na poznatu adresu (editors-na-sk.rs ili meni na e-mail), i ako to dobo uradite, imaćete priliku da se rodbini i prijateljima hvalite vašim imenom u najboljem domaćem IT magazinu ;) A usput, zaradite i koji dinar...

GoranSTX
2.10.2008, 10:04
Hoće li biti recenzija Lanselota u LP? Ovaj softver našeg autora je na prvoj strani najviše ocenjenih aplikacija na kde-apps sa 89%. Šteta bi bila da SK ne isprati ovako nešto...

(i pre nego Urke pita "A što sam ne napišeš?" da kažem da ne koristim KDE4 :))

urke
3.10.2008, 13:26
^ Neka to ostane tajna za čitaoce da kupe sledeći broj :D

Ubr, ni ja ne koristim KDE4, a autor Lancelota mi je onomad rekao da ne planira portovanje na KDE3 jer bi trebalo portovati i plasmu, ali Lancelot može da se koristi i na KDE 3 pod uslovom da je instalirana libplasma biblioteka, s tim što onda ne radi hovering i ne može da se koristi kao widget.

Salito
11.3.2009, 10:33
Ljudi, ja mislim da bi KDE 4.2.1 trebalo da bude temeljno testiran i predstavljen... Rapidno ga razvijaju, i mislim da neko treba vec da me ubedi da predjem Gnome 2.24 na moj omiljeni KDE...

urke
11.3.2009, 11:26
^
Имали смо преглед четворке у http://www.sk.rs/2008/03/sklp01.html а за потпуно функционално окружење које би свакога убедило да га користи мораћемо да причекамо још неко време.

Успут, окружења не могу само да се тестирају да би се написала рецензија, морају се користити неко време како би се откриле све ситнице.

Ако су ти битни фенсерај и шминка, не треба нико да те убеђује, прећи на КДЕ4 одмах. Ако ти треба потпуно подесиво, стабилно и функционално решење, користи КДЕ3 ;)

Punky
11.3.2009, 12:11
Pa sad...svako kaže da je KDE3 stabilnost i samo stabilnost...ja recimo iz mnogo razloga nisam hteo da budem na kde3 jer je gnome uvek bio stabilniji...a sad sam na KDE 4.2.1....izvrsno okruženje... :)

Salito
16.3.2009, 14:40
heh... Koristim Kde3 jos od mandrake 9.1, a kde4 me jako razocarao zato sto je samo fancy i bloated system, ja kapiram da je WIP, ali sto je mnogo mnogo je... Nije kriv KDE dev team, krivi su distroi koji izbacuju kde3 iz repo-a a kde4 jos uvek nije spreman da ga zameni. Gnome je relativno OK, ima gore "difolt:D" aplikacije, a ako me neshto nervira, to je Gnome logo (the foot)... Tako da sa zaglavljen trenutno na kde3 kubuntu 8.04
sorry za off topic :rolleyes:
pozz

pivonroll
8.8.2009, 13:30
Jes' da je ova tema malo zamrla pa ko velim da je malo ozivim :)
Naime voleo bih da u sledecem izdanju ili nekom od sledecih izdanja opisete program JSymphonic. Radi se o Java programu namenjenom za transfer sadrzaja na Sony-jeve mp3 pleyere 3,4,5,6,7 generacije. Ono sto ga cini posebnim je to sto je ovo jedino parce softvera koje radi i pod Linuxom, sto je meni kao vlasniku jednog Sony-jevog mp3 plejera jako vazno, tako da nisam prinudjen da imam Windows na kompjuteru, jer Sony-jev software radi samo na Windows-u :nov_mad2:
Aj pa tako :)

GoranSTX
8.8.2009, 13:45
Pošto imaš iskustva u korišćenju ovog softvera, zašto sam ne napišeš recenziju i pošalješ redakciji?

pivonroll
8.8.2009, 13:52
No problemo :)

Dual pretop
16.8.2009, 11:36
O programu Digikam pisano je u 2007, vreme je za novu recenziju...:dedica:

Sa sledećom verzijom Kubuntua, kao podrazumevani browser stići će Arora.

edit:

Zaboravih da pomenem i Gwenview.

stepanov
4.9.2009, 12:45
pohvalio bih novu rubriku u pingvinima. mislim da bi bilo dobro da u buducnosti se pise i uopsteno o linuxu distroima, itd... na taj nacin ce se jos ljudi "zalepiti" za lin:)
svaka cast!

dc 22
4.9.2009, 13:14
..................

Nova rubrika je extra:tapsh::tapsh:

VojaM
4.9.2009, 13:39
O programu Digikam pisano je u 2007, vreme je za novu recenziju...:dedica:
Sa sledećom verzijom Kubuntua, kao podrazumevani browser stići će Arora.
edit:
Zaboravih da pomenem i Gwenview.
Kad smo već kod toga, Pretope (mmm... što ti je ukusan nick ;)), zašto se i ti malo ne baciš na novinarsko-literarni rad? Znanje imaš, da pišeš umeš...

Dual pretop
5.9.2009, 10:19
@VojaM

Ne verujem da bi se uklopio u tarifni sistem. http://img38.imagefra.me/img/img38/2/9/5/25573/f_xpskwmnm_c83250f.png (http://imagefra.me/)

urke
5.9.2009, 21:16
^ Probu ne naplaćujemo ;)

Punky
12.11.2009, 22:39
Urke, kazi mi jel se konzolni alati uzimaju u obzir, opis alata i tako to? Ovo pitam jer mi je to valjda i jedina dilema i eto iz kurtoazije, da se javim! ;)

urke
13.11.2009, 1:28
Узима се у обзир све што ради под Линуксом а да има практичну употребну вредност за крајње кориснике :)

Punky
13.11.2009, 11:48
Uh, dvosmisleni odgovor... :D Konzolni alati imaju veliku upotrebnu vrednost, naravno i bez nekih ja konkretno ne mogu pa da me ubijes... :D

GoranSTX
2.4.2010, 12:05
Jedno pojašnjenje vezano za recenziju Speedcrunch programa u ovomesečnom broju SK. U objavljenom tekstu fali prvi pasus pa je početak pomalo nezgrapan, ali evo ovde ću postaviti nedostajući deo kako bi ste imali potpunu sliku prikaza.
Kalkulator je alat koji upotrebljava najširi krug ljudi i koji je prosto nezaobilazan i nezamenljiv u svakodnevnom radu pa su tako i programi za ovu namenu sastavni deo većine modernih operativnih sistema. Iako je svrha i namena ovih programa jednostavna njihovu upotrebnu vrednost ne bi trebalo uzimati zdravo za gotovo. Ovo najbolje znaju korisnici koji koriste napredne funkcije ovih alata i profesionalno se bave nekim poslom u kome je kalkulator glavno oruđe i sredstvo za rad. Oni koji prilikom rada ne idu dalje od četiri osnovne računske operacije i eventualne upotrebe M tastera možda i nisu svesni šta je sve u mogućnosti da uradi jedan naizgled trivijalan program kao što je kalkulator.

Link ka recenziji (http://www.sk.rs/2010/04/sklp01.html)

dragoslav_
8.6.2010, 21:30
Predlozi za recenziju:

KDE Partition Manager, Juk, EiskaltDC++, Kdesvn.

Mr.Eco
9.6.2010, 12:12
slažem se za EiskaltDC++, takođe može i qmmp znam da je bilo al nova verzija je izašla koja je prilično unapređena...a takođe bi se mogla koja reč reći i o Iron web browseru baziranom na chormu

urke
15.6.2010, 23:26
Да поновим још једном: како предлози програма за описивање, тако су добро дошли и нови сарадници. Напишите, пошаљите, ако је добро учествоваћете активно у стварању Лаких пингвина.

GoranSTX
25.12.2012, 18:44
Dragi forumaši, novi broj SK za novu 2013 godinu je na kioscima, a sa njim i novi urednik rubrike, pa je red da vaskrsnem ovu temu i ukratko se obratim vasceloj javnosti :)

Prvo, moram da se javno zahvalim Urketu na ukazanom poverenju i pomoći prilikom preuzimanja dužnosti i glavnom i odgovornom uredniku Vasi na strpljenju i razumevanju. Urke, hvala ti što si održao Pingvine toliko dugo, nadam se da ću biti dostojna zamena...

Dakle, za početak neće biti radikalnih izmena u koncepciji Lakih pingvina, sa tim što ću se, zajedno sa saradnicima, truditi da proširimo dosadašnje teme koje je rubrika pokrivala i da kroz edukativne i informative tekstove približimo i popularišemo svet slobodnog softvera, od kojih je linux značajan, ali ne i jedini, deo. Recenzije korisnih i zanimljivih programa će i dalje biti tu.

Od vas, cenjenih forumaša, očekujem da slobodno kažete vaše mišljenje, sugestije, kritike i predloge za Lake pingvine. Komentarišite tekstove, pitajte i tražite, bez povratne informacije od strane čitalaca plovimo u mraku, stoga pomozite da zajedno napravimo zanimljivu i korisnu rubriku.

I dalje stoji poziv za one koji se ne plaše da svoje znanje i iskustvo prenesu na papir. Saradnici su ti koji čine Lake pingvine, možete biti jedan od njih, uz malo truda i rada vaš tekst može da bude na stranama najčitanijeg IT magazina u Srbiji, a i šire. Zainteresovani mogu da me kontaktiraju kroz lične poruke i dobiće smernice za rad.

Toliko za sada, nadam se živoj i konstruktivnoj diskusiji.

Happy Hacking!

ColdBoot
25.12.2012, 22:11
Red bi bio da se zahvalimo Urketu i poželimo sve najbolje u daljem životu i radu...:aplauz::ciao:

Mr.Eco
26.12.2012, 0:29
Svaka čast Urketu na odlično poslu. A Goranu samo poželeti sreću i neka drži pingvine na ovom nivou kako se kaže nebi ja tu ništa menjao jedino veći broj stranica :D

urke
13.12.2015, 1:35
Vaskrsavam ovu temu nakon (za malo) pune tri godine i čestitam Goranu što još uvek održava rubriku u životu! :tapsh:

Ja sam se veoma udaljio od GNU/Linuxa (Windows 10 #win :) , ali ga i dalje vrtim na Raspberry Pi (za moje twitter servise, torrent i HTPC).

Hoću da predložim Goranu (ako mu je RPi ostao od testiranja ;) da odradi HTPC na RPi kao temu za neki od nadolazećih brojeva. Doradio sam uputstvo sa htpcguides.com na installaciju miniDLNA v1.1.5 (kad sam reinstalirao novi Raspbian pre nedelju/dve), a komplet može da se pogleda na mom pastebinu https://pastebin.com/Rxzd0C8g

Eto toliko od mene za ove tri godine koliko me nema :) Pozzz :ciao:

GoranSTX
13.12.2015, 11:20
Uroševiću, hvala na čestitkama, tvoje zasluge su dovoljno velike da ti možemo progledati kroz prste za te winblowse ;)

Glede RPi tekstova, da, biće ih u narednim brojevima i u svakom će biti obrađen neka od mogućnosti maline. Krećemo lagano, upoznavanjem hardvera, pa će na red doći software, pa malo naprednije čačkanje i tako redom... Biće i HTPC primene, naravno...

Pozdravljam te uredniče, i zahvaljujem na sugestijama, ako budeš raspoložen da sam uradiš tekst mislim da mogu da potegnem neke veze da to prođe u SK ;) :D

drzare
17.9.2018, 13:42
Поздрав,

На овом делу форума се поприлично наталожило прашине, слабо се износе неке идеје, предлози и сл.

Ових дана се покренула нека прича око руских процесора (елбрус) и њихових оперативних система који се користе у у оквиру државне управе.

Још раније сам приметио да одређене дистрибуције са Руског подручја имају и неке своје верзије које су сертификоване од стране надлежних државних органа за употребу у државној администрацији а било је и неке приче око смернице председника Руске Федерације да се државна администрација пребаци са коришћења виндовса на неки други алтернативни оператвини систем који би смањио зависност од одлука једне корпорације....
Сада долазимо и до предлога ...
Можда би било занимљиво да се у оквиру "Лаких пингвина" обради и тема везана за употребу Линукса у оквиру државних служби - барем оно што је доступно, при чему би се обрадила питања као што су:
- разлози за прелазак на Линукс,
- одабрана дистрибуција - да ли је кориштена нека од већ афирмисаних или се приступило састављању неке нове,
- опис дистрибуције и алата који су доступни (уколико је тако нешто могуће),

- да ли су израђени неки нови алати који нису до тада били доступни за Линукс...
- шта је добијено преласком на Линукс.....

GoranSTX
18.9.2018, 8:44
Lep predlog o kome sam i sam razmišljao u nekom momentu, ali, na žalost (i iz poznatih razloga), ne verujem da će u skorije vreme doći i do realizacije...

Iz nekog ličnog iskustva mogu da ti kažem da se slobodni softver koristi u okviru institucija R. Srbije, ali je to mahom za specifične poslove u serverskoj sferi. Ima i radnih stanica sa linuksom, ali u daleko manjem obimu i bez adekvatne podrške...