PDA

Prikaži potpunu verziju : Potrebne stvari

vladale
4.1.2006, 19:33
Posto sam "newbie" na Linuxu(Ubuntu) molim za pomoc. Da ne kvarimo jednu temu(Kojeg li cu pigvina?) vec da otvorim jednu novu temu.
Posle instalacije Ubuntu-a koji su mi programi i fajlovi potrebni za rad na Ubuntu-u? Treba mi jedan koji ce da pusta mp3 pesme(nasao, ali nece da instalira), jedan za rezanje(takodje nasao, i opet nece da instalira). Uglavnom sve programi koji su mi potrebni sam nasao, ali je uvek isti problem. Otvorim terminal(tj. konzolu) nadjem gde sam otpakovao program otkucam ./configure i on prijavi istu gresku:
Kako ja nemam neku KDE i QTDIR biblioteku i da trebam to da preuzmem.
Sta je u stvari to? Za KDE sam shvatio, za ovo drugo nisam. I gde da skinem to? I kako posle to da instaliram, gde da ga ubacim, to se samo kopira ili...? Nista mi nije jasno..

AxeZ
4.1.2006, 22:13
http://www.ubuntuguide.org/

Anak1n
4.1.2006, 22:43
sudo apt-cache search (da vidis da li postoji taj program tj. kad trazis nesto)
sudo apt-get install (da instaliras)

Covenant
5.1.2006, 1:23
Vidis nezgodna stvar kod Ubuntu-a je nepostojanje kernel-source-a i jos nekih stvarcica ako programe hoces da instaliras iz izvornog koda...
To kao i stvari koje si pomenuo ces morati da svuces sa apt-get-om preko neta-moje saucesce ako imas dial-up:)
Stoji da je Ubuntu odlican distro,ali ne isplati se ako imas dial-up...
Bolje recimo da probas ako toliko zelis Debian-Debian Sarge-on dolazi na 14cd-ova ili 2DVD-a i ima sve,ali bas sve sto ti treba,a kazu mi ljudi i da je brzi od Ubuntu-a:)

Anak1n
5.1.2006, 2:08
Nije nepostojanje vec se ne instaliraju po defaultu........

Covenant
5.1.2006, 2:10
Na to sam i mislio:)

vladale
5.1.2006, 21:15
To kao i stvari koje si pomenuo ces morati da svuces sa apt-get-om preko neta-moje saucesce ako imas dial-up:)
Hvala.

Gde da nadjem source kernela kako bih mogao da instaliram programe? Moze link? Uskoro uzimam SBB Internet(uplatio, jos nisu stigli) a za to vreme cu probati da skinem u internet cafe-u.

urke
5.1.2006, 21:19
Kernel source uvek na www.kernel.org ali postoji i devel paket za Ubuntu, samo se ne sećam kako se zove.

vladale
5.1.2006, 21:29
Da li ja mogu skinuti najnoviju verziju Kernela, tj. 2.6.15, ili mora posebna verzija za Ubuntu?

AxeZ
5.1.2006, 21:30
Kernel source uvek na www.kernel.org (http://www.kernel.org) ali postoji i devel paket za Ubuntu, samo se ne sećam kako se zove.

linux-source je u ubuntuu i to je preporucljivo da se koristi preko apt-get-a.
Na www.kernel.org je vanilla kernel.

AxeZ
5.1.2006, 21:33
Da li ja mogu skinuti najnoviju verziju Kernela, tj. 2.6.15, ili mora posebna verzija za Ubuntu?

Source mora da odgovara binarnoj verziji kernela.
Nije dobro da koristis kompajlirani kernel koji je stigao uz ubuntu a da stavis najnoviji source sa kernel.org.

Mozes da stavis najnoviji source, ali ga moras kompajlirati, onda to moze da fercera...

vladale
5.1.2006, 22:27
Sad ste me totalno zbunili. Sta onda da radim?

AxeZ
5.1.2006, 22:44
Sad ste me totalno zbunili. Sta onda da radim?
Pa biraj..ili skini source sa apt-get koji odgovara tvom kernelu.

Ili skini source sa kernel.org pa kompajliraj kernel.

Edit> Otvori neki terminal emulator i otkucaj uname -a
Postavi ovde rezultat.

Boza
6.1.2006, 0:34
Prijatelju, aj ti lepo pređi na neku "kompletniju "verziju. Recimo MDK 10.1!

AxeZ
6.1.2006, 1:51
Prijatelju, aj ti lepo pređi na neku "kompletniju "verziju. Recimo MDK 10.1!

Prijatelju ajde pusti coveka da zavrsi ono sto je zapoceo jer nikada nece nista nauciti ako stalno bude prelazio na "kompletnije" verzije, ma sta to znacilo.

Anak1n
6.1.2006, 6:03
Ako je ubuntu 5.10 i ako nisi nista cackao default kernel je 2.6.12-9 ja mislim..ja koristim 2.6.12-10-k7.. ap-get bi ti bio najlaksi nacin...kao sto su ovi iznad mene rekli...